Taşeron İşçiye Kadroda Son Durum
Kamuajans.com -  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, Taşeron çalışmasında son durumu açıkladı.
Taşeronla ilgili çalışmalar son noktaya geldi. Başbakanımızın başkanlığında ilgili bakan arkadaşlarımız uzun bir toplantı yaptılar. Daha sonra Başbakanımız bakanlarımıza bazı hususlarda ayrıca durulması talimatı verdi. Onlar da çalışmalarını sürdürüyorlar. Aralık sonu, Ocak ayı içinde taşeronla ilgili yasa Meclis'e gelecek ve sonuçlandırılacaktır.

Türkiye genelinde devlet kurumlarında çalışan toplamda 810 Bin civarı taşeron şirket çalışanlarının sorunlarını çözüme kavuşması adına devam eden çalışmalarda sona geliniyor. Taşeron şirket elemanlarının kullanmış oldukları isimler “ kamu çalışanı ”Olacak. Özel statü gereğinde personel olacak olan 657 sayılı kanuna göre çalışanlar 4/E’li sayılacak.

Milyonlarca taşeronun beklemiş olduğu kadrolarakısa bir süre kaldı. Taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda sona gelinirken, yapılacak olan düzenleme ile birlikte artık taşeron kelimesi kalkacak ve kamu çalışanı olarak 4/E sistemi gelecek. Kamu çalışanı ismi artık tarih oluyor. getirilecek olan yeni sistemde artık kamu çalışanı ismi yerine 4/E’li iş hayatı devam edecek.

Bu çalışanların emeklilik yapma hesaplarını ise (4C) kapsamında Emekli Sandığı değerlendirecek.

Taşeron işçiler ve devlet arasında yapılması planlanan sözleşmeler 3 yıl olacak.İşçilerin sözleşme yenilemesinde performansların etkili olacağı, ayrıca güvenlik ve arşiv taramalarından da mutlaka geçmeleri gerekecek. İşçiler sözleşme için müracaatlarını çalışan kuruma yapacaklar, başka bir kuruma geçiş yapmak isterlerse bu kurumun ihtiyacına göre sınav belirlenecek ve personel mülakata tabi tutulacak.

Konuşulan tasarının yasalaşması ile birlikte tüm güvenlik soruşturmaları 2 ay içinde tamamlanacak ve bu süre zarfı içinde aracı şirketlerde olan anlaşmalar ise fethedilecek, çalışanların patronu artık devlet olmuş olacak. Konuşulan bu sistem için hangi tarihte işe başlayanların sisteme dahil edileceği hakkında henüz bir bilgi verilmezken, bu konu belirsizliğini korumakta.

Taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını yineleyen Sarıeroğlu, "Tabii bu zor bir konu. Geçmiş dönemde çalışma yapılmış ve disipline edilmeye çalışılmış bir alan. Sendikalara üye olma hakkı getirilmiş, toplu sözleşme hakkı getirilmiş, kıdem tazminatı güvence altına alınmış. Diğer taraftan ihalelerin üç senelik olarak yapılmasıyla ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmiş ama şu anda bir süreç var. Maliye Bakanlığımızla birlikte gerekli sunumlarımızı, çalışmalarımızı yaptık. Sayın Başbakanımıza ve ilgili mekanizmalara arz edeceğiz, ondan sonra kamuoyuyla paylaşacağız, bir de paydaşlarımızla görüşeceğiz." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Biz, taşeronda oluşan yapıyı ortadan kaldırmayı arzu ediyoruz, hedefimiz bu. Bundan sonra taşeron şeklinde bir çalışma şeklinin kamu kurum ve kuruluşlarımızda olmamasıyla alakalı bir hazırlığımız var." dedi.

Son olarak taşerona kadro verilmesi konusunda da açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Taşeron konusunda hafta sonu açıklama yaptık. Biz ilk günden itibaren bu konuya ilişkin yaklaşımımızı açık bir şekilde ortaya koyduk. Bu konunun yıl sonuna kadar bitmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu konunun nasıl derin bir konu olduğunu, farklı ayakları olduğunu taşeron çalışan arkadaşlarımızın çok iyi bildiğini düşünüyorum. Göstermiş olduğunuz gayrete taşeron kardeşlerimizin de aynı şekilde karşılık vereceğine inanıyorum." dedi. Bakan Sarıeroğlu, "Taşeron konusunda 10 gün içinde kendi iç çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron sürecinin yıl sonuna kadar tamamlanacağını ve gündemlerinde taşeron süreci olduğunu vurgulayarak, "Taşerondaki kardeşlerimizin taleplerini, ihtiyaçlarını çok iyi biliyorum. Göreve geldiğimizde hemen çalışmaya başladık. Konuyu farklı mecralara çekmeye çalışan kesimler var ama Sayın Başbakanımız grup toplantısında gerekli açıklamayı yaptı. İnşallah bu sene bitmeden taşeronda çalışan vatandaşlarımızı kamuda istihdamlarıyla ilgili çalışmayı tamamlayıp gereğini yapacağız." demişti.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron düzenlemenin yılbaşından önce çıkması için Hükümet olarak bir iradelerinin olduğunu belirterek, "Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor." demişti.

Taşeron düzenlemesiyle ilgili bakanlıkların çalışmalarını belli bir noktaya getirdiklerini belirten Ağbal, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda bu konuyla ilgili toplantıların yapıldığını, burada birçok konunun gündeme geldiğini söylemişti.

Kapsam da dahil olmak üzere statü, ileriye dönük haklar, sağlanacak imkanlar gibi çok sayıda başlık olduğuna işaret eden Ağbal, "Bu çalışmaları süratle tamamlayıp Bakanlar Kuruluna getireceğiz. Bakanlar Kurulunda da bu konularda Hükümet olarak kararımızı verdikten sonra, en kısa zamanda olacağını tahmin ediyorum, bu kanun tasarısını Meclise getirmek istiyoruz. Bu konuda yapılacak yasal düzenlemenin yılbaşından önce çıkması noktasında Hükümet olarak bir irademiz var. Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor." demişti.


Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Millet-Devlet-Ummet 11 ay önce

Milletin ve Devletin bekaası için guvenlik tedbirleri almak çok önemli bir adım.Devlet 7 düvele karşı savaş veriyor sen sabırsız davranıp kendini düşünüyorsun.Haline şükret ki Milletin Devletin işgal efikmemişte, Rabbimiz nimet veriyorda kamuda çalışıyorsun. olarak çalışıyorsun.Eğer personel şöforse iki sene sonra daire başkanı olamasın.

Misafir Avatar
hakan 1 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

bi yüzyıldır mileti böyle somurun bakalım vatan millet bayrak nereye kadar

Beğenmedim (18)
Misafir Avatar
mehemt 2 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

vatan millet devlet diyorsun taşeron işçisi vatanını milletimni devletin çok seviyor 15 temmuzda soklarda kim var dı hükümet bir yol seceçek artık ya gariban taşeron yada şirket sahipleri 65 hükemete devletimizin sözü var 4 partini sözü var 4 partide hata bütün partiler söz verdi kadro konusunda artık bunu örbas etmeyelim ben

Beğenmedim (37)
Misafir Avatar
gerçek haklar 3 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

işçinin alın teri kurumadan ücretini verin hz peygamber
işçinin alın teri kurumadan ücretini taşeron firmaya verin ak parti

Beğenmedim (56)
Misafir Avatar
adil olmak 3 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

peki sizce kadro verilmese de eşit haklar verilse yani taşeron asgari ücrete esir edilmese kadrolu işçiyle aynı işi yaptığı halde taşerona da 3000 tl maaş verilse bu para firmalara gitmese bunda sizin için bir sıkıntı olur mu adil düşünmüş olmuşmuyuz bu şekilde.(taşeron iş var çalışırmısınız desek kimse oralı olmaz çalışmaz)

Beğenmedim (60)
Misafir Avatar
NE DE ÇOK HAİN VAR 4 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

TAŞERONLARDAN ÇOK HAZMEDEMİYEN HAİNLER VAR BURADA

Beğenmedim (72)
Misafir Avatar
İŞSİZLİK 4 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

Ülkenin eşit vatandaşları isek ; kadro için herkesin aynı yolu izlemesi gerek. KPSS + Güvenlik Soruşturması. ... Kimseye ayrıcalık tanınmamalı.

Beğenmedim (40)
Misafir Avatar
ilyas 4 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

biz bize verilen sözü tutulmasını istiyoruz dunya hukuk sisteminde bir ülkenin başbakanı çıkıp 80 milyon insanın önünde tüm taşeronlara kadro diyiyorsa bunu vermek zorundadır. çünkü başbakan sözü senettir karşılıksız senet :)

Beğenmedim (87)
Misafir Avatar
Feyza 8 ay önce

Taşerona kadroya HAYIR !!!!

Misafir Avatar
vermeyin 1 ay önce @Feyza

bir şey yapıyormuşsunuz gibi davranmayın bari maaşlar aynı iş güvencesi yok köleliğe devam vermeyin hiç olmazsa bir şey yaptık diyemezsiniz

Beğenmedim (19)
Misafir Avatar
Taşeron 3 ay önce @Feyza

İnsanların emegine saygın yok kime faydan olsun memurmusun yoksa sen îşine bak

Beğenmedim (44)
Misafir Avatar
beleş kadro senin olsun 4 ay önce @Feyza

siz zaten işçilerin asgari ücretle yaşayıp inlemesini istiyorsunuz şu içinindeki fesatlığıı bir kenara atsanız rahatlarsınız KADRO SİZİN OLSUN BİZ ÜCRETLERİ VE İŞ GÜVENCESİNİ İSTİYORUZ KADRO SENİN OLSUN

Beğenmedim (53)
Misafir Avatar
muhsin 4 ay önce @Feyza

merve hanım neden hayır acıklarmısın

Beğenmedim (55)
Misafir Avatar
Taşeron 4 ay önce @Feyza

Sen hastanede temizlıkte çalıs o laflarını söyledigine pisman olursun emeklisi geçenler hakkında yorum yap

Beğenmedim (59)
Misafir Avatar
İŞSİZLİK 4 ay önce @Feyza

Beleş kadro neden istenir !!!!

Beğenmedim (55)
Misafir Avatar
hasan 4 ay önce @Feyza

sebeb

Beğenmedim (21)
Misafir Avatar
Filiz 7 ay önce

Okullara işkur çalişanlarida önemseyin unutmayın kadro istiyorum haziran 16 da bitecek sonra işsiz kalıyorum aç kalıyorum ne olurcumhurbaşkanım selamlar çalıştığımız yerde kalalim başka iş bulamıyoruz yardim

Misafir Avatar
musa mercan 8 ay önce

mevsimlik işçilerin kadrolarının cittiye alınmadığını artık düşünüyorum artık bizler 6 ay dışarda iş bulamıyoruz bizim yerimize iş kurlucalisiyo bu adeletmi

Misafir Avatar
Filiz 7 ay önce

Okullara işkur çalişanlarida önemseyin unutmayın kadro istiyorum haziran 16 da bitecek sonra işsiz kalıyorum aç kalıyorum ne olur cumhurbaşkanım selamlar

Misafir Avatar
TAERON 1 yıl önce

Ne yapılacaksa yapılsın Allah rızası için sabır sabır diyor. Sayin bakan duyun sesimizi artık yeter...

Misafir Avatar
Ali 1 yıl önce

Hep aynı laflar hep seçim yatırımı seçim Zaman'ı gelince kamuda taşeron işçiye kadro sözü ver sonra unut sonra tekrar seçim Zaman'ı gelince tekrar söz ver alıştık artık kadro yok kimse inanmasın boş hayellere kapılmasın sonra hayal kırıklığına uğramasın benim gibi

Misafir Avatar
vaatler ,vaatler , vaatler 1 yıl önce

Kadro madro yok kendilerine oy kazanmak için vaatler vererek hayallerimiz üzerinden vaat verip oyalıyorlar