ABONE OL

2020 Yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Raporu
Ortaokuldan başarıyla mezun olan öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeleri iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Merkezi yerleştirme ile Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında uygulanan Merkezi Sınava katılan öğrenciler, bu sınavda gösterdikleri performanslara göre sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmektedir.

Yerel yerleştirme ise Merkezi Sınava katılma 
durumundan bağımsız olarak öğrencilerin ikamet ettikleri bölgede veya yakın bölgelerde tercihleri doğrultusunda sınavsız öğrenci alan okullara yerleştirme sürecini ifade etmektedir. Bu raporda merkezi yerleştirme ile yerleşen öğrencilerin merkezi sınav performansları incelenmiştir.

2020 LGS kapsamında gerçekleştirilen merkezi ve yerel yerleştirme adımları ve tarihleri Şekil 1’de verilmiştir. 
Şekil 1’de görüldüğü gibi, merkezi ve yerel yerleştirme süreci 20 Temmuz 2020’den 28 Ağustos 2020 tarihine kadar devam etmektedir. 

Merkezi Yerleştirme 

Bu bölümde 2020 Merkezi Sınav sonucuna göre yerleşen öğrencilerin alt testlerdeki doğru cevap sayısı dağılımları ve ölçme sonuçlarının psikometrik özellikleri detaylı olarak analiz edilmiştir.

Merkezi Sınava katılan ve merkezi sınav puanıyla yerleşen 
öğrenci sayıları Tablo 1’de verilmiştir. 2020 Merkezi Sınava 1.472.088 öğrenci katılmış, sınav sonucuna göre 212.485 öğrenci merkezi olarak yerleşmiştir.

Merkezi sınav puanıyla yerleşen öğrencilerin sınavda 
bulunan sayısal ve sözel bölümlere ait alt testlerdeki doğru cevap sayısı ortalamaları ve standart sapma değerleri Tablo 2’de gösterilmiştir. Tablo 2’de görüldüğü gibi soru sayısı 20 olan alt testler arasında öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalaması Türkçe alt testinde 15,32, Matematik alt testinde 9,36 ve Fen Bilimleri alt testinde 16,47 olarak hesaplanmıştır. On soru bulunan alt testler arasında öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde 8,41, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinde 8,84 ve Yabancı Dil alt testinde 6,87 olduğu belirlenmiştir. 

2020 Merkezi Sınav İstatistikleri

2020 LGS kapsamında yapılan Merkezi Sınavdaki her bir alt test için madde ve güvenirlik analizi sonuçları Tablo 3’te gösterilmiştir (MEB, 2020a). Tablo 3’te görüldüğü gibi 2020 Merkezi Sınavdaki alt testlerin ortalama soru güçlükleri 0,26 ile 0,64 arasında değer almıştır.

Buna göre, öğrencilerin sorulara ortalama doğru cevap 
verme oranlarının en düşük olduğu alt test Matematik, en yüksek olduğu alt test ise T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülüktür.

2020 Merkezi Sınavda alt testlere ait ortalama soru ayırt 
edicilik değerlerinin 0,30 ile 0,59 arasında değiştiği ve tüm alt testlerdeki ortalama ayırt edicilik değerlerinin yüksek düzeylerde olduğu görülmektedir (Crocker ve Algina, 1986).

Yapılan güvenirlik analizlerinde alt testlerin iç 
tutarlılık katsayılarının 0,77 ile 0,87 arasında değiştiği belirlenmiştir. Hesaplanan güvenirlik katsayıları tüm alt testlerde psikometrik açıdan uygun görülen seviyenin üzerindedir (Cronbach, 1951; Cronbach vd., 1972)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.