ABONE OL

Öğretmenlerin Hafta İçi, Hafta Sonu, Nöbet, DKY Yetiştirme Kursu Ek Ders Ücretleri Net / Brüt Ne Kadar?
Öğretmenlere ek ders ücreti ödenebilmesinin şartları bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinde belirlenen girilmesi zorunlu ders saatinin doldurulması, üzerine girilen her ders için ücretlendirilme yapılması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim ordusunun temelini oluşturan öğretmenler ve idareciler memuriyetleri ile birlikte aldıkları maaşın yanı sıra maaş karşılığı hizmetinin fazlası çalışması için de ek ders ücreti almaktadırlar. Ek ders ücretleri günlük, haftalık ve aylık girilen ders saati üzerinden hesaplanmaktadır.


Ek ders ücretleri de temelde memur maaş zammına bağlı olarak artmaktadır. Memur maaş zammına yapılan her türlü artıştan ek ders ücretleri de etkilenmektedir. Ayrıca ek ders görevini yapan görevlinin statüsü ve akademik kariyeri de ek ders ücretinin yansımasında önemli rol oynamaktadır. Etkileyen bir diğer faktör de ek ders ücretinin gerçekleştirildiği zaman dilimidir. Örneğin hafta içi ek ders ücreti ile hafta sonu ek ders ücreti birbirinden farklı miktarlarda olmaktadır. Gündüz ek ders ücreti ile gece ek ders ücreti hesaplamasında gündüz için 140 katsayı gece için 150 katsayısı uygulanmaktadır. Son dönemlerde nöbet görevi de ek ders ücreti kapsamına girmiş bulunmaktadır. 


Öğretmenlerde de, ücretli öğretmenler maaşlarını aylık ek ders ücreti toplamı üzerinden alırken, sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler maaştan hariç olarak ek ders ücreti almaktadırlar. 

 

2020 Yılı eğitim öğretim ilk altı aylık öğretmen ek ders ücretleri de 1 Ocak itibariyle geçerli olan memur maaş katsayısı üzerinden hesaplanarak ödenmeye başlanmıştı. 
2020 Yılının ikinci yarısında da ek ders ücreti toplu sözleşme memur maaş zammı artı enflasyon farkı üzerinden hesaplanarak ödenmeye başlayacaktır. Bu veriler tahmini ve takribi olarak 3-5 Temmuz tarihlerinde belli olacaktır. 

2020 Yılı Ocak – Haziran Dönemi Ek Ders Ücretleri 

 

Hafta içi gündüz vakti öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders başına net ücret 17,21 TL, 
özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri 21,52 TL, 
destekleme ve yetiştirme kurslarında 34,80 TL olarak ödenir.

 

Hafta içi gündüz vakti yüksek lisans yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders başına net ücret 17,95 TL, 
özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri 22,44 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 35,91 TL olarak ödenir.

 

Hafta içi gündüz vakti doktora yapan öğretmen örgün/yaygın eğitim kurumlarında 19,66 TL, 
özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri 24,58 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 39,33 TL ek ders başına net ücret ödenir.

 

Gece, hafta sonu ve tatillerde öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 18,32 TL, 
özel sınıf ve cezaevinde görevli öğretmenler 22 90 TL, 
destekleme ve yetiştirme kurslarında 36,64 TL ders başı net ücret ödenir.

 

Gece, hafta sonu ve tatillerde yüksek lisans yapan öğretmen örgün/yaygın eğitim kurumlarında 19,24 TL, 
özel sınıf ve cezaevinde görevli öğretmenler 24,05 TL, 
destekleme ve yetiştirme kurslarında 38,47 TL ders başı ücret ödemesi yapılır.

 

Gece, hafta sonu ve tatillerde doktora yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevliyse 21,07 TL, 
özel sınıf ve cezaevlerinde görevliyse 26,34 TL, 
destekleme ve yetiştirme kurslarında görevliyse 42,14 TL ders başı ücret ödemesi alır.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.