Taşeron İşçiler Kadroya Geçiyor Mu? Bekir Bozdağ'dan Heyecanladıran Açıklama
Kamuajans.com -  Bekir Bozdağ taşerona kadro ile ilgili açıklamasında;

"AK Parti hükümetleri bugüne kadar hangi sözü verdiyse yaptı. Bu konuda hükümetimizin verdiği sözlerden birisidir. Bakanlar Kurulumuzda daha önce defalarca görüşüldü. Bazı konularda ilave çalışma yapılması talimatı verildi ve bu çalışmalarda son noktaya gelindi. İnşallah yeni yıla kadar veya en geç yeni yılın başında bu konuda atılması gereken adım atılacaktır" dedi.

ESKİ HABER Taşeron sisteminde çalışanlar uzun zamandır kadro bekliyor. Uygulamadaki hatalar nedeniyle ciddi bir sorun haline gelen taşeron konusu sadece yan işlerde değil, asıl işlerde de taşeron sisteminin kullanılması bu sorunun büyümesine neden oldu.Taşeron işçiler kadro konusunda çözüm üretilmesini beklerken, zaman zaman hükümetten gelen açıklamalar işçilere umutlandırsa da, somut adımların bir türlü atılamaması bekleyişteki işçileri memnun etmiyor. Merkezi yönetim bütçesi toplantısında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal , taşerona kadroda son durumu paylaştı.

Bakan Ağbal "Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili çalışmalar, öteden beri yaptığımız, çalıştığımız konu. Öncelikle Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ardından da Bakanlar Kurulu'nda kapsamlı çözüm paketi oluşturmayı hedefliyoruz. Teknik çalışmalar tamam, her alternatifin alt detayların ortak çözüme dönüştürülmesi ile ilgili çalışmalar yapılacak. Bakanlık olarak değil, hükümet olarak çalışmalar yapıyoruz" dedi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı, Taşeron işçiler ve geçici mevsimlik işçilerle ilgili konuyu meclis gündemine taşıdı. Taşeron sisteminin çalışma hayatının dengesini bozduğunu dile getiren Kalaycı, “ Çalışma hayatıyla ilgili yapısal sorunlara yıllardır duyarsız kalınması çalışanların motivasyonunu, verimini ve çalışma barışını olumsuz etkilemektedir. Taşeron işçilik, çalışma hayatının en temel sorunu haline gelmiştir. AKP döneminde taşeron işçilik uygulaması yaygınlaşmış, kamuda girmediği alan kalmamıştır. İnsan onuruna yaraşır düzgün iş tanımını yok sayan taşeron işçilik uygulaması, çalışma hayatının dengelerini bozmuş, ekonomik ve sosyal olarak büyük bir tahribata neden olmuştur” dedi.Taşeron şirketlere aktarılan paralar işçilere verilsin

Kamuda taşeron işçilere son verilmesi gerektiğini söyleyen Kalaycı, “Taşeron işçiler yıllarca aynı kurumlarda çalışmaktadır. Taşeron şirketler değişmekte ancak işçi aynı kalmaktadır. Bu işçiler kurumun işçisi durumundadır, ödemeler kamu tarafından yapılmaktadır. O hâlde, işçi simsarlığına ne hacet vardır? Elini sıcak sudan soğuk suya değdirmeyen birtakım patronlara neden komisyon ödenmektedir? Kamuda taşeron sistemine son verilmeli ve işçi simsarlarına aktarılan paralar işçilere verilmelidir.

Yargı, taşeron uygulamalarının hileli olduğu ve taşeron işçilerin işe girdiği tarihten itibaren kamu işçisi olduğu yönünde kararlar vermiştir. Bu kararlar hiç dikkate alınmamaktadır. Taşeron siteminin kölelik olduğunu, taşeron uygulamasının çile uygulamasına döndüğünü, işi daha ucuza yaptırmak için taşeronluk sisteminin acımasız bir şekilde kullanıldığını, işçilerin köleleştirildiğini yıllardır söyleyenler bizzat Bakanlardır, Hükümettir” ifadelerini kullandı.

Taşeron işçilere verilen söz tutulmalı!

Taşeron işçilere verilmesi gündeme gelen kadroların bu güne kadar verilmediğine dikkatleri çeken Kalaycı, “Taşeron işçilere kadro verileceği sözlerine karşın, bugüne kadar bir şey yapılmamıştır. Başbakanlar, Bakanlar hep söz vermiş, sürekli “Çalışıyoruz, sona gelindi.” gibi laflar edilmiştir. Kabak aşı gibi ısıtıp ısıtıp servis yapılmıştır. Acaba yıllardır neye çalışıyorlar? Hükûmet, sıra vergi koymaya gelince anında görüntü vermektedir, jet hızıyla ve acımasızca vergileri artırıp peş peşe vergi zamlarını yapıştırmaktadır.

Hükûmet taşeron işçilere verdiği sözü artık tutmalıdır. Son olarak 2017 yılı sonuna kadar düzenleme yapılacağı yine bakanlar ve Sayın Başbakan tarafından bizzat açıklanmıştır.

Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanan torba Tasarının 74 üncü maddesinde, kamu idarelerinin taşeron işçi alımı için ihaleye çıkılmadan önce çalıştırılacak personel sayısı ile ücret ve mali ödemelere ilişkin tavanların tespitini de kapsayan uygun görüş almaları öngörülmektedir. Ve bu maddenin yürürlük tarihi 1.1.2018 olarak düzenlenmektedir.

 Bir taraftan, yeni yıla girmeden taşeron işçilerin konusu çözülecek müjdesi verilirken, diğer taraftan yeni yılın başında yürürlüğe girmek üzere taşeron işçi alımı ihalelerine yönelik yeni bir düzenlemeye girişilmesi, AKP Hükümetinin büyük çelişkisini, tutarsızlığını ve gerçek niyetinin ne olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Bu kadar da olmaz. Yeter artık, taşeron işçilerle alay etmeyi bırakın. Taşeron işçilerle oyun oynamayın. Ne yapacaksanız artık getirin şu düzenlemeyi. Hükümeti bu konuda samimi ve dürüst olmaya davete diyorum” şeklinde konuştu.

Geçici işçilere de seçim öncesi verilen sözler unutuldu görmezden gelindi

Geçici ve mevsimlik işçi sorununa da değinen Kalaycı, “Geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin uzatılacağına dair protokol imzalayan ve söz veren ama imzaladığı Protokole uymayan ve verdiği sözü yerine getirmeyen de AKP Hükümetleridir. Belediyeler, şeker fabrikaları, çay fabrikaları, orman idaresi, tarım işletmeleri ve demir yolları gibi çeşitli kamu idarelerinde geçici işçi, muvakkat işçi, kampanya işçisi ve mevsimlik işçi olarak yıllardır çalışan işçiler bir türlü kadroya alınmamışlardır.

30 Mayıs 2015 tarihinde dönemin Başbakan ve Çalışma Bakanı, işçilerin huzurunda geçici işçilerin çalışma sınırının kalkacağını müjdelemiştir. Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’nün 9’uncu maddesine de bu amaçla hüküm konulmuştur. Bu konunun Parlamentoya sunulacağı ve hızlı bir şekilde yasalaştırılacağı açıklanmıştır. Seçimler öncesi müjde verilmiş, söz verilmiş ama seçimler geçince geçici işçiler görmezden gelinmiştir” dedi.

Kalaycı, “Geçici ve mevsimlik işçilerin daimî çalıştırılmaları hâlinde bir taraftan hizmet alımı ihalesine gidilmesine ihtiyaç kalmayacak, bir taraftan da kadro sorunu çözüleceği için iş yerlerindeki verim artacaktır. Yıllardır başarılı olarak çalışan, bilgi, beceri ve deneyimleriyle iş yerine faydalı olan bu işçilerin daimî çalışmaları mutlaka sağlanmalıdır” dedi.

“Taşeron işçilere de, geçici ve mevsimlik işçilere de tapu gibi kadro verelim” diyen Kalaycı, “ MHP, taşeron işçiler ile geçici ve mevsimlik işçilere kadro verilmesini yıllardır gündeme taşımış, bu arkadaşlarımıza kadro vermeyi taahhüt etmiş ve birçok kanun teklifi de vermiştir.
Buradan Hükûmete çağrıda bulunuyorum: Taşeron işçilerle ilgili gelecek tasarıda geçici ve mevsimlik işçilere de yer verelim. Taşeron işçilere de, geçici ve mevsimlik işçilere de öyle uyduruk değil, tapu gibi kadro verelim, haklarını verelim” şeklinde konuştu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yaptığı açıklamada "İnşallah bu beklentiyle ilgili biz Maliye Bakanlığı ile birlikte göreve geldiğimiz ilk günden itibaren son bir aydır da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye'nin gündeminden, taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu kaldırmayı arzu ediyoruz demişti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'de destekleyici bir açıklamada bulundu.

Taşeron işçilerin kadroya alınıp alınmayacağı gündemden düşmüyor. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron işçilerle ilgili süreci tamamlamak için çalışmalarının devam ettiğini aktarmıştı. Son olarak taşeron işçilerle ilgili bir açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamasında; "taşeron çalışanların kadroya geçilmesi konusuna ilişkin gerek Maliye Bakanlığı gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığımız ile çalışıldı. Bu konu hükümütemizin verdiği bir söz, bu sorun bu sene içerisinde çözülecek," dedi.


ESKİ HABER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 27 Eylül 2017 tarihinde yapılan Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına gelişi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu taşerona kadro verilmesi konusunda açıklamalarda bulundu. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına gelişi sırasında gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan Sarıeroğlu, taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin hangi aşamada olduğuna ilişkin soru üzerine "Çalışıyoruz, olgunlaştıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Detay vermeyelim, birkaç model üzerinde çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, ''Taşeronlarla ilgili konuyu en geç bu yılın sonunda bir karar bağlamış olacağız. Taşeron statüsünde çalışan vatandaşlarımız endişe etmesin. Orasını açıklamayayım ama devletle bağlantıları kurulacak.'' demişti.ESKİ AÇIKLAMALAR

Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, ''Bu konuda asgari ücretin düzeltilmiş, ihalelerin üç yıllık yapılıyor ve yine toplu sözleşmeyle alakalı süreçlerin işliyor olmasıyla beraber ücretlerde kısmi oranlarda düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Ama zaman içerisinde her ne kadar bir düzelme olsa da beklentiler ve talepler farklı yönde. Geçmiş dönemde yapmış olduğumuz seçimlerde taşerondaki kardeşlerimize yönelik kamuda istihdam imkanıyla ilgili bir beyanımız oldu. Bugüne kadar AK Parti olarak ne dediysek ve ne yapacağız dediysek, arkasında durmuş bir iktidarız. Bu anlamda geçmiş dönemde bazı çalışmalar hayata geçirilmek istendi ama şartlar maalesef uygun olmadı. Bu dönemde bunun sorumluluğunu biliyoruz. Bunun taşerondaki işçilerimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle şuan çok titiz bir çalışma içerisindeyiz.'' demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide 
Sarıeroğlu, yaptığı yeni açıklamada "İnşallah bu beklentiyle ilgili biz Maliye Bakanlığı ile birlikte göreve geldiğimiz ilk günden itibaren son bir aydır da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye'nin gündeminden, taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu kaldırmayı arzu ediyoruz. Kamuda istihdam imkanlarının geliştirilmesiyle alakalı geçmişe baktığımız zaman taşeron konusu, ben taşeron örgütlenmesi yapmış, taşerondaki işçilerin örgütlenmesi yapmış bir sendikanın genel başkanlığından milletvekilliğine geçtim. Bu bağlamda taşerondaki kardeşlerimizin sorunlarını çok iyi biliyorum. Beklentilerini de biliyoruz, ama yapılan düzenlemeleri de çok iyi biliyoruz. Geçmişte gerçekten çok kuralsız bir alandı ama bugün baktığımızda gerçekten sendikal örgütlenmenin yapıldığı, toplu sözleşmelerin bağıtlandığı, kıdem tazminatının güvence altına alındığı, izin haklarının, ücretlerin devlet güvencesi altında olduğu daha kurallı bir sistem söz konusu. Burada beklentinin sınırlarını da biliyoruz. İnşallah bir çözüm konusunda irademizi ortaya koyacağız. Önümüzdeki dönemde hem Türkiye'nin hem de taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu çıkarmayı arzu ediyoruz." demişti.

Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, "Sayın başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte genel olarak çalışma hayatı ile ilgili görüştük. DESK ve İş Adamları Sanayicilerimiz katıldı. Kısacası çalışma hayatımızın ve iş camiamızın yüzde 80'inin temsil edildiği büyük bir sivil toplum teşkilatı ile bir arada olduk. Türk-İş'e gelip taşeron konusu konuşmamak olmaz. Hükümet olarak uzun süreden beri ilgili bakanlıklarımız çalışma yürütüyorlar. Muhakkak bu meseleyi gündemden çıkaracağız ve çalışanlarımızı kamuda taşeron olarak çalışanların statülerini bir kalıcı esasa bağlayacağız. Çalışmalar çeşitli alternatifler bağlanarak tamamlanmak üzere. Buradaki son tarihimiz bu yıl çıkmadan bu işe noktayı koymak. Önümüzdeki haftalarda Bakanlar Kurulu'na gelecek." demişti.

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, taşerona kadro düzenlemesinin yıl sonuna kadar biteceğini söylemişti. Sarıeroğlu, "Beklenti içinde olan birçok kesim var. Taşeronda çalışan arkadaşlarımız bunlardan en önemlisi. AK Parti olarak bugüne kadar ne söz verdiysek yerine getirdik. İnşallah taşerondaki kardeşlerimizin kamudaki istihdamlarındaki beklentiyi karşılayabilmek için bir aydır Maliye Bakanımız ile çok ciddi bir çalışma içindeyiz. Bu çalışmayı çok kısa sürede tamamlayarak, kardeşlerimiz ile paylaşacağız. İnşallah sıkıntılarına beklentilerine, taleplerine yeni yasama döneminde yeni yıla girmeden bir cevap vermiş olacağız" diye konuşmuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Beklenti içinde olan bir çok kesim var. Taşeronda çalışan arkadaşlarımız bunlardan en önemlisi. AK Parti olarak bugüne kadar ne söz verdiysek yerine getirdik. İnşallah taşerondaki kardeşlerimizin kamudaki İstihdam imkanları ile ilgili beklentilerini karşılayabilmek için yaklaşık 1 aydır Maliye Bakanımızla çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmamızı kısa süre içerisinde tamamlayıp, kardeşlerimizle paylaşacağız. İnşallah sıkıntılarına, beklentilerine, taleplerine ve ihtiyaçlarına yeni yasama döneminde yeni yıla girmeden cevap vermiş olacağız." dedi.

Mabeyn Köşkü'nde 15 Eylül 2017 tarihinde ATV, A Haber ve A News ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu konu tamamen hükümetimizin gündeminde, kısa bir süre içerisinde sayın başbakanımız gelinen noktayı açıklayacaktır diye düşünüyorum" dedi.

 TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ALINACAK MI?

Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarında "Bu konu gerçekten çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiriyor. 1 milyona yakın insanımız kamu ile ilişkili konularda hizmet sunuyor. Onlar gerçekten emekli ve yürekleri ile hizmete katkı veriyorlar. Sistemin değiştirilmesi ve kamuya doğrudan hizmet vermek istiyorlar. Geçmişte uzun süre çalışmalar yaptık. Çok basit görünmüştü, işin içine girince her bir alımda sözleşmeler çok farklı. Farklı hizmet verme biçimleri var, hizmet veren kişilerin sözleşmedeki konumları da farklı. Çalışma aylarca sürdü. İşin içinden çıkamadık. En sonunda dedik ki, bu çalışmayı yapmamız gerekir dedik. Sözleşmeli modele dayanır bir modeli de sunduk. Önceki yapılan çalışmaları da dikkate almak suretiyle bir çalışma yapılıyor. Toplumun geniş bir beklentisi olduğunu biliyoruz. Çalışma Bakanlığımızın çalışmaları yakın zamanda ortaya çıkacak. Ben çok uzak olmayan vadede bu çalışmaların sona geleceğine inanıyorum. İnşallah tatlıya bağlayacağız." ifadelerine yer verdi.

Bakan Sarıeroğlu yaptığı açıklamada sadece cümle arasında taşeron işçileri kullandı. Ancak geçtiğimiz gün Bekir Bozdağ ile Naci Ağbal'ın açıklamaları olumlu şekilde karşılandı. Kadro için net süreç, yeni yasama yılı ile belli olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının sorumluluğu geniş bir bakanlık olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, "80 milyon vatandaşı ilgilendiren bir sorumluluğumuz var. Talep, beklenti ve ihtiyaçların yüksek olduğu bir bakanlık. İşçilerimizin, taşeronda çalışan kardeşlerimizin, esnaflarımızın, çiftlerimizin, iş verenlerimizin, memurlarımızın yoğun beklentileri var. Bu anlamda bir denge kuracağız. Bu dönem, ülkemizin mali durumu, istikrarı, 80 milyon vatandaşımızın menfaatini dikkate alarak, tüm talepler konusunda hassasiyetimizin yüksek olacağı, çözüm konusunda irademizi ortaya koyacağımız ve vicdanları rahat ettirecek şekilde bir çözüm konusunda gayret göstereceğimiz bir dönem olacak." dedi.

NTV canlı yayınına katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal "Bu konu çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiriyor. Sağlık, eğitim sektöründe bu şekilde çalışan arkadaşlarımız var. Bu statüde kamuda hizmet verenlerin ciddi katkılar verdiğini görüyoruz. Geçmişte Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı olarak çalışmalar yaptık. İşin içine girince gördük ki, her bir hizmette sözleşmeler birbirinden çok farklı. Sözleşmedeki durumla fiili durum birbirinden farklı. Farklı hizmet verme süreleri var. Bu çalışma aylarca sürdü. Sözleşmeli modele dayanan bir modeli paylaştık. Çalışma Bakanlığı çalışma yapıyor. Biz de çalışmaların içindeyiz. Bu konuyla ilgili somut noktaya gelinmesi gerekiyor. Çalışma Bakanlığı'nın çalışmaları yakın zamanda ortaya çıkacak. Çok uzak olmayan vadede çalışmaların sona geleceğini düşünüyorum." demişti.


Kamu kurumları ve yerel idarelerle de teknik çalışmalar sürerken, kadroya alınma sürecine ilişkin tespitler ve ortaya konulan model şöyle:

KONTENJAN USULÜNE GÖRE ALIM: Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde kontenjan uygulaması hayata geçirilecek ve iş-personel dengesi ölçüsünde kadroya alım sözkonusu olacak. Bu alımlar da kontenjan usülüne göre kademeli olarak gerçekleştirilecek.

SINAV GELİYOR: Bu sınavlarda kriterler arasında mesleki bilgi, donanım asli unsurları oluşturacak. Sınav zorunlu olacak. Güvenlik hassasiyeti nedeniyle kadroya geçiş sınavını belediyeler değil kamu kurumları yapacak.

BELEDİYE TAŞERONLARINDA FARKLI UYGULAMA: En çok taşeron işçi barındıran kurumlardan olan belediyelerde çalışan taşeron personeller belediyeler tarafından kurulan ya da kurulacak olan şirketlerin bünyesinde kadroya alınacaklar. Buradaki en önemli hassasiyetlerden birisi de terör örgütüne üye ve sempatizanlarının durumu olacak. İçişleri Bakanlığı'nca dolaylı dolaysız terör bağlantısı tespit edilenlerle sözleşme imzalanmayacak.

KADRO VERİLEN TAŞERONLARIN İŞ AKDİ ÖZEL OLACAK: Taşeronlara  Terör başta olmak üzere devlete karşı eylemlere giriştikleri belirlenenlerin iş akdi feshedilecek. Herhangi bir örgüt ve yapının emir, talimatı ile hareket eden, yardım eden, kamu kaynaklarını bunlara kullandıran tek bir kişi dahi kadroya alınmayacak. Yetkili amirler tarafından gerekli işlemler yapılarak sözleşmeleri iptal edilecek.

TAŞERON İŞÇİLERE GÜVENLİK SORUŞTURMASI:Standart olan sağlık raporu ve adli sicil raporu kağıtları taşeron işçinin kadroya geçişinde yeterli evrak olmaktan çıkacak. Onun yerine kapsamlı bir güvenlik soruşturması yapılacak. Terör örgütlerine üyelik, eylem ve faaliyetlerde bulunanların taşeronda kadroya alınması mümkün olmayacak.

KADROYA GEÇİŞTE KADEME SİSTEMİ: Taşerona Kadro konusunda kademeli geçiş sistemi hayata geçirilecek. Taşeron olarak yeni işe başlayacak işçilerin kadroya girişinde yaş sınırı uygulanacak, 65 yaşını dolduranlar ise bu düzenlemeden yararlanmayacak.

"ASLİ İŞ" KAVRAMI NETLEŞİYOR: En önemli soru ve sorunlardan birisi olan asli iş kavramına da açıklık geliyor. Memurun yaptığı işler olarak tanımlanan "asli işler"in neler olduğu bir liste halinde hazırlanıyor. Bu görevlerin özellikle adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarını kapsadığı gelen bilgiler arasında

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Millet-Devlet-Ummet 10 ay önce

Milletin ve Devletin bekaası için guvenlik tedbirleri almak çok önemli bir adım.Devlet 7 düvele karşı savaş veriyor sen sabırsız davranıp kendini düşünüyorsun.Haline şükret ki Milletin Devletin işgal efikmemişte, Rabbimiz nimet veriyorda kamuda çalışıyorsun. olarak çalışıyorsun.Eğer personel şöforse iki sene sonra daire başkanı olamasın.

Misafir Avatar
mehemt 4 hafta önce @Millet-Devlet-Ummet

vatan millet devlet diyorsun taşeron işçisi vatanını milletimni devletin çok seviyor 15 temmuzda soklarda kim var dı hükümet bir yol seceçek artık ya gariban taşeron yada şirket sahipleri 65 hükemete devletimizin sözü var 4 partini sözü var 4 partide hata bütün partiler söz verdi kadro konusunda artık bunu örbas etmeyelim ben

Beğenmedim (24)
Misafir Avatar
gerçek haklar 2 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

işçinin alın teri kurumadan ücretini verin hz peygamber
işçinin alın teri kurumadan ücretini taşeron firmaya verin ak parti

Beğenmedim (42)
Misafir Avatar
adil olmak 2 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

peki sizce kadro verilmese de eşit haklar verilse yani taşeron asgari ücrete esir edilmese kadrolu işçiyle aynı işi yaptığı halde taşerona da 3000 tl maaş verilse bu para firmalara gitmese bunda sizin için bir sıkıntı olur mu adil düşünmüş olmuşmuyuz bu şekilde.(taşeron iş var çalışırmısınız desek kimse oralı olmaz çalışmaz)

Beğenmedim (45)
Misafir Avatar
NE DE ÇOK HAİN VAR 3 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

TAŞERONLARDAN ÇOK HAZMEDEMİYEN HAİNLER VAR BURADA

Beğenmedim (58)
Misafir Avatar
İŞSİZLİK 3 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

Ülkenin eşit vatandaşları isek ; kadro için herkesin aynı yolu izlemesi gerek. KPSS + Güvenlik Soruşturması. ... Kimseye ayrıcalık tanınmamalı.

Beğenmedim (25)
Misafir Avatar
ilyas 3 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

biz bize verilen sözü tutulmasını istiyoruz dunya hukuk sisteminde bir ülkenin başbakanı çıkıp 80 milyon insanın önünde tüm taşeronlara kadro diyiyorsa bunu vermek zorundadır. çünkü başbakan sözü senettir karşılıksız senet :)

Beğenmedim (70)
Misafir Avatar
Feyza 7 ay önce

Taşerona kadroya HAYIR !!!!

Misafir Avatar
vermeyin 2 gün önce @Feyza

bir şey yapıyormuşsunuz gibi davranmayın bari maaşlar aynı iş güvencesi yok köleliğe devam vermeyin hiç olmazsa bir şey yaptık diyemezsiniz

Beğenmedim (4)
Misafir Avatar
Taşeron 2 ay önce @Feyza

İnsanların emegine saygın yok kime faydan olsun memurmusun yoksa sen îşine bak

Beğenmedim (38)
Misafir Avatar
beleş kadro senin olsun 3 ay önce @Feyza

siz zaten işçilerin asgari ücretle yaşayıp inlemesini istiyorsunuz şu içinindeki fesatlığıı bir kenara atsanız rahatlarsınız KADRO SİZİN OLSUN BİZ ÜCRETLERİ VE İŞ GÜVENCESİNİ İSTİYORUZ KADRO SENİN OLSUN

Beğenmedim (43)
Misafir Avatar
muhsin 3 ay önce @Feyza

merve hanım neden hayır acıklarmısın

Beğenmedim (44)
Misafir Avatar
Taşeron 3 ay önce @Feyza

Sen hastanede temizlıkte çalıs o laflarını söyledigine pisman olursun emeklisi geçenler hakkında yorum yap

Beğenmedim (47)
Misafir Avatar
İŞSİZLİK 3 ay önce @Feyza

Beleş kadro neden istenir !!!!

Beğenmedim (38)
Misafir Avatar
hasan 3 ay önce @Feyza

sebeb

Beğenmedim (15)
Misafir Avatar
Filiz 6 ay önce

Okullara işkur çalişanlarida önemseyin unutmayın kadro istiyorum haziran 16 da bitecek sonra işsiz kalıyorum aç kalıyorum ne olurcumhurbaşkanım selamlar çalıştığımız yerde kalalim başka iş bulamıyoruz yardim

Misafir Avatar
musa mercan 6 ay önce

mevsimlik işçilerin kadrolarının cittiye alınmadığını artık düşünüyorum artık bizler 6 ay dışarda iş bulamıyoruz bizim yerimize iş kurlucalisiyo bu adeletmi

Misafir Avatar
Filiz 6 ay önce

Okullara işkur çalişanlarida önemseyin unutmayın kadro istiyorum haziran 16 da bitecek sonra işsiz kalıyorum aç kalıyorum ne olur cumhurbaşkanım selamlar

Misafir Avatar
TAERON 1 yıl önce

Ne yapılacaksa yapılsın Allah rızası için sabır sabır diyor. Sayin bakan duyun sesimizi artık yeter...

Misafir Avatar
Ali 1 yıl önce

Hep aynı laflar hep seçim yatırımı seçim Zaman'ı gelince kamuda taşeron işçiye kadro sözü ver sonra unut sonra tekrar seçim Zaman'ı gelince tekrar söz ver alıştık artık kadro yok kimse inanmasın boş hayellere kapılmasın sonra hayal kırıklığına uğramasın benim gibi

Misafir Avatar
vaatler ,vaatler , vaatler 1 yıl önce

Kadro madro yok kendilerine oy kazanmak için vaatler vererek hayallerimiz üzerinden vaat verip oyalıyorlar