Öğretmenlere 2018 -2019 Eğitime Hazırlık Ödeneği Ne Zaman Yatacak?
Kamuajans.com - Çeşitli sebeplerle (askerlik, ücretsiz izin, doğum izni vs.) eylül ayı içerisinde fiilen görevde olmayıp eğitim-öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara, göreve başlamalarından sonra belirli oranlarda ödenir.  Hükümetle sendikalar arasında yapılan 2017 yılı 4.Toplumsal sözleşme görüşmelerinde 2018-2019 ve 2019-2020 eğitim öğretim yıllarında ödenecek eğitim-öğretim ödeneği de belli olmuştu.

Her eğitim öğretim döneminin başında eğitim çalışanlarına ödenen eğitime hazırlık ödeneği (kırtasiye parası) miktarı her yıl artmaktadır. 2017 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan sözleşme neticesinde 2018 yılı eylül ayında öğretmenlere ödenecek eğitime hazırlık ödeneği miktarı da belirlenmişti.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesine göre hazırlık ödeneği, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenir. Hazırlık ödeneğinden saymış olduğumuz kimseler haricinde yer alan hizmetli, memur gibi devlet çalışanları yararlanamamaktadır.


2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3.dönem toplu sözleşme eğitim kolu maddeleri içerisinde 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğretmenlere ödenecek olan hazırlık ödeneği miktarı belirlenmiştir. 2016-2017 eğitim öğretim yılında kırtasiye ücreti olarak da tabir edilen hazırlık ödeneği 1000 lira olarak ödenmişti.


2017 yılında imzalanan ve kamu çalışanlarının 2018-2019 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda belirlemeler de içeren 4.Dönem Toplu Sözleşmeye göre, 2018 yılı Eylül ayında öğretmenlere ödenecek öğretim yılına hazırlık ödeneğinin brüt tutarı 1.130 TL, net tutarı ise "1.121 TL" olacak. 

17 Eylül'de yeni eğitim öğretim yılı başlayacak. Tüm öğretmenler net 1.121 TL eğitime hazırlık ödeneği(kırtasiye parası) alacak. Ödemeler Eylül ayı bitmeden yapılacak. Dolayısıyla önümüzdeki haftadan sonraki haftada ödemeler başlayacak. İl/İlçe MEM'lere göre değişiklik gösterse de Eylül ayı içerisinde öğretmenler bu ödeneği alacaklar.

Öğretmenlere; 2014 yılında 850 TL, 2015 yılında 950 TL 2016 yılında 1000 TL, (net 992 tl) 2017 yılında 1050 tl  ödenmişti. 2019-2020 eğitim öğretim yılında ise yapılacak ödeme tutarı 1.170,56 TL dir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
İbrahim hodja 5 saat önce

23 yıllık bir öğretmenim. Ekders, kurs dahil 6000 üzerinde bir aylık gelirim var. Eskiden çok özel ders de verdim, biraz da oradan rahatım. Allah devletime zeval vermesin. Beni enflasyona da ezdirmiyor. Farkı ekliyor. Evli, 3 çocuklu, evi - arabası olan, kimseye borcu olmayan, kenarda da 60 küsur bin lira yatırımı olan bir insanım. İçki, sigara, kumar gibi kötü alışkanlıklarım yoktur. Mutluyum yani. Canım devletim, bu 1000 liralık hazırlık ödeneğini vermese de olur. Görüşümdür, arzderim.

Misafir Avatar
eğitimci 57 dakika önce @İbrahim hodja

Tam zırvalamışsın makarnacı.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Samsun 11 saat önce

Arkadaşlar öğretmenler diğer mesleklere göre zaten az maaşları herşeyi hakkediyorlar bence hemşireler bile geçti onları küçümsemiyorum ama en azından maaşları 4.000 bin olmalı malesef 3.00 tl.

Misafir Avatar
gereksiz nezaket 1 gün önce

Kırtasiye parası tamamen öğretmene aittir . Tahta kalemi, yapıştırıcı, dosya

Misafir Avatar
Öğretmen 1 gün önce

Resmi yazıyla öğrenciler için yatıyorsa bildirilsin onların hakkını yemek istemem

Misafir Avatar
Akgun 1 gün önce

Bu ödeneği öncelikli olarak okul kırtasiye ihtiyacı için harcıyorum...okuldan kağıt bile istemiyorum

Misafir Avatar
Davut Doğrucu 1 gün önce

Bu ödenek ile üniversite okuyan cocugumun 1 aylık ilk dönem masraflarini yolluyorum. Böylece tamamen kırtasiye ve eğitim giderlerine harcanmış oluyor. Lakin bu defa gecikti

Misafir Avatar
Eskişehir 2 gün önce

Kırtasiye parasını alan varmı

Misafir Avatar
Okul açıldı HAZIRLIK ÖDENEĞİ YATMADI 3 gün önce

Adı ile çelişen ÖDENEK hazırlık ödeneği okul AÇILMADAN ödenmesi gerekir ki HAZIRLIK yapilabilsin. Maalesef her zaman ki gibi eylül ayının SONUNU bekliyoruz. . .