KamuAjans.Com - Ek ders, öğretmenlerin maaş karşılığı girdiği derslerin üzerinde derse girdiklerinde aldığı ücrete denir. Öğretmenler maaşlarının karşılığı haftada 15 saat derse girmektedirler. Bu 15 saat girdikleri dersin ücretini maaş olarak alırlar. Bu 15 saatin üzerinde derse giren, sınıf öğretmenliği olan ve sosyal kulüp görevi olan öğretmenler ilave ek ders ücreti alırlar.

Ek ders görevi verilen eğitimciler haftalık girdikleri zorunlu derslere ek olarak derslerde eğitim verir. Girdikleri her ders için ekstra ücret alan öğretmenler aldıkları ek ders ücretleri her yıl artıyor. Normal koşullarda haftalık 15 saat ders giren öğretmenler bu 15 saatlik dersin karşılığını maaş olarak alan öğretmenler 15 saatin üzerindeki dersleri ek ders ücreti üzerinden almaktadır.

Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenecek.


Öğretmenlerin 2020 yılının ilk 6 ayında ders saati başına belirlenen gösterge rakamının 2020'nin ilk yarısındaki aylı katsayısı çarpımı sonucunda ek ders ücreti hesaplanır. Bu ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır. Bu doğrultuda net rakam ortaya çıkar. Burada en önemli konulardan biri de 2019'un ikinci yarısında oluşan enflasyon farkıdır. Ayrıca personellerin aldığı ek ders ücretlerine de farklı oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılır.

Ek ders ücretleri 2020 yılında şu şekilde olacak;

Hafta içi gündüz vakti öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders başına net ücret 17,21 TL, özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri 21,52 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 34,80 TL olarak ödenir.

Hafta içi gündüz vakti yüksek lisans yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders başına net ücret 17,95 TL, özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri 22,44 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 35,91 TL olarak ödenir.

Hafta içi gündüz vakti doktora yapan öğretmen örgün/yaygın eğitim kurumlarında 19,66 TL, özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri 24,58 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 39,33 TL ek ders başına net ücret ödenir.

Gece, hafta sonu ve tatillerde öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 18,32 TL, özel sınıf ve cezaevinde görevli öğretmenler 22 90 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 36,64 TL ders başı net ücret ödenir.

Gece, hafta sonu ve tatillerde yüksek lisans yapan öğretmen örgün/yaygın eğitim kurumlarında 19,24 TL, özel sınıf ve cezaevinde görevli öğretmenler 24,05 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 38,47 TL ders başı ücret ödemesi yapılır.

Gece, hafta sonu ve tatillerde doktora yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevliyse 21,07 TL, özel sınıf ve cezaevlerinde görevliyse 26,34 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında görevliyse 42,14 TL ders başı ücret ödemesi alır.

2020 yılı Ocak-Haziran dönemi için; Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ile Liseye Geçiş Sınavı/Mazeret (Hafta Sonu) Sınavlarında; Bina Yöneticisi, Bina Yönetici Yrd., Salon Başkanı, Gözetmen, Yedek Gözetmen ve Yardımcı Engelli Gözetmenlere anılan Usul ve Esaslar kapsamında ödenecek sınav ücretleri şu şekildedir:

GÖREV ADI

UYGULANACAK GÖSTERGE

MEMUR MAAŞ KATSAYISI
(01 OCAK -30 HAZİRAN)

(BRÜT ÜCRET)
MAAŞ KATSAYISI X GÖSTERGE

(NET ÜCRET)
BRÜT MİKTAR X 0,84241

BİNA YÖNETİCİSİ

1900

0,146061

277,5159

233,78

BİNA YÖNETCİ YARDIMCISI

1700

0,146061

248,3037

209,17

SALON BAŞKANI

1650

0,146061

241,0006

203,02

GÖZETMEN

1600

0,146061

233,6976

196,86

YEDEK GÖZETMEN

1200

0,146061

175,2732

147,65

YARDIMCI ENGELLİ GÖZETMEN

2000

0,146061

292,122

246,08


Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir. Ek ders görevi karşılığında verilecek ücretin miktarı ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak belirlenmektedir.

Ek ders ücretleri özetle gündüz öğrenimi için 140, gece öğrenimi için 150 katsayısının maaş katsayısı ile çarpımı miktarınca ödenmektedir. Çıkan miktardan gelir ve damga vergisi kesilmektedir.


Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücretinin miktarı 1/1/2018 tarihinden itibaren artacak. Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir.

Bilindiği üzere Ek Ders Kararında; Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları ek ders ders ücreti ödenir.”

Öğretmenlerin haftalık ders programı dışında ekstradan verdikleri dersler ek ders olarak öğretmenlere ek bütçe sağlamaktadır. Her ne kadar öğretmenlerin maaşlarına ek olarak girdiği ders saatine göre ödeme yapılsada ek ders alımı belirli bir saate kadar uyarlanmış ve sınırlıdır.

Öğretmenlerin zorunlu olarak haftalık girmesi gereken ders saatinin dışında kalan saatlere devletin ders başına ödediği ek ders ücretiöğretmenlerin ham maaşından harici olup farklı zamanlarda yatar. Öğretmenler için ek gelir kapısı olan ek dersler öğretmenler için aylık sınırlı kota olarak belirlenmiştir. Belirlenen saatlerin dışına çıkmayan öğretmenlerin bir ay içerisinde alacağı maksimum ders ücretide bununla birlikte sabitlenmiştir.

Ek ders kazanmanın farklı yollarıda vardır bunlardan bazılarını sıralarsak ; Okul içerisinde nöbet tutmak, MEB'in düzenlemiş olduğu merkezi sınavlarda görev alınırsa, takviye kurs açarak ders verilirse gibi seçeneklerle ek ders ücreti almak mümkün tabi bunlarında bir sınırı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kamuajans.com/ÖZEL

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Poyraz 1 hafta önce

Asgari ücretin altında bir maaşla çalışmak öğretmen için uygun değildir güzel ülkem..

Misafir Avatar
Atanamamış Öğretmen 2 hafta önce

Ücretli öğretmenlik yapan arkadaşlar ben de bu işi yapmış biri olarak söylüyorum ne kadar ihtiyacınız olursa olsun lütfen yapmayın 1300-1400 lira para kazanacağım diye farkında olmadan hayatımızdan çalınıyor zira biz bu işi yaptıkça yıllık atama sayısı hep aynı kalacak ve bekleyip duracağız

Misafir Avatar
bilen adam 3 hafta önce

ücretli öğretmenler talep etmese mecbur kadrolara alacaklar ders açıklarını nasıl kapacaklar.BİRAZDA SİZLERDEN KAYNAKLI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞE BAŞVURMAYIN GİDİN PART TİME BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞIN 2 SENE İÇİNDE BİRÇOK KİŞİNİNİ ATAMASI YAPILIR.İLLAKİ AÇIKTA KALAN OLACAKTIR.

Misafir Avatar
Alaaddin 4 hafta önce

Asgari ücretin altında öğretmen çalıştır bu ülkeye yakışmıyor MEB dikkatine

Misafir Avatar
Ücretli köle 4 hafta önce

Hükümet yetkilileri ücretli öğretmenlerin vebali boynunuza yarım sigorta asgari ücretin altında maaş Bu rezillik hakkım helal değildir 12yıl oldu. 50 60 ile atanan var yazık yazık...

Misafir Avatar
Adnan7234 1 ay önce

Acaba milli eğitim bakanı rahat uyuyor mu? Hiç mi düşünmezler ücretli öğretmenlerin halini,asagari ücretin çok altında bir maaş İle çalışıp yarı sigorta yatırılıyor,Allah bu iktidarın belasını versin hakkımız haram olsun,öbür dünyada elimiz iki yakanızda,yazık ulann yazık ara tatilde maaşları yatırılmıyor,ev kirasını,elektrik faturasını,doğalgaz faturasını,su faturasını evin gıda ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklar! Allah belanızı versin her gün bedduamdasınız yetkililer dilsiz şeytanlar

Misafir Avatar
hale 2 ay önce

yine tam bir fiyasko.hep kandirilan ve avutulan ucretli ogretmenler oldu.verilen sozler vaadler nerede kaldi.emegimiz somurulurken birde ustune bir suru yalan...emegimizi calanlara haram olsun

Misafir Avatar
İsimsiz 2 ay önce

Ya zamlı hali nasıl bir önceki döneme göre nasıl düşük oluyor. Lütfen yaaa sözleşmeli ek ders ücreti 14 ten 13 düşürmüşsünüz bu nasıl saçmalıktır. Doğru haber yapın