ABONE OL

Emeklilerin Ocak 2021 (Net-Brüt) Maaşı Ne Kadar Olacak? Emekli Maaşı İlk Zam Tahmini Geldi

Memur emeklileri toplu sözleşme hükümlerine göre belirlenen yıllık zam oranlarına göre yılda iki sefer olmak üzere zam almaktadırlar. 2020 yılının tamamlanmasına 2 ay kalmasının ardından emekliler, gözlerini 2021 Ocak ayında maaşlara yansıyacak zam oranına ve oluşabilecek enflasyon farkına çevirmiş durumdalar.

2021 yılının ikinci döneminde de yine %3 zam ve oluşması durumunda enflasyon farkı da eklenecektir. 2020 yılında %4 + %4 zam alan emekliler, 2021 yılının ilk 6 aylık diliminde %3 ve ikinci altı aylık döneminde de %3 zam alacaklar.

MAAŞLARA 286 TL ZAM GELECEK

Yapılan tahminlere göre SSK ve Bağkur emeklileri için gelen zam ile beraber 286,25 TL'ye varan artış meydana gelecek. En yüksek emekli maaşı 6375,37 TL olurken gelen zam oranı ile beraber 6661,62 TL olacak.

Açıklanan 4 aylık enflasyon rakamları da emeklilere enflasyon farkı zammının uygulanacağı yönünde oldu. Buna göre, 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 4.49 olarak gerçekleşecek. Memurların ve memur emeklilerinin Ocak zammı da bu durumda yüzde 0.49 enflasyon farkıyla yüzde 3.49'a çıkacak gibi görünüyor.

4 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 4.62 görünürken, memurlara ve memur emeklilerine yüzde 3'lük artışa ilaveten yüzde 0.62 fark çıktı. Kesin oranlar için geriye 2 veri kaldı. 3 Ocak'ta açıklanacak son rakam ile 15 milyonu aşkın memur ve emeklinin zam oranı da kesinleşecek.

Kasım ve Aralık ayı ile beraber oluşacak enflasyon yüzde 4'ü aşarsa memurlar, aşan miktar kadar enflasyon zammı alacak. Ekim 2020'de enflasyon yüzde 2,13 artarken, yıllık bazda 11,89 yüzde oldu.

Ocak artışı yüzde 3 olursa en düşük maaş; memurlarda 3 bin 719 liradan 3 bin 830, memur emeklilerinde 2 bin 814 liradan 2 bin 898 liraya yükselecek. Eğer oran yüzde 4.68'e yükselirse, en düşük memur maaşı 3 bin 893, memur emeklisi maaşı da 2 bin 946 liraya ulaşacak..

Devlet memurluğundan emekli olanların maaş zamları yine devlet memurlarının zam oranları ile belirlenmektedir. Yılın 6 aylık iki diliminde maaş zammı alan memurlarla aynı işleyişe sahip olan memur emeklileri 2021 yılının ilk altı aylık dilimi için %3 ve enflasyon farkı zammı alacaklar.

Emekli olabilmek için ilk temel şart sigortalılık süresinin tamamlanmasıdır. Bu süre ilk işe başladığı tarih itibariyle başlar sigortalı çalışıldığı süreler boyunca devam eder. Erkeklerde 25 yılı, kadınlarda da 20 yılı dolduran memurlar emeklilik maaşı hakkına kavuşurlar ancak maaş bağlanabilmesi için emeklilik yaş haddine gelmeleri gerekmektedir. Emeklilik hizmet süresinde yıpranma süreleri, malulluk gibi etkenler de olmakla birlikte genel işleyiş yaş, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi ile belirlenmektedir.

İnsanlar hayatının önemli bir bölümünü çalışarak geçirmektedirler. Ekonomik refah, daha kaliteli bir yaşam, çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak için iş hayatında mücadele eden çalışanların belli bir hizmet yılı ve yaş haddine gelmeleri durumunda emeklilik hakları doğmaktadır. Bu hem kamu kurumlarında hem de özel iş yerlerinde çalışanlar için de geçerlidir.

Emeklilikte ikinci temel gösterge “prim ödeme gün sayısının”  yani sigorta ödemelerinin tamamlanmasıyla gerçekleşmiş olur. Sigorta başlangıcı ile ödenen prim gün sayısı arasında farklılık olmaktadır. Çünkü ara dönemlerde çalışılmayan, prim ödenmeyen günler olabilmektedir.  


Emekli olabilmek için üçüncü en önemli ve en çok da tartışılan temel gösterge emeklilikte yaşın tamamlanmasıdır. Prim gün sayısını tamamlamış olsanız bile belirlenen yaşa gelmemiş iseniz emeklilik haklarından faydalanamazsınız. Bu üç temel şart yerine getirildiğinde emeklilik hakkı kazanılmış olmaktadır. 

Emeklilik süresinin hesaplanmasında temel alınan iki önemli tarih sigorta priminizin ödenmeye başladığı ilk tarih ve resmi doğum tarihinizdir. Yaşı doldurmuş olsanız bile prim ödeme gün sayısını doldurmadıysanız da yine emeklilik hakkı kazanmış olamazsınız.

Emekli olabilmek için 4A’lılar için iki tarih çok önemlidir. Özellikle "Emeklilikte Yaşa Takılanlar"ın da bu konu büyük itiraz talepleri bulunmaktadır. 

8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri emeklilik için çok kritik öenmli tarihlerdir. Belirtilen tarihten önce ve sonra sigorta giriş tarihleri emeklilik için önemli emeklilik tarihi farkı ortaya çıkartmaktadır.

8 Eylül 1999 tarihi ve sonrasında işe girmiş ve sigortalılık primi ödenmeye başlayan bir kişinin emekli olabilmesi için kadınların 58 yaşını, erkeklerin ise 60 yaşını doldurmuş olması ve 7000 gün sigortalılık primlerini ödemeye başlamış olması gerekmektedir.

Eğer bu tarihten önce yani 7 Eylül 1999 tarihinden önce ilk kez sigortalı olarak işe girmişse bir kişi ve bu kişi kadın ise 56 yaşını doldurduğunda, şayet erkek ise 58 yaşı doldurduğunda ve 5975 gün prim ödediğinde emeklilik hakkı kazanmaktadır. 

Emeklilikte aylık hangi kurumdan bağlanır sorusunun kısa hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır. Aylığı bağlayıp ödeyecek kurumun belirlenmesinde, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet (360 x 7 = 2520 gün) süresi esas alınmaktadır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
MEHMET 4 gün önce

13 yıldır akp uyesiyim bu sene oy falan yok artık enflasyon yüzde yüz maaş zammı 4.6..bu ne yahu cıkın bakın markete pazara ...rezaleti görün..inanın ev kira 2815 maaş 3 çocuk ..nasıl olacak bu yapan varsa söylasin..hakkımı helal etmiyorum tüm herkese ilgili olanlara..yazıklar olsun...emekliyi ölmeden gömdünüz

Misafir Avatar
cengiz karaca 1 hafta önce

masada enflasyonu düşük göster
sonra memura emekliye az zamver
seçim zamanı da bunlar unutulmaz

Misafir Avatar
ömer 3 hafta önce

en düşük emekli aylıgi 1000 tl 1500 tl ye yükseltilen emeklilerde 2021 ocak zamından faydalanacakmı?

Misafir Avatar
ömer 3 hafta önce

en düşük emekli aylıgi 1000 tl 1500 tl ye yükseltilen emeklilerde 2021 ocak zamından faydalanacakmı?