ABONE OL

İtfaiyecilerin (İtfaiye Eri) 2020 Temmuz Zamlı ve Enflasyon Farklı Maaşı Ne Kadar?

İtfaiyecilerin maaş ve ücretleri de devlet memurları maaş zammına göre belirlenmektedir. Devlet memurları maaş zammının belirlendiği hükumet - sendikalar görüşmesi ve imzalanan sözleşme sonucunda belirlenen maaş zammı oranında yılda iki defa belirlenen oranlarda zam almaktadırlar.

İtfaiyeciler yaptıkları işin hassasiyetine binaen farklı ücretler de almaktadırlar. İtfaiye Erlerine her ay maktu fazla çalışma ücreti ödenirken, görev yaptıkları belediyeye bağlı olarak her ay sosyal denge tazminatı ödemesi de yapılabilmektedir.

Belediyelerin bünyelerinde görev yapan özellikle yangınlarda acil müdahale eden ekip olan itfaiyeciler birçok vak'ada canlarını tehlikeye atmaktan geri durmamaktadırlar. İtfaiyeciler yangın olayları dışında insanları ve hayvanları bulundukları zor durumlardan kurtarma gibi bir görevi de üstlenmektedir. Ağaçtan inemeyen bir kedinin kurtarılması, eve girmiş vahşi bir hayvanın dışarı çıkartılması, uçuruma yuvarlanmış kuyuya düşmüş canlıları da kurtarmak itfaiyecilerin üstlendiği önemli hayati konulardır. 


İTFAİYECİ OLMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR


İtfaiyeci olmak isteyenler için belediyelerin itfaiye eri ilanına çıkması ve başvuru şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. İtfaiyeci olmak için bazı temel şartlar gerekmektedir. Belediyeler kendileri de farklı şartlar arayabilirler. Ancak bazı şartlar var ki bunlar her belediyenin başvuruda araması gereken temel şartlardır. 


Başvuru şartlarının başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelmektedir. En az lise mezunu olan, KPSS sınavına girmiş ve bu sınavdan en az 70 puan almak temel şartlardandır. Ayrıca resmi bir şart da (erkek adaylar için) askerliğinin tamamlanmasıdır. Askerlik yapmamış ya da tamamlamamış kişinin başvurusu kabul edilmez. Askerlikten muaf ise başvuru yapmasında (fiziksel şartlar hariç) sorun olmamaktadır. Kamusal haklardan yasal şekilde kısıtlanmış ya da mahrum kararı bulunmaması.


Resmi şartların yanında fiziksel şartlar da itfaiyeciler için önemli kriterlerdendir. Psikolojik olarak kapalı alan korkusu (klostrofobi) gibi bir fobisinin olmaması gerekir. Boy kilo oranı ve miktarı da itfaiyecilikte önemli bir kriterdir. Erkeklerin boyunun 1.67'den, kadınların da boyunun 1,60'dan az olmaması gerekmektedir. Kilo ve boy oranı dengesi de önemlidir. Aşırı şişman, aşırı uzun, aşırı ince gibi fiziksel durumlar da itfaiyeci olmak için başvuru olumsuzlukları arasındadır. 

Fiziksel organ eksikliğinin olmaması, engellilik durumunun bulunmaması ve bulaşıcı herhangi bir hastalığının da olmaması temel şartlardandır. 
Başvuru yapıldığında başvuru sahibinin 30 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.İTFAİYE ERLERİNİN MAAŞ DURUMU


2020 Yılı ilk altı aylık diliminde toplu sözleşme gereği %4 zam alan itfaiyecilerin 2020 Temmuz ayında da alacağı zam miktarı yine %4 zam oranı uygulanacaktır.

2020 yılı için açıklanan ilk 5 ayın rakamlarına göre enflasyon yüzde 4,56 arttı. Açıklanan verilere göre 5 aylık enflasyon yüzde 4,56 oldu. Memurlar için yüzde 0,56 enflasyon farkı oluştu.

Göreve yeni başlayan kademe derecesi 9/1 olan bir itfaiye erinin maaşı

9. derece Er - Önlisans veya Lisans Mezunu İtfaiyeci


                        Gösterge - Oran Tutar
Gösterge Aylığı (9/1)    620    90.56 ₺
Taban Aylığı                2,286.24 ₺
Yan Ödeme Aylığı    700     32.42 ₺
Özel Hizmet Tazminatı     53   735.42 ₺
Ek Ödeme                      85 1,179.44 ₺
                   Kesintiler Oran Tutar
Gelir Vergisi 15.00 % -75.30 ₺
Damga Vergisi 7.59 ‰ -32.82 ₺
G.S.S. Primi 5.00 % -155.61 ₺
M.Y.Ö. Sigortası 9.00 % -280.10 ₺
BES Kesintisi 3.00 % -93.00 ₺

Toplam
İstihaklar Toplamı 4,324.08 ₺
Kesintiler Toplamı -636.83 ₺
Net Maaş               3,687.25 ₺


25 yıl hizmet vermiş deneyimli 4/1 derecesinde bir itfaiyeci de 4,422 TL maaş almaktadır. 

Bu rakamlar itfaiye erlerinin çıplak maaşıdır. İtfaiyeciler yaptıkları işin hassasiyetine binaen farklı ücretler de almaktadırlar. İtfaiye Erlerine her ay maktu fazla çalışma ücreti ödenirken, görev yaptıkları belediyeye bağlı olarak her ay sosyal denge tazminatı ödemesi de yapılabilmektedir. Ayrıca, belediye encümeni kararıyla ilgili belediye personelinin %10’una yılda iki defa yapılan ikramiye ödemesinden yararlanmaları mümkün olabilmektedir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.