KamuAjans.Com -  Öğretmenlerin haftalık ders programı dışında ekstradan verdikleri dersler ek ders olarak öğretmenlere ek bütçe sağlamaktadır. Her ne kadar öğretmenlerin maaşlarına ek olarak girdiği ders saatine göre ödeme yapılsa da ek ders alımı belirli bir saate kadar uyarlanmış ve sınırlıdır. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlere maaş karşılığı dışında girdikleri ders saati ve tuttukları nöbet için ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Bu ücret her 6 ayda bir yapılan zamlarla değişmektedir.

Ek ders görevi verilen eğitimciler haftalık girdikleri zorunlu derslere ek olarak derslerde eğitim verir. Girdikleri her ders için ekstra ücret alan öğretmenler aldıkları ek ders ücretleri her yıl artıyor. Normal koşullarda haftalık 15 saat ders giren öğretmenler bu 15 saatlik dersin karşılığını maaş olarak alan öğretmenler 15 saatin üzerindeki dersleri ek ders ücreti üzerinden almaktadır.

1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli aylık katsayısına göre, 2019 yılının ikinci aktı ayında öğretmenlerin ders saati başına alabileceği ek ders ücretinin net miktarı (%15 gelir vergisi diliminde)  şöyle olacak.

Zaman

Dersi veren

Ek ders ücretinin net miktarı*

Dersin verildiği yer

Örgün ve yaygın
eğitim kurumlarında

Özel sınıf ve 
cezaevi öğretmenleri

Destekleme ve 
yetiştirme kurslarında

Hafta içi gündüz

Öğretmen

16,33 TL

20,41 TL

32,66 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

17,15 TL

21,43 TL

34,29 TL

Doktora yapmış öğretmen

18,78 TL

23,47 TL

37,56 TL

Gece, hafta sonu ve tatillerde

Öğretmen

17,50 TL

21,87 TL

34,99 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

18,37 TL

22,96 TL

36,74 TL

Doktora yapmış öğretmen

20,12 TL

25,15 TL

40,24 TLHer derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir. Ek ders görevi karşılığında verilecek ücretin miktarı ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak belirlenmektedir.


Öğretmenlerin MEB ve okul müdürlükleri tarafından belirlenen haftalık ders programları dışında girdikleri derse ek ders deniyor ve öğretmenler girdiği her ek dersten ücret alıyor. Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2019 yılında haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenecek.

Ek ders, öğretmenlerin maaş karşılığı girdiği derslerin üzerinde derse girdiklerinde aldığı ücrete denir. Öğretmenler maaşlarının karşılığı haftada 15 saat derse girmektedirler. Bu 15 saat girdikleri dersin ücretini maaş olarak alırlar. Bu 15 saatin üzerinde derse giren, sınıf öğretmenliği olan ve sosyal kulüp görevi olan öğretmenler ilave ek ders ücreti alırlar.

Ek ders ücretleri özetle gündüz öğrenimi için 140, gece öğrenimi için 150 katsayısının maaş katsayısı ile çarpımı miktarınca ödenmektedir. Çıkan miktardan gelir ve damga vergisi kesilmektedir.Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücretinin miktarı 1/1/2018 tarihinden itibaren artacak. Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir.

Bilindiği üzere Ek Ders Kararında; Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları ek ders ders ücreti ödenir.”

Öğretmenlerin haftalık ders programı dışında ekstradan verdikleri dersler ek ders olarak öğretmenlere ek bütçe sağlamaktadır. Her ne kadar öğretmenlerin maaşlarına ek olarak girdiği ders saatine göre ödeme yapılsada ek ders alımı belirli bir saate kadar uyarlanmış ve sınırlıdır.

Öğretmenlerin zorunlu olarak haftalık girmesi gereken ders saatinin dışında kalan saatlere devletin ders başına ödediği ek ders ücretiöğretmenlerin ham maaşından harici olup farklı zamanlarda yatar. Öğretmenler için ek gelir kapısı olan ek dersler öğretmenler için aylık sınırlı kota olarak belirlenmiştir. Belirlenen saatlerin dışına çıkmayan öğretmenlerin bir ay içerisinde alacağı maksimum ders ücretide bununla birlikte sabitlenmiştir.

Ek ders kazanmanın farklı yollarıda vardır bunlardan bazılarını sıralarsak ; Okul içerisinde nöbet tutmak, MEB'in düzenlemiş olduğu merkezi sınavlarda görev alınırsa, takviye kurs açarak ders verilirse gibi seçeneklerle ek ders ücreti almak mümkün tabi bunlarında bir sınırı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ÜCRETMEN 2 hafta önce

4 yıl boyunca dirsek çürüttük fakat taşeronda çalışanlar bizden önce kadroya alınıyor 3 4 bin maaş alıyorlar. Biz eğitim fakültesi mezunuyuz bunları haketmiypruz. Öğretmeniz biz öğretmen. 1500 tl maaş mı? Başka şehire gidemeyexeğim için mecbur ücretli yapıyorum. Neden iyileştirmiyprsunuz şartları. Özelde çalışan herhangi bi meslek dahi en az 2020 tl alıyor. Bu ne aşağılayıcılıktır. Farklı bir iş mi yapıyoruz derse girip yatıyor muyuz? Birçok kadroludan daha çok kendimi veriyorum paralıyorum fakat kesinlikle emeğimin karşılığını alamıyorum.

Misafir Avatar
Sev parti 2 hafta önce

Bu ülkede adalet yok 2006 vekil imam idim.3 aya yakın görev yaparken görevden aldılar kendi yandaşları 1 gün çağrılık yapan diyanete kadro verdiler bize yok.universite kazandım gittim aranamadık 9 yıl ücretli öğretmenlik yaptım o da olmadı şimdi engelli raporu aldım deliyim dedim yoksa ateşe verip yapacam kendimi sarayın önünde bu ne dedim doktora 5 yıl tedavi etti yine olmayınca verdi raporu süresiz ekpss girdim 60 soru çerez gibi geldi 97 aldım atandım ama hak yemedim.ftocular suriyeliler gibi hak yemedim büyük mücadele verdim bu sefer yaş 30 dedi yani 16 yaşından beri ancak memur oldum.işte bizdeki adalet böyle gençliğimde gitti sağlığımda

Misafir Avatar
hakan 4 hafta önce

ekders ücretlerinden vergi kesintisi istemıyoruz zaten maaştan yuzde 27 ye kadar kesiyorsunuz ek dersi bize bırakın bari yazık ya sendikalar ne yapıyor ne işe yarıyor anlamış değilim

Misafir Avatar
Zm 4 hafta önce

Ücretli öğretmenlik ek ders zammı ne zaman gelecek çok merek ediyoruz. Aralık ayından beri zammı bekliyoruz.Biraz uzun olmadı mı

Misafir Avatar
Sesimiz duyulmuyor!!! 1 ay önce

Yıllarca boluna okumuşuz. Okulun bekçisi dahi bizden çok maaş alıp hava atıyor. Biz öğretmen değil ücretmeniz. Ücretli geldi ücretli gitti. Biz aynı fakültelerden mezun olduk aynı hocalardan ders aldık yeri geldi en yüksek notları aldık. Neden kimse duymuyor sesimizi artık bi dur demeliyiz.

Misafir Avatar
ferhat 2 ay önce

Ne söylenir ki diğerleri hayrına çalışıyor.... sen ücret alıyorsun.

Misafir Avatar
Ücretli öğretmen 3 ay önce

5 senedir ücretli öğretmenlik yapıyorum bir ay için 16 gün sigortam yatar maaşı 1700 ve resmî tatilde ve yazın maaş yok bizim okulun güvenlikçisi bile oturduğu yerden 2020 tl asgari ücret alır yazık valla öğretmenlik için üniversite bitir masraf yap. Sınavlara gir taşerondakiler sınavsız kadroya gitsin sonra da hava atsınlar adalet yok valla

Misafir Avatar
Cüneyt 5 ay önce

14 yıl ücretliöğretmenim değerimiz yok saygı yok okula otostopla giyoruz 750 TL aldım sigorta yarım hak hak hey hak