ABONE OL

2021 Yılı Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Belli Olacak? Asgari Ücret Görüşmeleri Ne Zaman? 2021 Asgari Ücret Tutarı

Milyonlarca çalışanın maaşı için en önemli taban kriter olan asgari ücret yılda bir kez artış görmektedir. Her yılın son ayında komisyon tarafından asgari ücrete yapılacak zam için toplanılır. Memur maaş zammından ayrı olarak değerlendirilir. Asgari ücret kavramı halk arasında farklı şekillerde telaffuz edilse de (askeri, asgeri gibi) en alt seviye anlamına gelen 'asgari' kelimesi doğrudur.

Devlet memuru çalışanların dışında çalışan personellere (kamu ve özel sektör) ödenebilecek en alt aylık maaş tutarına asgari ücret denilmektedir. Komisyonca belirlenen asgari ücret net ve brüt olarak ücretlendirmede uygulanır. 2020 yılı asgari ücret miktarı da 2019 yılı Aralık ayında kamuoyuna bakanlık tarafından açıklandı.

Asgari ücret her yıl, yıl sonunda toplanan komisyon tarafından belirlenmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının başkanlığında sendikalar, işveren sivil toplum örgütleri ve sendikalarla birlikte oluşturulan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu tarafından her yılın Aralık ayında bir sonraki yılın asgari ücret net ve brüt miktarı belirlenmektedir.

2020 yılı asgari ücret açıklandı, asgari ücret aylık brüt 2.943 TL, aylık net 2324,70 TL, günlük brüt 98,10TL olarak belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre %15,03 'lık bir artış yapıldı, 01.01.2020 - 31.12.2020 tarihleri arasındaki asgari ücret brüt 2.943 TL, net 2.324,70 TL olarak belirlendiği ifade edilmiştir.

Asgari ücretle çalışan bir işçinin maaşında gelir vergisine bağlı olarak yaşanan düşüş olursa bu düşüş asgari geçim indirimi olarak işçiye geri ödenir. Yani her halükarda işçiye belirlenen net asgari ücretin altında maaş ödenemez.

Asgari ücret hangi iş kolunda çalışırsa çalışsın işçinin alacağı minimum fiyattır ve her sene devletin çeşitli koşullara göre belirlediği oranlarda zam görmektedir.

Asgari ücret miktarı hukuki açıdan belirleyici bir rol oynamaktadır. Asgari ücret altında bir rakamla işçi çalıştırılması durumunda çalıştıran kuruma ceza kesilir. İşçi başına her ay için kuruma kesilen ceza miktarı 289,00 TL'dir. Yine asgari ücretin altında çalışan bir işçi bir yıldan fazla çalışması durumunda kıdem tazminatı hakkı da kazanmış olur ve geçmişe dönük asgari ücretle kendisine ödenen miktar arasındaki farkı da geri alır. 

Asgari ücretle çalışan bir işçi haftada 45 saatten fazla çalıştırılamaz. Bu da haftada 6 gün çalıştırılan bir işçinin günde ortalama 7,5 saat çalıştırılabildiği anlamına gelmektedir. Her durumda işçiye haftada bir gün zorunlu olarak izin verilmek durumundadır. Belirlenen saatten fazla çalıştırılması durumunda işçiye çalıştırıldığı fazla zaman dilimi mesai olarak ödenmek zorundadır. 
''2020 Yılı Asgari ücret brüt 2.943 lira, net 2 bin 324,70 lira olarak belirlenmiştir. Üç çocuklu ve evli biri için asgari ücret 2 bin 479 TL'dir.'' 

2020 Yılı Ağustos Ayı Enflasyon Rakamlarına göre; Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,77, aylık %0,86 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %11,53, aylık %2,35 arttı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Baran 1 hafta önce

18 lt yağ 200 TL un 180 çocukların masrafı okul giyim tüp kömür devletin eşin dırdırı derken devlet en az iki askari ücret versede yetmez

Misafir Avatar
zaza 2 hafta önce

5000 olması lazım en azz

Misafir Avatar
Dff 3 hafta önce

Asgari ücret birazcık insan olsa azda olsa biraz daha zam verseniz nasıl olacak acama enazinda 450 TL 500 tl olması nazil patron lar bizim için düşük ettiyolar haksızlık deyin mi 200 TL kime yeter Allah a aşkına ev kira zam su zam Doğan gaz zam elektrik zam çocuk masraf lari var hangi birini getirsin kardeşim çünkü veren asgari ücret hiç bereketi yok neden bu çalışana yazık yani paranin göz dikiyorsunuz her sene 100 olmaZ kardeşim her sene artırması lazım şimdi kaç sene geçti hiç bunu yaptınız mı patnonlar bizim yapmazlar bu yüzden bereket sizzz bunu böyle bilsin lerrrr

Misafir Avatar
Dff 3 hafta önce

Asgari ücret birazcık insan olsa azda olsa biraz daha zam verseniz nasıl olacak acama en azainda 450 TL olması nazil patron lar bizim için düşük ettiyolar haksızlık deyin mi 200 TL kime yeter Allah a aşkına ev kira zam su zam Doğan gaz zam elektrik zam çocuk masraf lari var hangi birini getirsin kardeşim çünkü veren asgari ücret hiç bereketi yok neden bu çalışana yazık yani paranin göz dikiyorsunuz her sene 100 olmaZ kardeşim her sene artırması lazım şimdi kaç sene geçti hiç bunu yaptınız patnonlar bizim yapmazlar bu yüzden bereket sizzz bunu böyle bilsin lerrrr

Misafir Avatar
Adem 3 hafta önce

Askeri ücret %15 zam yerine bir işçiyi baz alarak zam yapılsa daha mantıklı bence en kotu örneklerle
Ev kirası 1000 doğalgaz 250 elektrik 120 su 25 mutfak masrafı 400 çocuk giderleri vs.250 ayda işçiye kalıyor 250 nasıl birikim yapıp ev sahibi araba sahibi olacak hiç mi kurban kesip yemiyecek hiç mi ailesiyle biryerlere gidip gezmiyecek evin içerisinde birşey bozulduğunda yerine nasıl alicak bunlar göz önüne alınarak yapılmalı bence askeri ücret

Misafir Avatar
yusuf canli 4 hafta önce

bu askeri ücret zam yapıyorsunuz dilenci ye sadaka verir gibi asgeri

Misafir Avatar
Usakli64 1 ay önce

2021 yili asgari ucret net 2980 lira olmasi lazim calisanlar biraz rahat etsin ama hukumet 2750 verecek kesin ve kesin

Misafir Avatar
Oktay 1 ay önce

2021 yılında minimum net asgari ücret 2800tl olmalıdır, devletin işverene ve üreticiye yaptığı vergi,fon ve istihdam indirimlerinden oluşan açıklar işçiye yönlendirilip belirli bir düzeyde denge sağlanmalı. Geçtiğimiz 2019 yılından itibaren özel sektör de kalıcı iş deprem etkisi gördüğü için çalışanların, açlık ve yoksulluk sınırı arasında oluşan makasın en az %30 u kadar bir ücret almalı ki gerçekten yoksul yaşabilsin, umarım tisk ve çalışma bakanlığı enflasyon, vergi, zam ve oluşan tl değer kaybını göz önünde bulundurarak bir ücret belirler.