KamuAjans.Com -  Ek ders görevi verilen eğitimciler haftalık girdikleri zorunlu derslere ek olarak derslerde eğitim verir. Girdikleri her ders için ekstra ücret alan öğretmenler aldıkları ek ders ücretleri her yıl artıyor. Normal koşullarda haftalık 15 saat ders giren öğretmenler bu 15 saatlik dersin karşılığını maaş olarak alan öğretmenler 15 saatin üzerindeki dersleri ek ders ücreti üzerinden almaktadır.Kamu Görevlileri Hakem Kurulu ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, 5. Dönem Toplu Sözleşmesine dair, "Zam oranları konusunda sendikaların daha yüksek talepleri oldu. Hükümetin en son teklif ettiği 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 nihai olarak kabul edildi.'' dedi.

MEMURA ŞİMDİDEN ENFLASYON ZAMMI %0,21 OLDU

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında enflasyon sırasıyla 1.36, 0.86, 0.99 ve 2 olmak üzere toplamda yılın ikinci altı ayı için yüzde 5,21 oldu. Yılın son 2 ayı (Kasım ve Aralık) için açıklanan enflasyon + (Pozitif) gelirse memur ve memur emeklileri geçen kısmı için enflasyon farkı alacaklar


Toplu sözleşme görüşmeleri hakem kararı ile sona ermiş ve kamu personeli 2020 yılı için %4+4 ve 2021 yılı için %3+3 oranında zam almıştı. Zamlar maaşlara olduğu gibi ek ders ücretlerine de yansıyacak.  Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin alacakları net ek ders ücretleri 2020 ocak ayı itibarıyle şöyle olacak: 

MEB'de kadrolu öğretmen olarak görev yapanların net ek ders ücretleri enflasyon farkı ile 16.32 TL'den 17.04 TL'ye çıkacak. 
MEB'de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların net ek ders ücretleri 14.02 TL'den 14.59 TL'ye çıkacak.   
Sözleşmeli ve kadrolu öğretmen arasındaki ek ders ücreti farkı 2.32 TL'den 2.41 TL'ye çıkacak.


2019 Yılı Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Ne Kadar? (Hafta İçi, Hafta Sonu)

1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli aylık katsayısına göre, 2019 yılının ikinci aktı ayında öğretmenlerin ders saati başına alabileceği ek ders ücretinin net miktarı (%15 gelir vergisi diliminde)  şöyle olacak.

Zaman

Dersi veren

Ek ders ücretinin net miktarı*

Dersin verildiği yer

Örgün ve yaygın
eğitim kurumlarında

Özel sınıf ve 
cezaevi öğretmenleri

Destekleme ve 
yetiştirme kurslarında

Hafta içi gündüz

Öğretmen

16,33 TL

20,41 TL

32,66 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

17,15 TL

21,43 TL

34,29 TL

Doktora yapmış öğretmen

18,78 TL

23,47 TL

37,56 TL

Gece, hafta sonu ve tatillerde

Öğretmen

17,50 TL

21,87 TL

34,99 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

18,37 TL

22,96 TL

36,74 TL

Doktora yapmış öğretmen

20,12 TL

25,15 TL

40,24 TLHer derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir. Ek ders görevi karşılığında verilecek ücretin miktarı ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak belirlenmektedir.

Öğretmenlerin MEB ve okul müdürlükleri tarafından belirlenen haftalık ders programları dışında girdikleri derse ek ders deniyor ve öğretmenler girdiği her ek dersten ücret alıyor. Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2019 yılında haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenecek.

Ek ders, öğretmenlerin maaş karşılığı girdiği derslerin üzerinde derse girdiklerinde aldığı ücrete denir. Öğretmenler maaşlarının karşılığı haftada 15 saat derse girmektedirler. Bu 15 saat girdikleri dersin ücretini maaş olarak alırlar. Bu 15 saatin üzerinde derse giren, sınıf öğretmenliği olan ve sosyal kulüp görevi olan öğretmenler ilave ek ders ücreti alırlar.

Ek ders ücretleri özetle gündüz öğrenimi için 140, gece öğrenimi için 150 katsayısının maaş katsayısı ile çarpımı miktarınca ödenmektedir. Çıkan miktardan gelir ve damga vergisi kesilmektedir.

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücretinin miktarı 1/1/2018 tarihinden itibaren artacak. Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir.

Bilindiği üzere Ek Ders Kararında; Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları ek ders ders ücreti ödenir.”

Öğretmenlerin haftalık ders programı dışında ekstradan verdikleri dersler ek ders olarak öğretmenlere ek bütçe sağlamaktadır. Her ne kadar öğretmenlerin maaşlarına ek olarak girdiği ders saatine göre ödeme yapılsada ek ders alımı belirli bir saate kadar uyarlanmış ve sınırlıdır.

Öğretmenlerin zorunlu olarak haftalık girmesi gereken ders saatinin dışında kalan saatlere devletin ders başına ödediği ek ders ücretiöğretmenlerin ham maaşından harici olup farklı zamanlarda yatar. Öğretmenler için ek gelir kapısı olan ek dersler öğretmenler için aylık sınırlı kota olarak belirlenmiştir. Belirlenen saatlerin dışına çıkmayan öğretmenlerin bir ay içerisinde alacağı maksimum ders ücretide bununla birlikte sabitlenmiştir.

Ek ders kazanmanın farklı yollarıda vardır bunlardan bazılarını sıralarsak ; Okul içerisinde nöbet tutmak, MEB'in düzenlemiş olduğu merkezi sınavlarda görev alınırsa, takviye kurs açarak ders verilirse gibi seçeneklerle ek ders ücreti almak mümkün tabi bunlarında bir sınırı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Enes 18 saat önce

Bugün 1 aylık maaşım yattı ücretli öğretmenim haftada 18 saat derse giriyorum yatan maaş 700 TL helal olsun sisteme

Misafir Avatar
Cüneyt 6 gün önce

En adaletsiz kurum milli eğitim bakanlığı asgari ücretin altında ücret alan ücretli köle var bende onlardan biriyim taşoron alındı bizde bu kurumun taşoron uyuz saygı yok hiçbir hakkımız yok dershaneciler sorgusuz alındı bizler ücretli köleler..... Hak yiniyor hak ücretli öğretmen tabiri milli eğitimin ayıbıdır.....

Misafir Avatar
emre 1 hafta önce

Bu Yıl Sizce Hangi Takım Şampiyon Olur? adlı ankette fenerbahce daha fazla olduğu halde asağıya yazılmış.Bu nasıl bi algı operasyonu

Misafir Avatar
Seyhan kucukyonca 3 hafta önce

Herseyin hayirlisi olsun ulkemizin icind bulundugu ekonomik durumu da unutmamak lazim. Once devlet. Sayi olarak en kalabalik kurumuz. Devletimiz sagolsun oncelikle. Bu isi para icin yapmamamiz gerektigi bizlere universitexe soylendi..

Misafir Avatar
Fatih 1 ay önce

Öğretmenlerin nasıl canla başla çalıştığını, öğrencilerin üstlerine nasıl yirediklerini çok iyi bilenlerdenim. Öğretmenlere hem mesleki hayatlarında hemde özel hayatlarında gereken kolaylık saglanmalıdır. Öğretmenler egitimin sadece bir dislisidir. Egitimin diger dişlileri aile, meb, talim terbiye, alanlar, egitimle ilgili yazili ve görsel kaynaklar,üniversitelerde görev yapan akademisyenlerdir. Sürekli dislinin birini ön plana çıkararak medyada adaletsizce yorum yapmak buyuk gunahtir. Bir an evvel bürokratik gereksiz ıs ve eylemlerden öğretmenlerin uzerinden alinarak egitimlerine odaklanmaları saglanmalıdır. Öğretmenlik mesleği tüm ülkelerde kutsal ve en önemli meslektir. Ve bu mesleklerde çalışanlara ikinci bir iş yaptırılmaz ve öğretmenlere en yüksek maaş verilir. Bizim ülkemizdede öğretmenler bir milletvekili maası kadar maaş almalıdır ki ikinci bir iş yapmasın ve egitime yogunlasabilsin. Bır an evvel öğretmenlerımize gerekli ihtimam gösterilmeli eski saygınlıklarina ulasmaları saglanmalidir.

Misafir Avatar
Veli 1 ay önce

Öğretmenlerden ek ders kaldırılmalıdır.Ek ders karşılığı yapılan ders ve calışmaların eğitimi hiçbir faydası yoktur.Herkes para peşinde bir kurumda görev yapan öğretmenin biri 3000 ek ders alıp diğeri alamıyorsa eşitsizlik var demektir.Çalışma azmi azalmaktadır.

Misafir Avatar
Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği değiştirilmelidir 1 ay önce

İl içi sıralar en az 7 defa çalıştırılsın

Misafir Avatar
Nazli 2 ay önce

Gorsel sanatlar ogretmeni özel destek eğitimi dersine girebilirmi