Kamuajans.com -  Tam umutların tükendiği bir dönemde AK Parti ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nda yer alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yeni bir hamle yaptı. 23 Temmuz’da MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, bizzat MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatıyla yaşa takılanların emekli olmalarını sağlamak için hazırlanan kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Ardından da İYİ Parti TBMM'ye yeni bir kanun teklifi sundu.

1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti.
İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, emeklilik yaş sınırının değiştirilmesi için kanun teklifi verdi. Ergun'un, TBMM Başkanlığına sunduğu Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin teklifinin gerekçesinde, İşsizlik Sigortası Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle emeklilik beklentisindeki vatandaşların hak ve planlarının ileri bir tarihe ertelendi. Bu durumun mağduriyetlere neden olduğu belirtildi. Anayasa Mahkemesi kararlarına göre, hukuk devletinin, "vatandaşlarına ve onların haklarına saygılı devlet" olarak tanımlandığına yer verilen gerekçede, ilgili kanunlarda emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiği, 8 Eylül 1999'dan önce işe giren kadınlarda 40-58, erkeklerde 44-60 yaş aralığında değişen yaş bekleme süreleri getirildiği hatırlatıldı.

Uygulamanın, erken yaşta çalışmaya başlayarak primlerini eksiksiz ödeyen ve prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlar için cezaya dönüştüğüne işaret edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Emekli olmak için yaş bekleyen ve bu süre zarfında işsiz kalan, ileri yaşları yüzünden yeni iş bulma zorluğu çeken vatandaşlar sağlık güvencesinden de mahrum bırakılmakta, bu durum sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Teklifimizin kanunlaşması halinde emekli olmak isteyen ama yaş bekleyen vatandaşların mağduriyeti giderilecektir."

Eski Haber...Emekliliğine kısa süre kalanlar düzenlemeden sonra yıllarca beklemek zorunda kaldı. Konu gündeme çok geldi. Hatta Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) organize olup mağduriyetlerini bakanlara ve siyasi parti yetkililerine anlattı.

Ara ara çalışmaların yapıldığı söylendi. Düşük emekli maaşıyla hemen emeklilik de bunlardan biriydi. Gündeme Almanya ve Finlandiya modelleri de geldi. Ama sonuç çıkmadı.

Ne yapıldıysa ‘emeklilikte yaşa takılanlara’ çare bulunamadı. Bu konuda bir düzenleme yapılmadı. Anayasa Mahkemesi’ne dahi başvuru sonuçsuz kaldı. Dava reddedildi. Ancak birçok hukukçu, uygulamanın hak ihlali olduğunu savunmaya devam ediyor. İç hukuk yolu tükendiği için yaşa takılan 150-200 kişi konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dahi taşıdı. Sonuç bekleniyor...


5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nda değişiklik öngören teklifte; sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı şartını sağlayıp yaş koşulunu sağlayamayanların yasanın çıkması halinde 3 ay içinde SGK’ya başvurarak emekli olabilecekleri yazıyor. Bazı AK Partili vekillerin de bu teklife sözlü destek verdiği ifade ediliyor. Kanun teklifinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer alıyor: “1999 öncesi çalışma hayatına dahil olan bu sigortalı, hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış, fakat yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştu. Yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakta zorlanıyor. İş aradığında ‘yaşlısın’, emekli olmayı istediğinde ise ‘gençsin’ deniyor. Hak ettiği halde emeğinin karşılığı yaş engeli yüzünden Devlet Bahçeli ertelenen kişi, çaresizlik içinde.”

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili  son günlerde çeşitli görüş ve önerilerin yanı sıra TBMM'de de çözüm hareketleri gündeme gelmeye başladı. Emeklilikte yaşa takılan mağdurların bu sorunlarının çözümüne ilişkin en önemli adım MHP'den geldi. 25/26/27. dönem MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, emeklilikte yaşa takılanları ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu ve EYT sorununu çözeceklerini belirtti.

1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Bu sebepten ötürü mağduriyet yaşayanlardan oluşan EYT'liler grubu hakkını aramaya devam ediyor. 

Zaman zaman medyanın gündemine oturan ve henüz belirgin şekilde çözüme kavuşamayan emeklilikte yaşa takılma konusu yeniden gündemde. Yaş şartını beklemeden diğer kriterler ile emekli olmak isteyen vatandaşlar fırsat buldukça mağduriyetlerini dile getiriyorlar. Erken seçim mevzusunun gündeme oturması ile beraber de hükumete talepler yöneltilmeye başlandı.

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili olarak, ''Milliyetçi Hareket Partisi bu dönem 40 milletvekili ile bu dönem 49 milletvekili ile mecliste. Şimdi ben emeklilikte yaşa takılanlara küçücük bir sitemim var. Milliyetçi Hareket Partisi'ni bu konuyla ilgili gereğini yapmamakla suçluyorlar. Kanun teklifini liderimizin talimatıyla verdim, verdikten sonra mücadelemi her platformda yürüttüm, her televizyon programında, basın açıklamasında ve tbmm'de. Yine sloganlaşan bir söylemim oldu. Biz 3.5 milyon suriyeliye sahip çıktık ama kendi emeklimize yani önce millet sonra ümmet demeliyiz dedim. Sonra bununla yetinmedi emeklilikte yaşa takılanların hepsine seslenmiyorum bu sitemim hepsine değil ama bir kısım özellikle sosyal medyada farklı bir çalışma yapıyor Milliyetçi Hareket Partisi aleyhine. Hiçbirini engellemiyorum ne yazarlarsa yazsınlar. Onlar bizim başımızın tacı Türk milleti olarak bakıyorum. Dediler ki Devlet Bahçeli bu konuyla ilgili birşey söylemiyor sadece Arzu Erdem konuşuyor. Liderimizin talimatı olmadan benim birşey yapmam mümkün değil bu bir. İkincisi seçim geldi seçim beyannamesinde emeklilikte yaşa takılanları liderimiz aldı, manifestosunu koydu ortaya, mührünü bastı ve oylarınızı bize verin dedi, seçim beyannamesi bu demek. Oylar çıktı, çok şükür Rabbim hiçbirinin eksikliğini göstermesin. Milliyetçi Hareket Partisi çok güzel bir sonuçla 49 milletvekili ile cumhur ittifakının gücüyle mecliste şuan. Biz bunun mücadelesini yine sürdüreceğiz. Ama tek başımıza bir kanun çıkaramayız yine cumhur ittifakı içerisinde AK Parti ile birlikte biz Allah'ın izniyle bu çalışmaları yapacağız. Biz mücadele edeceğiz. Ama biz bu kanunu çıkartacağız dersek bu bir yanlış ifade olur ama yine kanun teklifimi yineledim. Grup başkanvekilimizden çıktı. Yarın yayınlayacağım. Emeklilikte Yaşa Takılanların derdi bizim derdimiz bunu bilsinler.'' dedi.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
cafer 4 saat önce

Sayin cumhur baskanimiza ve sayin devlet bahceliye guveniyoruz enkisa zamanda bu eyt sorununu cozerler insAllah sabirla bekliyoruz

Misafir Avatar
Hasan 6 saat önce

EYTLİ AKPATTİDE EYTLİYOK ADAMLAR GIGINIÇI KARMIYOR DÜN TÜRK KİYENİN HERYERİNDEN KON GEREYE GELEN SOLANU DOLDURAN AKPARTİLİ BİR KİŞİ BİR AFİŞ BİR BİR EYT YAZILI BİRŞEY GÖ TÜRÜN BE YOK DEMEKKİ AKPARTİDE EYTLİYOK NE OLUR DU 10.15.KİŞİNİN ELİNDE EYTYE ÇÖ ZÜN DİYE YAZI PANKAR OLSAYDI İYİ OLURDU BİZ YAZIYORUZ BİZİMYAZILARIMIZI GÖREN YOK ZATEN DÜN İYİBİR FIRSANTI OLMADI NEYAPALIM DEMEKKİ AKPARTİDE EYTLİYOK BUDA GÜZEL

Misafir Avatar
eytli 17 saat önce

artık verılmelı hakkımız

Misafir Avatar
Zubeyir 18 saat önce

Hakkimizolaniistiyoruzeytmadurucokkisivar

Misafir Avatar
Coskun 21 saat önce

Darbe dediniz halka müracaat ettiniz bu halk ülkeyi ve sizi kurtardı...Secım sesininiz,istikrar dediniz,yine bu halk sizi sectı..Ekonomık davas dediniz,bu halk elindeki dövizi altını bozdurdu..(Botaş dahi dolar kurunu 6,50 ye sınırladığını bildirdi ki dolar şu N 6.02 tl)Eeee bu halk ülkesi ve sizin için her fedakarlığı yaparken sizde halen tık yok...Bu mudur her sıkıstıgınızda müracaat ettiğiniz halka reva gördüğünüz....

Misafir Avatar
Harun 1 gün önce

Artık sabrımız takadımız kalmadı bu hayalle ölüp gideceğiz bir an önce hakkımızı versinler bizde huzur içinde bir bayram geçirelim artık

Misafir Avatar
Ali 1 gün önce

Devlet bahçwli ve erfoğan baba bu işi yapın nolur hakkımız bu kul h

Misafir Avatar
hakan eyt 1 gün önce

bütün dünya biliyor haklı oldugumuzu akp liler bilmiyor... haram olsun....
eyt