ABONE OL

Mülk Suresi, Kur'an'ın 67. Suresidir. Sure 30 ayetten oluşur. Sure ismini birinci ayetinde geçen "el-Mülk" kelimesinden almıştır. Ayrıca Tebareke, Münciye, Mücadele, Mani'a, Vakiye adlarıyla da anılır. Sure Allah'ın her şeye hakim olduğu her şeye gücünün yettiği ifadesiyle başlar.

Kalem Suresi Kur'an-ı Kerim'in 68. suresi. Sure 52 ayetten oluşur. İkinci iniş sırasına sahip olduğuna inanılmaktadır. Sure ismini birinci ayetteki “kalem” kelimesinden almıştır. Bu sure Alak suresinin vahyen devamıdır. Alak suresinde kısa, öz olarak verilen bazı değinmeler bu surede detaylandırılmıştır. 

Hakka Suresi; Kur'an'ın 69. suresidir. Sure, 52 ayetten oluşur. Mekke devrinin ilk yıllarında indirildiğine inanılan olan Sure ismini hakikat, gerçek anlamına gelen el-Hakka kelimesinden alır.

Me'aric Suresi Kur'an'ın 70. suresidir. Sure 44 ayetten oluşur. Mekke'de indirildiğine inanılan Sure ismini 3. ayette geçen ve merdivenler, çıkılan yerler, yükselme dereceleri anlamına gelen mearic kelimesinden alır.

Nuh suresi, Kur'an'ın 71. suresidir. Sure 28 ayetten oluşur. Kur'an'da Mekke döneminde indirildiğine inanılan sure Nuh peygamberin kavmini doğru yola davetinden ve Nuh tufanından bahsetmesinden dolayı Nuh suresi ismini almıştır. 

Cin Suresi, Mekke’de inmiş ve 28 ayetten oluşmuştur. İniş sırasına göre 40. suredir. Genel olarak cinleri konu edindiği için bu ismi almıştır. Tevhit, öldükten sonra diriliş ve peygamberlik gibi konulardan da söz edilmektedir.

Müzzemmil Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 73. suresi. Sure 20 ayetten oluşur. Mekke'de indirildiğine inanılmaktadır. Sure ismini ilk ayette geçen ve örtünüp bürünen anlamına gelen el-Müzzemmil kelimesinden alır.

Müddessir Suresi Kur'an'ın 74. suresidir. Sure 56 ayetten oluşur. Mekke'de indirildiğine inanılan sure ismini ilk ayette geçen ve örtüsüne bürünen anlamına gelen el-Müddessir kelimesinden alır. Müddessir suresi bazı rivayetlere göre ilk inen surelerden birisidir. Bununla birlikte namazdan bahsetmesi ilginçtir.

Kıyamet Suresi, Kur'an'ın 75. suresidir. Sure 40 ayetten oluşur. Mekke'de Kari'a Suresi'nden sonra indirildiğine inanılan sure ismini ilk ayette geçen ve ölümden sonra dirilme anlamına gelen "kıyame" kelimesinden alır.

İnsan Suresi, Kur'an'ın 76. suresidir. Sure 31 ayetten oluşur. Medine'de indirildiğine inanılan sure ismini birinci âyettinde geçen “insan” kelimesinden almıştır. Surede insanın yaratılışından, inanmayanların durumundan, inananların cennette kavuşacakları nimetlerden bahsedilir.

Mürselat Suresi Kur'an-ı Kerim'in 77. suresi. Sure 50 ayetten oluşur. Mekke'de indirildiğine inanılan sure ismini ilk ayette geçen ve gönderilenler anlamına gelen mürselat kelimesinden alır. Mürselat Suresi'nde kıyamet gününden ve bu günde inkarcılar ile inananların durumlarından bahsedilir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.