2019 Yılı Temmuz Ayında Sözleşmeli Öğretmenler Aylık Maaşları (Net-Brüt) Ne Kadar Olacak?
Sözleşmeli öğretmenler, sözleşme ücretlerinin yanı sıra; asgari geçim indirimi, aile yardımı ödeneği, ek ödeme, hazırlık ödeneği, ek ders ücreti, nöbet ücreti ve toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabiliyor. Öte yandan, ücretlerinden sendika aidatı, bireysel emeklilik sigortası primi ve İLKSAN aidatı kesintisi yapılabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında 4/B statüsünde çalışacak sözleşmeli öğretmenlere ayrıca ek ders ücretleri SGK kesintisinden dolayı ders başı ücret ödeniyor. Öğretmen istihdamında geçmiş yıllarda uygulanan ancak sonradan vazgeçilen sözleşmeli öğretmenlik yeni bir uygulama şekliyle yeniden Milli Eğitim camiasının içerisinde yerini aldı. Özlük hakları bakımından farklılıklar gösterse de maaş bakımından kadrolu öğretmenlerle benzer haklara sahip olan sözleşmeli öğretmenler de maaş zammından toplu sözleşme maddeleri gereğince faydalanmaktadır.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2019 Temmuz ayında yüzde 5 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 5'i aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak. Bu artıştan kamu görevlisi statüsündeki sözleşmeli öğretmenler de faydalanacak. 

Ekonomik verilerin gidişatına göre memurlara enflasyon farkı zammının yansıyacağı varsayılıyor. Yansıyacak zam ve enflasyonla ilgili net rakamlar 2019 Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanacağı 3 Temmuz tarihinde belli olmuş olacak.

Ocak 2019 İtibariyle Sözleşmeli Öğretmen Ekonomik Hakları

Maaş katsayılarının ve sözleşme ücreti tavanının 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olarak %10,73 artmış olması, sözleşmeli öğretmenlerin ücretleri ile diğer mali ve sosyal haklarını da artırdı.

Aylık sözleşme ücreti ve ek ödeme

Sözleşmeli öğretmenlerin aylık sözleşme ücreti, 2019 yılının ilk altı aylık döneminde brüt 3.856 TL’dir.

Öte yandan, sözleşmeli öğretmenlere her ay, en yüksek devlet memurları aylığının %65’i tutarında ek ödeme yapılıyor. (2019 yılının ilk yarısındaki aylarda 806 TL'dir.)

Buna göre, 2019 yılının ilk yarısındaki aylarda, %15 gelir vergisi diliminde, bekar ve çocuksuz sözleşmeli öğretmenin aylık en düşük net ücreti (ek ödeme dahil) “3.782 TL” olmaktadır.

Eşi ve/veya çocuğu olan sözleşmeli öğretmenlerin aylık net maaşı; eşinin çalışıp çalışmamasına, çocuklarının sayısına, yaşına ve aile yardımı ödeneğinden yararlanma durumlarına göre yukarıda belirtilen tutardan daha yüksek olabilecektir.

Ek ders ücreti

Sözleşmeli öğretmenlere, girecekleri derslerden maaş karşılığı olanlar dışındakilerin her ders saati için ek ders ücreti ödeniyor. 2019 yılının ilk yarısında, bu şekilde girilecek her ders saati karşılığında ödenen ek ders ücretinin net miktarı için tıklayınız ...

Nöbet ücreti

Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günlerinde, kendilerine verilen nöbet görevini fiilen yerine getiren sözleşmeli öğretmenlere, haftada 3 saat karşılığı ek ders ücreti nöbet ücreti olarak ödeniyor.

Hazırlık ödeneği

Sözleşmeli öğretmenlere, her öğretim yılı için bir defa olmak üzere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödeniyor.

2018-2019 eğitim öğretim yılı için net 1.121 TL olarak belirlenmiş olan hazırlık ödeneği, çeşitli sebeplerle (yasal izinlerin kullanılması veya ilk defa ya da yeniden atanma gibi) 19 Ocak 2019 tarihi ile 2018-2019 ders yılı sonuna kadar olan dönemde göreve başlayacak olan sözleşmeli öğretmenlere net "561 TL" tutarında ödenecek.

Diğer ödeme ve kesintiler

Sendika üyesi olan sözleşmeli öğretmenler, yılda 4 defa (Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında) olmak üzere 2019 yılında her defasında net 97,20 TL toplu sözleşme ikramiyesi almakta, ayrıca her ay ücretlerinden üyesi oldukları sendika tüzüğünde belirlenmiş olan oaranda sendika aidatı kesilmektedir.

Öte yandan, sözleşmeli öğretmenlerden; zorunlu bireysel emeklilik sigortası kapsamında olanlardan her ay sigorta primi, sendika üyesi olanlardan her ay sendika aidatı, İLKSAN üyesi olanlardan üyelik aidatı kesintisi yapılmaktadır.
Anahtar Kelimeler:
Sözleşmeli öğretmen
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.