Kamuajans.com - Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır. Kamuoyunda af olarak nitelenen bazı suçlarla ilgili ceza sürelerinden şartlı indirim öngören MHP'nin yasa teklifi ile kıvılcımlanan sonrasında peş peşe gelen açıklamalarla beklenti yükseltilen af yasası AKP hükumeti ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın masasından dönmüştü. Yinede umutları tükenmeyen mahkumlar ve yakınları konunun tekrar meclise taşınmasını bekliyor.

 
Milliyetçi Hareket Partisi'nin hazırlayıp 24 Eylül tarihinde Meclis'e sunduğu ve şartlı ceza indirimi olarak tanımladığı af tasarısı hükümet tarafından kabul görmeyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da rafa kaldırılmıştı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıkladığı AKP'nin üzerinde çalıştığı af yasası ne zaman çıkacak?

"Af değil, infaza ilişkin teklif söz konusuydu. Yaklaşımımız mağdur odaklı bir adalet anlayışı. Mağdurların mağduriyetini artırıcı, toplumu rahatsız edici hiçbir işe biz onay vermeyiz. Ama ceza adaletini tam olarak sağlamaya yönelik bizim de önerilerimiz var."

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Türkiye'de bulunan cemaatlerin ya ekonomik ya da siyasi güç devşirme peşinde olduklarını belirtti. Köylü ayrıca af yasasının seçimlerden önce görüşülmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

"Genç ve tecrübesiz hakimlerin verdikleri kararların bir kısmı adil değil"

Genç ve tecrübesiz hakimlerin verdikleri bazı kararların bir kısmının adil olmadığını vurgulayan Köylü, şöyle konuştu: "Halk arasında yargıya duyulan güvende kısmen de olsa bir azalma var. Bu FETÖ olayından sonra 5 bine yakın hakim görevden ihraç edildi, o zaman büyük bir boşluk doğdu, bu boşluğu kapatmak içinde çok sayıda hakim alındı. Yeterince staj yapmadan, yeterince tecrübe yapmadan bu hakimler göreve başladı. Bilgisi ve tecrübesi az olan genç hakimler, elbette ki bazı kararlarda sıkıntılar var, bunların çözüm yeri de yargının kendi içerisindedir."

Erdoğan'ın "Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim"  bu açıklamasının ardından beklemeye başlayan mahkumlar ve yakınları hükümetten gelecek adımı beklemeye başladı. Cezaevlerinde mahkumların ve ailelerinin hayatlarında şu sıralar tek konuştukları şey af. Bütün mahkumların gündeminde af var. Cezaevinde umutlu bir bekleyiş varken dışarıda da mahkum yakınlarının umutlu bekleyişleri devam ediyor. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, af konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

24 Haziran sonrasında Cumhur İttifakı'nda ilk çatlağa neden olan 'af' tasarısı yeniden gündeme geldi. Adalet Bakanı Gül "Toplumun bu konudaki hassasiyetlerine uygun adım atacaklarını" vurgulayarak denetimli serbestlik veya farklı infaz önerileri üzerinde çalışıldığını açıkladı


Kamuoyunda af olarak nitelenen bazı suçlarla ilgili ceza sürelerinden şartlı indirim öngören MHP'nin yasa teklifi, bugün TBMM Adalet Komisyonunda yeniden gündeme geldi. MHP'nin 24 Eylül'de TBMM Başkanlığı'na sunduğu yasa teklifinin mimarı MHP İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Adalet Komisyonu'na katıldı. Yıldız'ın teklifin komisyonda ön sıraya alınması yönünde çağrıda bulunması beklenirken MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, bu yöndeki görüşünü açıkladı. Tüm Türkiye'yi yakından ilgilendiren MHP'nin teklifinin ivedi olarak görüşülmesi yönünde çağrı yapan Bulut, tekliflerin komisyonda görüşme sırasının nasıl belirlendiğini sordu.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, af teklifine ilişkin olarak, "Af konusunda örneğin Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Bu arada seçime kadar Meclis'in takvimini ve gündemindeki yoğunluğu hesap ederek, af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum" dedi.

Af tartışmasına da değinen Kurtulmuş, tasarının 31 Mart yerel seçimlerinden sonraya kalabileceğine işaret etti. Kurtulmuş "Bu süreçte, MHP ile Andımız, emeklilikte yaşa takılanlar, af tasarısı gibi bazı temel konularda farklılıklarımız ortaya çıktı. Sonuçta iki farklı siyasi partiden söz ediyoruz. Af konusunda örneğin Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Bu arada seçime kadar Meclis'in takvimini ve gündemindeki yoğunluğu hesap ederek, af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "MHP'nin sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konularda, her meselenin sahibi, takipçisi ve arkasındayız." dedi.

MHP'nin sözü sözdür, sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konularda, her meselenin sahibi, takipçisi ve arkasındayız. Bu bakımdan, Meclisten çıkacak kanunların, iktidar tarafından makul ve sağlıklı bir şekilde uygulanacağı bir uzlaşmayı ve mutabakatı da hep birlikte bütün partiler olarak sağlamak zorundayız. Cumhur İttifakı'nı baltalamak, MHP'yi akılları sıra kendi sorumsuz, popülist, istismar kulvarlarına sıkıştırmak ve aleyhimize yanlış propagandalar yapmak beyhude provokatif gayretlerdir. Bu ayak oyunları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ve Cumhur İttifakı'nı baltalamaya yönelik boş heveslerdir." dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ''MHP'nin af teklifine de değinen Gül, teklifte denetimli serbestlik anlamında belli suçlarla ilgili değerlendirilebilecek unsurların bulunduğunu söyleydi. Gül, bu konunun partiler üstü olduğunu, çalışmalarını toplumun hassasiyetini dikkate alarak sürdürdüklerini ifade etti.'' dedi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "Af çıkarılmasına karşıyım." açıklamasında bulundu. Yargıtay Başkanı Cirit, ''Kurumsal görüşümüz yok ancak ben şahsen af çıkmasına karşıyım, ancak önceki dönemlerde yüzde 40 cezaevine giriliyordu, şu an yeni ceza ve infaz yasası hem ceza artırıydı hem de cezaevinde kalış süreleri de arttırıldı, Yeni infaz sistem ile bu oran yüzde 66 oldu, yani 10 yıl ceza alan eskiden 4 yıl yatıyordu şimdi 6,5 yıl yatıyorsunuz belki bu oran belli orana getirilebilir, yüzde 50 gibi orana getirilebilir, çünkü cezaevinde yetersizlik herkesçe malum. Af çıkacaksa belki cezaevinde kalma süresi yüzde 50 lere indirilebilir, bu daha adil bir sistem olabilir" dedi. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, af teklifine ilişkin "Bizim 24 Haziran seçimlerinde seçim beyannamemizde yer verdiğimiz bütün taahhütlerimizin arkasındayız. Bu konuda gerekli kanun tekliflerini de veriyoruz." dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ''Bir af teklifi sözkonusu. AK Parti'nin de denetimli serbestlik anlamında yaptığı çok şeyler oldu. Devleti ayakta tutan adaletin kendisi. Eğer yapanın yanına kar kaldı algısı vasa. Bazı suçlarla ilgili artırımlar yaptık ama acaba suç işlemeyi engelledi mi? Aslolan toplumda bu konularda zararlardan kurtarılsın. İşin esası ıslah etmek. 

Burada cezalar artırılmalı mı, azaltılmalı mı? Evde hapis, hafta sonu infaz, elektronik kelepçe gibi, yaşlılara infaz gibi çalışmalarımız var. Siyaset buna karar verecek. İnfaz sistemine yönelik bir çalışma devam ediyor.'' dedi.


ESKİ HABERLER

MHP lideri Bahçelinin fitilini ateşlediği af yasasının ayrıntılarını MHP paylaştı. Ardından değerlendirmenin nasıl yapılacağı netleşmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Milletin yüreğini yakan kişilerin, adliyelerin bir kapısından girip diğerinden çıkmasına yol açmayacak bir çerçeveyi oturtmamız gerek. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor" demesinin ardından af yasasında yeni çalışmaların yapıldığı ve tamamen rafa kalkmadığı izlenimi kazanılmıştı. AKP'nin hazırladığı af yasası ne durumda olduğu ise henüz açıklanmadı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, af yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "MHP olarak af yasası ile ilgili teklifi Meclise verdik. Mecliste Adalet Komisyonunda görüşülmesini bekliyoruz" dedi.

MHP'nin af teklifiyle ilgili açıklama yapan TBB Başkanı Feyzioğlu, "Adam öldürenler, tecavüzcüler, belki uyuşturucu imal edenler, Türkiye'ye uyuşturucu sokanlar da kapsam içine girebilir" demişti.

Son olarak; 
AK Parti, af düzenlemesinin çerçevesinin daraltılarak, yerel seçimlerden sonra gündeme getirilmesini kararlaştırdı.

MHP'nin ceza indirimi öngören kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında önceki gün yapılan AK Parti MYK toplantısında masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre MYK üyelerinin tamamına yakını, MHP'nin teklifine yönelik olumsuz görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Kişilerin kişilere karşı işledikleri suçlar konusunda karar vermemiz doğru değil. Kimsenin vebalini alamayız. Vicdanları kanatamayız" diyerek MHP'nin teklifinin mevcut halini kabul edemeyeceklerini anlattığı öğrenildi. Erdoğan bu konuda diğer muhalefet partileri ile uzlaşma ihtimalini de sordu, kurmayları ise muhalefet partilerinin destek vermesinin düşük bir ihtimal olduğunu dile getirdi.

Toplantıda, toplumda bir mutabakat oluşturacak ve geniş bir vicdan sözleşmesi anlamına gelecek bir çerçeve çizilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında bir komisyon kurulması benimsendi.

Toplantıda, yerel seçimler öncesinde 'af' tartışmalarının olumsuz algılanacağını, eğer yapılacaksa, bunun seçim sonrasına bırakılması da kararlaştırıldı. Toplantıda, yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 65-70'inin af düzenlemesine karşı çıktığı bilgisi de verildi.

Toplantıda, denetimli serbestlik ile adli kontrol uygulamalarının kapsamının genişletilebileceği de masaya yatırıldı.

Alandakilerden birine "Canım kardeşim boşuna uğraşma. Biz rastgele cezaevlerine girenlere cezaevinin kapısını açamayız." diyen Erdoğan, "Devlete karşı işlenen suçları devlet affeder o ayrı bir konu ama şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu böyle bilinsin. Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız. Buna evet diyor musunuz?" diye konuştu. Vatandaşlar da Erdoğan'ın sorusuna "hayır" diye yanıt verdi.

Demokratik bir şekilde sorarak cevabını aldığını ifade eden Erdoğan, "Böyle bir şey olamaz. Şimdi birileri çıkarmış 'af'... Ne affı? Eğer benim mağdurum, mazlumun bu noktada 'tamam ben affettim' diyorsa, bu ayrı konu ama biz asla. O zaman adil bir iktidar olamazsınız. O zaman adaletle hükmeden bir iktidar olamazsınız." şeklinde konuştu.

 KamuAjans.Com - Özel Haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mahkum esiyim 9 saat önce

Esimde vakko sorulmusu olan hatice sahin yuzunde yatiyor imaz uzunden yatiyor vakko sorulmusu olan hatice sahin esim yanita normal hergece Imaz atiyordu 03 04 Imaz ucgun esimde 0304 imaz yok diye Imaz 04 06 imazyi atamatik ad versin Ben cok hastayim evim kira zone ayakta duruyorum amaliyat oilman gerekiyor sagliklimda olacak

Misafir Avatar
dsniz 10 saat önce

Ben ceza evinfen bir mahkumum bir gorseniz istuste yattigimiz biz insandegilmiyiz dengrmiz bozuldu yatamiyofuz oy istiyorsunuz ceze infaz sisfemini yapmigoyorsunuz devlete karsi olani afederim diyorsunuz tamam de bu sehitlerin annesi yok mu nasil olutor o zamam sah ss yok bu sehitler nerden feldi o zamam anlamadim bilen csf sotlesim bana bizi de anne dogurdu biz istiterekmi girdik iceri devlet sahip cikmadi ki bize sim di biz mi siclu olduk yaziklar oolsun o zamam bize ki siz sship ciktiniz da bi devletin elleri ni tytmadiysak duhgularimizla oynamadim bir oy icin bizi kjllab mayim 33yasimdaydim ceza evine girdigim de sin di36 yasindsykm tazik degilmi bze bana devlet baba diyoruz evladini evlatlarini af etmiyor ranimiyorum ben bu devleti yonetenleri kandirmayin bizi dugularimizla ohnamayin

Misafir Avatar
hasta ana 12 saat önce

affi cikarin az bir zaman kaldı seçime sen bizleri sevindir yeter artık makkumlarida dusunun af af çıksın onlarda umut içi de çıksın artık af yeter uykularım kaçıyor soz verdiniz af var diye sözünüz bumu nerde verdiğiniz sözler çıksaydı çıkardı buzamana kadar hep oyaladiniz insanlari rafta indir raftan herseyi indiriyorsun affimi indiremedin hep yalan bu insanlar nasil inancak af diyorsunuz simdi de secimden sonra diyorsunuz kim inanır yeter güvenimizi yikmayin secimden önce cikmali af cikmazsa makkumlar neyapar çünkü onların son sanssi yapmayın baskanim af af çıkar herkez ayaklanir af icin Allah bile af ediyor siz niye etmiyorsunuz ciksa kiyamatmi kopacak vicdandan bahsediyorsun vicdan olsa evlatlarimiza kavusturursun nerde vicdan herkez kötü af cikmali baskanim af istiyoruz dayancak gücüm yok artık fakirler neler çekiyor ama zengin ne anlar fakirin halinden Allah bilsin çünkü bu dünyanın obur dünyası da var zengi de ayniyere fakirde ayni yere yatiyor ama affi baskanim cikar göreceksin bütün oylar senindir çünkü çok insanın makkumlari icerde secimden önce cikmali cikmali herkez artık ne varsa sede var bahçeli sen daha iyi biliyorsun baskanim büyüksün sen geri adım atma af gelsin sana güveniyoruz biz sözümüzü tutuk sende sıra büyük adamsin sen bahceli sana güveniyoruz guldur bu insanlari af cikmali çıkmazsa secim de ne olur kimse oy vermez çünkü herkezin yakını evladı babası oğlu ceza evinde affffffffffffff istiyoruz turkuye için baskanim

Misafir Avatar
makkum annesi 24 saat önce

cikacakti af hani verdiğiniz sözler bir türlü meclisi toplayamadınız geçen secimden beri yine geldi secim derde vahatleriniz af cikmali secimden önce af yoksa oyda yok kimsede kullanmaz oy secimden sonraya kaldımı çıkmaz bu insanlar saf deyil başkanım cikarin affi alın oyları diyorsunuz biz oy için yapmıyoruz cikarin affi ozaman kaç aylardir çıkardanız neymiş rafta neymiş meclis te yeter herkezin piskololiji bozuldu ya bizler sana guvendik ama siz affi bile cikaramadiniz başka yerlerde bak nasıl çıkardılar affi bizim ülke anca oyaliyor sozunuzu tütün illa makkumlarin isyan çıkarmasını bekliyorsunuz gunah affi cikarsan ne kaybetcen kiyamatmi kopcak vereceğin bir af başka ne istiyoruz senden cocuklarimizi topluma kazandiralim herkez hata yapar ama şans verilir adalet budur baskanim af af çıkar secimden önce cikmali gelsin ozaman oylar şu anda herkez borut gibi affi bekliyoruz seçime yakın patlat affi siz oy biz af istiyoruz af cikmali makkumlar içerde umutla heycanla bekliyor babalık yap baskanim af af çıkar büyüksün büyüklüğü göster af gelsin artık

Misafir Avatar
ummahan 1 gün önce

af çıkarın secimden önce başkanım hiç yere yatiyor bir imza icin 10sene verdiler anlamadan dinlemeden ver ceza olmaz daha askere gidicek sakin benim oglum evendi bir karincayi bile incilmez ama 13 yasinda çocuk gunah buyukluk burdur af gelsin af ısıtıyoruz herkez hata yapar ama şans verilir ondan başka kimsem yok tek basima bulasik yikayip ogluma bakiyorum af çıksın artik baskanim makkumlarda bekliyor affi onlarinda umutlari var geclikleri ellerinden almayin çünkü hiç yere yatiyor af cikmali soz verdiniz durun sozunuzde baskanim af af çıkar yalvarıyorum herkez affi bekliyor ne olur başkanım affi cikar

Misafir Avatar
ANNE 2 gün önce

BUNLARA GÜVVENİLMEZ HEPSİ YALAN ZENGİN OLMAK LAZIM HERŞEYİN ÜSTÜNÜ KAPATMAK İÇİN ANCA BOŞ BOŞ KONUŞURLAR KİMSE OY VERMRSİN MİLLETİ BÖLE KANDİRİYOLAR HERKES ÇIKARDI AF AZERBAGCAN BİLE ÇIKARDI AFFI LANET OLSUN BÜ DÜNYAYA HERKES BİZE NE YAŞATTIYSA ONLARDA AYNISINI YAŞASIN AFFI GENE RAFAMI KALDIRDILAR GENE BUNLAR

Misafir Avatar
Eyt Staj Maduru 2 gün önce

bide vatandaşın hayrına calısın...

Misafir Avatar
Mahmut 3 gün önce

Adalet çok farklı işliyor hiç biriniz doğru değilsiniz işiniz gücünüz bu milletin bu garibanların kandırmak biz millet olarak yokuz ama yüze yaradan var herkesi her şeyi görüyor ins mazlumun ahi kalmaz bahçeli bi söz attı ortaya neymiş efendim sözüm semttir hani senediniz hani söyledikleriniz arkasında duracak kadar yürekli olsanız ya anca seçim zamanlarında gözünüz bu insanları görüyor Allah var başka bir şey demiyorum