ABONE OL

2021 Ocak Engelli Aylığı Ne Kadar Olacak? 2022 Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir? Maaş Alabilme Şartları ve Gerekli Evraklar Neler?

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gerekli şartları taşıması durumunda engellilere, engelli maaşı, yine gerekli şartları taşımaları durumunda da engelli bakım maaşı ödemesi gerçekleştirmektedir.

Evde bakım maaşına engelinin birinci derecede yakını başvurabilmekte ve engelli bireyin de "ağır engelli" grubunda olduğunun sağlık kurulu raporuyla belgelenmesi gerekmektedir. Ağır engelli raporu ve birinci derecede yakını olmak maaşı almak için tek yeterli kriter değildir. Aynı zamanda ev halkının toplam gelirinin hane halkı sayısına bölünmesiyle elde edilen kişi başı gelir ortalamasının da maaşı almaya uygun rakamda olması da gerekli şartlardan birisidir.

2022 sayılı yasa ile bu haklara kavuşan engelliler ve ailelerinin bu haktan faydalanabilmeleri için engel oranı ve gelir oranı gibi bazı şartlar gerekmektedir. Örneğin; 2022 engelli maaşından yararlanabilmek için %40’ın üzerinde engel olması şartı da bulunmaktadır.

Engelli maaşlarına zam oranı asgari ücret üzerinden değişiklik göstermekte ve hesaplanmaktadır. Engelli maaşı 3 ayda bir ödenmektedir. Ödemeler bir kamu kurumu olan PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Maaşı alabilmenin diğer şartları da şunlardır;


* Yetkili hastaneden alınmış engelli sağlık kurulu raporuna göre
“engelli” (engel oranı %40-%69) ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli (engel oranı%70 ve üzeri) olan, 
* kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, 
* sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, 
* nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, 
* mahkeme kararıyla veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir gelire sahip bulunmayan, 
* her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması, kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan kişiler ile; 
* bu koşullara sahip olup kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunanlar, 
* bakımının fiilen gerçekleşmesi ve aylık ortalama gelirinin kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olması kaydıyla bu aylıktan faydalanabilir.

2021 Yılı Engelli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Enflasyon rakamları ile birlikte 2021 Ocak ayında memur ve emeklilere yapılacak zam oranları belli olmaya başladı. Yeni yıla sayılı günler kala, SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 5,4, memura ve diğer ödemelere yüzde 4.4 zam yapılması bekleniyor. .

Asgari ücret, her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. 2021 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı konusunda araştırmalar sürüyor. Zam miktarı aralık ayında netleşecek.

.Engelliye 592 lira ile 889 tl arasında, yüzde 40 oranında yüzde 69 oranları arasında engelli olan vatandaşların aylık gelirleri 592 liraya çıkarken, yüzde 70 ve üzeri engelli olan vatandaşların aylık gelirleri 889liraya kadar artış gösterecek.

2022 Engelli Maaşı İçin Gereken Evraklar
  • Mal bildirimi
  • Dilekçe
  • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
  • Sağlık kurulundan alınan birrapor
  • 2 tane vesikalık fotoğraf
  • Fakirlik kağıdı
  • Maaş almadığınızı belgeleyen bir resmi kağıt
Engelli Maaşı Ödeme Günleri 

Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;
Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.
Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü ödeme yapılmaktadır.

2020 Yılı Ağustos Ayı Enflasyon Rakamlarına göre; Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,77, aylık %0,86 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %11,53, aylık %2,35 arttı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ali 4 gün önce

arkadaşlar bu zamanda 500lira binlirayla geçinilirmi engelli diye çalışamıyor kimse iş veermiyor sade ekmek parası verilen para elbiseye başka birşeye zaten para yetmiyor en azından 1500 tl verseler yeter

Misafir Avatar
guner 5 gün önce

Selam bende engelli bi vatandasim bu zamanda 3bin 4binlira alanlar gecinemiyorsa biz nasil gecinelim tamam Allah razi olsun devletimizden yinede ac birakmiyor bizi ama hic olmazsa maaslarımizı bin tele yapsalar cok minnettar oluruz

Misafir Avatar
hakikaten engeli maşlara çok az zam yapılıyor ilaç 7 gün önce

hakikate engeli maşlarına çok az zam yapılıyor ilaç parasına bilem yetmiyor hükümetin buna bir el atmalı bence

Misafir Avatar
Necmettin 2 hafta önce

Engelli kardeşlerimize yüksek zam verilmiyor

Misafir Avatar
Oguz 3 hafta önce

Bu dünyada sadece engelliye önem vermiyolar keske saglam olsakta bu paraya ihtiyacını olmasa

Misafir Avatar
imrançelik 2 ay önce

özürlü kura çekimi nezaman yapılacak şartlar nedir haber veriniz arkadaşlar özürlü maaşim kesildi 2013de maaşim almıyorum özürlü kura çekimi katılacam yardımcı ederseniz sevinirim .

Misafir Avatar
salih balta 2 ay önce

Salih Balta

Misafir Avatar
Hakan inan 3 ay önce

%86 engelliyim bir senelik verdiler hiç maaş almadım ve evde baktılar şimdi bitti 65 üstü maaş alıyorum diye şimdi ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz saygılarımla