Türkiye merakla beklenen seçim atmosferine girdi. Mart ayında yapılacak olan seçimler için son hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken, anket şirketlerinden de seçimle ilgili anket sonuçları gelmeye devam ediyor. Partilerin ittifakı bu seçime damga vuracak görünüyor. MHP'nin bir çok ilde aday çıkarmaması ve AKP ile ittifak yapması anketlerde çarpıcı sonuçlar çıkarıyor.

Seçime sadece 2 gün kaldı ve seçim heyecanı hem seçmenlerde hem de adaylarda partileriyle birlikte tavan yapmış duruma geldi. Anket firmaları da sahadaki en son anketlerini derleyip kamuoyunun bilgisine sunmaya devam ediyor. Hem cumhurbaşkanı adayları hem de milletvekili adayları ayrı heyecan ve merak içerisindeler. En son anket yapan firmalardan birisi de ARİMAR anket şirketi oldu ve anket değerlerini kamuoyuna sundu.

Türkiye’de yaşayan vatandaşların görüşlerinin belirlenmesi kapsamında gerçekleştirilen araştırmada, 18 yaş ve üzeri vatandaşlar araştırmanın ana kütlesini oluşturmaktadır. Araştırma İBBS-2 düzeyindeki 26 bölgeyi temsilen toplam 26 ilde, 2400 kişi ile, 10-17 Haziran 2018 tarihleri arasında, yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Örneklemden kaynaklı hata payı %95 olasılık ile ±2’dir.

Araştırmada sorulan sorular ve alınan yanıtlara göre İstanbul'da partilerin oy oranları şöyle;

1-Bu pazar yerel seçim olsa adaylardan bağımsız olarak İBB Başkanlığı için hangi partiye oy verirsiniz?

AK Parti - Yüzde 40.7

CHP - Yüzde 33.6

MHP - Yüzde 6.4

HDP - Yüzde 4.7

İYİ Parti - Yüzde 4.1

DİĞER - Yüzde 1.1

KARASIZ - Yüzde 3.1

ADAYLARIN AÇIKLANMASINI BEKLEYENLER - Yüzde 1.4

OY KULLANMAYACAKLAR - Yüzde 3

Kararsızlar dağıtıldığı zaman ortaya çıkan sonuca göre;

AK PARTİ - Yüzde 44.6

CHP- Yüzde 36.8

MHP - Yüzde 7.0

HDP - Yüzde 5.2

İYİ Parti - Yüzde 4.5

DİĞER - 1.9

2-Oy vermeyi düşündüğünüz parti seçimde aday göstermezse hangi partinin adayına oy verirsiniz?

AK PARTİ - Yüzde 5.6

CHP- Yüzde 8

MHP - Yüzde 31.4

HDP - Yüzde 4.2

İYİ Parti - Yüzde 20.9

DİĞER - Yüzde 0.2

OY KULLANMAYACAKLAR- Yüzde 17.2

3-MHP aday göstermezse İstanbul'da kime oy verirsiniz?

AK PARTİ - Yüzde 45.5

CHP- Yüzde 34

HDP - Yüzde 4.7

İYİ Parti - Yüzde 4.3

DİĞER- 1.7


MİİLLETVEKİLİ SEÇİMİSeçmenin 1 Kasım 2015 seçimlerinden günümüze oy tercihleri incelendiğinde; AK Parti’nin oylarında 3,8 puanlık, MHP’nin oy oranında ise 5 puanlık bir azalma yaşanırken CHP’nin 1,5 puanlık bir oy artışı sağlayacağı gözlemlenmektedir. HDP oylarında 1 Kasım 2015 seçimlerine göre belirgin bir değişiklik olmadan barajın üstünde bir oy alacaktır. Siyasetin yeni aktörlerinden İYİ Parti’nin ise yaklaşık %7,2 oranında bir oy alacağı gözlemlenmektedir. Diğer partilerin içinde %1,4 oranında Saadet Partisi’nin oyu bulunmaktadır..Bu sonuçlara göre:
• Cumhur İttifakının toplam oy oranı: %52,6
• Millet İttifakının toplam oy oranı: %35,4 olacaktır.KONSENSUS ANKETİ SONUÇLARI : 10 bin kişi ile 81 ilde yapılan anket sonuçlarına göre Cumhur ittifakı mecliste çoğunluğu rahatlıkla sağlayacak. Konsensus verilerine göre Cumhur ittifakının oyu yüzde 52 olacak, millet ittifakı ise yüzde 41 oranında olacak. Cumhur ittifakının milletvekili sayısı 300'ü geçecek. Konsensus HDP'nin ise yüzde 7 ile baraj altında kalabileceği iddiasında.

 

GENAR ANKETİ SONUÇLARI : Yaptığı son anketle ilgili konuşan GENAR Başkanı İhsan Aktaş; Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın en az yüzde 51 alarak ilk turda seçimleri kazanacağını söyledi. Aktaş, elindeki son verilere göre; HDP'nin barajı geçmesi durumunda bile Cumhur İttifakı'nın tek başına iktidara geleceğini söyledi. İhsan Aktaş, Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirterek, "Bu da normal almış oldukları vekile göre en az 20-30 avantaj demek. Meclis aritmetiği AK Parti’nin tek başına iktidar olacağı bir aritmetik ortaya çıkarır" dedi.METROPOLL'ÜN SON ANKETİ : 28 ilde 2468 kişiyle yapılan Metropoll anket sonuçlarına göre Cumhur ittifakının oyu yüzde 49.4 civarında. Millet ittifakı meclis çoğunluğunu sağlamaktan uzak görünüyor. Tahmini oyları yüzde 38.1 civarında. Metropoll bundan önce yayınladığı son anketinde Erdoğan'un oyunu yüzde 45.9 olarak duyurmuştu. Bu ankete göre ise Erdoğan'ın oyu 46.5'e dayandı. Ankete göre HDP de barajı geçiyor.2018 24 Haziran Genel Seçimlerine sayılı günler kala heyecan her geçen gün artıyor. Seçim günü yaklaştıkça partilerin seçim çalışmaları da büyük bir hız ve yoğunlukla devam ediyor. Bu süreçte en önemli çalışmalardan birisini de anket araştırma şirketleri yürütüyor. Birçok anket kuruluşu ülkenin dört bir yanında yaptıkları araştırmalarla halkın nabzını ölçüyor. Seçimler aynı zamanda anket araştırma şirketlerinin de kendilerini gösterme zamanları olmaktadır.Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmayacağı kanaatindeyiz. Ancak Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sn. Muharrem İnce ile ikinci tura kalması durumunda %56 civarı oy alarak kazanacağını düşünmekteyiz. Sn. Meral Akşener ile ikinci tura kalacak olması durumunda bu oranın %60’a yakın olacağı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar muhalefet için Sn. Muharrem İnce’nin Sn. Meral Akşener ile kıyaslandığında daha isabetli bir aday olduğunu düşündürmektedir. 

Yapılan son seçimlerde, sonuçları bilen veya en yakın oranı bulan araştırma şirketi olan Andy-Ar, Cumhurbaşkanlığı seçimi için seçmenin nabzını tuttu. Cumhurbaşkanlığı 2018 seçim anketi ile alakalı vatandaşlar internet üzerinden hummalı bir arayış içerisine girdi. Birçok anket kuruluşu 2018'da gerçekleşecek seçim ile ilgili birtakım anketler yapıyor. Erken seçim kararının açıklanmasının ardından vatandaşların ilk araştırdığı konu seçim anketi oldu. Hangi partinin yüzde kaç oy aldığını merak eden vatandaşlar, bunun yanı sıra internet üzerinde yapılan anketlere de katılıyor.


Bloomberg, Foresight Danışmanlık şirketinin 7-11 Haziran tarihleri arasında 500 kişi arasında yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı. Gazete önceki seçimlerde muhafazakarlar, liberaller ve Kürtlerin desteğini alan Erdoğan ve AK Parti'nin tek başına kazanamaycağını yazdı.

Erdoğan'ın kendisine ve AK Parti'ye olan sarsılmaz bağlılığının sonuçları lehte etkilyecek en güçlü faktör olduğunu yazdı. Ekonominin bozulması halinde bile, çok az sayda destekçinin kendisinin başka bir partiye oy verebileceği ifade edilirken, milliyetçilerin eski partileri terk ettiği belirtildi.

Ankete göre, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ın ilk turda yüzde 50.8 oyla parlamentoda çoğunluğu elde edecek.

Erdoğan'ın en yakın rakibi CHP'nın cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise, yüzde 30.1 alacağı tahmin ediliyor.

Onu takip eden HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ise, yüzde 10.5 oranında oy alacağı ifade ediliyor.

İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Merel Akşener'ın oyu yüzde 8 oranında.

nkete göre, HDP, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 10'un üzerinde alarak barajı geçecektir.

Ankete katılanların yüzde 34.2'si ekonomiyi Türkiye'nin en önemli soruu olarak görmektedir.

Ankete katılanların yüzde 17.7'si "terörü", yüzde 13.5'i işsizliği en büyük sorun olarak görmektedir.

Ankete katılanların yüzde 35.9'u hayat standartlarının son yıllara göre daha kötüye gittiğini düşünyor.

AK Parti'lilerin yüzde 4.6'sının CHP adayı İnce'ye oy vereceğini ifade ediyor.

Metropoll'ün 'Türkiye'nin Nabzı' araştırmasında 26 bölge esas alınarak, 28 ilde 2463 kişiyle yüz yüze anket yöntemiyle görüşüldü. Katılımcılara "24 Haziran'da gerçekleştirilecek olan önümüzdeki genel seçimlerde kime oy vermeyi düşünüyorsunuz" diye soruldu. Metropoll Araştırma'nın 11-17 Mayıs tarihlerinde yaptığı ankete göre, 24 Haziran seçimlerinde 'Cumhur İttifakı' yüzde 46.5, 'Millet İttifakı' ise yüzde 34.8 oy alacak. Ankete göre HDP yüzde 10.1'le baraj sınırında.

Cumhur İttifakı: Yüzde 46.5
Millet İttifakı: Yüzde 34.8
HDP: 10.1
Diğer parti: Yüzde 0.3
Kararsız: Yüzde 4.8
Protesto oy: Yüzde 2.2
Cevap yok: 1.32 önemli anket şirketi sonuçlarını açıkladı. Artegus, ve Konda araştırma şirketleri önemli anket sonuçlarını paylaştı. Konda ve Argetus'un anketine göre Erdoğan ilk turda kazanıyor.

Konda anket şirketi 1 KAsım'da yapılan Genel seçimler için Ak Parti, yüzde 41,7 CHP yüzde 27,9, MHP yüzde 14,2 ve HDP'nin de yüzde 11,8 oy alacağını öngörmüştü.

1 Kasım seçimlerinde Ak Parti %49,49, CHP %25,31, MHP %11,90 ve HDP'de %10,76 oy almıştı.

SANDIĞIN YARISI ERDOĞAN DİYECEK

Konda Araştırma Şirketi'nin araştırmasına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 53,3 oy oranıyla ipi göğüsleyen isim oldu. Erdoğan'ı, yüzde 23,4 oy oranıyla İnce takip etti. Araştırmada, Akşener yüzde 11 oy alırken, Demirtaş yüzde 10.8 oy aldı. Karamollaoğlu, 1,3 oy alırken Perinçek ise 0,1 oranında kaldı.

Argetus Araştırma Şirketi'nin siyasi eğilim araştırmasına göre, kararsız seçmenin oy oranı da dağıtıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 50,1 sandıktan zaferle çıkacak. Erdoğan'ın zaferle çıktığı sandıktan İnce yüzde 25,2, Akşener yüzde 12,2, Demirtaş yüzde 11,1 oy alacak.

SONAR'ın 24 Haziran seçimleri ile ilgili son seçim araştırması; 29 Mayıs ila 3 Haziran tarihleri arasında, 26 ilde, 3000 kişi ile gerçekleştirilmiştir. İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Ağrı, Malatya,Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde «Yüzyüze anket yöntemi" ile yapılmıştır.

Sonar, son seçim anketi sonuçlarını açıkladı. Sonar'ın yaptığı ankete göre seçimler 2. tura kalıyor. HDP ise yüzde 10'da kalıyor.

Araştırma Şirketi KONDA'nın 24 Haziran seçimleri öncesinde partilerin seçmenlerini incelediği 'Seçmen Kümeleri' raporunda, HDP seçmeninin eğitimden ekonomik durumuna, etnik aidiyetinden sosyal medya kullanımına ve Türkiye iç ve dış sorunlarına bakışına dair profili incelendi.

Yusuf Kutlu imzalı raporun öne çıkan başlıkları şöyle:

CİNSİYET DAĞILIMI EŞİT, PARTİ DESTEĞİ GENÇLERDEN ALIYOR

HDP'yi destekleyen seçmenlerin cinsiyet dağılımı eşit. BDP/HDP'li seçmenler arasında erkeklerin oranı yüzde 60'lar seviyesindeyken, kadınların oranı yüzde 40'lık bir ortalamaya denk geliyor.

HDP/DBP'ye destek olanların bel kemiğini lise altı eğitim durumuna sahip olanlar oluştururken, bu grup 2010'dan 2017'ye doğru HDP/DBP seçmenleri içerisinde azalıyor. 2010'da yüzde 72 olan oran, 2017'de yüzde 57'ye kadar düştü. Bu süreçte HDP'nin oy oranındaki artış da göz önünde bulundurulduğunda, HDP seçmeni içerinde lise altı eğitim durumuna sahip olanların yerini lise ve üniversite mezunu olanlar aldı. HDP'yi destekleyenlerin icra ettikleri meslekler değerlendirildiğinde, Türkiye ortalamasında olduğu gibi ev kadınlığı en yüksek oranda. Kendini 'çalışmaz halde' olarak tanımlayanların HDP/DBP'lilerdeki oranı, Türkiye'deki genel orandan iki kat fazla.

HDP'lilerin yaklaşık yüzde 45'i 'alt gelir' sınıfı olarak tabir edilen alanda birikmiş durumda. 2013'ten, itibaren kendini Kürt olarak tanımlamayanların oranında artış söz konusu. Kendini Türk olarak tanımlayanların oranları 2014 ve 2015'te sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 9 olarak görünürken 2016, 2017 ile birlikte yüzde 1-2 puan kadar bir düşüş gözleniyor.


'YÜZDE 80'İ MEDYAYA BASKI YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYOR

'Medyaya baskı yapılıyor mu' sorusuna HDP'lilerin yüzde 80'i 'Evet' derken, Türkiye genelindeki oran yüzde 44. 'Duruma göre' cevabını veren HDP'liler yüzde 14 oranındayken, Türkiye genelinde bu cevabı verenlerin oranı yüzde 32. Medyaya baskı yapılmadığını düşünenlerin oranı ise HDP içinde yüzde 6 iken, Türkiye genelinde yüzde 23. HDP üyeleri/seçmenleri/destekçileri medyaya baskı yapıldığını oldukça yüksek bir oranla düşünmekte ve bu noktada Türkiye genelinden oldukça farklılaşmakta.

İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI

İnternet ve sosyal medya kullanımı üzerinden HDP seçmeni ve destekçileri incelediğinde de yüzde 55 ile en yaygın kullanıldıkları sosyal medya mecrasının Facebook olduğu ortaya çıktı. HDP'lilerin yüzde 49'unun Whatsapp, yüzde 32'sinin Instagram, yüzde 26'sının Youtube, yüzde 24'unun ise Twitter kullandığını, yüzde 29'unun internete hiç girmediğini ve yüzde 6'sının internete girdiğini, fakat sosyal medya kullanmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ: YÜZDE 68'LE 'KESİNLİK' VURGUSU

Türkiye genelinde ve HDP mensuplarında hayat tarzı kümelerinin dağılımları ve bunların yıllara göre geçirdiği değişim incelendiğinde, ortaya çıkan tablo ilgi çekici. Türkiye genelinde 'Modern', 'Geleneksel Muhafazakar' ve 'Dindar Muhafazakar' kümelerinin yıllara göre dağılımı değişiklik göstermemekle birlikte 2010-2017 arasındaki süreçte, kendini 'modern' olarak tanımlayan HDP'lilerin oranı yüzde 24'ten yüzde 31'e yükselmiş, kendini 'dindar muhafazakar' olarak gören HDP destekçilerinin oranı ise yüzde 33'ten yüzde 24'e çekilmiş.

ADAYLARIN OY ORANLARI

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları şöyle çıkıyor:

-Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 51,4

- Muharrem İnce: Yüzde 23,9

- Meral Akşener: Yüzde 12,3

- Selahattin Demirtaş: Yüzde 9,6

- Temel Karamollaoğlu: Yüzde 2,2

- Doğu Perinçek: Yüzde 0,6

24 HAZİRAN'DA OYUNUZU KİME VERECEKSİNİZ?

"Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna verilen cevapların oranı kararsızlar dağıtılmadan; AK Parti 41.5, CHP yüzde 21.5, MHP yüzde 8.5, İYİ Parti yüzde 8, HDP 8.5, Saadet Partisi yüzde 2, HÜDA-PAR yüzde 0,5, diğer yüzde 2, kararsızlar ise yüzde 7.5 oldu.

AK PARTİ BATI'DA OY KAYBETTİ

Araştırma sonucuna göre AK Parti, batı illerinde 1 Kasım sonuçlarıyla kıyaslandığında ciddi oy kaybederken, Doğu ve Güneydoğu illerinde geçirgenliği olan HDP den oy alıyor. AK Parti, Cumhur ittifakında beraber olduğu MHP'ye ciddi oy kayışı yaşıyor. MHP ise önemli oranda İYİ Partiye seçmen kaybetmiş görülüyor. Son 2 seçimde 25 bandında seyreden CHP ise 2-3 puan aralığında İYİ Parti'ye seçmen kaptırmış görünüyor.

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA...

"Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna verilen yanıtlar; kararsızların matematiksel dağılımının sonunda AK Parti yüzde 45, CHP yüzde 23,5, MHP yüzde 9, İYİ Parti yüzde 8,5, HDP yüzde 9, diğerleri yüzde 2,2 oluyor

ESKİ HABERLER

Andy-Ar'a göre seçimler ilk turda biter

"TÜM ANKETLERDE ERDOĞAN KAZANIYOR"


Habertürk canlı yayınında Fatih Altaylı'nın konuğu olan Andy-Ar Başkanı Faruk Acar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapılan tüm anketlerde önde olduğunu, oy oranının da yüzde 55 seviyesinde seyrettiğini ifade etti.

Seçimlerin ikinci tura kalmayacağını ifade eden Faruk Acar, sonuçların şişirme olmadığını belirterek yapılan son 7 seçimde şirketinin başarısını hatırlattı.

OPTİMAR SON ANKET SONUÇLARI

Optimar Araştırma seçime yönelik düzenlediği son anket sonuçlarını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada; 27 Nisan-2 Mayıs 2018 tarihleri arasında, 26 ilde 2 bin 107 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmada katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'a oy verir misiniz?" sorusu yöneltildi. Kararsızlar dağıtılmadan soruya yanıt veren katılımcıların yüzde 51'i Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceklerini belirtti.

Katılımcılara aynı araştırmada, "AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na oy verir misiniz?" sorusu soruldu. Kararsızlar dağıtılmadan, Cumhur İttifakı'na oy vereceğini söyleyen katılımcıların oranı yüzde 52,4 olarak ortaya çıktı.

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir; konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede; "Kararsızlar dağıtılmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranı yüzde 51. Bu oran 2013 yılından beri yapmış olduğumuz araştırmalardaki Erdoğan'ın yüzde 51-53 arasındaki şahsi oyunu teyid ediyor. Diğer taraftan araştırmaya katılanların da yüzde 9,7'sinin de henüz karar vermediğini görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı için yüzde 9,7'lik kesimin kimden tarafa karar vereceği aradaki farkın kesinleşmesi açısından belirleyici olacak. Yüzde 52,4'lük bir kesim Cumhur ittifakına oy vereceğini belirtirken, yüzde 10,3'lük bir kesimin de kararsız olduğu görülmektedir. 24 Haziran seçimleri parlamento çoğunluğunu elde etmek açısından adayların belirlenmesi, partilerin seçim kampanyaları, parti teşkilatlarının sahadaki aktif çalışması seçimin kaderini belirleyecek" dedi.

AK PARTİ'NİN SON ANKET SONUÇLARI

16 yıldır başarılı bir şekilde iktidarda olan AK Parti, Türkiye'de bir siyasi partinin alabileceği en yüksek oy oranını alan parti oldu. Fakat yeni sistem daha fazla oya ihtiyaç duyulmasına neden olacak.


AK Parti'nin yaptırdığı tüm kamuoyu yoklamalarında, Erdoğan'ın ilk turda, yüzde 55 civarında bir oy oranı ile Cumhurbaşkanı seçileceği sonucu çıktı.


Fakat AK Parti'nin halen 1 Kasım 2015'te aldığı yüzde 49,5'luk oy oranını korumasına rağmen, yeni sisteme göre TBMM'de tek başına çoğunluğu elde edemediği görülüyor.

AK Parti, MHP ve BBP'nin dahil olduğu 'Cumhur İttifakı'nın' ortak oylarının ise yüzde 50'yi rahatlıkla aştığı belirtiliyor. Ancak AK Parti'nin en önemli felsefesi "tek başına iktidar" olmak. Dolayısıyla ittifaka rağmen partinin tüm seçim stratejisini bu oy oranını tek başına yakalamak üzerine kurması bekleniyor.

GEZİCİ'NİN SON ANKET SONUÇLARI

Gezici araştırma şirketi 24 Haziran 2018 seçimlerine ilişkin son anket sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanlığı yarışının medya desteği olmamasına rağmen halkın en çok konuştuğu isim olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçeceğini söyleyenlerin oranı %70.Gezici'nin anketine göre, ilk turda Erdoğan'ın % 46 -47 aldığı, Akşener'in % 28 -29 aldığı, İnce’nin18-19, Demirtaş'ın % 8-9, Karamollaoğlu'nun ise % 1-2 civarında olduğu görülüyor.Ankette dikkat çeken diğer önemli nokta ise bu seçimde ilk kez oy kullanacak gençler. Sandığa ilk defa gidip oy kullanacağım diyenlerin oranı % 4,5. Bu gençlerin % 62’si  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e oy vereceğini söylüyor. 'Z' kuşağı olarak ifade edilen bu kitlenin mevcut geleneksel siyasi kalıplar dışında, gelecekte daha özgür ve refah seviyesi yüksek bir yaşam isteyen gençler olduğu görülüyor. Ankette, AKP'ye oy veren seçmenlerin üçte birinin, geçmiş dönemde merkeze ve merkeze yakın partilere oy vermiş ekonomik, sosyal göstergelerden hızlı şekilde etkilenen tam anlamıyla sadık olmayan bir kitle olduğu görülürken, bu seçmenin her geçen gün AKP-MHP ittifakından uzaklaştığının söylenebileceğine dikkat çekiliyor. 

Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, anketlere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran'daki seçimde oy oranının yüzde 46 olduğunu söyledi.

Gezici, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in oyunun da yüzde 25-27 bandından olduğunu aktardı. Gezici'nin aktardığı anketlere göre CHP'nin cumhurbaşkanı adayı da Muharrem İnce de yüzde 18-19 aralığında.

Gezici, 24 Haziran seçimlerinden sonra oluşacak olan yeni Meclis'te AK Parti ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı'nın çoğunluğu sağlayamayabileceğini de söyledi.

HDP'nin baraj sorunu olmadığını aktaran Gezici oy oranı için "Yüzde 11 civarında" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin genel seçimleri erkene alalım önerisi Cumhurbaşkanı ve AKP yönetiminden olumlu tepki almış bugün yapılan görüşmeler neticesinde sonuca bağlanmıştı. MHP'nin Malazgirt savaşını atıfta bulunarak 26 Ağustos 2018 tarihini önermesine 24 Haziran 2018 tarihini işaret eden Cumhurbaşkanı erken seçimin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacağını açıkladı.

AK PARTİ'NİN YAPTIĞI SON ANKET

"AK Parti yönetiminin son yaptırdığı anketlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın oyu yüzde 54, milletvekilleri seçimlerinde ise AK Parti'nin yüzde 44, Cumhur İttifakı'nın oyunun da yüzde 51 olduğu belirtildi.

AK Parti kurmayları, çıkan sonuçlara göre yapılan simülasyonlarda Cumhur İttifak'ının milletvekili dağılımında Meclis çoğunluğunu elde ettiğini, ancak 'sınırda' bir durumun yaşanmaması için seçim stratejisinin büyük bölümünün yüzde 18 civarındaki kararsız kitleyi AK Parti'nin yanına çekmeye dönük adımlardan oluşacağını dile getirdi. AK Parti kaynakları, anketlerde Erdoğan'ın alacağı oyla ilgili 'Nasılsa bir problem yok' düşüncesinden hareketle teşkilatların rehavete kapılmaması için de tedbir alınacağını kaydetti."

Referandum sonucunu hatasız tahmin eden Konsensus, 24 Haziran seçimlerine ilişkin 1-28 Mayıs tarihlerinde 42 ilde 2 bin kişi ile görüşerek, seçmenin eğilimini ölçtü.

Anket çalışmasında HDP'nin yüzde 10'luk barajı geçemeyeceğinin tahmin edilmesi dikkat çekti.

Konsensus'un araştırmasında; Cumhur İttifakı'nın yüzde 50,4, Millet İttifakı'nın yüzde 39,7 ve HDP'nin yüzde 9,6 oy alacağı tahmin edildi.

İttifak içindeki oy oranları ise şöyle tahmin edildi: "AKP yüzde 43,8, CHP 27,4, İYİ Parti yüzde 11,2, HDP yüzde 9,7 ve MHP yüzde 7,4."

Cumhurbaşkanlığı seçimlerde ise Tayyip Erdoğan'ın yüzde 47,9, Muharrem İnce'nin yüzde 26,8, Meral Akşener'in yüzde 14,8, Selahattin Demirtaş'ın yüzde 9,7, Temel Karamollaoğlu'nun yüzde 0,7, Doğu Perinçek'in ise 0,1 oy alacağı öne sürüldü.


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali 6 ay önce

Yetkin muarrem ince bile 32-33 alirim dedi

Misafir Avatar
Çoban Ali 6 ay önce

Yarınki şeçimde Türkiye düşmanı devletleri mutlaka üzülmeli ,bunları milletimiz çok iyi biliyor.ortadoguya barış ve kardeşlik gelmeli .Ortadoguyu yıkan kan gölüne çeviren devletler Haçlı orduları geldikleri yere tekrar gitmeli .

Misafir Avatar
GUNALP tan murata 6 ay önce

1996 da zamanın başbakanı Tansu çillere yanındaki adamı gönderip isim veriyorum bak iyi araştır NURETTİN VERENİ gönderip meral akseneri bakan yaptıran o Allahsiz kitapsız vatan millet düşmanı Fethullah güvendir bunu Nurettin verenin bizzat kendisi söyledi arastirabilirsin murat

Misafir Avatar
GUNALP 6 ay önce

Benim işim bu sitede yorum yapmak

Misafir Avatar
ben34 6 ay önce

hayırlısı neyse o OLSUN

Misafir Avatar
Suat 6 ay önce

Hasan efendi ayrıca o kelime kayla değil kala diye yazılır

Misafir Avatar
Seyit 6 ay önce

Ak parti yüzde 56 ile iktidar olacak

Misafir Avatar
Yetkin 6 ay önce

Millet ittifakı %52 oy alır. Muharrem ince % 55 oy alır. Demedi demeyin.