Asgari Ücret – Milyonlarca işçi ve işveren için en önemli ekonomik kararlardan birisi olan aylık işçi emeğinin en asgari verilebilecek ücret miktarı her yıl hükumet tarafından komisyonca belirlenir ve bir yıl boyunca uygulanır. Aralıkta komisyon toplanarak bir ücret belirliyor ve bu ocak ayından itibaren uygulanıyor.

2018 yılında ise 21 Mart’ta yürürlüğe giren 7103 sayılı torba kanunla 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32. maddesine fıkra eklendi. Buna göre, gelir vergisi tarifesinden etkilenen asgari ücretlilere, ocak ayında net ücretleri ne ise yıl boyunca da aynı ücreti alabilmelerini sağlamak amacıyla ilave AGİ ödenecek. Böylece, asgari ücretli işçinin 2 bin 20 TL tutarındaki net ücreti, yıl boyunca aynı kalacak.

Asgari ücrette yapılan yüzde 26 artışla brüt ücret 2 bin 558 TL’ye, net ücret de 2 bin 20 TL’ye yükseldi. Asgari ücretliler de diğer ücret geliri elde edenler gibi gelir vergisi ödüyor. Asgari ücretlilerin gelir vergisi oranı yüzde 15. Ancak, asgari geçim indirimi (AGİ) yoluyla verginin bir bölümü iade ediliyor.

Asgari ücret net 2 bin 20 TL, Brüt 2.558 TL oldu.

Ekonomik verilerin olumsuz bir seyir izlediği günümüzde geçim şartları da oldukça zorlaştı. 2018 yılının son günlerine girilirken işçi ve işverenin gözü kulağı asgari ücret belirleme komisyonundan çıkacak karara çevrilmişti.

2018 yılının ikinci yarısında asgari ücret 1.603 olarak belirlenmişti. Ancak ekonomide yaşanan çalkantılar nedeniyle asgari ücret ile geçimin zorlaştığı düşünüldüğünde Ocak ayında asgari ücrete yapılacak zammın miktarı da merak ediliyordu..2018 yılı asgari ücret tespit komisyonunda kararlaştırılan net miktar 1.603,12 TL, brüt miktar ise 2.029.50 TL olmuştu. Her yılbaşında asgari ücret ile ilgili bir tartışma yaşanıyor.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan bir araya gelmişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a yeni yılda zamlanacak asgari ücrete dair talepler iletilmişti. Görüşmede yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti de gündeme getirdiklerini aktaran Arslan, “Asgari ücretin ekonomik sıkıntıların getirdiği zorlukları aşabilecek oranda olması ile Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı da dahil bütünüyle asgari ücretin masa yatırılmasını talep ettik. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun antidemokratik, işçileri temsilden uzak yapısının daha katılımcı bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili önerilerimizi sunduk.” diye konuşmuştu.

2019 yılının Ocak ayında tüm kesimleri ilgilendiren zamlar açıklandı. Şuan 1.603 TL olarak ödenen asgari ücretin yeni yılda ne kadar zam alacağı tüm kesimler tarafından merak ediliyordu.

Son on beş yılın en büyük enflasyon verilerinin ardından gözler asgari ücret 2019 yılında ne kadar olacak sorularını peşinde getirmişti. Şuan ki 2018 yılı asgari ücret tutarı hala tartışma konusuyken 2019 yılında 2 bin liranın altındaki asgari ücret tutarı çalışanları memnun etmeyecektir.

Katıldığı bir toplantıda 6 milyon asgari ücretlinin 1603 TL asgari ücretle geçinmeye çalıştığını söyleyen Türk-İş Başkanı Atalay, ”Aralık ayındaki pazarlık 2.000 Lira üzerinden başlasın.” şeklinde konuştu. Aralık ayı sonunda belli olacak yeni asgari ücreti için Türk-İş’ten dikkat çeken çağrı geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Aralık ayındaki pazarlık 2.000 TL üzerinden başlasın.” dedi. Aralık sonunda yeni asgari ücret belli olacak. Türk-İş, asgari ücret için ilk çağrıyı yaptı. Başkanı Ergün Atalay, “Esnaf can suyu, işveren nefes kredisi istiyor. 6 milyon asgari ücretli bin 603 lira asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Aralık ayındaki pazarlık 2 bin lira üzerinden başlasın” dedi. Ergün Atalay, domatesin 5 TL, üzümün 7 TL olduğunu, 1.5 ay önce 22 TL olan yağın da 40 Lira’ya çıktığını ifade etti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Burası iktidarın ve muhalefetin ne kadar ülkesi ise işçinin de bizim de ülkemiz” ifadesini kullanmıştı.

ASGARİ ÜCRETE 2018'DE NE KADAR ZAM YAPILMIŞTI?

Asgari ücrete 2018 Ocak ayında yüzde 14,2 oranında zam yapılmıştı. Yapılan bu zam ile birlikte 2018 yılı brüt asgari ücreti 2 bin 209 lira, net ise bin 603 lira olarak belirlenmişti. 2018 yılında enflasyon yıllık yüzde 11,92 olmuştu. Asgari ücret enflasyonun üzerinde bir zam almıştı. 2018 yılı enflasyon tahmini ise yüzde 20 civarında. Dolayısı ile asgari ücretin yüzde 20 civarında bir zam alması bekleniyor...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
uyarı 3 gün önce

askeri değil asgari ücret denir

Misafir Avatar
Arif 3 hafta önce

15 senedir çalışıyorum kaç para tazminat alabilirim

Misafir Avatar
Seyit 4 hafta önce

Ben emekliyim atmış üç yaşındayım iki liseye giden çocuğum var dört nüfusun 1800
TL alıyorum kısacası bitiğiz yetmiyor devletin buna çare bulmasını istiyorum

Misafir Avatar
Cemil 4 hafta önce

3çocuğum var eşim çalısmıyor sadece bençalışıyorum bir şirkette 2153tl alıyorum doğrumu içinde agide olmak üzere

Misafir Avatar
Cemil 4 hafta önce

3çocuğum var eşim çalısmıyor sadece bençalışıyorum bir şirkette 2153tl alıyorum doğrumu

Misafir Avatar
Yüksel 1 ay önce

Sordabak

Misafir Avatar
Aliihsan BEKTAŞ 1 ay önce

Asgari ücret net 2020 TL de nasıl olurda 28 ceken aydan kesim yapılıyor. Üstelik devam sızlık yokken. Tazminat sız 2558 TL kim tazminat veriyor. Kime. Her hafta iki gün her yerde tr tatil kimisi bir gün tatil veriyor. Cogu yer de. Adalet mi bu

Misafir Avatar
Nuri Alaca 2 ay önce

Benim asker ücreti 1803 tl olarak yatırılan net bu askeri geçim indirimi 255 evliyim 1 çocuğum var.yorumunuzu bekliyorum