PTT'ye Personel Alımı Olacak Mı? Alım Neden Durduruldu?
KamuAjans.Com Danıştay'ın tartışmalı kararı sonrası PTT'nin daha önce belirlediği personel alımı gerçekleşmemiş binlerce kişi mağdur olmuştu. Bu durum karşısında tekrar personel alımı duyurusunda bulunan PTT 5 bin personel için düğmeye bastı. Yeni personel alımının ne zaman nasıl olacağı konusunda henüz netleşmiş detay bulunmamaktadır.

Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Budak, "PTT'ye alımlarda KPSS'nin kalkması lazım." dedi.  Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Haber-Sen) Genel Başkanı Ömer Budak, PTT'nin 2005'ten itibaren büyük bir atılım içine girdiğini, buna bağlı olarak personel ihtiyacının günden güne arttığını ifade etti.

  Söz konusu Danıştay Kararından sonra PTT resmi sitesinden atamaya hak kazanan adayların mağdur edilmemesi ve yeni alımlarda benzer sorunlar yaşanmaması için yönetmelik düzenlemesine gidileceği duyurulmuştu. Aradan haftalar geçmesine rağmen PTT Mülakat mağdurları ve atama bekleyen adaylar için herhangi bir açıklama gelmiş değil. PTT 2017 yılı içerisinde 5 bin kişi almayı planlıyordu.

Bakan Ahmet Arslan , Danıştay kararı sonrası yaptığı açıklamada, atama hakkı kazananların mağdur edilmeyeceğini söylemişti. Arslan, "PTT konusu önemli, PTT'nin bünyesine 5000 kişiyi hedefledik, ilk 500'ü başlattık, 1750 kişiye mülakat yaptık, kazananı açıkladık, güvenlik soruşturmaları başladı. Ama Danıştay, Yürütmeyi Durdurma kararı aldı. Ancak, esastan görüşme devam ediyor. Yürütme durdurulduğu için, mevzuat çalışması yapıyoruz. Çünkü 1750 kişiye kazandın dedik, sonra kusura bakmayın diyemeyiz. Mağdur olmamaları için, gereğini yapıyoruz. Ayrıca ikinci 2500 ile ilgili başvuruları aldık. KPSS puanına göre, 3 katını davet ettik, burada, başvurmaması gereken unvanlar başvurdu, ÖSYM ile irtibat kurduk o konuyu çözdük. Ama o süreci de Danıştay'ın kararından dolayı durdurduk. Adaylar olarak biraz sabırlı olsun istiyoruz. Onları mağdur etmek istemiyoruz, konuyu çözeceğiz Kazandığını açıkladığımız, evraklarını vermiş olanlar, 'seni almıyorum' demek doğru değil. Danıştay, esastan da görüşecek, bu konuda süreci takip ediyoruz. " demişti.

Türkiye genelinde hizmet veren, şu an 40 bin kişinin çalıştığı PTT'de 100 bin çalışanın olması gerektiğini kaydeden Ömer Budak, "Bir kişi, iki-üç kişinin işini yapıyor. Bir gişe memuru 300'e yakın işlem yapıyor, posta dağıtıcısı dört-beş mahalleye birden bakıyor. Burada insanüstü bir gayret var. Bu nedenle PTT'ye en kısa zamanda alımların başlaması lazım." dedi.

"PTT AŞ'ye alımlarda KPSS kalkmalı"

Budak, PTT AŞ'nin anonim şirkete dönüştürülen bazı kurumlar gibi işe alımlarda kendi sınavını yapması gerektiğini belirtti.

PTT'nin, Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) kapsamından çıkarılması gerektiğini kaydeden Ömer Budak, alımların liyakata dayalı mülakatla yapılabileceğini söyledi.

İşe alınacak personelin KPSS'den yüksek puan almasının işi yapabilecek nitelikte olduğunu göstermediğini kaydeden Budak, "Örneğin bir postacı KPSS'den 100 almış, fakat fiziki olarak engelleri var. Boyu 150 santimetre veya kalça çıkığı var. Bu kişi posta dağıtıcılığı yapamaz ama mülakat olmazsa KPSS'si 100 olduğu için kimse bu kişiye 'Seni almıyorum' diyemez. Onun için mülakat olmalı." diye konuştu.

Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Budak, PTT'nin ciddi oranda kar eden bir şirket haline geldiğini ve 1 milyar lira ciroya ulaştığını belirterek, "Bu şirketin çok daha büyümesi, dünyadaki şirketlerle yarışması, içerideki liyakatlı çalışanlarla sağlanır. Onun için kurum yöneticisi, başarılı çalışanı tespit edip işin başına getirecek, başarısı doğrultusunda görev verecek, başarısız olursa görevden alacak. Şu an PTT'de bu sistem yok. Her şey sınavla." değerlendirmesinde bulundu.


 PTT tarafından yayımlanan ve başvuruları alınan personel alım ilanı Danıştay'ın aldığı bir kararının durdurulmasına ve atamanın ne zaman yapılacağına dair Bakan Arslan, "Karayollarının gelişmesine bağlı olarak çok sayıda iş makinesi aldık. Bu makine farkını büyütünce teknik personel alacağız dedik. 640 kişiyi başlattık. 640 personele ihtiyacımız var dedik. Maliye Bakanlığı'nın yereri kadar ödenek ayırması lazım. PTT çok daha önemli. PTT çalışan sayısını 2013 hedefimiz 100 bine çıkarmak. Gelelim arkadaşları ilgilendiren kısma. 750 arkadaşımız fiilen işe başladı. 1750 arkadaşımıza mülakatı kazandınız evraklarını teslim edin dedik. Devamında da güvenlik soruşturması başladı. Danıştay yürütmeyi durdurma kararı aldı. 'Hayır mülakat yapmayacaksınız' diye. Çok yoğun bir çalışmamız var. İnsanlar mağdur olmasın diye sonuç almak istiyoruz. Gün söyleyemiyoruz. Gün koyarsak 1750 arkadaşımızın umutlarıyla oynamış oluruz. onlara sözümüz oldu, bizim derdimiz bu 1700 arkadaşın mesai arkadaşımız olması. 2 bin 500 kişiyle ilgili KPSS puanları çerçevesinde müracatlarını aldık, sıraya dizdik. 'Sizleri mülakata çağıracağız' dedik. Bu kararla o da beklemeye alındı. Her iki işlem de o kararı bekliyor. Uymamız gereken bir prosedür var. Umarım kısa zamnada arkadaşları başlatırız" diye konuştu.

PTT tarafından yayımlanan ve başvuruları alınan personel alım ilanı Danıştay'ın aldığı bir karar ile durdurulmuştu.Yeni kabine sonrası PTT personel alımını bekleyen onbinlerce kişiyi hüsrana uğratmıştı ki Bakan Ahmet Aslan herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PTT A.Ş tarafından yapılan 24 Eylül tarihli açıklamada Haber-Sen'in açmış olduğu dava sonucu PTT 2017/2 ve 2017/3 alımlarının yürütmesinin durdurulduğu belirtilmişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından PTT'ye yönetmelik değiştirilmek üzere tebliğ yapılmıştı.

PTT personel alımlarına ilişkin çok önemli Danıştay kararı gelmişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, PTT'nin sadece sözlü sınav puanıyla personel almasına imkan tanıyan 2015 tarihli yönetmelik düzenlemesini iptal etmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Posta ve Telgraf Şirketi Anonim Şirketinde Çalıştırılacak İdari Hizmet Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmeliğin, 3 maddesi hakkında yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bu karar sonrası binlerce aday PTT'nin nasıl bir yol izleyeceğini merakla bekliyordu.

 PTT personel alımları kapsamında PTT 201671 ile 1038, PTT 2017/1 ile 500, PTT 2017/2 ile 1750 ve PTT 2017/3 ile 2500 olmak üzere 6 bin civarında sözleşmeli personel alımı yapılmıştı. Bunlardan PTT 2017/3 kapsamında 2 bin 500 sözleşmeli memur alımı süreci halen devam ediyor. 
Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan maddelerden biri de idari hizmet sözleşmesi imzalayan müdür yardımcısı, uzman, amir, teknik amir, teknik uzman ve istatistik kadrolarında çalışanların sınavsız olarak şube müdürü veya müdür pozisyonlarına atanmasına imkan sağlayan düzenleme olarak dikkat çekmişti. 


PTT A.Ş. personel alımlarında" yazılı ve/veya sözlü sınavla personel alınmasına" imkan sağlayan yönetmelik hükmünü, sadece sözlü sınavla personel alımına imkan verecek şekilde değiştiren 2015 tarihli yönetmelik değişikliği Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet 6 ay önce

Aynı şeyler yazılıp çiziliyor ama net tarih veren hiç olmuyor bir kere bir sözlü mülakatın bu kadar uzun sürmesi çok saçma şimdide gelmiş Ramazan bayramından sonra diyorsunuz ama ne kadar sonra söyleyen yok enterasan

Misafir Avatar
Bnyo 6 ay önce

Beklemekten yaşlandik...

Misafir Avatar
88,7 alan adam 3 hafta önce

100 alan adamın boyu kilosu tutmuyorsa sağlık raporu iste... Ne kadar saçma açıklamalar yapıyorlar... Koltuğunu sağlama almak için kendi sınavını yapmalıdır diyor... Gençlikle dalga geçmeyin...

Misafir Avatar
Demet 6 ay önce

Ya cok sacma bu kadar uzun surede mulakat sonucu aciklanmiyor buna el atan kimse de yok herkes 4 gozle sonuclari bekliyor artik bu sonuclarin bu kadar gecikmesinin nedenini ve ne zaman aciklanacagini soylesin

Misafir Avatar
Zeyliş 6 ay önce

Lütfen bizlere bir şans verin artık sürekli torpilli insanlar mı ptt ya girecek yaşım 25 oldu sonraki alımlarda da yaştan kaybedeceğim yok böyle birşey ya her yerden kapılar yüzü me kapanıyor duyun sesimizi lütfen

Misafir Avatar
Muhammed selek 2 ay önce

İşimizi gücümüzü bıraktık atandığımız yere taşındık tüm paramızı ev tutmaya eşya almaya harcadık şimdi ne olacak kaç aydır ortada sürünüyoruz işimize gücümüze bakamıyoruz ne olacaksa olsun bitsin biran önce insanların umutlarıyla oynayıp durmayın

Misafir Avatar
Ayşenur 3 ay önce

Benim kardeşim 20 günlük bebeğini bırakıp sözlü sınava gitti,hiçbir torpili de yok kendi emeği ile birbirine yakın puanlı dört kişi arasından bu sözlü sınavla seçildi PTT insan kaynakları temsilcisine güvendi evini bile taşıdı.Dahası güvenlik soruşturması bile olumlu sonuçlandı bir iki hafta içinde göreve başlayacakken bu kara çıktı.Şimdi bizim gibi masum insanların hakkını kimler savunacak .şu anda çok kötü durumda.Bu kimin suçu ise Allaha havale ediyorum.

Misafir Avatar
Nurcan 3 ay önce

Adanadan 2017/2 sınavı kazandım Hakkı'mla mülakatı geçtim güvenlik soruşturmam bitti atandığım ilde ev tuttum eşya aldım ne olacak bizim durumumuz sayın Cumhurbaşkanı'mızdan ve devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz sadece haklarımız korunsun mağdur edilmeyelim