Kamuajans.com - MHP'nin 24 Eylül'de TBMM Başkanlığı'na sunduğu yasa teklifinin mimarı MHP İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Adalet Komisyonu'na katıldı. Yıldız'ın teklifin komisyonda ön sıraya alınması yönünde çağrıda bulunması beklenirken MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, bu yöndeki görüşünü açıkladı. Tüm Türkiye'yi yakından ilgilendiren MHP'nin teklifinin ivedi olarak görüşülmesi yönünde çağrı yapan Bulut, tekliflerin komisyonda görüşme sırasının nasıl belirlendiğini sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Milletin yüreğini yakan kişilerin, adliyelerin bir kapısından girip diğerinden çıkmasına yol açmayacak bir çerçeveyi oturtmamız gerek. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor" demesinin ardından af yasasında yeni çalışmaların yapıldığı ve tamamen rafa kalkmadığı izlenimi kazanılmıştı. AKP'nin hazırladığı af yasası ne durumda olduğu ise henüz açıklanmadı.

Cezaevlerinde mahkumların ve ailelerinin hayatlarında şu sıralar tek konuştukları şey af. Bütün mahkumların gündeminde af var. Cezaevinde umutlu bir bekleyiş varken dışarıda da mahkum yakınlarının umutlu bekleyişleri devam ediyor. MHP lideri Bahçelinin fitilini ateşlediği af yasasının ayrıntılarını MHP paylaştı. Ardından değerlendirmenin nasıl yapılacağı netleşmişti.


Milliyetçi Hareket Partisi'nin hazırlayıp 24 Eylül tarihinde Meclis'e sunduğu ve şartlı ceza indirimi olarak tanımladığı af tasarısı hükümet tarafından kabul görmeyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da rafa kaldırılmıştı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıkladığı AKP'nin üzerinde çalıştığı af yasası ne zaman çıkacak?

MHP lideri Devlet Bahçeli, af yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "MHP olarak af yasası ile ilgili teklifi Meclise verdik. Mecliste Adalet Komisyonunda görüşülmesini bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son Beştepe zirvesi sonrası, af düzenlemesi konusunda kulislerde "MHP'nin istediği şekilde bir af için Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 2023 beklenecek" iddiası konuşuluyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, MHP’nin Meclis’e sunduğu af teklifi dışında bir taslak hazırladıklarını söylemişti. Gül, “İhtiyaç ve zaruretler çerçevesinde toplumdaki hassasiyeti rencide etmeyecek, ceza adaletini sağlama anlamında çalışmamız var. 
MHP’nin TBMM’ye sunduğu af teklifine ilişkin ise AK Parti Hükümeti’nin hem ceza adaletini sağlamak hem de infaz sistemiyle ilgili ihtiyaç olması durumunda denetimli serbestlik ve benzer uygulamalarla ilgili düzenlemeler yaptığını hatırlatan Gül, “Elbette bu düzenlemeler hep bir zaruretten kaynaklanmıştır. Bu tekliften bağımsız olarak ihtiyaçlar ve zaruretler çerçevesinde toplumda hassasiyeti rencide etmeyecek ceza adaletini de sağlama anlamında çalışmalarımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla uygulamacılarla, akademisyenlerle bir teknik çalışma yapıyoruz” demişti.

Son olarak AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MHP'nin af teklifine ilişkin "Seçime kadar gündeme gelmesi zor. Adalet Bakanı bir hazırlık aşamasında." dedi.

Vicdanlarda oluşturabileceği tepkilerden çekinen AKP yaklaşan seçim öncesi af yasasında tavrını hayırdan yana koyarken Meclis'e gelen af yasası onaylanmamış ve af defteri şuanlık kapanmıştı. Meclis'ten çıkan karar sonrası sessizliğini koruyan partiler af yasasını bekleyenlere müjdeyi ne zaman verecek?

Af konusunda önce Bakanlar Kurulu'nda bir sunum yapılmış ve teklifin tablosu çıkarılmıştı. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yaptığı sunumun ardından yapılan değerlendirmelerde de affın toplum vicdanında yaratabileceği rahatsızlıklar dikkate alınarak bir çalışmanın yapılabileceği üzerinde durulmuştu.

MHP Lideri Devlet Bahçeli 23 Ekim 2018 tarihinde yapılan MHP Grup toplantısında af konusu ile ilgili önemli açıklamalar yapmıştı ve ''Bizim için verilen sözler dönemsel değildir. İlkelerimiz, ülkülerimiz vardır. Dik başlıyız, tok başlıyız, bozkurt duruşluyuz. yalan nedir bilmeyiz. Gerçekleştirilmeyi bekleyen hayallerimiz, tutulmayı bekleyen vaatlerimiz, kucaklanmayı bekleyen geleceğimiz vardır. Vuslat şafağı bir gün sökecektir. Verdiğimiz bir sözü unutmayız, unutamayız. Ne söylediysek arkasında dururuz. Tutarlıyız, temkinliyiz. Başımızı öne eğecek, yüzümüzü kara çıkartacak hiçbir ilişki ağının içinde olmadık.'' demişti.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, açıklamasının devamında ''Töre varsa devlet vardır. Töre yani adalet devletin gücü demektir. Ne söylemişsek töreye uygundur. Adaletin ruhuyla örtüşmektedir. 24 Eylül Pazartesi günü TBMM'ye sunduğumuz kanun teklifi bir af değildir. Toplam 7 maddeden oluşmaktadır. Maksat ve muradımız halishanedir. Kanun teklifimizin 3. maddesinde hangi suçları istisna tuttuğumuz açıktır. Teklifimizin arkasındayız. Gevşeme yok, vazgeçme yok, geri dönüş yok. Kanayan, kangrene dönmesi an meselesi olan bir meseleye parmak bastık. Teklifimizi cezaevleri boşalsın diye vermedik. Kader mahkumlarının elinden tutulmasını bekliyor, Gazi Meclis'e güveniyoruz.

Bizim cezaevlerini boşaltmak için böyle bir teklif yaptığımızı söyleyenler ya ne dediğimizi anlamıyor ya da safa yatıyorlar. 2006'da doğru olan 2018'de niye yanlış olsun? 'Cezaevlerini boşaltmak istiyorlar' demek, teklifimizi sulandırmak haksızlıktır, günahımıza girmektir. Yaptığımız vicdanımızın sesini dinlemektir. Cezaevlerinden uyuşturucu suçundan toplam 50 bin 386 kişi bulunmaktadır. Bizim teklifimizi uyuşturucu eksenine endekslemek insafsızlıktır. Pişmanlık göstermeyelim mi? İstisnalar hariç cezaevlerinde bulunanlar insan değil midir? Onların topluma karışma hakkı yok mu? Hepsini vagonlara doldurup sürgüne mi yollayalım? Bunları topluma kazandırmak için siyaset sorumluluk almasın mı? Sokak araları uyuşturucu kullanan çocuklarla doludur. Uyuşturucuyla MHP'yi yan yana getirmek cehalet değilse, cinayettir. Bunları geçtik de uyuşturucu baronlarını konuşan yoktur. Bu işten servet kazanan şerefsizlerin üzerine giden yoktur. Ne isteniyor garibanlardan? Gün yüzüne çıkmak onların hakkı değil mi? Baronların yakasından tutalım, siyasetten iş dünyasına kadar uyuşturucu tacirlerine dünyayı dar edelim. Buna destek vermeyen bin defa lanet olsun.'' demişti. 

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''AK Parti ve MHP iki ayrı partidir. Anlaştığımız hususlarda birlikte hareket ederken ayrıştığımız konularda kendi yolumuzu takip ederiz. MHP ile af, Danıştay, erken emeklilik gibi kimi hususlarda farklı düşündüğümüz görülüyor. Biz ittifaka verdiğimiz önem sebebiyle değerlendirlerimizi yapıcı bir dille ifade etmeye çalıştı.

Bizim siyaset tarzımızda da böyle bir uslüp yoktur. Af meselesi gündeme geldiğinde arkadaşlarıma talimat verdim. Böyle bir düzenlemenin milletin vicdanını rahatsız edeceğini gösterdi. Teklife sıcak bakmadığımızı anlatmaya çalıştık. Temel ilke devlet kendisine karşı işlenen suçları af yetkisine sahip olabilir ama kişiye karşı işlenen suçları af yetkisine sahip değildir.

Bir defa şunu çok iyi anlamamız gerekiyor. Eğer adalet mülkün esasıysa o zaman biz bu mülkü ayakta tutmak için adil savranmaya mecburuz. Kalkıpta uyuşturucu baronlarıyla torbacılık yapanları bir araya getirmek ayrı ayrı değerlendirmek bunu anlamak mümkün değil. Biz baronlarla da torbacılarla da içenlerle de mücadele ediyoruz. Hiçbir dönemde  uyuşturucuyla mücadelede bizim iktidarımız döneminde olduğu kadar yoğun bir mücadele verilmemiştir. Şu anda 50 binin üzerinde uyuşturucu mahkumu var. Allah aşkına bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Efendim neymiş aldatılmış. Ne demek aldatılmış. 6-7-8 yaşındaki çocuk mu? Bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz. Katillere mi kader mahkumu diyeceğiz. Hırsızlık, bunları yapanlara mı diyeceğiz. Cezaevinden çıkarıyorsunuz daha fazla hırsızlık yapmaya devam ediyor. Biz  devlete karşı işlenmiş suçlarda ne yapılması gerekiyorsa yaparız. Biz devlet olarak bir katili affettiğimiz zaman maktulün ailesini bunu nasıl anlatacağız? Aynı şekilde emeklilikte yaşa takılanlar diye ifade edilen meselede ülkemizin kaldıramayacağı bir yükün fotoğrafı çıktı. Bunun kararını Meclis verecektir. Bizim kimseyi ne kurum ne de isim olarak hedef almamız söz konusun değildir. Sosyal medyadaki açıklamaların yanlış anlamadan kaynaklandığını düşünüyor ve üzülüyorum. Devlete karşı suçlarda yapılabilecek olanları yerine getirmeye gayret ederiz.'' demişti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ''Bizim yapmış olduğumuz çalışma ceza adaletini sağlamak adına, alınan kararlar uygulamalar ne yöndedir? İdeal adalet, ceza adaleti üzerine çalışıyoruz. Hırsızlık yapıp ne de olsa çıkacağım diyorsa ve çıkıyorsa da, buna benzer... Çalışmalar tamamlanınca açıklama yapmak doğru olur. Toplumun hassasiyetlerine göre düzenlemeler yapılacaktır.

Cezaların artırılması Meclis'in takdirinde. Yaklaşım itibariyle, uyuşturucu meselesinde baronlar torbacılar ortak çalışıyor. Bu konuda temel yaklaşım ceza hukukunda müeyyide artırıldı. Nasıl doğru olacaksa değerlendirilecektir. Teknik çalışmayı, analizi yapacağız. Millet adına karar verecek olan Meclis'tir. İnfaz sistemiyle ilgili tüm çalışmaları AK Parti yapar. Tüm siyasi partilerle ortak konsensüste bu yürürlüğe konulabilir.'' demişti.

DAHA ESKİ AÇIKLAMALAR

Erdoğan'ın, "Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim" açıklamasının ardından AK Partili hukukçular ve Adalet Bakanlığı'nın doğrudan af niteliği taşımayacak, böylece TBMM'de nitelikli çoğunluk gerektirmeyecek şekilde bazı suçlarda ceza infaz oranlarının indirilmesi ve denetimli serbestlik süresinin artırılması gibi formüller üzerinde durduğu da belirtiliyor.

Milliyet'in sorularını yanıtlayan parti kurmayları bu konuda iki farklı görüşü savunuyor. Bir grup, Erdoğan'ın, "kişilere karşı işlenen suçları devlet affedemez" vurgusuna dikkat çekerek, "AK Parti iktidarda olduğu sürece Cumhurbaşkanımızın ve partimizin bu ilkesel tutumuna aykırı bir af yasası bu Meclis'ten geçmez" tezini savunurken, diğer grup Türkiye'nin geçmiş af tarihine dikkati çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni'nde konuştu. "FETÖ'nün adalet teşkilatındaki militanlarının kökünü kazıyoruz" diyen Erdoğan, MHP'nin istediği af düzenlemesiyle ilgili de ilk kez yeşil ışık yaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hakim ve Savcı Kura Töreni’nde konuşmuştu. Erdoğan konuşmasında 'yargı içinde yasa dışı örgütlenmelere kamplaşmalara izin vermeyeceğiz' dedi. Gündemdeki af tartışmalarına da değinen Erdoğan 'Son af tartışmaları bu rahatsızlığı daha da arttırmıştır. Arkadaşlarımızdan af tartışmasıyla uğraşmak yerine içeriği ve uygulamanın mahşeri vicdana daha uygun hale gelmesi yönünde çalışma yapmalarını istedim. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor' ifadelerini kullanmıştı.

Beştepe'deki hakim ve savcı kura töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Af konusunun maşeri vicdana uygun bir düzenleme haline getirilmesi için talimat verdim" demişti.

MHP af yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sunmuştu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız yaptığı açıklamada devlete karşı işlenen suçların kapsam dışı olduğunu vurgularken, tekliften 162 bin tutuklu ve hükümlünün yaralanacağını söylemişti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, bazı suçların ceza sürelerinde indirim öngören kanun teklifinin genel af ya da özel af olmadığını, şartlı ceza indirimi olduğunu söylemişti. Yıldız, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta ile Meclis'teki MHP Grup Yönetim Kurulu salonunda düzenlediği basın toplantısında, "kamuoyunu uzun süredir meşgul eden ancak sosyal bir zaruret haline gelen ceza indirimi ya da af şeklindeki düzenlemeyi" Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin talimatıyla hazırladığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada ''Bana bir rapor ulaşmış değil. Gerek anayasa gerek adalet komisyonundaki arkadaşlarımızla, ayrıca onların dışında ekip oluşturulsun, çalışma yapılsın' dedim. Devlete karşı işlenen suçları devletin af yetkisi vardır. Şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu temel ilkemiz. Dönünce göreceğiz. Konuşur, inceler, ona göre nihai kararımızı veririz.'' demişti.

MHP'nin af teklifiyle ilgili açıklama yapan TBB Başkanı Feyzioğlu, "Adam öldürenler, tecavüzcüler, belki uyuşturucu imal edenler, Türkiye'ye uyuşturucu sokanlar da kapsam içine girebilir" demişti.

Son olarak; AK Parti, af düzenlemesinin çerçevesinin daraltılarak, yerel seçimlerden sonra gündeme getirilmesini kararlaştırdı.

MHP'nin ceza indirimi öngören kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında önceki gün yapılan AK Parti MYK toplantısında masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre MYK üyelerinin tamamına yakını, MHP'nin teklifine yönelik olumsuz görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Kişilerin kişilere karşı işledikleri suçlar konusunda karar vermemiz doğru değil. Kimsenin vebalini alamayız. Vicdanları kanatamayız" diyerek MHP'nin teklifinin mevcut halini kabul edemeyeceklerini anlattığı öğrenildi. Erdoğan bu konuda diğer muhalefet partileri ile uzlaşma ihtimalini de sordu, kurmayları ise muhalefet partilerinin destek vermesinin düşük bir ihtimal olduğunu dile getirdi.

Toplantıda, toplumda bir mutabakat oluşturacak ve geniş bir vicdan sözleşmesi anlamına gelecek bir çerçeve çizilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında bir komisyon kurulması benimsendi.

Toplantıda, yerel seçimler öncesinde 'af' tartışmalarının olumsuz algılanacağını, eğer yapılacaksa, bunun seçim sonrasına bırakılması da kararlaştırıldı. Toplantıda, yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 65-70'inin af düzenlemesine karşı çıktığı bilgisi de verildi.

Toplantıda, denetimli serbestlik ile adli kontrol uygulamalarının kapsamının genişletilebileceği de masaya yatırıldı.

Alandakilerden birine "Canım kardeşim boşuna uğraşma. Biz rastgele cezaevlerine girenlere cezaevinin kapısını açamayız." diyen Erdoğan, "Devlete karşı işlenen suçları devlet affeder o ayrı bir konu ama şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu böyle bilinsin. Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız. Buna evet diyor musunuz?" diye konuştu. Vatandaşlar da Erdoğan'ın sorusuna "hayır" diye yanıt verdi.

Demokratik bir şekilde sorarak cevabını aldığını ifade eden Erdoğan, "Böyle bir şey olamaz. Şimdi birileri çıkarmış 'af'... Ne affı? Eğer benim mağdurum, mazlumun bu noktada 'tamam ben affettim' diyorsa, bu ayrı konu ama biz asla. O zaman adil bir iktidar olamazsınız. O zaman adaletle hükmeden bir iktidar olamazsınız." şeklinde konuştu.

**************


MHP Genel başkan yardımcısı Fethi Yıldız, MHP'nin AK Parti'ye yaptığı af teklifinin detaylarını açıklamıştı.

MHP'nin yaptığı af teklifinin detayları:

- 19 Mayıs 2018'e kadar ki suçlarda cezadan 5 yıl şartlı indirim.

- Devlete karşı işlenen suçlar ve terör suçları kapsam dışı bırakılmıştır.

- Cinayet, cinsel, kadın-çocuklara yönelik suçlar da kapsam dışı bırakılmıştır.

Teklif pazartesi günü meclis başkanlığına sunulacak.

Düzenleme yasalaşırsa 162 bin hükümlü faydalanacak.

MHP'nin verdiği yasa teklifinin Meclis'teki görüşmeleri, 1 Ekim'de Meclis'in yeni yasama yılına başlamasıyla birlikte gündeme gelebilecek. MHP, diğer partilerden de destek bularak teklifi Meclis'ten geçirme yoluna gidebilir ancak AK Parti'nin teklife destek vermesi, teklifin yasalaşmasında önemli olacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "devlete karşı işlenmiş suçlar" için af konusunun düşünülebileceği, şahıslara karşı işlenen suçlar için af düzenlemesine çok sıcak bakmadıkları yönündeki mesajları, AK Parti kurmaylarının ana hareket noktasını oluşturuyor. AK Parti hukukçu kurmayları, MHP'nin teklifiyle ilgili detaylı bir inceleme yaparak, hem ceza indirimi kapsamına giren suçların hangileri olduğu, hem de kapsam dışı tutulanların neler olduğuna ilişkin derinlemesine ve kapsamlı bir çalışma yapacak. Bu nedenle AK Parti, teklifle getirilen ceza indirimlerinden hangi suçlardan kaç kişinin yararlanacağıyla ilgili Adalet Bakanlığı verileriyle bir değerlendirme yapacak.

Teklifin ilk incelemesinde AK Parti kurmayları, özellikle kamuya karşı işlenen suçların büyük bölümünün kapsam dışında olmasına dikkat çekiyorlar. AK Parti kanadında, toplumsal barışın sağlanması yönünde atım atılması için devlete karşı işlenen suçlardan bazılarında ceza indirimine gidilmesi gerektiğine işaret ediliyor. AK Parti'nin kaygısı, geçmiş dönemlerde getirilen ve ceza indirimi olarak öngörülmesine rağmen daha sonra Anayasa Mahkemesi yoluyla kapsamın genişletilme olasılığı. Bu nedenle AK Parti kurmayları, her ne kadar ceza indirimi uygulanmayacağı belirtilen suçlar sayılmış olsa da, bu çerçevenin Anayasa Mahkemesi yoluyla genişletilme olasılığının önüne geçecek bir düzenleme yapılmasının önemine işaret ediyor. AK Parti kurmayları, yapacakları detay incelemenin ardından kendi aralarında teklifin detaylarını müzakere ettikten sonra Başkan Erdoğan'ın katıldığı parti toplantılarında konuyu tartışarak bu konudaki tavırlarını netleştirecekler.

Kanun teklifinin 19 Mayıs 2018'den önce işlenen suçları kapsadığını bildiren Yıldız, tabi olunan infaz kümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan bir defaya mahsus olmak üzere beş yıl indirim yapılmasının öngörüldüğünü söyledi.

Yıldız, toplam 253 bin civarında tutuklu ve hükümlü bulunduğunu, terör suçlusu olarak 25 bin 63 hükümlü, 20 bin 643 tutuklu kişi olduğunu dile getirdi. Ayrıca adam öldürme suçlarından 22 bin 610 hükümlünün, 5 bin 664 tutuklunun bulunduğunu aktaran Yıldız, cinsel saldırıya karşı da 13 bin civarında suçlu bulunduğunu aktardı. Yıldız, devlete karşı işlenen suçlar kanun kapsamı dışındadır dedi. 

Cumhur ittifakının yerel seçimlerde nasıl bir mekanizmaya dönüşeceği konusunda mutabakata verilmiş bir konu yoktur. Bu konu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız ile sayın Bahçeli'nin bir araya gelmesiyle ilgili konuşulacaktır. Bu ne şekilde, hangi tarzda gerçekleşecektir? Kendi içimizde değerlendirmemizi yapacağız.

Cumhur İttifakının en önemli maddelerinden biri olan mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın cezasının sonlandırılarak af çıkarılması yönünde MHP'nin talebi yüzbinlerce kader mahkumununda af beklemesine neden olmuştu. Seçimin üzerinden bir süre geçmesi ve af yasasının hala meclise gelmemiş olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşayan kader mahkumları taleplerini sosyal medyada yineledi.

İşte Taleplerden Bazıları

"ÜlkücüSözü AfÇözüm" çok çok geç kalındı bile ekim ayını bile beklemeden ağır fetö yargı mağduriyetleri giderİlmelidir NET 

Çünkü biz ülkücülere inanıyoruz.
Ülkücülerin sözü yerde kalmaz bunu da biliyoruz.
Bunun icin bu ülkeye adaletti ülkücüler getirecek bunu da biliyoruz...

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Ne Demişti

Af ile ilgili daha önce açıkladığımızın çerçevesinde duruyoruz. Pozisyonumuzda değişiklik yok. Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamayı yaptı. Daha önceki pozisyonumuzu aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık.


 
KamuAjans.com - özel haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali 2 saat önce

Secimler yaklasti, af cikaracagiz verin bize oylarinizi, olmadi secimlerden sonraya kalir af

Misafir Avatar
Mahkum esi 11 saat önce

Artık yeter sona gelinsin daha ne bekleniyor 12 yıldır saçma sapan suçun teşebbüse girmesiyle bekliyorum ölen yok yaralanan yok ama suç teşebbüs artık yeterince çok yoruldum cicuklarimizi omutamiyoruz

Misafir Avatar
mahkum eşi 11 saat önce

hergün haber takip ediyorum umutlu bekliyoruz lütfen artık sonuçLansin bu şekilde beklemek çok zor Rabbim kimseye yasatmasin bize de hayırlı bi haber gelsin en yakın zamanda ne olur duyun sesimizi artık çıksın AF

Misafir Avatar
Mahkum kardesi 19 saat önce

Lütfen ama lütfen artık çıksın ceza indirimi dayanacak gücümüz kalmadı her gün hersaniye televizyondan haber izliyoruz çıkıcak diye içerde sadece suç işleyenler yok suçsuz insanlarda var Allah affediyor herşeyi siz mi affetmiceksiniz ? En kısa zamanda bi açıklama yapın gelsin artık yasa dayanacak ne gücümüz nede sabrımız kaldi. Abim suçsuz yere içerde yatıyor 2 gözümüz yaşlı hergün onu bekliyoruz gelicek diye nolur çıkartın artık nolur

Misafir Avatar
İbrahim 1 gün önce

Allah için yeter af çıkartın umutlarımızı yıkmayın denetimdeyim ama cezaevinde bu af yüzünden psikolojim bozulmuştu bu af gelmese gerisi ni siz düşünün

Misafir Avatar
makkum annesi 1 gün önce

benim oglumdan baska kimsem yok eylem yok eşim bırakıp gitti daha oglum 9 yasindaydi ev yok para yok ne yapa bilirdim bir isegirip bulasik yikamakla paramı birikir kira var çocuğum var hasta barsağı disarda bersani dikcekler parayok oğlumu büyüttüm busekilde arkadaş kurbanı oldu ama suçsuz hiç yere yatiyor nedenmi imzaya gitmedi diye af istiyoruz ben tek basima ne yaparim ne olur yalvariyorum duyun sesimizi af gelsin büyük olarak sizden af istiyoruz baskanim sans vermelisin heryatan suçlu deyil Allah bile af ediyor siz niye etmiyorsunuz af çıksın yeter baskanim psikolojimiz bozuklu artik

Misafir Avatar
Yılmaz yavuz 2 gün önce

Bir suç işledim iki mahkemede yargılandı bu yetmezmiş gibi Sekiz yıl ceza aldım 6 yıllın hepsini kapalı yattım şimdide yetmezmiş ğibi birde bir sene konferans verdiler 3 yılda aynı suçtan aldımoda temizde 14 yıldır mahkemem sürüyor hala bir sonuç yok altı yılda onaylattım uzun süreli tutukluluktan çıktım yurt dışına çıkayım dedim yurt dışı yasağım var itirazettim savcı ne dese beğenirsiniz deliller toplanılmadığından bunları yaşayan benim hangi adaletten nakşediyorlar bilmiyorum arkası olanın adaleti var gerisi yalan

Misafir Avatar
Anneyim 2 gün önce

Benim oğlumda çok ağır iki ameliyat geçirdi sonrasında çok şiddetli ağrıları oldu ağrısı geçer umuduyla içmeye başlamış yakalandı bir yıl imzaya gitti sonra kamu davası açıldı satıcılıktan yargılandı avkat içenede satıcılıktan dava açılıyo dedi ve çıktığı mahkemelerde bir daha içmediğini istedikleri her tahlili yaptırıcağını söyledi dinlemediler 4 sene iki ay yatar 8binlirada para cezası verdiler şimdi size soruyorum bumu sizin adalet anlayışınız bensizleri Allaha havale ettim Allahınızdan bulun bu dünyada. Hakkımı aramaya gücüm yetmiyo ama ahirette hakkımızı alıcaz Allahın izniyle