3600 Ek Gösterge Meclis'e Ne Zaman Verilecek? Tüm Kamu Personeline 3600 Ek Gösterge Ne Zaman Verilecek?
Erdoğan, daha önce genel seçimlerden önce 4 meslek grubuna ek göstergesi müjdesi vermişti. 3600 ek gösterge Öğretmenlere, polislere, Din görevlilerine ve itfaiye personeline ek gösterge müjdesi vermişti. Ancak bu güne kadar ek gösterge ile ilgili somut bir adım atılmadı.

3600 ek gösterge konusu bugün memur emekli maaşı toplu sözleşme toplantısında da görüşüldü. Görüşmelerde maaş artışının yanı sıra 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması, üniversiteli işçilerin memur kadrosuna alınması gibi talepler de ele alındı.


Memurların büyük bir bölümünün yıllarca beklediği memur özlük haklarını da büyük ölçüde etkileyen, emekli olacakların da o göstergeye göre emekli olmak istediği 3600 ek gösterge seçim öncesi Cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjde olarak verilmişti. 3600 ek göstergenin memur ve emekli maaşlarına etkisi de merak edilen konular arasında yerini aldı. Ek göstergenin 3600 olması durumunda memur ve emekli maaşlarında neler değişecek bu haberimizin ayrıntılarında bunu öğrenebileceksiniz.

Ak Parti seçim beyannamesi toplantısında ek gösterge müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilik ek göstergelerinin 3 bin 600'e çıkacağını ve adaletsizliğin giderileceğini ifade etti. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sonrasında merak konusu olan 3600 ek gösterge nedir? 3600 ek göstergenin gerçekleşmesi ile emekli maaşları ne kadar artacak?

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM

Muhalefetin “3600 ek gösterge”, “yargı reformu paketi” gibi konular ele alınmadan Meclis’in tatile çıkmasına getirdiği eleştirilerle ilgili görüşü sorulan Ömer Çelik, Meclis’in çalışma takvimiyle ilgili bir değerlendirme yapıldığını ve kararın verildiğini belirtti.

Bu konunun milletvekillerinin Meclis’teki mesaileri çerçevesinde değil başka hazırlıklarla birlikte değerlendirildiğini anlatan Çelik, bahsedilen konuların bazılarının yeni döneme kalabileceğini ancak bunun “yürürlükten kalktığı” manasına gelmeyeceğini vurguladı. 

3600 ek göstergenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenmesinin ardından gözler bununla ilgili yasal düzenlemeye ve 3600 ek göstergenin maaşlara yansımasına çevrildi. Henüz yürürlüğe girmemiş olan memurlara 3600 ek gösterge uygulaması aynı zamanda emeklileri de etkileyecek ve onların maaşlarında da değişiklik olacak.

Ek gösterge artışından belirtilen meslek gruplarından emekli olan vatandaşların da yararlanacağını söyleyen Maliye Bakanı, 'Yapacağımız düzenlemeyle polisimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız. Bu düzenlemeden, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş vatandaşlarımız da yararlanacak' dedi.

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesidir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1 inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile,2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır.

Ek gösterge rakamı 3000 olan öğretmen ve hemşireler özellikle ek göstergelerin artışını beklemekteydi. Ek göstergenin özellikle emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle, memurlar emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği oluşturmaktadır. 657 sayılı Devlet Kanunu'na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı.

ÖĞRETMEN VE POLİSLERİN EK GÖSTERGE TALEBİ

30 hizmet yılında ve 1 inci derecenin 4 üncü kademesinde bulunan “öğretmen” ve “hemşire” kadro unvanlı personelin ek göstergesinin 3600'e yükselmesinin, bu personelin; aylık ücretine, emekli aylığına ve emekli ikramiyesine büyük katkı yapacağı tartışılmaz. Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz aylarında yapılırken, bu aylar dışında emeklilik talebinin gerçekleştirilmesi il sınırlarında sınıf ve branş öğretmen fazlasının bulunması ve işlemlerin Bakanlık tarafından uygun görülmesine bağlıdır.

Öğretmenler için ise her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, kasım ayı net maaşı tutarında ikramiye verilmesini öngören kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulmuştu.

TBMM başkanlığına polis memurlarına 3600 ek gösterge verilmesine ilişkin kanun teklifi, sonrasında Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelmişti. Göstergenin yükselmesi ile beraber bir polis memurunun maaşında 400 ila 500 lira emekli ikramiyesinde ise 17 bin ile 27 bin lira arasında bir artış meydana gelecek. Kanun teklifi yasalaştığında polis memurlarının sosyal ve özlük haklarına ilişkin mağduriyetleri giderilmiş olacak.

EK GÖSTERGE 3600 OLURSA NELER DEĞİŞECEK?

Ek gösterge hemşire ve öğretmenler için 3000'den 3600'e çıkarsa memur maaşları, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde büyük değişiklikler olacak. Ek göstergenin yükselmesi ile meydana gelecek maaş değişikliği aşağıdaki gibidir;

Ek gösterge 2200'den 3600'e çıkarsa;

ARTIŞ
AYLIK NET MAAŞ 23 TL
EMEKLİ MAAŞI 641 TL
EMEKLİ İKRAMİYESİ 123 BİN 121 TL
Ek gösterge 3000'den 3600'e çıkarsa;

ARTIŞ
AYLIK NET MAAŞ -38TL
EMEKLİ MAAŞ 569 TL
EMEKLİ İKRAMİYESİ 20 BİN 516 TL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Baba Yorgun 18 saat önce

Reis söz verdi ise verecektir
Ülke bu haldeyken çıkar peşinde koşmamak lazım
Rabbim devlete millete zeval vermesin
Gün birlik beraberlik günü biz parcalandikca zalimler güçlenir

Misafir Avatar
Emekli misafir 3 gün önce

Siz Bizim umutlarımız la dalga geçtiniz bizde sandıkta dalga geçeriz

Misafir Avatar
Misafir 4 gün önce

Artık akp böyle konulara yeni akp anlayışıyla bakıp çözüm bulursa küskün kitleleri tekrar kazanır beklentilere cevap verilmesi artık kacinilmazdir İstanbul seçimi yeniden yapılacak birsecimin aynen genel yansıması olacaktır küskünler kazanılmalı artik

Misafir Avatar
Yusuf Kılc 6 gün önce

Hiç kimsenin milletle alay etmeye hakkı yoktur.Madem vermiyecektiniz.niye söz verdininiz.

Misafir Avatar
Talu 1 hafta önce

Bunların işi gücü yalan arkafaşlar boşuna heveslenmeyin

Misafir Avatar
Çok beklersiniz 2 hafta önce

Siz inanmaya devam edin bu yalana

Misafir Avatar
Misafir 2 hafta önce

Olumsuzluklara rağmen yıl sonu bu iş bitmiş olur umuyorum ve inanıyorum artık bundan vazgeçilmez ihsAllah ekonomik göstergelerde iyiye gider

Misafir Avatar
Misafir 2 hafta önce

Artık buna getirin çözüm soz verilen meslek grublari bunu takipten yoruldu 3000 ek göstergeli 1.derecedeki memurlara bu hak verilmeli herkes birşey söylüyor ama icraat yok şimdi icraatı görelim artık