KamuAjans.Com -  Ek ders görevi verilen eğitimciler haftalık girdikleri zorunlu derslere ek olarak derslerde eğitim verir. Girdikleri her ders için ekstra ücret alan öğretmenler aldıkları ek ders ücretleri her yıl artıyor. Normal koşullarda haftalık 15 saat ders giren öğretmenler bu 15 saatlik dersin karşılığını maaş olarak alan öğretmenler 15 saatin üzerindeki dersleri ek ders ücreti üzerinden almaktadır. 

Öğretmenlerin haftalık ders programı dışında ekstradan verdikleri dersler ek ders olarak öğretmenlere ek bütçe sağlamaktadır. Her ne kadar öğretmenlerin maaşlarına ek olarak girdiği ders saatine göre ödeme yapılsa da ek ders alımı belirli bir saate kadar uyarlanmış ve sınırlıdır. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlere maaş karşılığı dışında girdikleri ders saati ve tuttukları nöbet için ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Bu ücret her 6 ayda bir yapılan zamlarla değişmektedir.

Ek ders, öğretmenlerin maaş karşılığı girdiği derslerin üzerinde derse girdiklerinde aldığı ücrete denir. Öğretmenler maaşlarının karşılığı haftada 15 saat derse girmektedirler. Bu 15 saat girdikleri dersin ücretini maaş olarak alırlar. Bu 15 saatin üzerinde derse giren, sınıf öğretmenliği olan ve sosyal kulüp görevi olan öğretmenler ilave ek ders ücreti alırlar.


2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Kamu İşveren Heyeti ve Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti arasında yapılan müzakereler sonucunda;

2018 yılı ilk 6 ay için; yüzde 4, İkinci 6 ay için; yüzde 3,5,

2019 yılı ilk 6 ay için; yüzde 4, İkinci 6 ay için; yüzde 5 oranında zam yapılması hususunda anlaşmaya varılmıştır.

Ayrıca 6 aylık dönemler halinde gerçekleşen enflasyon oranının öngörülen artış oranını aşması halinde enflasyon farkı da ödenecektir. Yüzde 4’lük toplu sözleşme zammına ilave olarak yüzde 1,69 oranında enflasyon farkı alacak.

2019'da gelecek en az %12,26'lık zam ile brüt ek ders ücreti 17,28 TL olacaktır. Kadrolu öğretmenlere 2019 yılı ilk altı ay için ödenecek net ek ders ücreti 14,46 TL olacaktır. Sözleşmeli öğretmenler ise 2019 yılı ilk altı ayı için net olarak 12,42 TL alacaktır.

Öte yandan, bu şekilde belirlenen ek ders ücreti;

-Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir.

-Özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine %25 fazlasıyla ödenir.

-Cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir.

-Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.

Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir. Ek ders görevi karşılığında verilecek ücretin miktarı ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak belirlenmektedir.

Öğretmenlerin ek ders görevi karşılığında verilecek ücretin miktarı; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak belirlenmektedir. Ek derslere uygulanan zam miktarı memur toplu sözleşmesi ile belirlenmektedir. Memur maaş zammına uygulanan zam oranı aynı oranda öğretmen ek ders ücretine de uygulanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2019 yılında öğretmenlerin maaş karşılığı okuttuğu ders dışında okutacakları dersler için ödeyeceği brüt ve net ek ders ücretleri belli oldu. 

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücretinin miktarı 1/1/2018 tarihinden itibaren artacak. Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir.

Bilindiği üzere Ek Ders Kararında; Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları ek ders ders ücreti ödenir.”

Öğretmenlerin haftalık ders programı dışında ekstradan verdikleri dersler ek ders olarak öğretmenlere ek bütçe sağlamaktadır. Her ne kadar öğretmenlerin maaşlarına ek olarak girdiği ders saatine göre ödeme yapılsada ek ders alımı belirli bir saate kadar uyarlanmış ve sınırlıdır.

Öğretmenlerin zorunlu olarak haftalık girmesi gereken ders saatinin dışında kalan saatlere devletin ders başına ödediği ek ders ücretiöğretmenlerin ham maaşından harici olup farklı zamanlarda yatar. Öğretmenler için ek gelir kapısı olan ek dersler öğretmenler için aylık sınırlı kota olarak belirlenmiştir. Belirlenen saatlerin dışına çıkmayan öğretmenlerin bir ay içerisinde alacağı maksimum ders ücretide bununla birlikte sabitlenmiştir.

Ek ders kazanmanın farklı yollarıda vardır bunlardan bazılarını sıralarsak ; Okul içerisinde nöbet tutmak, MEB'in düzenlemiş olduğu merkezi sınavlarda görev alınırsa, takviye kurs açarak ders verilirse gibi seçeneklerle ek ders ücreti almak mümkün tabi bunlarında bir sınırı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Aşağıdaki tabloda sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerin girebileceği maksimum ek ders saatlerine ulaşabilirsiniz.Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ücretli evde egitim 2 gün önce

Peki ucretli ogretmende evde egitimle yuzde 25 artirimli alabilir mi

Misafir Avatar
şahida 1 hafta önce

Halk egitime bagli kurs ogretmenlerinin ek ders ucreti nasil hesaplaniyor peki ne sozlesmeliyiz ne kadrolu ? Bilen var mi ?

Misafir Avatar
şahida 1 hafta önce

Halk egitime bagli kurs ogretmenlerinin ek ders ucreti nasil hesaplaniyor peki ne sozlesmeliyiz ne kadrolu ? Bilen var mi ?

Misafir Avatar
adeletli 2 hafta önce

Rehberlikçi yahu sen napıyorsun da okulda bi kendıne sor vicdanı 35 saate az dıyeceksın ? İki dosya imzalat ıkı öğrencinin bilgilerini doldur ders programı hazırla tamam .sınıf öğretmenleri 50-60 çocukla ugraşsın senle aynı ek dersı alsın oldu.

Misafir Avatar
topal 5 gün önce @adeletli

eğitimin sadece sınıflara girmekle olmadığını anlayamamanıza bağlıyorum bu yorumu. Şayet 21. yüzyılda hala bu düşünceden olan öğretmenlerin olması ülkemiz ve çocuklarımızın geleceği için üzücü. Bir atasözü aklıma geldi."kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş"

Beğenmedim (2)
Misafir Avatar
Ekonomist 2 hafta önce

Sayın site yöneticileri yüzde 12.26 i nereden çıkardınız? Reel enflasyon minimum yüzde 20-25 bandında geziniyor.Iktisat bilmeyebilirsiniz çıkın şöyle çarşı-pazar gezin temel tüketim maddelerine bakın.Milletvekilleri bile maaşlarına yüzde 26 zam yaptı.Çünkü gerçek enflasyonu biliyorlar.

Misafir Avatar
GERÇEK 1 ay önce

Eğitim seviyemiz bu kadar düşükken sizin ek ders hesabı yapmanız ne kadar doğru.Okumuş cahilller mezun ediyorsunuz çocuklarımıza yeterince eğitim vetemiyorsunuz ama hep para hesabındasınız.Transfer olup yatan futbolcular gibisiniz.

Misafir Avatar
teacher 3 hafta önce @GERÇEK

(@gerçek) Öğretmenler devletin sunduğu imkanlar ile eğitim verirler...Bir aşçı mutfağında 3 adet malzeme ile kaç çeşit yemek çıkartabilir? Öğretmenlik bir ülkenin en önemli dayanağıdır.Aldıkları maaş az bile.Haftata 30 saat çalışıyorsun kendi çocuğunla diyalog kuracak dermanın dahi kalmıyo.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Rüzgar 3 ay önce

Meslek okullarında şefler hicbir iş yapmadan diğer ek dersler hariç fazladan 10 saat ücret alıyorlar ve bütün işleri biz yapıyoruz haksızlığı söylediğimiz zamanda yönetmelik diyorlar yönetmeliği yazanlar okulları gezsinler bakalim kime haksızlık

Misafir Avatar
Murat bülbül 3 ay önce

Herkese eşit ücret verirsen haksızlık olur az giren az almalı, çok giren çok almalı tahsilli arkadaşım!