Taşeron İşçilere Kadro Geldi Mi? Toplu Sözleşmede Taşerona Kadro
Kamuajans - Taşeron işçilere kadro konusu bir yılı aşkın süredir bir milyona yakın çalışan tarafından merakla ve büyük bir istekle bekleniyor. Hem kadroların ne zaman verileceği hem de kimlere kadro verileceği konusu bir türlü netlik kazanmadı. Hükumet kanadından edindiğimiz bilgiler doğrultusunda taşeron işçilerle ilgili genel durumu sizler için özetledik.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hizmet alım sözleşmeleri kapsamında, yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik çalışmaların Maliye Bakanlığı koordinesinde devam ettiğini açıkladı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan soru önergesinde, taşeron işçilerin kadrolu statü veya eşdeğer statüde çalıştırılmaları konusunun ne zaman hayata geçirileceğini sordu. Soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, “Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında, yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik çalışmalar Maliye Bakanlığı koordinesinde devam etmektedir” dedi.

Türkiye'nin çalışan iş yükünü çeken personelin büyük bir bölümünü oluşturan taşeron işçilere kadro çalışmasında da sona geliniyor. Çalışma çok yönlü olarak devam ediyor. 16 Nisan referandum sonrasında da hız kazanacak. Çalışmanın en önemli adımlarından birisi de "güvenlik" olduğu için bakanlıklara arası istişare devam ediyor. 720 bin taşeron işçi sayısı bu hassasiyeti de arttırıyor.

2015 yılından beri sabırsızlıkla ve merakla beklenen taşeron işçilere kadro meselesinde siyasiler her dönem bir açıklama yapıyor ama henüz ortaya konulmuş somut bir adım bulunmamaktadır. Yıllardır beklenti içerisinde olan taşeron işçiler bir an önce durumlarının netleşmesini ve hayatlarına daha güvenle bakmayı bekliyor. Taşeron işçilerle ilgili önemli ayrıntılara haberimizde açıklamalar getirdik.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Sizler elinizin emeğiyle, alnınız teriyle, çoluk çocuğunuzun ailenizin helal nafakasını kazanırken, bu ülkenin ne zaman ihtiyacı oldusa her zaman doğrunun yanında durdunuz. Her zaman dimdik bir şekilde hakkın adaletin yanında durdunuz. Burada sizlerin ortaya koyduğu bütün pankartları gördüm. Taşerona kadro diyorsunuz. Mesajlarınız alınmıştır. Erzurum'dan aldığım mesajı Bakanlar Kurulu'na, Başbakanımıza götüreceğim" dedi.

Taşeron işçiye kadro konusunda da Bakan Müezzinoğlu, "Çalışmaları olgunlaştırdıktan sonra hükümete göndereceğiz. Önümüzdeki ayların konusu. Haftaya pazartesi Bakanlar Kurulu yapıldığında çözüm takvimi belirlendikten sonra biz de o takvime göre çalışmaları şekillendireceğiz" açıklamasında bulundu.


2016 yılının başlarında yaşanan Taşeron işçilere kadro çalışmaları hareketliliği Ahmet Davutoğlu hükumetinin istifasının ardından bir yavaşlama sürecine girdi. 15 Temmuz darbe girişimi de taşeron işçilere kadro konusunda gidişata sekte vuran önemli engellerden birisi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerdeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Pevrul Kavlak, Ramazan Ağar, Nazmi Irgat ve EyüpSaray’da gündem taşeron işçiler Alemdar’ı kabulünde çalışma hayatıyla ilgili güncel sorunlar ele alındı. Görüşmede Türk-İş heyeti, Erdoğan’a tekstil sektöründe son zamanlarda yaşanan işten çıkarmaları gündeme getirdi.

Taşeron işçilere kadro konusunda Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK; "2017 bütçesine buna ilişkin özel ödenek konulmamakla birlikte zaten öngörülen model, aynı mali haklar üzerinden başlangıçta alınmasına ilişkin olduğu varsayımına dayanıyor. Eğer bütçede ödenek olmasa bile bütçe kuralı gereği maaşlarla ilgili her zaman ödenek yetmese de yapılabiliyor. Taşeron olarak bilinen hizmet alımıyla çalışan işçi kardeşlerimize yönelik çalışma devam ediyor, sonuçlanınca eminim kamuoyuyla paylaşılacaktır." dedi.

Bugün geldiğimiz noktada kamu çalışanı, memur, işçi, geçici işçi, sözleşmeli işçi gibi karmaşık birbiri arasında uyumsuzluğu yoğun olan bir yapımız var. Kamu personeli reformunu bir bütün olarak ele almak gerekir. Sistemi yeniden kurgulayan, A'dan Z'ye yeniden kamu çalışanı statüleriyle şekillendiren bir yapıyı çalışıp da 3'üncül bakışın ayaklarına koyabilsek çalışan da ülke de çok rahat edecek" 
   

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerdeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Pevrul Kavlak, Ramazan Ağar, Nazmi Irgat ve EyüpSaray’da gündem taşeron işçiler Alemdar’ı kabulünde çalışma hayatıyla ilgili güncel sorunlar ele alındı. Görüşmede Türk-İş heyeti, Erdoğan’a tekstil sektöründe son zamanlarda yaşanan işten çıkarmaları gündeme getirdi.

Görüşmede Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen taşeron işçi ve mevsimlik işçi sorunu da gündeme geldi. Türk-İş heyeti, kadroya geçme hayaliyle bekleyen 720 bin taşeron işçiyle ilgili Erdoğan’dan destek istedi.

Kamu kurumları ve yerel idarelerle de teknik çalışmalar sürerken, kadroya alınma sürecine ilişkin tespitler ve ortaya konulan model şöyle:

KONTENJAN USULÜNE GÖRE ALIM: Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde kontenjan uygulaması hayata geçirilecek ve iş-personel dengesi ölçüsünde kadroya alım sözkonusu olacak. Bu alımlar da kontenjan usülüne göre kademeli olarak gerçekleştirilecek.

SINAV GELİYOR: Bu sınavlarda kriterler arasında mesleki bilgi, donanım asli unsurları oluşturacak. Sınav zorunlu olacak. Güvenlik hassasiyeti nedeniyle kadroya geçiş sınavını belediyeler değil kamu kurumları yapacak.

BELEDİYE TAŞERONLARINDA FARKLI UYGULAMA: En çok taşeron işçi barındıran kurumlardan olan belediyelerde çalışan taşeron personeller belediyeler tarafından kurulan ya da kurulacak olan şirketlerin bünyesinde kadroya alınacaklar. Buradaki en önemli hassasiyetlerden birisi de terör örgütüne üye ve sempatizanlarının durumu olacak. İçişleri Bakanlığı'nca dolaylı dolaysız terör bağlantısı tespit edilenlerle sözleşme imzalanmayacak.

KADRO VERİLEN TAŞERONLARIN İŞ AKDİ ÖZEL OLACAK: Taşeronlara  Terör başta olmak üzere devlete karşı eylemlere giriştikleri belirlenenlerin iş akdi feshedilecek. Herhangi bir örgüt ve yapının emir, talimatı ile hareket eden, yardım eden, kamu kaynaklarını bunlara kullandıran tek bir kişi dahi kadroya alınmayacak. Yetkili amirler tarafından gerekli işlemler yapılarak sözleşmeleri iptal edilecek.

TAŞERON İŞÇİLERE GÜVENLİK SORUŞTURMASI:Standart olan sağlık raporu ve adli sicil raporu kağıtları taşeron işçinin kadroya geçişinde yeterli evrak olmaktan çıkacak. Onun yerine kapsamlı bir güvenlik soruşturması yapılacak. Terör örgütlerine üyelik, eylem ve faaliyetlerde bulunanların taşeronda kadroya alınması mümkün olmayacak.

KADROYA GEÇİŞTE KADEME SİSTEMİ: Taşerona Kadro konusunda kademeli geçiş sistemi hayata geçirilecek. Taşeron olarak yeni işe başlayacak işçilerin kadroya girişinde yaş sınırı uygulanacak, 65 yaşını dolduranlar ise bu düzenlemeden yararlanmayacak.

"ASLİ İŞ" KAVRAMI NETLEŞİYOR: En önemli soru ve sorunlardan birisi olan asli iş kavramına da açıklık geliyor. Memurun yaptığı işler olarak tanımlanan "asli işler"in neler olduğu bir liste halinde hazırlanıyor. Bu görevlerin özellikle adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarını kapsadığı gelen bilgiler arasında

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TAERON 8 ay önce

Ne yapılacaksa yapılsın Allah rızası için sabır sabır diyor. Sayin bakan duyun sesimizi artık yeter...

Misafir Avatar
Ali 8 ay önce

Hep aynı laflar hep seçim yatırımı seçim Zaman'ı gelince kamuda taşeron işçiye kadro sözü ver sonra unut sonra tekrar seçim Zaman'ı gelince tekrar söz ver alıştık artık kadro yok kimse inanmasın boş hayellere kapılmasın sonra hayal kırıklığına uğramasın benim gibi

Misafir Avatar
Mahmut urfali 8 ay önce

Bize yardimci olun zordurumdayız kendimi öldürmekten başka çarem kalmadı hem işimiz hemde hakimizi aramakta bizi tehtit ediyorlar

Misafir Avatar
vaatler ,vaatler , vaatler 8 ay önce

Kadro madro yok kendilerine oy kazanmak için vaatler vererek hayallerimiz üzerinden vaat verip oyalıyorlar

Misafir Avatar
(( devlet hastanesinde taşeron )) 8 ay önce

göya 3 ay içinde kadro alıncaktık bir sene geçti ne kadro var ne bişey madem yapamıycaktınız niye söz veriyonuz. birde anlamdıgım arkadaş biz devlet hastanesinde çalışıyoruz niye özel sektör gibi maaş alıyoz özelde çalışmıyozki devlette yani kamuda çalışıyoruz ozaman kamu maaşı almamız lazım en düşük ver memur maaşını. ama kim dinlerdi beylerimiz alsın 10 binlira maaş bizi kim dinler. yazıklar olsun valla verdigim oya bida nah size oy

Misafir Avatar
Zwhra 8 ay önce

Ya hastanede temizlik işçisi olarak çalışanlarıda bire bir ne iş yaptıklarını incelesinler lütfen hemşirenin yapması gereken işleri nasıl yaptırdıklarınında farkına varırlar belki lafa gelince iş temizlik ama temiliye elini bile sğrmeden gğnğn bittigini ögrenirler ozaman

Misafir Avatar
Copculer krali Ugur 8 ay önce

Yine bir hüsran arkadaşlar

Misafir Avatar
TASERON 8 ay önce

İNŞALLAH YENİ HABERLER SEVİNDİRİCİ OlUr TASERON İŞÇİLER UMDUĞUNU YEr BULDUĞUNU DEGIL.