ABONE OL

Köy ve Mahalle Muhtarının 2020 Yılı Maaşı Ne Kadar?

Muhtarların gelirleri geçmiş yıllarda özellikle ikametgah senedi ve nüfus cüzdan örneği verdikleri dönemlerde oldukça iyi durumda idi. Ancak bu iki evrakın sistem ve devlet kurumları üzerinden alınabilmesinden sonra gelirleri önemli oranda düştü.

Muhtarlık sistemi demokrasinin en yalın halini temsil etmektedir. Herhangi bir partiye bağlı olmaksızın isimleri üzerinden seçime giren muhtarlar bu yönüyle de ayrı bir değer taşımaktadırlar. Muhtarların maaşları öteden beri merak edilmiştir.

Muhtarların maaş, özlük hakkı ve ek ödeme geliri anlamında yapılan düzenlemeler yetersizdir. Maaşları bugünkünden çok daha düşük olan muhtar maaşları son iki yıldır nispeten artmış bulunmaktadır.

Sözlükte “seçilmiş” anlamına gelen muhtâr terim olarak “mahalle veya köyün işlerini yönetmek için atanmış/seçilmiş idareci” demektir. 5 yıllık görev süresi olan muhtar, köy ve mahallelerde tüzel kişiliği temsil eder. Mahalle ya da köylerin yol, su, elektrik, altyapı, güvenlik gibi sorunlarını yerel yöneticilerle paylaşmak, yasaları ve değişiklikleri halka duyurmak gibi görevleri olan muhtarlar bakanlık olarak İçişleri Bakanlığına, illerde valilere, ilçelerde kaymakamlara karşı sorumludurlar. 

Muhtarlar ayrıca köylerde imece usulü gerektiren işlerde öncü rol oynar. Seçimlerde (genel seçimler, referandum seçimleri) sandık kurullarında görevlidirler. Köylerindeki askerlik çağı gelenlerin listelerini ve yine seçimde oy kullanacak seçmen listelerini asmakla yükümlüdürler. Son dönemde devletin engellilere bağladığı maaşlarla ilgili, yardıma muhtaç kişilerin tespitinde ve bu kişilere yardım bağlanmasında muhtarların yardımcı rolü yüksektir. Salgın hastalık belirtisi durumunda bunu sağlık kuruluşlarına bildirmekte yine muhtarların önemli görevlerindendir. 

Muhtarlık için eğitim şartı aranmamaktadır. Ancak muhtarlar seçildikten sonra bağlı bulundukları kaymakamlık tarafından hizmetiçi eğitimlere alınırlar. Muhtar olabilmek için taban yaş sınırı 25'dir. 25 yaşını tamamlaması durumunda T.C. vatandaşı her yurttaş muhtar olabilme hakkına kavuşmaktadır. Muhtar adayı olabilmek için yasal iki kriter daha bulunmkatadır. Bunlardan birisi seçimlerden önce en az 6 ay kadar aday olduğu mahallede ikamet ediyor olması gerekmektedir. Bir de aday olacak muhtar adayının yüz kızartıcı suçlardan herhangi birini işlememiş olması gerekir.


Muhtarların güncel maaşı  2.138,04  TL olup yeni yılda düzenleme yapılması durumunda maaşlarda artış görülebilmektedir. 

İstanbul'da ve Ankara'da görev yapan muhtarlara 2.254 TL maaş ödenmektedir. Emekli muhtar maaşı da 2.000 TL civarındadır. 

Köy ve mahalle muhtarlarından, emekli aylığı (emekli sandığı, ssk, bağkur) almakta olanların emekli aylıkları kesilmez.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.