ABONE OL

2022 Ocak Engelli Aylığı Maaşı Ne Kadar Olacak? Engelli 2022 Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

2022 sayılı yasa ile bu haklara kavuşan engelliler ve ailelerinin bu haktan faydalanabilmeleri için engel oranı ve gelir oranı gibi bazı şartlar gerekmektedir. Örneğin; 2022 engelli maaşından yararlanabilmek için %40’ın üzerinde engel olması şartı da bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gerekli şartları taşıması durumunda engellilere, engelli maaşı, yine gerekli şartları taşımaları durumunda da engelli bakım maaşı ödemesi gerçekleştirmektedir.

Evde bakım maaşına engelinin birinci derecede yakını başvurabilmekte ve engelli bireyin de "ağır engelli" grubunda olduğunun sağlık kurulu raporuyla belgelenmesi gerekmektedir. Ağır engelli raporu ve birinci derecede yakını olmak maaşı almak için tek yeterli kriter değildir. Aynı zamanda ev halkının toplam gelirinin hane halkı sayısına bölünmesiyle elde edilen kişi başı gelir ortalamasının da maaşı almaya uygun rakamda olması da gerekli şartlardan birisidir.


Engelli maaşlarına zam oranı asgari ücret üzerinden değişiklik göstermekte ve hesaplanmaktadır. Engelli maaşı 3 ayda bir ödenmektedir. Ödemeler bir kamu kurumu olan PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Maaşı alabilmenin diğer şartları da şunlardır;


* Yetkili hastaneden alınmış engelli sağlık kurulu raporuna göre
“engelli” (engel oranı %40-%69) ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli (engel oranı%70 ve üzeri) olan, 
* kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, 
* sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, 
* nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, 
* mahkeme kararıyla veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir gelire sahip bulunmayan, 
* her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması, kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan kişiler ile; 
* bu koşullara sahip olup kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunanlar, 
* bakımının fiilen gerçekleşmesi ve aylık ortalama gelirinin kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olması kaydıyla bu aylıktan faydalanabilir.

2021 Yılı Engelli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Enflasyon rakamları ile birlikte 2021 Ocak ayında memur ve emeklilere yapılacak zam oranları belli olmaya başladı. Yeni yıla sayılı günler kala, SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 5,4, memura ve diğer ödemelere yüzde 4.4 zam yapılması bekleniyor. .

Asgari ücret, her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. 2021 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı konusunda araştırmalar sürüyor. Zam miktarı aralık ayında netleşecek.

.Engelliye 592 lira ile 889 tl arasında, yüzde 40 oranında yüzde 69 oranları arasında engelli olan vatandaşların aylık gelirleri 592 liraya çıkarken, yüzde 70 ve üzeri engelli olan vatandaşların aylık gelirleri 889liraya kadar artış gösterecek.

2022 Engelli Maaşı İçin Gereken Evraklar
  • Mal bildirimi
  • Dilekçe
  • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
  • Sağlık kurulundan alınan birrapor
  • 2 tane vesikalık fotoğraf
  • Fakirlik kağıdı
  • Maaş almadığınızı belgeleyen bir resmi kağıt
Engelli Maaşı Ödeme Günleri 

Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;
Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.
Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü ödeme yapılmaktadır.

2020 Yılı Ağustos Ayı Enflasyon Rakamlarına göre; Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,77, aylık %0,86 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %11,53, aylık %2,35 arttı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
imrançelik 2 hafta önce

özürlü kura çekimi nezaman yapılacak şartlar nedir haber veriniz arkadaşlar özürlü maaşim kesildi 2013de maaşim almıyorum özürlü kura çekimi katılacam yardımcı ederseniz sevinirim .

Misafir Avatar
salih balta 1 ay önce

Salih Balta

Misafir Avatar
Hakan inan 2 ay önce

%86 engelliyim bir senelik verdiler hiç maaş almadım ve evde baktılar şimdi bitti 65 üstü maaş alıyorum diye şimdi ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz saygılarımla

Misafir Avatar
Emine 2 ay önce

Engelli maaşım 2. Ayda iptal oldu sonra başvurdum 8 ve 9 ay maasi yatmış geri kalan alamadigim maaşlarımda yatarmi bi bilgi verirseniz çok iyi olur

Misafir Avatar
Ayhan Bozkurt 2 ay önce

selam ben % 68 nöroloji engelliyim beyinden teşekkür ediyortum

Misafir Avatar
Aslı karadere 3 ay önce

Ben mart ayı itibari ile engellaylıgını anlamıyorum baş bulamadım ve alamadım tekrar baş vuru yaptım bunu bilgilerinize arz eder saygılar sunarım tc 18907013054

Misafir Avatar
Metin inceler 3 ay önce

Engelli aylıgi zam

Misafir Avatar
CAHİT ÖZYURD 4 ay önce

DUN YANIN NERESINDE 537 TL MAYIS VAR 1500 TL VE BAYRAM IKRAMIYESIVERIN