KamuAjans.Com - 2018-2019 memur toplu sözleşme görüşmeleri tamamlandı dün imzalar atıldı. Toplu sözleşme sürecinin tamamlanmasıyla yeni memur maaşları listesi de netleşti. 2018-2019 dönemi için zamlı yeni memur maaşları ünvanlara göre belli oldu.

Kamuda görevli yüz binlerce memurun yılda 2 defaya mahsus alabildiği zam Ocak ve Temmuz aylarında veriliyor. Geçtiğimiz aylarda 4.dönem toplu sözleşmeler hükumet ile memur sen arasında gerçekleştirilmiş Yapılan anlaşmaya göre 2018 için yüzde 4+3,5 oranında 2019 yılı için ise yüzde 4+5 ile anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.


2018 yılına girdiğimiz şu günlerde memurların kulağı Ocak ayı içerisinde yapılacak olan memur zammına yöneldi. Temmuz ayının son 6 ayındaki enflasyon rakamlarına göre şekillenen memur maaşlarının son şeklini veren Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı.

MAAŞINIZI HESAPLAYIN

2018 Ocak Memur zammı milyonlarca memur tarafından merakla bekleniyordu. Sonunda 2018 yılı asgari ücret miktarı açıklandı.Asgari ücret 2018 yılı için brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak belirlendi. Yılda 2 dönem zam alan memurların 2018 yılı ilk zammı ocak ayı içerisinde olacak. Ocak zammıyla beraber memur maaşları üç kaynaktan birden zamlanacak. Memur maaş zamlarına ek olarak, agi ve aile yardımı ücretleri de artacak.

2018 MEMUR ZAMMI NE KADAR?

2018 yılı Ocak ayında memurun maaşına gelecek zammın oranı belli oldu. Sendikalar ile yapılan görüşmeler sonucu ve enflasyon farkı göz önüne alınarak maaşlarda yüzde 4+2.89'lük bir artışa karar verildi. Sendikalar ve hükumet arasında 2018 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 3.5 zam yapılması konusunda birlik sağlandı.

Memurlar 2017'de ilk altı ay için toplu sözleşme gereği yüzde 3 zam almış ve aynı dönemdeki yüzde 5.89'luk enflasyon dikkate alındığında, kümülatif hesapla yüzde 2.92 oranında enflasyon farkı zammı almaya hak kazanmıştı. Böylece temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılan zam, yüzde 4'lük ikinci altı ay zammıyla birlikte toplamda yüzde 6.92 olmuştu.

Enflasyon farkı sonrasında en düşük emekli memur maaşı 2018'de 1910 lira olarak açıklandı. En düşük işçi emeklisi maaşı da 2018'de 939 TL oldu (2000 sonrası) En düşük işçi emeklisi 1.545 TL oldu (2000 öncesi). En düşük esnaf (bağ-kur) emeklisi maaşı 1.444 TL oldu.

Sarıeroğlu, "Bu yaptığımız maaş artışları bir taraftan kamu çalışanlarımızı memnun etmeye yönelikken, diğer taraftan da kamu maliye dengesini gözetmeyi temel alan bir anlayışla gerçekleştirildi. Tabii ki kamu görevlilerimizin ihtiyaçları, beklentileri, talepleri birinci önceliğimizdi. Ülkemizin içerisinden geçmiş olduğu süreç, ekonomik dengelerimiz ve istikrarımız bizim için önemliydi ve 80 milyon vatandaşımızın menfaatini gözettik. Enflasyonun orta vadede düşüş trendine girdiği bir ortamda, hükümetimiz mali imkanlarını bu toplu sözleşme sürecinde sonuna kadar kullanarak kamu çalışanlarımızın refah payındaki artışını güçlü şekilde gerçekleştirmiştir. Bu artış oranının piyasalarda da çok olumlu şekilde etki yaptığını memnuniyetle görmüş durumdayız."demişti.

Ocak 2018'de En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

2017 yılının son 6 aylık enflasyon rakamına göre 2018 yılının ilk yarısında ocak ayında memura yapılacak yüzde 4 lük zam ile en düşük maaş 2.829.84 TL olacak.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,69 arttı. Aylık en yüksek artış %1,69 ile ulaştırma grubunda oldu. Aylık en fazla düşüş gösteren grup %2,39 ile giyim ve ayakkabı oldu. Yıllık en fazla artış %18,24 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti. Aylık en yüksek artış %1,52 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)’de oldu. 

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,37 arttı. Aylık en fazla artış ham petrol ve doğalgaz ürünlerinde gerçekleşti. Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış enerjide gerçekleşti.

2017 Aralık ve 2017 Haziran endeksi arasındaki fark yüzde 4'ü aşarsa, enflasyon zammı oluşacaktır. İkinci altı aydaki enflasyon rakamlarına göre, memurlar yüzde 1,63 enflasyon zammı alacak. Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Osman 17 saat önce

Ogretmenler isyan etmeyin polis ne yapsin rahatiniz yerinizde birazda polisleri dusunun..

Misafir Avatar
Öğretmeeen 3 gün önce

Ya bu altı ay yatıyosunuz lafı da dolanmış ağızlara. Siz evde iki çocuğunuzla uğraşamıyosunuz biz yüzlercesiyle uğraşıyoruz. Evet günde 8 saat ama dolu dolu 8 saat her bir öğrenciyle ilgilenip sorularını cevaplamak onlara okuma yazma öğretmek aynı zamanda davranışlarını düzeltmek kolay sanıyorsunuz. Gönül ister ki herkesin maaşı yüksek olsun ama şartlar bunu gerektiriyor bırakın artık öğretmen ve tatilleriyle uğraşmayı sanki yükün her günü öğretmen çalışsa siz çocuğunuza kıyıp gönderebilecek misiniz onları. Biraz mantıklı düşününce sizin bazen evde bıkıp okula gönderdiğiniz her yaştan öğrenciyle uğraşmanın ne kadar zor olduğunu belki farkedersiniz

Misafir Avatar
Yahya 4 gün önce

Ağlaýin yaziktir,bu maaaşları hiç biriniz hake tmiyorsuniz.asgari ücretli ne yapasin bir ev kirasi 1000 tl olmuş.sizin maaslariniz en az 3000 tl daha utanmiyorsuniz birbirinizi taşlamaya şükur edin

Misafir Avatar
Kadir 4 gün önce

3250 tl maas aliyorum zamli ne kadar olcak

Misafir Avatar
Ali 7 gün önce

Haci dalga geciyor bunlar ben ogretmenim o maaslar hic yatmadi ya kardeşim bir ogretmenden bordro isteyin versin de görün insanlar gercek sanıyor nerden alıyorsunuz bu rakamlari ve araştırmadan yayinliyorsunuz ayıp

Misafir Avatar
Zafer 1 hafta önce

Nie birbirimize düşüyoruz ki? Herkesin daha iyi bir maaş alması için söz birliği yapıp iyi temmennilerde bulunmak daha iyi fikir olmaz mı,

Misafir Avatar
Ogretmen 1 hafta önce

Öğretmene 1000 lira fazla diyen zırcahile bir çift sözüm var. Ülkemizde eğitim ayaklar altında. Bunun en büyük kanıtı da sensin BAY POLİS 6 NIN bilmem kaçı. Gören de tüm polisler mesaisini tamamen catisarak yapıyor sanacak. Sıcak bölgelerde calisan asker polise elbet iyi tazminat verilmeli ancak geriye kalan çoğu polisin tüm gün harcadığı enerji ve topluma kattığı fayda öğretmenin 1 saati kadar değildir. İşini iyi yapmayan ogretmenler de var tabi ama sütten çıkmış ak kaşık olmayan Polis sayısı çok fazladır. Vatandaş bir iki soru sorar paşalar bam güm dalar adama 10 kişi birden. Öğretmen saatlerce gırtlak patlatır bir harfi öğretene kadar. Son olarak öğretmenliği ve tabi birçok mesleği yapmak için kafayı yormak lazım. BAY POLİS 6 NİN BİLMEM KAÇI İÇİN BUNU YAPMASİNA GEREK YOK

Misafir Avatar
Uğur 1 hafta önce

18 aydır 12/12 çalışıyorum ve izinsiz.Dağda bayırda değilim ama doğu burdan iyiydi görev açısından.Haftada 72 ila 84 saat çalışma.Bir öğretmen günde 8 saat çalışsa haftada 40 saat eder.Öğle aralarını da çalışmaya saydım.Yani tam iki katı ediyor.Kim kaç saat çalışıyorsa saat ücreti hesap yapsa devlet ve öğretmene de 500 tl fazla ödeme yapsa kim karlı çıkar?Ha şimdi diyeceksiniz ki sana kim polis ol dedi.Size kim öğretmen ol dedi..Yatarak ağlarsanız millet de 6 ay yattığınızı söylerse zorunuza gitmeyecek.Birde bişey tutturmuşlar dağda gezen polise lafım yok falan filan.