ABONE OL

Köy ve Mahalle Muhtarı (Net-Brüt) 2021 Ocak Maaşı Ne Kadar Olacak?

Köy muhtarları ile şehir ve kasaba mahalle muhtarlarına ödenen aylık maaş miktarı, belli bir gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı ile belirlenmektedir. Muhtar ödeneklerinin ne kadar olacağı ve nasıl ödeneceği 2108 sayılı “Muhtar Ödenek Ve Sosyal Güvenlik Yasası”nda düzenlenmiştir.

Muhtarların gelirleri geçmiş yıllarda özellikle ikametgah senedi ve nüfus cüzdan örneği verdikleri dönemlerde oldukça iyi durumda idi. Ancak bu iki evrakın sistem ve devlet kurumları üzerinden alınabilmesinden sonra gelirleri önemli oranda düştü.

Sözlükte “seçilmiş” anlamına gelen muhtâr terim olarak “mahalle veya köyün işlerini yönetmek için atanmış/seçilmiş idareci” demektir. 5 yıllık görev süresi olan muhtar, köy ve mahallelerde tüzel kişiliği temsil eder. Mahalle ya da köylerin yol, su, elektrik, altyapı, güvenlik gibi sorunlarını yerel yöneticilerle paylaşmak, yasaları ve değişiklikleri halka duyurmak gibi görevleri olan muhtarlar bakanlık olarak İçişleri Bakanlığına, illerde valilere, ilçelerde kaymakamlara karşı sorumludurlar. 

Muhtarlar ayrıca köylerde imece usulü gerektiren işlerde öncü rol oynar. Seçimlerde (genel seçimler, referandum seçimleri) sandık kurullarında görevlidirler. Köylerindeki askerlik çağı gelenlerin listelerini ve yine seçimde oy kullanacak seçmen listelerini asmakla yükümlüdürler. Son dönemde devletin engellilere bağladığı maaşlarla ilgili, yardıma muhtaç kişilerin tespitinde ve bu kişilere yardım bağlanmasında muhtarların yardımcı rolü yüksektir. Salgın hastalık belirtisi durumunda bunu sağlık kuruluşlarına bildirmekte yine muhtarların önemli görevlerindendir. 

Muhtarlık için eğitim şartı aranmamaktadır. Ancak muhtarlar seçildikten sonra bağlı bulundukları kaymakamlık tarafından hizmetiçi eğitimlere alınırlar. Muhtar olabilmek için taban yaş sınırı 25'dir. 25 yaşını tamamlaması durumunda T.C. vatandaşı her yurttaş muhtar olabilme hakkına kavuşmaktadır. Muhtar adayı olabilmek için yasal iki kriter daha bulunmkatadır. Bunlardan birisi seçimlerden önce en az 6 ay kadar aday olduğu mahallede ikamet ediyor olması gerekmektedir. Bir de aday olacak muhtar adayının yüz kızartıcı suçlardan herhangi birini işlememiş olması gerekir.

2020 yılının ikinci 6 aylık enflasyon verilerine göre maaşlarında artış görecek olan memur ve memur emeklileri yeni maaşlarının ne kadar olacağını merak ediyor. Bu yıl memur ve memur emeklilerine 2021 Ocak'ta yüzde zam yapılacak.

Hakem kurulu kararı kapsamında belirlenen yüzde 3'lük zam oranı, eğer bu yılın ikinci yarısında enflasyon yüzde 4'ü aşarsa yükselecek. 

Muhtarların maaş, özlük hakkı ve ek ödeme geliri anlamında yapılan düzenlemeler yetersizdir. Maaşları bugünkünden çok daha düşük olan muhtar maaşları son iki yıldır nispeten artmış bulunmaktadır.

Açıklanan 4 aylık enflasyon rakamları da emeklilere enflasyon farkı zammının uygulanacağı yönünde oldu. Buna göre, 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 4.49 olarak gerçekleşecek. Memurların ve memur emeklilerinin Ocak zammı da bu durumda yüzde 0.49 enflasyon farkıyla yüzde 3.49'a çıkacak gibi görünüyor.

4 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 4.62 görünürken, memurlara ve memur emeklilerine yüzde 3'lük artışa ilaveten yüzde 0.62 fark çıktı. Kesin oranlar için geriye 2 veri kaldı. 3 Ocak'ta açıklanacak son rakam ile 15 milyonu aşkın memur ve emeklinin zam oranı da kesinleşecek.

Kasım ve Aralık ayı ile beraber oluşacak enflasyon yüzde 4'ü aşarsa memurlar, aşan miktar kadar enflasyon zammı alacak. Ekim 2020'de enflasyon yüzde 2,13 artarken, yıllık bazda 11,89 yüzde oldu.

Muhtarın görevleri:

Mahalle muhtarları, mahallede ikamet eden kişiler için ilmühaberleri düzenlemelidir.
Nüfus kağıt işlemleri için gerekli olan belgeleri düzenlemelidir.
Cadde, sokak ve mahallede bulunan tüm levhaların kontrollerini yapmakla görevlidir. Hasarlı levhalarda belediyeye durumu bildirmelidir.
Mahalle kapsamında salgın, bulaşıcı hastalıklar söz konusuysa bu durumu gerekli yerlere bildirmelidir.
Askerlik gibi zorunlu dönemlerde tebligatları hazırlamalıdır.
Mahallede ikamet eden engelli, yoksul ya da kimsesiz vatandaşlara yeşil kart verilmesi için yardımcı olmalıdır.
Sandık seçim listesinin yanı sıra askerlik çağında olan vatandaşların kimlik çizelgelerini de askıya almakla yükümlüdür.
Seçim kurulları kapsamında sağlık ocakları ve sağlık merkez kurulları için bedel tespit komisyonlarına katılması gerekmektedir.
Mahalle muhtarları seçmen kağıtlarının dağılması da muhtarların sorumlulukları arasındadır.

2020 ZAMLI MUHTAR MAAŞLARI

2019 yılında bin 911 TL maaş alan muhtarlar 2020 yılı itibari ile ortalama 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında maaş almaktaydı. Bu noktada maaş katsayısındaki artıştan yararlanan 50 bin 278 muhtara ödenen maaşlarda da artışa gidildi. 

Buna göre;

Köy ve mahalle muhtarlarına14.750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ödenek verilmekle birlikte bu rakam temmuz ayı itibari ile artış gösterdi. 14 bin 750 gösterge ile 0,154461 katsayısı çarpımında muhtarlara ödenecek olan yeni maaş brüt olarak 2 bin 278 TL net olarak ise 2 bin 261 TL olarak hesaplanmış bulunuyor.

Muhtarların güncel maaşı  2.138,04  TL olup yeni yılda düzenleme yapılması durumunda maaşlarda artış görülebilmektedir. 

İstanbul'da ve Ankara'da görev yapan muhtarlara 2.254 TL maaş ödenmektedir. Emekli muhtar maaşı da 2.000 TL civarındadır. 

Köy ve mahalle muhtarlarından, emekli aylığı (emekli sandığı, ssk, bağkur) almakta olanların emekli aylıkları kesilmez.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.