Bir çalışanın, iş dünyasının en çok tartışılan konularından biri olan kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için belli başlı bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

İşçi için önemli bir güvence olduğunu belirttiğimiz kıdem tazminatının başlıca şartı en az bir yıl boyunca kesintisiz olarak aynı iş yerinde çalışmış olmaktır. Bunun dışında işçinin, işveren tarafından haklı bir feshe dayandırılmadan işten çıkarılması gerekmektedir. Bu durumda kanunda belirtilen haklı gerekçeler dışında, kendi isteği ile işten ayrılırsa kıdem tazminatını almaya hak kazanamaz.


İşçi ve işveren sendikaları karşı çıktığı halde kamuya kaynak sağlamak için ısrarla getirilmeye çalışılan kıdem tazminatı fonu sistemi sürpriz bir kararla Yeni Ekonomi Programından (YEP) çıkarıldı. 2020-2022 dönemini kapsayan YEP'te kıdem tazminatı fonunun adı dahi anılmadı.

Hem işçi hem de işveren açısından bakıldığı zaman her iki tarafında mağdur olmaması için İş Kanunu’nca net bir şekilde ele alınan kıdem tazminatı şartları nelerdir?

3 Ocak itibarıyla son 6 aylık enflasyon ve buna bağlı olarak ortaya çıkan memur maaş katsayısına göre tavan tutar da yukarı çekildi. Bir başka deyişle kıdem tazminatının tavan tutarına yüzde 5.49 oranında zam yapıldı. 10 bin lira brüt ücreti olan bir çalışanın 1 yıllık tazminat tutarı ocak ayına kadar 6.379 lirayı aşamıyordu. Son zamla birlikte bu tutar 6.729 liraya çıkarıldı.

GEÇEN AYA GÖRE 5.250 TL DAHA FAZLA KIDEM

Yeni tavana göre 6.729 lira ve üzeri brüt ücreti olanlar her 1 yıl için 350 lira daha fazla tazminat alacak. 15 yıl aynı yerde çalışıp da bu ay ayrılmayı ya da emekli olmayı planlayanlar, aralık ayına göre 5.250 lira daha fazla kıdem alacak. Kıdem tazminatının tavan tutarı 1 Ocak-30 Haziran arasında 6.017 liraydı. Temmuz ve ocak zamlarıyla yıllık fark 712 liraya çıktı.

KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ BİLGİLER

İşçi işe başladığı tarihten itibaren brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı hesaplanır. İşe başlama tarihinden çıkış tarihini yazıp brüt ücretinizi belirttiğiniz anda alacağınız kıdem tazminatı hesaplayabilirsiniz. 

4857 sayılı İş Kanunu'na göre işçinin işten çıkarılması durumunda, işveren tarafından çalışana ödenmesi zorunlu olan tazminattır. Adından da anlaşılacağı gibi kıdem tazminatı, işçinin kıdemine yanı çalıştığı işi tecrübe ettiği süreye göre değişiklik gösterir. Kısaca anlatmak gerekirse de işçinin çalıştığı süredeki emeğinin karşılığıdır. 

Çalışanın lehine olan haklı fesihler;

Sağlık sebepleri

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller

Zorlayıcı sebeplerdir.

Aynı zamanda kadın çalışanlar için evlilik, erkek çalışanlar için de askerlik görevi haklı fesih sebepleri arasında yer almasa da kıdem tazminatını hak etmesi için geçerli sebeplerden biridir.

Aynı şekilde yine 4857 sayılı İş Kanunu'na göre işveren lehine olan haklı fesih sebepleri;

Sağlık sebepleri

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller

İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halindeki işe olan devamsızlığı

Zorlayıcı sebepler şeklinde belirtilmiştir.

Kıdem tazminatı brüt asgari ücretten hesaplandığı için asgari ücret artışla taban fiyatı 385 lira artarak 2.943 liraya yükselecek. Çalışanlar açısından kıdem tazminatının tavan miktarı da belirleniyor.

2019'un ikinci yarısında uygulanan rakam 6 bin 379 lira 86 kuruş olmuştu. Bu tutara memurlara yapılacak yüzde 4, ocak zammı ve enflasyon farkı da eklenecek. Sadece zam eklendiğinde kıdem tazminatı tavanı 6 bin 635 lira olacak. Yüzde 11-12 arasında beklenen yıl sonu enflasyonuna göre bu artış yüzde 5'i bulacak. Bu durumda kıdem tazminatı tavanı 6 bin 698 lira 86 kuruşa çıkacak. Kıdem tazminatı, çalışılan yılla son brüt ücretin çarpılması sonucu bulunduğu için 2020'deki tazminatlar yeni ücret üzerinden hesaplanacak. Örneğin 10 yıldır çalışan bir asgari ücretli işçinin kıdem tazminatı 2019'da 25.584 lira olurken, bu rakam 2020'de 29.430 liraya çıkacak. Böylece çalışan 3 bin 846 lira daha fazla para alacak.
Kidem tazminatı aynı işyerinde en az 1 yıl çalışanlara ödeniyor. Tazminat hesaplanırken son brüt ücret dikkate alınıyor. Çalışılan yıl ve gün sayısına göre her yıl için bir brüt maaş olmak üzere hesaplama yapılıyor. Bu ücretten sadece damga vergisi kesiliyor. Düzenli olarak ve nakit olarak ödenen paralar da brüt ücrete ekleniyor.

2020'nin gelmesiyle birlikte staj yapan öğrencilere verilecek maaşlar artacak. 2019'da gençlere en az 548.70 lira ödenirken, bu tutar 631.19 liraya çıkacak. Devlet katkısı tutarı 2020'de 20'den az personel çalıştıran işletmeler için 420.70, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için 210.40 lira olarak uygulanacak.
Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet 7 gün önce

11 ay calistim bir is yerinde yaklasik 2 yildir dava suruyor hakkini alaburmiyom

Misafir Avatar
alperen 2 ay önce

2020 ocak 15 te işten çıkarılcam tazminatımı yeni asgari ucrete goremi alırım yoksa eskiye goremi

Misafir Avatar
Ömer akıncı 2 ay önce

27 yılık devlet memuru 1/1 ek gösterge 1500 olan bir memur kaç tl kıdem tazminatı alabilir ve maaş ne kadar bağlanır ocak 2020 itibariile

Misafir Avatar
Memduhogulları 3 ay önce

2004 işe başladıktan yaklaşık 2 yıl sonra kıdem tazminatı fonu çıkacak diye 2019 a kadar hep konuşuldu.
Artık bu konu ya tamamen kapatılmalı yada düzgün bir sistemle yapılmalı.
Başkanlık sistemine geçiş bile bundan kolay oldu,Her sene her sene yeter artık yaaaa

Misafir Avatar
Serkan 4 ay önce

Biz 3 ay maaş alamadik mahkeme ye verdik 12 usta olarak dosya, harç parası , bilirkişi,icra derken 2.500 TL gitti devlete adam başı, hâkim tedbir koymadı çalışıyor diye ve makinaları kaçırdılar başka firmaya ve biz havamizi aldik, avukat diyor ki ben kazandım davayı paramı alırım ve sizi icraya veririm diyor yeni kanun öyleymiş şirketten alacaklarimizi alamayan avukat bize yükseliyor.

Misafir Avatar
Mehmet 4 ay önce

Yok arkadaş devtin başında adamlar yiyor çaycısından alda kapıdakı korumasnakadar çaycı maas 9 bin ben 2020 götümüz çıkıyor herkez ölecek ama bunlar sürünecek

Misafir Avatar
Mehmet 4 ay önce

Yok arkadaş devtin başında adamlar yiyor çaycısından alda kapıdakı korumasnakadar çaycı maas 9 bin ben 2020 götümüz çıkıyor herkez ölecek ama bunlar sürünecek

Misafir Avatar
mert 4 ay önce

kıdem tazmınatı fona gecerse acık konuşuyum 100/40 oy alamazakp bunu burayayazıyom kımseoy vermez kac milyon işci var colugumun cocumun rıskını cehız paramı surıyelere yedırtmem