KamuAjans.Com - Memurun geliri üzerinden hesaplanan (engelli indiriminden yararlanıyor ise bu da dahil edilerek) aylık gelir vergisi tutarının, ilgili memur hakkında geçerli olan AGİ tutarından daha az olduğu durumlarda, asgari geçim indiriminden eksik yararlanılması söz konusu olabilmektedir. Gelir vergisi oranının yükselmesi, bu durumda olan memurların net maaşının azalmaması veya azalması gerekenden daha az azalması sonucunu doğurmaktadır.

Memurların ve işçilerin en büyük şikayetlerinden birisi olan ve Resmi Gazetede yayınlanan Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde yer alan gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife, 2019 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınmak üzere yeniden belirlenmişti. İlgili memur hakkında uygulanan gelir vergisi oranının yükselmesi, aylık net maaşının azalmasına yol açarken, asgari geçim indirimi ve engelli indirimi uygulamaları nedeniyle, bazı memurların net maaşını hiç etkilememektedir.


Devlet memurlarının, ilgili takvim yılının başından itibaren elde ettikleri “gelir vergisi matrahına esas” gelirleri toplamı belli seviyelere ulaşınca, aylık ücretlerinden kesilen gelir vergisi oranı da artmaktadır. Ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınan matrah tarifelerine göre yıla %15 oranındaki gelir vergisi diliminde başlayan kamu çalışanları, ücret durumlarına göre yılın değişen aylarında %20 oranındaki gelir vergisi dilime çıkmakta ve kamu çalışanlarından bazıları yıl içinde %27 oranındaki dilime de girmektedirler.

2 bin 20 lira olan asgari ücret eylülden itibaren bir üst vergi dilimi olan yüzde 20'ye girecek. Bekar bir işçi için geçerli olan net 2 bin 20 lira asgari ücretten vergi kesintisi olmuyor ancak evli ve çocuklu asgari ücretlilerden kesinti yapılıyor. Gelir Vergisi, gerçek kişilerin gelirleri üzerinden alınan vergidir. Bu gelirler mal satışı, gayrimenkul veya menkul varlıkların getirisi, serbest meslek faaliyetleri sonucunda elde edilen kazançlar (avukatlık, muhasebecilik, kendi adına çalışan doktor vs.), zirai faaliyetler sonucunda elde edilen gelirler ile kanunda sayılan diğer bazı gelirlerdir.

 7 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeyle, 500 bin TL'den daha fazla tutarda geliri olanlardan %40 oranında gelir vergisi alınmasını öngören düzenleme yürürlüğe girdi.

Dijital Hizmet Vergisi İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun , 7 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Tıklayınız. Kanunun 17 nci maddesi ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde belirlenen tutarlar 2019 yılında uygulanmakta olan tarifeler dikkate alınarak güncellenmiş, %40 diliminde yeni bir grup oluşturtulmuştur. Yeni düzenlemeye göre, çok fazla tutarda ücret geliri elde edenden, 500 bin TL'yi aşan gelirleri için %40 oranında gelir vergisi alınacaktır.


Maddenin yeni hali:


Madde 103- Gelir vergisine tabi gelirler;


18.000 TL'ye kadar

% 15

40.000 TL'nin 18.000 TL'si için 2.700 TL, fazlası

% 20

98.000 TL'nin 40.000 TL'si için 7.100 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL'nin 40.000 TL'si için 7.100 TL), fazlası

% 27

500.000 TL'nin 98.000 TL'si için 22.760 TL (ücret gelirlerinde 500.000 TL'nin 148.000 TL'si için 36.260 TL), fazlası

%35

500.000 TL'den fazlasının 500.000 TL'si için 163.460 TL (ücret gelirlerinde 500.000 TL'den fazlasının 500.000 TL'si için 159.460 TL), fazlası

%40

NOT: Madde yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.
 Devlet memurlarının aylık brüt maaşlarından her yıl Ocak ayında %15 oranında gelir vergisi kesilirken, yılın ilerleyen aylarında (maaş durumlarına göre farklı aylarda) %20 oranında gelir vergisi kesilmekte ve izleyen aylarda bu oran bazı memurlar için %27’ye yükselebilmektedir. Engelli indirimi, memurun gelir vergisi oranı uygulanacak olan gelir matrahından indirilirken; asgari geçim indirimi ise gelir vergisi oranı uygulanmak suretiyle belirlenen gelir vergisi miktarından indirilmektedir.

TBMM Başkanlığına sunulan Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi ile başta gelir vergisi olmak üzere önemli bazı düzenlemeler yapılıyor. Gelir vergisine ilişkin düzenlemeler yanında Kanun Teklifi ile ayrıca "Dijital hizmet vergisi", "Değerli konut vergisi" ve "Konaklama vergisi" adıyla üç yeni vergi ihdas ediliyor.

Halen Gelir vergisi sistemimizde, şu anda yüzde 15, 20, 27 ve 35 olmak üzere dört dilim halinde uygulanıyor ve 148.000 TL'nin üzerindeki gelirlerden yüzde 35 gelir vergisi alınıyor. Yeni tasarının yasalaşması halinde 500 bin TL ve üzeri gelir için yüzde 40'lık üst dilim de eklenmiş olacak.

TBMM Başkanlığına sunulan Kanun teklifine göre, Gelir vergisi tarifesine yeni bir dilim eklenmekte, 500.000 lirayı geçen gelirler için gelir vergisi oranı % 40'a çıkartılmaktadır. Böylece, mevcut tarifenin ilk dört dilimi korunmak suretiyle 500.000 TL’ye kadar gelir elde eden grupların vergi yüklerinde herhangi bir değişiklik yapılıyor.

Kamuajans.com/ÖZEL

Loading...
Anahtar Kelimeler:
Gelir VergisiMemur
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ahmet 1 hafta önce

O kadar mazlumun o kadar dar gelirlinin o kadar aç insanin,çocuklarin vebali üzerinize olsun Allah sizden cikartsin vergi vergi vergi bu kadarda olmaz ki en iyisi her ay kesin millet umudunu kessin söylecek cok sey varda Allah belanizi versin

Misafir Avatar
Mehmet emin 2 hafta önce

İscilerden alinan gelir vergisi adaletsizdir. Memurlar bile isciler kadar vergi odemiyor. Sonuc olarak, ozel sektordeki bir isciye devlet hicbirsey vermiyor, ama memurun maasini devlet veriyor. Devletin ozel sektordeki bir isciye ne faydasi varki en yuksek vergiyi aliyor.... birileri bu adaletsizligi ortadan kaldiracagini soylemisti... tam tersini yapiyorlar....

Misafir Avatar
Yakarım Gezegeni 1 ay önce

Ne iş arkadaş, herşeye vergi ödüyoruz yetmiyor birde topunu kapsayan gelir vergisi alıyorlar. Adalete bak 18.000 tl kazanandan da aynı 2020 tl kazanandan da aynı

Misafir Avatar
batuhan 1 ay önce

arkadaşlar bir şey soracağım. benim maaşımda icra kesintisi var yine de vergi kesintisi yapılıyor. benim bildiğim maaşında icra kesintisi olan memurdan vergi kesintisi yapılmaz. bu konu hakkında bilgisi olan var mı

Misafir Avatar
BİLEN 2 hafta önce @batuhan

icra kesintisi gelir vergisinden muaf olmayı gerektirmez. Yanlış bilgi. Gelir vergisi, damga vergisi, sgk kesintileri yapılıp kalan tutarın 4/1'i icra olarak kesilir. Ancak asgari geçim indiriminden yani diğer manada vergi iadesinden icra kesintisi yapılamaz.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
ÖMER YİLMAZ 2 ay önce

BU YAPILAN VERGİ DÜZENLEMESİ VERGİ ZULUMU OLMUŞTUR ÇOK KAZANANDAN ÇOK AZ KAZANANDAN AZ VERGİ ALINACAK DİYOR GÖRÜNEN ÖYLE BİRŞEY YOK BENİM HÜKÜMETE TAVSİYEM ASGARİ ÜCRETİ %10 YILLIK KAZANCI YÜZ BİNE KADAR OLANDAN %15 AL YUZBİNİN ÜZERİNDE KAZANANDAN %20 AL BEŞ YÜZBİNDEN YUKARI %30 AL BU SİSTEM ADALETLİ OLUR. SANAYİCİ ÇALIŞANIN KAZANCIİLE VERGİ VERİYOR SNAYİCİ VERGİ VERMİYOR KÜÇÜK İŞLETMELER SANAYİCİDEN DAHA ÇOK VERGİ VERİYOR ONLARIN SUÇU VERGİ KAÇIRMAMAKMI? BU VERGİ SİSTEMİYLE VERGİ KAÇIRMANIN ÖNÜNÜ ALAMSINIZ AZ VERGİ VE ADALETLİ VERGİYİ TABANA YAYASANIZ TOPLUM DEVLETİNE SAHİP ÇIKACAKTIR İŞ ADAMLARINA VERDİĞİNİZ DESTEĞİ KÜÇÜK ESNAFADA VERİN REKABETİ VE KALİTEYİ ARTIRIN. KALDIKİ İŞ ADAMI KÜÇÜK ESNSFIN SERMAYESİNDEN PAHALI ARACA BİNMEKTEDİR ÇOK KAZANANDA ÇOK ALINMIYOR AZ KAZANANDAN ÇOK ALINIYOR BU ADALETSİZ VERGİ SİSTEMİNİ ONAYLAMIYORUM. HÜKÜMET AYAĞINA KURŞUN SIKMAZ VERGİ VE MUHASEBE KANUNUNU GÖZDEN GEÇİRMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM.

Misafir Avatar
Salih 2 ay önce

VERGİ ORANLARI ARTIYOR MAAŞ YERİNDE SABİT KÖLEMİYİZ BİZ BEDAVA ÇALIŞALIM HİÇ PARA VERMEYİN BARİ HEPSİNİ VERGİYE ALIN

Misafir Avatar
Birisi 2 ay önce

Erken seçim olsada düşürsek artık bunları. Yeter artık.. HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK.

Misafir Avatar
Paralar saraya 2 ay önce

Biyerlerinizide yırtsanız boş sarayın parasını kim ödeyecek yoksa duymazlar sesinizi boşuna bagırmayın