ABONE OL

Meslek Lisesi 12. Sınıf Stajyer Öğrenci 2020 Yılı  Temmuz Ayı Maaş Ne Kadar?
Meslek lisesi 12. sınıf işletmede beceri eğitimi alan öğrenciler de evlerine çekilmek durumunda kaldılar. Bu durumda 3308 sayılı yasa gereği sigortaları devletçe karşılanan kendilerine de aylık olarak asgari ücretin 1/3 oranında maaş ödenen stajyer öğrencilerin maaş durumlarında da belirsizlik meydana geldi.

Stajyer öğrenciler haftanın 3 günü 24 saatlik işletmede beceri eğitimini haftanın ya ilk üç günü ya da son üç günü olarak iş yerlerinde staj olarak tamamlamaktadırlar. Çalıştıkları bu süre için de kendilerine maaş ödemesi yapılmaktadır.

İşletmelerde beceri eğitimi adı verilen eğitim süreci hem bir ders niteliğinde olup sınıf geçmeye etki etmektedir hem de çalıştıkları kurumdan maaş alarak da bir nevi iş hayatının içinde yer almaktadırlar.

12. Sınıf lise 4 e giden öğrenciler okulda bulunduğu branşlara göre işletmelerde ve fabrikalarda yetiştirilmek üzere kurs görürler. Bu fabrikalarda kendilerini yetiştiren öğrenciler aynı mesleğin devamı için topluma katkı sağlarlar aynı zamanda mesleki gelişimlerini tamamlarlar.


Stajyer öğrencilerin maaşı asgari ücret üzerinden hesaplandığı için maaş zamları da asgari ücrete bağlı olarak değişmektedir. Maaş hesaplamasında o yılın net asgari ücret tutarından asgari geçim indirimi miktarı düşülür ve kalan net rakam üçe bölünerek meslek lisesi satjyer öğrencisinin alması gereken aylık maaş miktarı hesaplanır.


Meslek liseleri koronavirüs pandemisi döneminde yeniden kendilerini gösterme fırsatı buldular. Üretime hızlı şekilde dahil olup cerrahi maske, dezenfektan, koruyucu tulum gibi süreç açısından hayati ehemmiyet taşıyan ürünlerin üretimine önemli ölçüde katkı sağladılar. Üretim aşamasında önemli payı öğretmenler ve alanda uygulamalı eğitim gören stajyer öğrenciler oluşturdular. 

Örneğin; açıklanan ve Resmi Gazetede de yayınlanan 2020 Yılı asgari ücret tutarı net  2.324,70 TL'dir. Yine aynı şekilde açıklanan asgari geçim indirimi miktarı da 220,68 TL'dir. Net toplan asgari ücretten asgari geçim indiririmi (AGİ) tutarını çıkarttığımzda ( 2.324,70 - 220,68) = 2,104,02 TL olmaktadır. Stajyer öğrenciler bu çıkan rakamın 1/3 ü kadarını alabilmektedirler ki bu rakam da 2,104,02 / 3 = 631,20 TL yapmaktadır. 

Yani meslek liseleri son sınıfında işletme ve kurumlarda staj (beceri eğitimi) yapan öğrencilerin eline geçecek aylık miktar 631 TL'dir.

MEB'den Öğrencilerin İşletmelerde Mesleki Eğitim/Staj Durumu Hakkında Yazı

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında, 14 Mart 2020 tarihinden itibaren eğitime ara verilmiş ve 23 Mart 2020 tarihi itibariyle de uzaktan eğitim süreci başlatılmıştır. Bu süreçte öğrencilerin işletmelerde mesleki eğitime/staja devam edip etmemeleri konusunda ise ilgi (b) yazıda gerekli açıklamalar yapılmıştı.İçişleri Bakanlığının ilgi (c) Genelgesi ile 01.01.2000 tarihinden sonra doğanlar için sokağa çıkma yasağı getirilmiş olup bu yasak, ilgi (ç) Genelge ile 18-20 yaş aralığı için kaldırılmıştı.

Normalleşme süreci kapsamında 9 Haziran 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan karar doğrultusunda yayımlanan ilgi (d) Genelgede; "18 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimizle ilgili sokağa çıkma kısıtlaması, küçük çocukların ebeveynleri refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kaldırılmıştır" ifadesi yer almaktadır.

Bu kapsamda, mesleki eğitim merkezi programına kayıtlı öğrenciler; işletmelerin Koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik koruyucu tedbirleri alması, öğrenci ve velilerin bilgilendirilerek isteklerinin ve onaylarının alınması koşuluyla ilgi (a) Kanun hükümleri doğrultusunda işletmelerde mesleki eğitim uygulamalarına devam edebileceklerdir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Kemal Varın NUMANOĞLU
Bakan a. Genel Müdür
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
berat 3 gün önce

arkadaşlar bizim okulu aradılar stajlar ertelenmiş haberiniz olsun vaka sayıları düşmeyene kadar stajlar hep ertelenecekmiş..

Misafir Avatar
Mert xd 1 hafta önce

Arkadaşlar ziya selçuk açıklama yapmış bir kaç gün içerisinde resmi duyuru yapılır diye şimdi 21 elyülde değil mi yani stajlar ?? meslek liselerini kaale alan yok sanırım

Misafir Avatar
berat 6 gün önce @Mert xd

valla meslek lisesi kimsenin umrunda değil kardeşim kime sorduksak bilmiyoruz diyor haberciler boş sorular soracağına bunu sorsunlar bakanlara

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
ismimden sanane la! 2 hafta önce

inşAllah açılmaz

Misafir Avatar
betül 4 hafta önce

Staj gördügümüz hastanede kalma ihtimalimiz varmi acaba ya

Misafir Avatar
kerem 3 hafta önce @betül

sağlık bölümünde kalabileceğini sanmıyorum

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Halime 1 ay önce

Biz ne zaman staj göreceğiz.

Misafir Avatar
no one 4 hafta önce @Halime

bilmiyoruz

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Burak 1 ay önce

Arkadaşlar lütfen yardımcı olun ben açık meslek lisesi okuyorum bu yıl staj görmem gerek okulummu bana uygun fabrikayı bulup ayarlıcak , sitelerden yoksa ben mi bulucam ve fındığa gidicem tarlada işlerim var 15 eylüle anca gelirim nasıl oluyor bu staj başvurusu yardım lütfen

Misafir Avatar
xyz 1 ay önce

artık biri meslek liselileri düşünsün özellikle sağlık liseleri pandemi var diye hastane bizi alıcak mı almicak mi derdine düştük

Misafir Avatar
berat 1 ay önce @xyz

ayn yaaa

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
stajyr 2 ay önce

bu yıl stajı n zaman başlıyor ???

Misafir Avatar
zeynep 3 hafta önce @stajyr

buyuk ihtımallen 21 eylulde staj baslayacak

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
berat 1 ay önce @stajyr

valla hepimiz onu bekliyoruz inşAllah başlar

Beğenmedim (0)