10 Soruda LGS (Liselere Geçiş Sınavı) Başvuruları
1.       Sınav ne zaman ve nasıl yapılacak?
 
8.sınıf merkezi sınav uygulaması 1 Haziran 2019 Cumartesi günü, 1. oturum saat 09.30’da; ikinci oturum saat 11.30’da yapılacak.
2.   Öğrenciler sınava girmek zorundalar mı?

 Merkezî sınav başvuruları isteğe bağlı olup sınava katılmak zorunlu değildir. Fakat kılavuz ekinde yer alan okullara (Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik Programları ve Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları) gitmek isteyen öğrenciler sınava girmesi ve yeterli puanı alması gerekmektedir.
3. Sınav başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak?

Öğrenci velileri sınav başvurularını 3-14 Nisan 2019 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden (e-okul.meb.gov.tr/) yapacaklar. Başvuru yapıldıktan sonra okul müdürlüğüne gidilerek başvurunun onaylanmasını talep edecekler. Okul müdürlükleri başvurunun 2  adet çıktısını alarak veliye inceletip imzalatacaklar ve mühürleyerek 1 nüshasını öğrenci velisine teslim edecekler.
4. Sınavda kaç soru sorulacak ve ne kadar süre tanınacak?

Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır. Birinci oturum,50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır. Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltilecek.

 5. Hangi dersten kaç soru sorulacak?

       1. Oturum / Sözel Alan
Alt Testler
Soru Sayısı
Türkçe
20
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
10
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
10
Yabancı Dil
10
Toplam
50
 

2. Oturum / Sayısal Alan
Alt Testler
Soru Sayısı
Matematik
20
Fen Bilimleri
20
Toplam
40
 
6. Sınav puanı hesaplanırken derslerin ağırlıkları nasıl olacak?

   Ağırlıklı Standart Puan Hesaplanırken Kullanılacak Ağırlık
Alt Testler
Ağırlık Katsayıları
Türkçe
4
Matematik
4
Fen Bilimleri
4
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
1
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
1
Yabancı Dil
1
 
 
 
 
 
 7. Sınavın değerlendirmesi yapılırken yanlışlar doğruyu etkiler mi?

Her bir alt teste ait ham puan; ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak. Öğrenci diliyle üç yanlış bir doğruyu götürüyor:)
8. Sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak?

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.
9. Öğrenciler sınava hangi okulda girecekler?

Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecek.
10. Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

    Merkezî sınav sonuçları 24 Haziran2019 tarihinde www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek.
Kılavuz için TIKLAYINIZ

İbrahim TONBULOĞLU
Eğitimci/Yazar
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.