Kıdem Tazminatı Hangi Ne Zaman Verilecek? Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir? Kıdem Tazminatı Hesaplama 2019
 Kıdem tazminatı; çalışan işçinin hizmet süresi boyunca verdiği emeğin karşılığını almasını sağlayan yasal bir sistemdir. İşçi sendikalarının 'kırmızı çizgi' olarak nitelendirdiği kıdem tazminatı fonu, yeni ekonomik programdan çıktı. Programda, kıdem tazminatı fonunun adı bile geçmedi.

İşçi ve işveren sendikaları karşı çıktığı halde kamuya kaynak sağlamak için ısrarla getirilmeye çalışılan kıdem tazminatı fonu sistemi sürpriz bir kararla Yeni Ekonomi Programı'ndan (YEP) çıkarıldı. 2020-2022 dönemini kapsayan YEP'te kıdem tazminatı fonunun adı dahi anılmadı.

Ekonomi yönetimi, kıdem tazminatı fonunu kurup İşsizlik Sigortası Fonu gibi kolaylıkla kullanabileceği ikinci bir devasa kaynak yaratabilmek için yıllardır girişimlerde bulunuyordu. AK Parti geçen yıl yayımladığı ilk YEP'e “Sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecektir” hedefini koydu.


İşçi için önemli bir güvence olduğunu belirttiğimiz kıdem tazminatının başlıca şartı en az bir yıl boyunca kesintisiz olarak aynı iş yerinde çalışmış olmaktır. Bunun dışında işçinin, işveren tarafından haklı bir feshe dayandırılmadan işten çıkarılması gerekmektedir. Bu durumda kanunda belirtilen haklı gerekçeler dışında, kendi isteği ile işten ayrılırsa kıdem tazminatını almaya hak kazanamaz.

Ancak, bu hedef işçi ve işveren sendikalarının tepkisiyle karşılaştı. En son Türk-İş, geçen 1 Mayıs'ta 100 bin işçiyle meydanlardan iktidara, ‘kıdemime dokunma' mesajı gönderdi. Kıdem tazminatı fonunun yeni YEP'e yazılmaması, kıdem konusunda sosyal taraflarla mutabakatın sağlanamadığı şeklinde yorumlandı.

KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ BİLGİLER

İşçi işe başladığı tarihten itibaren brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı hesaplanır. İşe başlama tarihinden çıkış tarihini yazıp brüt ücretinizi belirttiğiniz anda alacağınız kıdem tazminatı hesaplayabilirsiniz. 

4857 sayılı İş Kanunu'na göre işçinin işten çıkarılması durumunda, işveren tarafından çalışana ödenmesi zorunlu olan tazminattır. Adından da anlaşılacağı gibi kıdem tazminatı, işçinin kıdemine yanı çalıştığı işi tecrübe ettiği süreye göre değişiklik gösterir. Kısaca anlatmak gerekirse de işçinin çalıştığı süredeki emeğinin karşılığıdır. 

Çalışanın lehine olan haklı fesihler;

Sağlık sebepleri

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller

Zorlayıcı sebeplerdir.

Aynı zamanda kadın çalışanlar için evlilik, erkek çalışanlar için de askerlik görevi haklı fesih sebepleri arasında yer almasa da kıdem tazminatını hak etmesi için geçerli sebeplerden biridir.

Aynı şekilde yine 4857 sayılı İş Kanunu'na göre işveren lehine olan haklı fesih sebepleri;

Sağlık sebepleri

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller

İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halindeki işe olan devamsızlığı

Zorlayıcı sebepler şeklinde belirtilmiştir.
Loading...
Anahtar Kelimeler:
Kıdem Tazminatı Fonu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Memduhogulları 3 hafta önce

2004 işe başladıktan yaklaşık 2 yıl sonra kıdem tazminatı fonu çıkacak diye 2019 a kadar hep konuşuldu.
Artık bu konu ya tamamen kapatılmalı yada düzgün bir sistemle yapılmalı.
Başkanlık sistemine geçiş bile bundan kolay oldu,Her sene her sene yeter artık yaaaa

Misafir Avatar
Serkan 1 ay önce

Biz 3 ay maaş alamadik mahkeme ye verdik 12 usta olarak dosya, harç parası , bilirkişi,icra derken 2.500 TL gitti devlete adam başı, hâkim tedbir koymadı çalışıyor diye ve makinaları kaçırdılar başka firmaya ve biz havamizi aldik, avukat diyor ki ben kazandım davayı paramı alırım ve sizi icraya veririm diyor yeni kanun öyleymiş şirketten alacaklarimizi alamayan avukat bize yükseliyor.

Misafir Avatar
Mehmet 1 ay önce

Yok arkadaş devtin başında adamlar yiyor çaycısından alda kapıdakı korumasnakadar çaycı maas 9 bin ben 2020 götümüz çıkıyor herkez ölecek ama bunlar sürünecek

Misafir Avatar
Mehmet 1 ay önce

Yok arkadaş devtin başında adamlar yiyor çaycısından alda kapıdakı korumasnakadar çaycı maas 9 bin ben 2020 götümüz çıkıyor herkez ölecek ama bunlar sürünecek

Misafir Avatar
mert 1 ay önce

kıdem tazmınatı fona gecerse acık konuşuyum 100/40 oy alamazakp bunu burayayazıyom kımseoy vermez kac milyon işci var colugumun cocumun rıskını cehız paramı surıyelere yedırtmem

Misafir Avatar
murat kıliç 2 ay önce

sayin cumhurbaşkanim kendınıze geldımi yuzde 30 zam yapiyor işcıye geldımide yuzde 4 zam yapiliyor bu adaletmi

Misafir Avatar
Mehmet 2 ay önce

Arkadaslar iş mahkemesi var nasiĺ odemiyor kidem tazminati

Misafir Avatar
Gerçek 2 ay önce

Kıdem tazminati fonunun adı değişti. Tamamlayıcı emeklilik diye aratın arama motorlarinda