Kamuajans.com -  Af konusuna da değinen Bakan Gül, herhangi bir affın gündemlerinde bulunmadığını söyledi.

"MAHKEMELER TOLERANS GÖSTERMEMELİ"

Cinsel istismar yasası ile ilgili konuşan Gül, "Kadına şiddet ve cinsel istismar konularında mahkemelerde tolerans gösterilmesin istiyoruz. Kanunlarda değil uygulamalarda eksiklikler var. Savcı ve hakimler gerekli incelemeleri yapıyor. İlla olay her şikayet edildi diye yaşanmış değildir. Yargıya güvenelim, yanlış karar verirse de bir üst mahkeme düzeltir. Ama tolerans gösterilmesin. Sadece ceza kanunlarını artırmak değil, bilinçli birey ile çözebiliriz. Kravat taktı indirim, böyle bir şey yok. Böyle bir yaklaşım doğru değil. Kanunda da bu yazmaz. Yargıda milyonlarca dosya var. Sizin de, benim de eleştirdiğim kararlar var. Ancak ben hukuka güveniyorum. Bu konu da asla denetimsiz bırakılmayacak. Farkındalık yaratmak için çalışıyoruz." dedi.

"MAĞDURU, MAĞDUR ETMEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Evliliğe zorlanan çocuklarla ilgili konuya değinen Gül, "İdari ve hukuki çalışmalar yapılıyor. Bu konuda tolerans gösterilmiyor. Taviz verilmeden üzerine gidiyoruz. Bu konularda hükümet olarak mağduru, bir daha mağdur etmemek için çalışıyoruz. Kanunda gerekli düzenlemeyi yapacağız." ifadelerini kullandı.

"YARGILANAN HERKES SUÇLUDUR DİYEMEYİZ"

FETÖ'den tutuklananlara ilişkin açıklamalar yapan Gül, " FETÖ'nün silahlı bir terör örgütü olduğu, devleti ele geçirmeye çalışan bir terör örgütü olduğu kararı verildi. Yargının bakış açısı böyledir. 2 konuda yargılamalar devam ediliyor. 1- darbeciler. 2 darbecilere destek verenler. Adam ben bunu yapmadım diyor ama, ben dahil bunu bilemeyiz. Mahkemeler, beraat etmesi gerekene beraat veriyor. Tutuklanması gerekeni tutukluyor. Yanlış karar olursa zaten savcılar itiraz ediyor. Bu suçlardan yargılanan herkes suçludur diyemeyiz. Mesela bazı erler, öğrenciler olaya karışmadığı için beraat etti. Olaya karışmadıysa beraat ediyorlar. Bir vatandaşımızı şehit ettiyse rütbesi, ünvanı ne olursa olsun cezasını alıyor." şeklinde konuştu.

"FETÖ KONUSUNDA REHAVETE KAPILMAMALIYIZ"

En kritik noktalarda hala FETÖ'cülerin olduğuna dair endişeler olduğuna dair soruyu yanıtlayan Gül, "FETÖ ile mücadele konusunda her şey bitti, hepsini deşifre ettik gibi bir rahatlık asla olmamalı. Hala yargıya sızmaya çalışıyorlar. Yargı sınavına çalışan bir grup kişi yakalandı. Ancak yargılanacaklar, şimdiden bir şey demek doğru değil. Rehavete kapılmayacağız, kripto bir yapı. Hukuk içinde mücadeleyi sürdüreceğiz. Hükümet her türlü tedbiri alacaktır." ifadelerini kullandı.

"FETÖ KONUSUNA HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ BAKIYORLAR"

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi ile ilgili konuşan Gül, "Ben hukuk adına, terörle mücadele konusunda uluslararası hukuk göz önüne alınacaksa umutluyum. Meseleye hukuki değil de siyasi bakılıyor. Terörü koruyan devlet konumu ortaya çıkacaktır. Bir devlet adına en istenmeyecek şeydir. Uluslararası iadelerde bana bunu ispat edin diye bir şey yoktur. İstenen kişiyi alacak, yargılayacaksınız, ondan sonra karar vereceksiniz. Şüphe yeterli. Yüzlerce şüphe, itiraf söz konusu. Bu konuda hukukumuz, sözleşmelerimiz gereği iadeyi bekliyoruz. " dedi.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018 yeni torba yasa, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren düzenlemeler içeriyor. En çok merak edilen konu ise yeni torba yasada genel af çıkacak mı sorusu. Son anda yapılacak eklemelerle torba tasarının büyüklüğünün 100 maddeyi geçebileceği belirtiliyor.

Sayıları 200 binin üzerinde olan tutuklu-hükümlü ve ailelerinin gözü kulağı torba yasada. Yeni torba yasada af çıkması dört gözle bekleniyor. Ceza indirimi, infaz yasasında değişiklik, Denetimli Serbestlik Yasası tutuklu ve hükümlü aileleri tarafından heyecanla bekleniyor.


Daha önceleri birçok defa getirilen hükümlülere ve borçlulara af yasası binlerce mahkum ve borçlu ailesi tarafından büyük bir istek ve merakla beklenmektedir. TBMM'ye gelen her torba yasa içerisinde olup olmadığı merak edilen af yasası ile ilgili yeni torba yasada da herhangi bir madde bulunmadığı belirtildi.

2018 yılı itibariyle yeni bir torba yasa çıkması bekleniyor. Bu torba yasada af olup olmayacağı beklentisi hat safhada. 
Torba yasa tasarısı önceki günkü Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü ve yakın zamanda Meclis’e gönderilmesi planlanıyor.

2018 yılı itibariyle borç ve hüküm afları çıkması beklenmiyor. Konuya ilişkin yeni bir açıklama henüz yok ama olduğunda yayınlayacağız. 

YENİ TORBA YASADA 'GENEL AF' MADDESİ VAR MI?
Çıkacak yeni torba yasasında hüküm giymiş mahkumlar için Af söz konusu olmayacak. Resmi bir açıklama yapılmaması ile birlikte 2018 yılı itibariyle borç ve hüküm Afları çıkması beklenmiyor.

TBMM tarihinde af ve ceza indirimi konusunda çıkarılan yasalar

* 5 Aralık 1921: Fransızlar tarafından işgal edilen topraklarda işlenen suçlara ilişkin af.

* 19 Aralık 1921: Hıyanet-i Vataniye Kanunu kapsamındaki bazı suçlar için öngörülen af.

* 7 Ocak 1922: Genel af.

* 31 Mart 1923: Esirlerin affı. (Lozan Antlaşması gereğince Türkiye'nin elinde bulunan askeri ve sivil esirlere ilişkin af)

* 26 Aralık 1923: Genel af.

* 20 Mart 1924: Genel affa ek kanun.

* 16 Nisan 1924: Türkiye'den ayrılan topraklarda yaşayanlar için genel af.

* 11 Aralık 1924: Meni Müskirat Kanunu (Sarhoşluk veren şeylerin önlenmesi) kapsamında muhkum olanların affı.

* 23 Mayıs 1929: Kabahatlerin affı. (Kabahatlıların affı ve bazı cürümlerin takibat ve tecili hakkında kanun)

* 26 Ekim 1933: Genel af.

* 8 Ocak 1936: "Tunceli affı" (Tunceli ilinde yaşayan ve nüfus kütüklerine kaydolmamış olanlar ile asker kaçakları hakkındaki af)

* 14 Ocak 1938: "Tunceli affı" konusundaki yasanın yenilenmesi.

* 29 Haziran 1938: İstiklal Mahkemeleri'nde mahkum olanlar hakkında çıkarılan yasa.

* 19 Nisan 1940: Depremde yararı görülen mahkumların affı.

* 26 Aralık 1941: Depremde yararı görülen mahkumların affı.

* 2 Ağustos 1944: Müttefik devletlerin tebaasında bulunan mahkumların affı.

* 14 Haziran 1946: Basın affı.

* 14 Temmuz 1950: Kısmi genel af.

* 11 Mart 1954: Orman suçlarının affı.

* 11 Şubat 1957: Ateşli silahlara ilişkin af.

* 23 Haziran 1958: Orman suçlarının affı.

* 28 Haziran 1960: 27 Mayısçıların affı. (Hürriyet Mücadelesi Uğrunda İşlenen Bazı Suçların Affına Dair Geçici Kanun)

* 28 Haziran 1960: Ruhsatsız silah taşıyanlara ilişkin af.

* 10 Eylül 1960: Milli korunma suçları affı.

* 26 Ekim 1960: Genel af.

* 18 Kasım 1960: Genel affa ek kanun.

* 10 Mayıs 1962: 22-23 Şubatçıların affı. (Asker kişiler tarafından 22-23 Şubat 1962 Olayları dolayısıyla ve daha önce bu olaylara esas oluşturacak kovuşturmalara ilişkin af)

* 16 Ekim 1962: DP'lilerin affı. (Anayasayı ihlal suçundan Yüksek Adalet Divanı'nca mahkum edilenlerin cezalarının, kısmen affı hakkında kanun)

* 23 Şubat 1963: Genel af

* 18 Temmuz 1963: Milli korunma affı.

* 8 Nisan 1965: DP'lilerin affına ilişkin kanuna ek.

* 3 Ağustos 1966: Genel af.

* 19 Temmuz 1967: Genel af kanununa ek.

* 26 Aralık 1967: 20-21 Mayısçıların affı. (20-21 Mayıs 1963 Olaylarından dolayı mahkum edilenler için çıkarılan af kanunu.)

* 15 Mayıs 1969: Kısmi genel af.

* 26 Haziran 1973: Orman suçlarının affı.

* 15 Mayıs 1974: Genel af.

* 24 Şubat 1976: Şoför affı. (Cumhuriyet'in 50. yılı dolayısıyla çıkarılan aftan kısmen yararlanan sürücülerin, mesleklerini icra etmelerine olanak sağlayan yasal düzenleme.)

* 2 Ağustos 1977: Haşhaş ekicilerinin affı.

* 26 Ocak 1978: 1974'te çıkarılan genel af kanununa bir bent eklenmesine dair kanun.

* 25 Eylül 1980: Ateşli silahlar konusundaki af kanunu.

* 25 Aralık 1985: memurların disiplin cezalarının affı.

* 25 Mart 1988: Ceza indirimi öngören kanun.

* 18 Haziran 1992: Memurların disiplin suçlarının affı.

* 12 Nisan 1991: Terörle Mücadele Kanunu'nun geçici 4. maddesi uyarınca öngörülen şartla salıverme.

* 6 Mayıs 1993: Öğrenci affı.

* 1 Haziran 1994: Türk Parası'nın Kıymetini Koruma Hakkında Kanun kapsamındaki suçların affı.

* 7 Haziran 1995: Öğrenci affı.

* 28 Ağustos 1999: Basın yoluyla işlenen bazı suçların ertelenmesine dair kanun. (Anayasa Mahkemesi'nce kısmen iptal edildi.)

* 28 Ağustos 1999: Öğrenci affı (Cezaların affı hakkındaki kanuna bir geçici madde eklenmesine ilişkin kanunun Cumhurbaşkanı'nca veto edilmesine karşın öğrenci affı yürürlüğe girdi.)

* 28 Ağustos 1999: Cezaların infazı hakkındaki kanuna bir geçici madde eklenmesine dair kanun. (Cumhurbaşkanı veto etti) (NH/BB)

KamuAjans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Aydin 11 dakika önce

Vergi kanununa muhalefet suçlarına af Allah rızası icin

Misafir Avatar
Ayşe 33 dakika önce

Af çıkmalıdır 5 bin fetöcü hakim savcı kararları ne olacak

Misafir Avatar
Bir vatan daşın 3 saat önce

Sayın cumhurbaşkanım askerden firar edenlere de af çıkarın halen silah altında kürükenlerde faydalar sın ne olur milyonlarca kişi var bakın neler değişir reyisim gürürsunuz rica ediyoruz sen den para cezasına çevirin herkes üzgür olsun ülkesin de sen babasın baba

Misafir Avatar
Hatice 6 saat önce

Sayın Cumhurbaşkanım Allah rızası icin ceza indirimi bile olsa yetecek birseyler cıkarın nolur

Misafir Avatar
Leyla 18 saat önce

Sayın başkanım nolur af verin lütfen...

Misafir Avatar
Ferdi badur 2 gün önce

Eskiden olan artık hiçbir şey olmuyor fark etmediniz mi olursa 100 yıl şerefine olur oda 2023de en kuvvetli zayıf bir ihtimal olur

Misafir Avatar
Esila 2 gün önce

Haksız yere iftira atılıp insanı kirletenler yüzünden hüküm giyen insanlar var o garibanlar için af bekliyoruz cezaevleri katillerin yeridir masumları yeri değil noldu af getirilsin haksız yere yatanlar icin

Misafir Avatar
Yorgun 2 gün önce

Allah rızası icin ceza indirimi verin ne olur