KamuAjans.Com - Ek ders görevi verilen eğitimciler haftalık girdikleri zorunlu derslere ek olarak derslerde eğitim verir. Girdikleri her ders için ekstra ücret alan öğretmenler aldıkları ek ders ücretleri her yıl artıyor. Normal koşullarda haftalık 15 saat ders giren öğretmenler bu 15 saatlik dersin karşılığını maaş olarak alan öğretmenler 15 saatin üzerindeki dersleri ek ders ücreti üzerinden almaktadır.

 Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir. Ek ders görevi karşılığında verilecek ücretin miktarı ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak belirlenmektedir.

Öğretmenlerin haftalık ders programı dışında ekstradan verdikleri dersler ek ders olarak öğretmenlere ek bütçe sağlamaktadır. Her ne kadar öğretmenlerin maaşlarına ek olarak girdiği ders saatine göre ödeme yapılsa da ek ders alımı belirli bir saate kadar uyarlanmış ve sınırlıdır. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlere maaş karşılığı dışında girdikleri ders saati ve tuttukları nöbet için ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Bu ücret her 6 ayda bir yapılan zamlarla değişmektedir.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2019 Temmuz ayında yüzde 5 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 5'i aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak. Bu artıştan öğretmenler ek ders ücreti kapsamında da aynı oranda faydalanacak.

Şu anki ekonomik veriler memurlara enflasyon farkı zammının yansıyacağı yönünde. Net rakamlar 2019 Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanacağı 3 Temmuz tarihinde belli olmuş olacak. Bu durumda ek ders ücretleri de zamlanmış olacak. 

Öğretmenlerin MEB ve okul müdürlükleri tarafından belirlenen haftalık ders programları dışında girdikleri derse ek ders deniyor ve öğretmenler girdiği her ek dersten ücret alıyor. Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2019 yılında haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenecek.

Ek ders, öğretmenlerin maaş karşılığı girdiği derslerin üzerinde derse girdiklerinde aldığı ücrete denir. Öğretmenler maaşlarının karşılığı haftada 15 saat derse girmektedirler. Bu 15 saat girdikleri dersin ücretini maaş olarak alırlar. Bu 15 saatin üzerinde derse giren, sınıf öğretmenliği olan ve sosyal kulüp görevi olan öğretmenler ilave ek ders ücreti alırlar.

Ek ders ücretleri özetle gündüz öğrenimi için 140, gece öğrenimi için 150 katsayısının maaş katsayısı ile çarpımı miktarınca ödenmektedir. Çıkan miktardan gelir ve damga vergisi kesilmektedir.

2019 Ocak- Maaş katsayısı: 0,13056 Hafta Sonu Takviye Kurs Öğretmen yüksek
lisans veya doktora yapmışsa
Özel Eğitim
Gündüz: 140 Brüt: 18,28
%15 Gelir Vergisi: 2,74
Damga vergisi: 0,13
Net: 15,41
Net: 30,82 TL Y. Lisans için Net: 16,18
Doktora için Net: 17,72
Net: 19,26 TL
Gece: 150 Brüt: 19,58
%15 Gelir Vergisi: 2,94
Damga vergisi: 0,15
Net: 16,49
Net: 32,98 TL Y. Lisans için Net: 17,32
Doktora için Net: 18,96
Net: 20,61 TL

2019 yılı ocak ayı itibariyle net ek ders ücretleri:  

Kadrolu Öğretmenler: 15.41 TL  

Sözleşmeli Öğretmenler: 13.25 TL 

*Ücretli Öğretmenlerin ek ders ücretleri ile kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretleri aynıdır.

- Net için yapılan hesaplamada, vergi oranı yüzde 15 alınmıştır. Ancak öğretmenler, Temmuz gibi üst vergi dilimi olan %20'ye girmektedir. Ayrıca binde 7,59 oranında damga vergisi kesintisi yapıldı.

- Özel eğitimde bu ücretler yüzde 25 artırımlı ödenecek

- Hafta sonu takviye kurslarında bu ücretler iki katı olarak ödenmektedir.

- Öğretmen yüksek lisans yapmış ise bu ücret yüzde 5, doktora yapmış ise yüzde 15 artırımlı ödenmektedir.

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücretinin miktarı 1/1/2018 tarihinden itibaren artacak. Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir.

Bilindiği üzere Ek Ders Kararında; Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları ek ders ders ücreti ödenir.”

Öğretmenlerin haftalık ders programı dışında ekstradan verdikleri dersler ek ders olarak öğretmenlere ek bütçe sağlamaktadır. Her ne kadar öğretmenlerin maaşlarına ek olarak girdiği ders saatine göre ödeme yapılsada ek ders alımı belirli bir saate kadar uyarlanmış ve sınırlıdır.

Öğretmenlerin zorunlu olarak haftalık girmesi gereken ders saatinin dışında kalan saatlere devletin ders başına ödediği ek ders ücretiöğretmenlerin ham maaşından harici olup farklı zamanlarda yatar. Öğretmenler için ek gelir kapısı olan ek dersler öğretmenler için aylık sınırlı kota olarak belirlenmiştir. Belirlenen saatlerin dışına çıkmayan öğretmenlerin bir ay içerisinde alacağı maksimum ders ücretide bununla birlikte sabitlenmiştir.

Ek ders kazanmanın farklı yollarıda vardır bunlardan bazılarını sıralarsak ; Okul içerisinde nöbet tutmak, MEB'in düzenlemiş olduğu merkezi sınavlarda görev alınırsa, takviye kurs açarak ders verilirse gibi seçeneklerle ek ders ücreti almak mümkün tabi bunlarında bir sınırı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sesimiz duyulmuyor!!! 6 gün önce

Yıllarca boluna okumuşuz. Okulun bekçisi dahi bizden çok maaş alıp hava atıyor. Biz öğretmen değil ücretmeniz. Ücretli geldi ücretli gitti. Biz aynı fakültelerden mezun olduk aynı hocalardan ders aldık yeri geldi en yüksek notları aldık. Neden kimse duymuyor sesimizi artık bi dur demeliyiz.

Misafir Avatar
ferhat 1 ay önce

Ne söylenir ki diğerleri hayrına çalışıyor.... sen ücret alıyorsun.

Misafir Avatar
Ücretli öğretmen 2 ay önce

5 senedir ücretli öğretmenlik yapıyorum bir ay için 16 gün sigortam yatar maaşı 1700 ve resmî tatilde ve yazın maaş yok bizim okulun güvenlikçisi bile oturduğu yerden 2020 tl asgari ücret alır yazık valla öğretmenlik için üniversite bitir masraf yap. Sınavlara gir taşerondakiler sınavsız kadroya gitsin sonra da hava atsınlar adalet yok valla

Misafir Avatar
Cüneyt 4 ay önce

14 yıl ücretliöğretmenim değerimiz yok saygı yok okula otostopla giyoruz 750 TL aldım sigorta yarım hak hak hey hak

Misafir Avatar
Dua 4 ay önce

Ücretli öğretmene sözde iki kat zam denildi askeri ücret bile ödenmedi. Nasıl bir yasa resmen maraba muamelesi eksiyi bile kapatmadı şaka gibi ya

Misafir Avatar
Burak 4 ay önce

108 Ders için verilen ücret 108*13,25=1431+190(AGİ) =1621TL dir. 2019 Şubat yeni Ek Ders ücretleri Ücretli Öğretmenler ile Kadroluların aynı değildir.

Misafir Avatar
Hasan 5 ay önce

Hizmetli memur öğretmen hemşire polis öğretim üyesi akedemisyen doktor müştesar .... diye maaşlar artar. Şimdi kimsenin aldığı maaş göze gelmiyorda öğretmeninki mi geliyor. Öğretmen üniversiteyi bitirdiğinde işi hazır olmuyor. Kaç milyon öğretmen işsiz. Halbuki daha kolay iş bulan ve çok maaş alan meslekler varken öğretmenlik okumak büyük bir risk. Ha yok hala öğretmenlik gözüne geliyorsa ya sen öğretmen ol yada çocuğuna okut.

Misafir Avatar
ahmet mehmet 5 ay önce @Hasan

öğretmenlerle uğraşanın gözü çıksın

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
Hasan 5 ay önce

Hizmetli memur öğretmen hemşire polis öğretim üyesi akedemisyen doktor müştesar .... diye maaşlar artar. Şimdi kimsenin aldığı maaş göze gelmiyorda öğretmeninki mi geliyor. Öğretmen üniversiteyi bitirdiğinde işi hazır olmuyor. Kaç milyon öğretmen işsiz. Halbuki daha kolay iş bulan ve çok maaş alan meslekler varken öğretmenlik okumak büyük bir risk. Ha yok hala öğretmenlik gözüne geliyorsa ya sen öğretmen ol yada çocuğuna okut.