Taşeron İşçilerin Hepsi Kadroya Geçebilecek Mi? En Son Açıklamalar
Kamuajans.com - Ayrıca özel idare ve belediyelerde çalışanlar ise yerel yönetimler diyelim özel idarelerin ve belediyelerin bünyesinde kurulacak iktisadi teşekküller bünyesinde çalıştırılacaklar. Dolayısıyla onlar da onun bünyesi içerisinde bir kadrolu çalışma imkanı elde etmiş olacaklar. Bu yaklaşık 950 bin kişiye tekabül ediyor. Ayrıca mevsimlik işçiler var şu anda. 5 ay 29 gün çalışıyorlar. Bu mevsimlik işçilerin 9 aya kadar çalışmasına imkan getiriyor. Bu büyük bir iyileştirme onlar için. Bir de 4C’li olarak bildiğimiz çalışanlarımız var. 4C’li olarak çalışanlarımızın tamamı da 4B’ye alınıyor ve 4C’li çalışmaya son verilmiş oluyor. Bu demin de ifade ettiğim gibi yaklaşık 950 bin kişiyi ilgilendiriyor. 4 Aralık’ta çalışan herkesi kapsıyor bu. 4 Aralık itibarıyla çalışan, açıklandığı gün çalışan herkesi kapsıyor. İzinde varsa izindekini de, askerde varsa askerdekini de kapsadığı gibi, eğitim şartına bakılmayacak, yaş şartına bakılmayacak asıl iş yardımcı iş ayrımına bakılmayacak. 4 Aralık günü işte olan herkes daha sonra çıkarılmış olması bile bunu değiştirmiyor, 4 Aralık günü işte olan herkes bundan yararlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde taşeron da ve alt işveren de çalışan işçiler de bundan yararlanacak. Onlar da daimi işçi kadrosuna geçmiş olacak” cevabını verdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ''KİT'lerin kadroya dahil edilmesi son derece yanlış olur. Örneğin Türkiye Petrolleri ne işe yarar, petrol çıkartır, kimle rekabet ediyor Shell ile rekabet ediyor, ulusulararası şirketlerle, katı kuralların olmadığı, esnek oludğu şirketlerle rekabet ediyor. Nasıl rekabet edecek?'' dedi.

Mehmet Şimşek, ''Olay sadece maliyet meselesi değil, olay bazı hizmetlerin kaliteli bir şekilde ve süreklilik arz edecek şekilde yerine getirilmesidir. Biliyoruz ki, kamu da performans düşük. Özel sektör çok daha hızlı ve verimli bir şekilde iş yapıyor, dolayısıyla sadece maliyet perspektifiyle bakmamak lazım.'' dedi.

Taşeron işçiye kadro konusu uzun zamandır gündemde. Hükümetin 2015 seçimlerinde taşeron işçinin kadroya alınması ile ilgili vaadinin ardından binlerce taşeron işçisi taşerona kadro haberlerini yakından takip etti. Merakla beklenen taşerona kadro düzenlemesi geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Taşeron işçilerin kafasına takılan soru ise önümüzdeki günlerde meclis gündemine gelecek olan 12 madde konusu.

12 madde konusunda resmi bir açıklama henüz yapılmazken, hükümet tarafından açıklanması beklenen taşerona kadro tasarısı öncesinde 12 maddenin ne olduğu, geçtiğimiz dönemlerde açıklanan maddelere göre tahmin öngörülebiliyor.

Habertürk'ün Taşerona kadroda 12 madde tahmini;

1 - TAŞERON İŞÇİLERE KADRO KAÇ KİŞİYİ KAPSIYOR?

720 bin kişiyi kapsamaktadır.

2 - TAŞERON İŞÇİLER NASIL İSTİHDAM EDİLECEK?

Taşeron işçiler "Özel sözleşmeli personel" pozisyonunda istihdam edilecek.

3 - TAŞERON İŞÇİLERE KADRO SÖZLEŞMESİ KAÇ YILLIK YAPILACAK?

Taşeron işçilerin kadro sözleşmesi 3'er yıllık yapılacak.

4 - TAŞERON KADRO İÇİN SINAV YAPILACAK MI?

Kamuya geçişte sınav yapılacak.

5 - TAŞERON KADRO ŞARTLARI NELER?

Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda Devlet memurluğuna atanmak için gereken şartları taşıması gerekecek.

6- TAŞERONA KADRODA YAŞ SINIRI VAR MI?

Emekli aylığı almaya hak kazanmış taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

7- TAŞERONDA 1 KASIM 2015 ŞARTI KALKTI MI? 1 KASIM 2015'DEN SONRA İŞE GİRENLER

1 Kasım 2015'den önce işe girmiş ve halen çalışıyor olması gerekecek. 1 Kasım'dan sonra işe giren taşeron işçiler kadrodan yararlanamayacak.

8- TAŞERON MAAŞLARI 2017 DEĞİŞECEK Mİ?

Mevcut ücreti üzerinden maaş alacak.

9- TAŞERON İŞÇİNİN POZİSYONUNDA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Aynı işi yapmaya devam edecek.

10- TAŞERON KADRO KİMLERİ KAPSIYOR?

Kamuda tam zamanlı çalışanlar düzenlemeden yararlanacak.

11- MALİ HAKLAR NASIL BELİRLENECEK?

Toplu sözleşmeyle belirlenecek.

12- TAŞERON PRİM HESABI NASIL YAPILACAK?

Kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamında değerlendirilecek.

Milyonlarca taşeronun beklemiş olduğu kadrolara kısa bir süre kaldı. Taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda sona gelinirken, yapılacak olan düzenleme ile ilgili başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, son zamanlarda çok önemli açıklamalarda bulundular. Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda yapılan en güncel açıklamalar şöyle:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan tüm kardeşlerimizi, sürekli işçi kadrosuna alıyoruz. Özel sözleşmeli, geçici, bir yıllık, üç yıllık değil, sürekli işçi kadrosuna geçiriyoruz. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bugün, bu sabah itibariyle, kamuda çalışan taşeron işçi kardeşlerimiz bundan sonra kadrolu işçi olacak. Belediye ve il özel idarelerinde, taşeron olarak çalışan kardeşlerimiz için de yeni bir düzenleme yaptık, bu kardeşlerimiz, il özel idarelerin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler." dedi.

Sarıeroğlu, "4/C kapsamında çalışanları, 4/B kadrosuna alıyoruz. Böylece, 4/C kapsamındaki çalışanlarımızın bu sorununa da bir nokta koyuyoruz. Yeni düzenlemenin, 4/C'li kardeşlerimize de hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Sarıeroğlu, mevsimlik çalışan geçici işçilerin 5 ay 29 güne kadar olan çalışma sürelerinin 4 aya kadar daha uzatılmasının sağlanacağını bildirerek, "Her fırsatta işçinin hakkını koruyup gözetleyen, her platformda bunu kararlılıkla dile getiren ve taşeron işçilerimizle ilgili yapılan bu tarihi reformun mimarı olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımızı sunuyoruz. Bu süreci başından sonuna kadar büyük bir özveriyle takip eden Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'a ve Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal'a teşekkürlerimizi sunuyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada ''yaklaşık 900 bin çalışanlarımızı ilgilendiren, taşeron işçilerimizle ilgili düzenlemeye değinmek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşebbüslerinde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Yine kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi çözmüş oluyoruz. Bu arada komisyonlar, taşeronlar ortadan kalkıyor. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin görevlisi olarak devam ediyor.'' dedi.

Taşeron işçiler konusunda en son Başbakan Binali Yıldırım, "Taşeron olarak çalışanların sorununu Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hallediyoruz. Bir hafta içerisinde inşallah Meclise göndereceğiz." demişti. Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, taşeron çalışmasıyla ilgili ''Taşeron konusu, eli kulağında dersek yanlış olmaz. Çalışmalar tamamlanmış durumda. Bu hafta Bakanlar Kurulumuza gelmedi ama muhtemelen önümüzdeki hafta ya da bir sonraki hafta Bakanlar Kuruluna gelebilir. Bütçe görüşmeleri sırasında veya sonrasında Parlamentoya sevk edilecek.'' dedi.


Başbakan Binali Yıldırım, "Taşeron olarak çalışanların kadroya, kamuya kadroya alınması, sürekli çalışan hale getirilmesi yönünde Çalışma, Sosyal ve Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığımızın yaptıkları çalışmalar tamamlandı ve bu konudaki düzenleme son şeklini aldı. Esas itibarıyla bu statüde çalışan yüzbinleri ifade edeceğimiz kişilerin kamuda işçi statüsünde süresiz sözleşmeli olarak çalışmasını öngören bir düzenleme gerçekleşecek. Bununla ilgili detaylar 12 maddeden oluşuyor, detayları Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız bu hafta içerisinde ilgili taraflarla paylaşmış olacak. Muhtemelen yarınki grup toplantımızda da Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya değinebilir" diye konuştu.

Bir basın mensubunun 27 Kasım tarihindeki sorusuna yanıt olarak taşeron konusunun sona geldiğine dikkati çeken Bozdağ, "İnşallah bu aralık ayı sonu, ocak ayı içerisinde taşeron meselesini yasa çıkarmak suretiyle onların hukukunu koruyan bir biçimde çözeceğiz. Şu anda çerçeve konusunda Sn. Başbakanımız başkanlığında yapılan toplantılar oldu. İlgili Bakanların çalışmaları oldu. Bazı eksiklikler konusunda Başbakanımızın uyarıları oldu. Lokal olarak bazı konularda bazı çalışmalar yapılıyor. O nedenle o çalışmalar bittikten sonra Bakanlar Kuruluna gelecek, görüşülecek. Sonra Meclise sevk edilecek. Zaten bütçe var Aralık ayında. Büyük ihtimal bütçeden sonra bu konu Meclisin gündemine gelecek. Şimdiden hayırlı olsun" diye konuşmuştu. Taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını yineleyen Sarıeroğlu, "Tabii bu zor bir konu. Geçmiş dönemde çalışma yapılmış ve disipline edilmeye çalışılmış bir alan. Sendikalara üye olma hakkı getirilmiş, toplu sözleşme hakkı getirilmiş, kıdem tazminatı güvence altına alınmış. Diğer taraftan ihalelerin üç senelik olarak yapılmasıyla ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmiş ama şu anda bir süreç var. Maliye Bakanlığımızla birlikte gerekli sunumlarımızı, çalışmalarımızı yaptık. Sayın Başbakanımıza ve ilgili mekanizmalara arz edeceğiz, ondan sonra kamuoyuyla paylaşacağız, bir de paydaşlarımızla görüşeceğiz." demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Biz, taşeronda oluşan yapıyı ortadan kaldırmayı arzu ediyoruz, hedefimiz bu. Bundan sonra taşeron şeklinde bir çalışma şeklinin kamu kurum ve kuruluşlarımızda olmamasıyla alakalı bir hazırlığımız var." demişti.

Son olarak taşerona kadro verilmesi konusunda da açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Taşeron konusunda hafta sonu açıklama yaptık. Biz ilk günden itibaren bu konuya ilişkin yaklaşımımızı açık bir şekilde ortaya koyduk. Bu konunun yıl sonuna kadar bitmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu konunun nasıl derin bir konu olduğunu, farklı ayakları olduğunu taşeron çalışan arkadaşlarımızın çok iyi bildiğini düşünüyorum. Göstermiş olduğunuz gayrete taşeron kardeşlerimizin de aynı şekilde karşılık vereceğine inanıyorum." dedi. Bakan Sarıeroğlu, "Taşeron konusunda 10 gün içinde kendi iç çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz" demişti.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron sürecinin yıl sonuna kadar tamamlanacağını ve gündemlerinde taşeron süreci olduğunu vurgulayarak, "Taşerondaki kardeşlerimizin taleplerini, ihtiyaçlarını çok iyi biliyorum. Göreve geldiğimizde hemen çalışmaya başladık. Konuyu farklı mecralara çekmeye çalışan kesimler var ama Sayın Başbakanımız grup toplantısında gerekli açıklamayı yaptı. İnşallah bu sene bitmeden taşeronda çalışan vatandaşlarımızı kamuda istihdamlarıyla ilgili çalışmayı tamamlayıp gereğini yapacağız." demişti.

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Millet-Devlet-Ummet 12 ay önce

Milletin ve Devletin bekaası için guvenlik tedbirleri almak çok önemli bir adım.Devlet 7 düvele karşı savaş veriyor sen sabırsız davranıp kendini düşünüyorsun.Haline şükret ki Milletin Devletin işgal efikmemişte, Rabbimiz nimet veriyorda kamuda çalışıyorsun. olarak çalışıyorsun.Eğer personel şöforse iki sene sonra daire başkanı olamasın.

Misafir Avatar
hakan 2 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

bi yüzyıldır mileti böyle somurun bakalım vatan millet bayrak nereye kadar

Beğenmedim (40)
Misafir Avatar
mehemt 3 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

vatan millet devlet diyorsun taşeron işçisi vatanını milletimni devletin çok seviyor 15 temmuzda soklarda kim var dı hükümet bir yol seceçek artık ya gariban taşeron yada şirket sahipleri 65 hükemete devletimizin sözü var 4 partini sözü var 4 partide hata bütün partiler söz verdi kadro konusunda artık bunu örbas etmeyelim ben

Beğenmedim (59)
Misafir Avatar
gerçek haklar 4 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

işçinin alın teri kurumadan ücretini verin hz peygamber
işçinin alın teri kurumadan ücretini taşeron firmaya verin ak parti

Beğenmedim (78)
Misafir Avatar
adil olmak 4 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

peki sizce kadro verilmese de eşit haklar verilse yani taşeron asgari ücrete esir edilmese kadrolu işçiyle aynı işi yaptığı halde taşerona da 3000 tl maaş verilse bu para firmalara gitmese bunda sizin için bir sıkıntı olur mu adil düşünmüş olmuşmuyuz bu şekilde.(taşeron iş var çalışırmısınız desek kimse oralı olmaz çalışmaz)

Beğenmedim (86)
Misafir Avatar
NE DE ÇOK HAİN VAR 5 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

TAŞERONLARDAN ÇOK HAZMEDEMİYEN HAİNLER VAR BURADA

Beğenmedim (100)
Misafir Avatar
İŞSİZLİK 5 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

Ülkenin eşit vatandaşları isek ; kadro için herkesin aynı yolu izlemesi gerek. KPSS + Güvenlik Soruşturması. ... Kimseye ayrıcalık tanınmamalı.

Beğenmedim (56)
Misafir Avatar
ilyas 5 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

biz bize verilen sözü tutulmasını istiyoruz dunya hukuk sisteminde bir ülkenin başbakanı çıkıp 80 milyon insanın önünde tüm taşeronlara kadro diyiyorsa bunu vermek zorundadır. çünkü başbakan sözü senettir karşılıksız senet :)

Beğenmedim (112)
Misafir Avatar
Feyza 9 ay önce

Taşerona kadroya HAYIR !!!!

Misafir Avatar
taseron 2 hafta önce @Feyza

sen sadece kendını dusunerek bu devlette zaten kadro alamazsın.yasasın RTE sizin gibilere ınat......

Beğenmedim (18)
Misafir Avatar
vermeyin 2 ay önce @Feyza

bir şey yapıyormuşsunuz gibi davranmayın bari maaşlar aynı iş güvencesi yok köleliğe devam vermeyin hiç olmazsa bir şey yaptık diyemezsiniz

Beğenmedim (41)
Misafir Avatar
Taşeron 4 ay önce @Feyza

İnsanların emegine saygın yok kime faydan olsun memurmusun yoksa sen îşine bak

Beğenmedim (65)
Misafir Avatar
beleş kadro senin olsun 5 ay önce @Feyza

siz zaten işçilerin asgari ücretle yaşayıp inlemesini istiyorsunuz şu içinindeki fesatlığıı bir kenara atsanız rahatlarsınız KADRO SİZİN OLSUN BİZ ÜCRETLERİ VE İŞ GÜVENCESİNİ İSTİYORUZ KADRO SENİN OLSUN

Beğenmedim (77)
Misafir Avatar
muhsin 5 ay önce @Feyza

merve hanım neden hayır acıklarmısın

Beğenmedim (73)
Misafir Avatar
Taşeron 5 ay önce @Feyza

Sen hastanede temizlıkte çalıs o laflarını söyledigine pisman olursun emeklisi geçenler hakkında yorum yap

Beğenmedim (79)
Misafir Avatar
İŞSİZLİK 5 ay önce @Feyza

Beleş kadro neden istenir !!!!

Beğenmedim (66)
Misafir Avatar
hasan 5 ay önce @Feyza

sebeb

Beğenmedim (35)
Misafir Avatar
Filiz 8 ay önce

Okullara işkur çalişanlarida önemseyin unutmayın kadro istiyorum haziran 16 da bitecek sonra işsiz kalıyorum aç kalıyorum ne olurcumhurbaşkanım selamlar çalıştığımız yerde kalalim başka iş bulamıyoruz yardim

Misafir Avatar
musa mercan 8 ay önce

mevsimlik işçilerin kadrolarının cittiye alınmadığını artık düşünüyorum artık bizler 6 ay dışarda iş bulamıyoruz bizim yerimize iş kurlucalisiyo bu adeletmi

Misafir Avatar
Filiz 8 ay önce

Okullara işkur çalişanlarida önemseyin unutmayın kadro istiyorum haziran 16 da bitecek sonra işsiz kalıyorum aç kalıyorum ne olur cumhurbaşkanım selamlar

Misafir Avatar
TAERON 1 yıl önce

Ne yapılacaksa yapılsın Allah rızası için sabır sabır diyor. Sayin bakan duyun sesimizi artık yeter...

Misafir Avatar
vaatler ,vaatler , vaatler 1 yıl önce

Kadro madro yok kendilerine oy kazanmak için vaatler vererek hayallerimiz üzerinden vaat verip oyalıyorlar

Misafir Avatar
Ali 1 yıl önce

Hep aynı laflar hep seçim yatırımı seçim Zaman'ı gelince kamuda taşeron işçiye kadro sözü ver sonra unut sonra tekrar seçim Zaman'ı gelince tekrar söz ver alıştık artık kadro yok kimse inanmasın boş hayellere kapılmasın sonra hayal kırıklığına uğramasın benim gibi