Muğla ili uzun zamanın ardından eğitimdeki başarı çıtasını zirveye çıkardı. Bugün açıklanan Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarına göre iller arasında Türkiye 1. 43,7 toplam net ortalaması ile Muğla Oldu. Geçen yılki 31. sıradaki yerini en üst sıraya taşıyarak Türkiye 1. Olan Muğlalı öğrencileri ve öğretmenlerini; Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’yi tebrik ediyorum. 

LGS’de Muğla İlini Türkiye 1. Olduğunu Gösteren Liste;


Peki ama ne oldu da Muğla İl MEM orta sıralarda olan LGS başarısını zirveye taşıdı?

Muğla il Milli Eğitim Müdürlüğü, “Başarının Sırrı” nı yapmış olduğu açıklamada öncelikli olarak ekip çalışması gösteriyor.

Gelin isterseniz Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünü LGS’de Türkiye birinciliğine götüren sürece kısaca göz atalım.

*2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının başında Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Muğla Ölçme ve Değerlendirme Merkezi kuruluyor ve bu merkezde, 8.Sınıflarda bilginin beceriye dönüştüğü, anladığını yazma, yazdığını yorumlama gibi becerilerinin arttırılarak kazandırılması hedeflenen 3 Kazanım Değerlendirme sınavı yapılıyor. Yapılan bu sınavların ardından ise İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile aylık değerlendirme toplantıları yapılarak İlçe, okul, öğrenci bazlı değerlendirmeler gerçekleştirilmiş.

*Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Akademik Başarıyı İzleme ve Değerlendirme Üst Kurulu oluşturulmuş. Kurulan bu üst kurulda ise, yapılan sınavların ilçe, okul ve öğrenci bazlı olarak, başarı sıraları, ders başarıları, kazanımları ve eksik kazanımları tek tek İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri, ders öğretmenleri ve rehber öğretmenler tarafından ayrıntılı olarak analiz edilmiş. Eksik kazanımların giderilmesi için ise öğrenci, okul, ilçe, il başarı ortalamalarının arttırılması için eylem planları hazırlanarak önlemler almanın yanı sıra veli bilgilendirme toplantıları yapılarak geri dönütler alınmış.

* İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Akademik Danışmanlık projesi uygulanmaya başlamış ki bu proje kapsamında, 8.sınıf öğrencilerinin akademik danışman öğretmenleri (her 6 öğrenciye bir öğretmen) okul-kurs devamsızlıklarını, ders başarılarını, sınavlara ait kazanımları ile ilgili analizlerini gerçekleştirmiş. Ayrıca, veliler ile düzenli olarak bilgilendirme toplantıları da yapılmış.

Kısacası Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bu ve bunun gibi bir çok eğitim adına çalışmalar yapılarak Muğlalı öğrenciler LGS’de Türkiye 1. Oldu. Yani başarıya giden yolda öğrencisiyle,öğretmeniyle inanarak hep birlikte çalışmanın ürünü olarak Muğla Türkiye birinciliğine ulaşmış. Tebrikler Muğla…

Saygılar
Sedat DEGER
Eğitimci Yazar

sedatdeger.sd@gmail.com   
https://www.facebook.com/sedat.deger.526
https://twitter.com/sedatdeger09
https://www.instagram.com/sedat.deger_egitimci.yazar/
https://www.sedatdeger.com
https://www.sedatdeger.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ahmet 5 ay önce

Çok yanlış bir sıralama üzerine methiyeler diziliyor. Sınava giren öğrenci üzerinden bakanlığın yayımladığı rapor sıralama içermiyor. Bazı illerde öğrencilerin % 80 sınava girerken bazı illerde %60 sınava girmiştir. Şartlar eşit değilse sıralama yapmak haksızlıktır.

Misafir Avatar
İnanarak Çalışmak... 5 ay önce

1 yıl gibi kısa bir sürede Muğla ilinin LGS'de birinci olması kesinlikle tesadüf değildir.İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre göreve geldiği günden itibaren mesai kavramı olmaksızın fedakarca çalıştığını , başlattığı projelerle hem akademik başarıyı hemde eğitimin kalitesini artırdığını,çok kısa sürede tüm okulların fiziki anlamda kabuk değiştirdiğini herkes gördü.Öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin kalbini kazanması ve onları inandırması bu başarının gelmesinde büyük rol oynadı

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.kamuajans.com/lgs/lgs-de-turkiye-birincisi-ve-ikincisi-olan-iller-h539056.html

KamuAjans

Misafir Avatar
Ecem su nur 5 ay önce

ben anlamadim bu uygulmayi anlatir mısın?