KamuAjans.Com - Devlet, evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara maaş desteği sağlıyor. Evinde yüzde 50 raporu olan engelli yakınına ya da yaşlısına bakana aylık bağlanması öngörülüyor.

Evde hastası ve ağır engelli raporu olan herkes evde bakım parası almak için başvurabilir. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyen, tek başına ihtiyaçlarını (beslenme, giyinme, tuvalet, merdiven inip çıkabilme gibi) gideremeyen hastalara bakanlar, bakım maaşı alabilmektedir.

Devlet evde özel bir bakıma muhtaç olan vatandaşların kişisel ihtiyaçlarının karşılanması için belirli miktarda bir maaş ödemesi yapıyor. Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olan ve bakımını üstlenen kişilere verilen evde bakım maaşı için bazı şartların olması gerekmektedir.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan yatalak hastalara uygulanan evde bakım aylığı yatalak engellinin yaşam şartlarının daha iyi olması amacıyla yapılmaktadır. Kendi ihtiyaçlarını karşılamayan engelli bireylerin bakımını üstlenen kişilere ödenen evde bakım aylığı her ay ödenmektedir.

Başkasının yardımı ve bakımı olmadan, gündelik hayatını devam ettirmesi mümkün olmayan, yeme, içme, tuvalet ve temizlik vb. ihtiyaçlarını tek başına gideremeyen, özürlülere verilecek özürlü sağlık kurulu raporlarında “Ağır Özürlü (Evet,Hayır)” kısmında “Evet” işaretlenmiş her özürlü başvuru hakkına sahiptir. Son dönemde bu engelli maaşında usulsüzlüklere rastlanmasından dolayı bir çok kişinin evde bakım maaşı kesintiye uğradı.


Evde bakım maaşındaki gelir kriteri de asgari ücrete endeksli. Engelliye bakan kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için
hanede kişi başına düşer gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor.

Daha önce evde bakım maaşı 1305 TL idi. Temmuz ayı enflasyon oranlarının ve zam miktarının belirlenmesinin ardından bu rakam 1383 TL'ye yükseldi. Bu zam memurlara yapılan zam oranı yani yüzde 6 ile aynıdır.

Özel bakım merkezlerinde hizmet alanlar için ise eski rakam 2611 TL iken Temmuz ayı zammı ile birlikte bu rakam 2767 TL'ye yükseldi.

2020 yılında asgari ücrete yapılan zammın ardından evinde hasta, engelli ve yaşlı hastalara bakan 1. derecedeki aile yakınlarına ödenen evde bakım maaşlarına da zam geldi.

2020 yılında 2022 maaşı da denilen evde bakım maaşı 1.384 liradan, 1.457 liraya çıktı.

Başvuru Şartları

- Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımından yararlanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

- Özürlü kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip-soyunabilme, merdiven inip çıkabilmek. 

- Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun
diğer bir hesapla Ocak 2019 itibariyle 1219 TL olarak belirlenen gelir kriterini bir örnekle açıklayacak olursak 4 kişilik bir aileye ayda 4.876 TL'nin altında bir gelir varsa bakım maaşı için başvuruda bulunabilir.bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir.

(Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

- 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

Başvuruda İstenilen Belgeler

- Özürlü ve bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopileri.

- Devlet Hastanelerinden alınan ağırlı özürlü olduğunu gösterir özürlü sağlık kurulu raporu veya fotokopisi

- Özürlüye ilişkin iki adet vesikalık fotoğraf.

- Özürlüye ilişkin varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti.

- Özürlünün vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı.

- Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvurunun SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşmasını takiben, özürlü ve ailesi hakkında, sosyal çalışmacı, doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyolog unvanına sahip en az üç kişiden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti, özürlüyü ve ailesini ikametinde ve ikamet adresinde yaşamıyorlarsa fiilen yaşadıkları yerde gerekli incelemeleri yaparak bakım raporu hazırlar. Bakım raporunun hazırlanması sürecinde, acil durumlar haricinde, yukarıdaki belgelerin SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşması ile başvuru sahibinin oturduğu yer dikkate alınarak işlem sıralaması yapılır. Başvurunun sonuçlanması, normal süreçte 3-6 aylık bir süre aldığı belirtilmektedir.

Evde Bakım Ücreti/Evde Bakım Destek Yardımı Tutarı Ne Kadar Ödenmektedir?

Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımı her bir engelli için her ay  10.000 gösterge rakamı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 154. maddesi uyarınca aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayının çarpımı sonucu bulunan tutar kadar ödenir.

Araştırmanın konusu, araştırmanın amacı, hedefi, yöntemi, kullanılacak ölçekler, süresi, kaynakçası, etik kurul kararı, kuramsal çerçevesi, nerede yapılacağına ilişkin bilgileri içeren dosyayla birlikte araştırmanın yapılacağı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapılmaktadır. Başvuru İl Müdürlüğünce değerlendirildikten sonra bu dosya İl Müdürlüğü görüşünün de eklenerek Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına gönderilmesi gerekmektedir.
Loading...
Anahtar Kelimeler:
Evde Bakım Maaşı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Dilek 2 hafta önce

Annemin raporlrini ben cikartimm yengemin üstüne oluyor mu acaba yengm bakck anneme
Çünkü annem memlekette yaşıyor istanbulda oturuyorum ben annemin iki gözü görmüyor bütün doktirlr yüzde 96 verdi

Misafir Avatar
Önder E. 2 hafta önce

Ben bu işlerden çok yoruldum. Defalarca rapor yenilettim ama bir türlü ağır engelli ve sürekli olduğum halde ağır engelli ibaresine hayır denilip maaş almama engel olunuyor. Biz engelli değil miyiz bu maaşlar engelliler için değil mi! Biz neden mahrum kalıyoruz? Açım, muhtacım. Devlet neredesin?

Misafir Avatar
Ezgi 2 hafta önce

Hasta yaşlı bölümünden mezun,hastanelerde calasabilme imkanı varmı

Misafir Avatar
solmaz 2 hafta önce

benim eşim yüzde seksen dokuz raporlu spino serebeller dejenarasyon rahatsızlığından dolayı yatalak hasta gelir durumumuz kriterlere uyuyor yedi sekiz defa başvurumuz kabul olmadı ankara keçiörende oturuyoruz sonuca itiraz edince başka ekip geliyor kapıdan içeri girr girmez olmayacağını söyleyip gidiyorlar eşim malulen emekli evde dört kişiyiz oglum asgari ücret çalışıyor onuda dahil ettiğimiz halde gelir durumumuz uygun olduğu halde keyfi bir olumsuzluktan dolayı baglanmıyor ne yapacagız nereye başvuracagız bilgisi olan yada aynı şekilde bağlanmayan varsa yazabilirmi

Misafir Avatar
MÜCAHİT 2 hafta önce

BABAM YÜZDE DOKSAN RAPORLU VE AGIR ENGELLİ GELİRİMİZDE BAKIM PARASI ALMAYA UYGUN OLDUĞU HALDE DÖRT YILDIR BAŞVURULARIMIZ ANKARA KEÇİÖREN EKİBİ TARAFINDAN KEYFİ KABUL EDİLMİYOR. NE YAPACAGIZ NEREYE BAŞVURACAGIZ BİLEMİYORUZ..

Misafir Avatar
AHMET 3 hafta önce

NEDEN OCAK AYINDA ENGELLİ MAŞININ ZAMI VERİLMİYOR 2019 DA YİNE VERİLMEDİ BİLGİSİ OLAN VARMI

Misafir Avatar
Rahmetullah 6 gün önce @AHMET

sevgili ahmet kardeşim, bildiğim kadarıyla ay doldurulduktan sonra zam alınıyor, yani 01.01.2020de zam almış oluyoruz. ayımız dolunca, şubat ayı içerisinde, günümüze güre zamlı maaşımızı alıyoruz. her yıl aynı şekilde oluyor.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
CEMILE 3 hafta önce

Arkadaşlar acaba baskıcı maaşi alan ve sonra devlette borclananaricin aff çıktımı haberiniz varmı
Varsa soyliye bilirimisiniz

Misafir Avatar
Eda sularvan 3 hafta önce

Keşke biz bakıcılarda asgari ücret alsak