Kamuajans.com -  Milliyet'in sorularını yanıtlayan parti kurmayları bu konuda iki farklı görüşü savunuyor. Bir grup, Erdoğan'ın, "kişilere karşı işlenen suçları devlet affedemez" vurgusuna dikkat çekerek, "AK Parti iktidarda olduğu sürece Cumhurbaşkanımızın ve partimizin bu ilkesel tutumuna aykırı bir af yasası bu Meclis'ten geçmez" tezini savunurken, diğer grup Türkiye'nin geçmiş af tarihine dikkati çekiyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son Beştepe zirvesi sonrası, af düzenlemesi konusunda kulislerde "MHP'nin istediği şekilde bir af için Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 2023 beklenecek" iddiası konuşuluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni'nde konuştu. "FETÖ'nün adalet teşkilatındaki militanlarının kökünü kazıyoruz" diyen Erdoğan, MHP'nin istediği af düzenlemesiyle ilgili de ilk kez yeşil ışık yaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hakim ve Savcı Kura Töreni’nde konuşmuştu. Erdoğan konuşmasında 'yargı içinde yasa dışı örgütlenmelere kamplaşmalara izin vermeyeceğiz' dedi. Gündemdeki af tartışmalarına da değinen Erdoğan 'Son af tartışmaları bu rahatsızlığı daha da arttırmıştır. Arkadaşlarımızdan af tartışmasıyla uğraşmak yerine içeriği ve uygulamanın mahşeri vicdana daha uygun hale gelmesi yönünde çalışma yapmalarını istedim. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor' ifadelerini kullanmıştı.

Beştepe'deki hakim ve savcı kura töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Af konusunun maşeri vicdana uygun bir düzenleme haline getirilmesi için talimat verdim" demişti.

Cezaevlerinde mahkumların ve ailelerinin hayatlarında şu sıralar tek konuştukları şey af. Bütün mahkumların gündeminde af var. Cezaevinde umutlu bir bekleyiş varken dışarıda da mahkum yakınlarının umutlu bekleyişleri devam ediyor. MHP lideri Bahçelinin fitilini ateşlediği af yasasının ayrıntılarını MHP paylaştı. Ardından değerlendirmenin nasıl yapılacağı netleşmişti.

MHP af yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sunmuştu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız yaptığı açıklamada devlete karşı işlenen suçların kapsam dışı olduğunu vurgularken, tekliften 162 bin tutuklu ve hükümlünün yaralanacağını söylemişti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, bazı suçların ceza sürelerinde indirim öngören kanun teklifinin genel af ya da özel af olmadığını, şartlı ceza indirimi olduğunu söylemişti. Yıldız, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta ile Meclis'teki MHP Grup Yönetim Kurulu salonunda düzenlediği basın toplantısında, "kamuoyunu uzun süredir meşgul eden ancak sosyal bir zaruret haline gelen ceza indirimi ya da af şeklindeki düzenlemeyi" Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin talimatıyla hazırladığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada ''Bana bir rapor ulaşmış değil. Gerek anayasa gerek adalet komisyonundaki arkadaşlarımızla, ayrıca onların dışında ekip oluşturulsun, çalışma yapılsın' dedim. Devlete karşı işlenen suçları devletin af yetkisi vardır. Şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu temel ilkemiz. Dönünce göreceğiz. Konuşur, inceler, ona göre nihai kararımızı veririz.'' demişti.

MHP'nin af teklifiyle ilgili açıklama yapan TBB Başkanı Feyzioğlu, "Adam öldürenler, tecavüzcüler, belki uyuşturucu imal edenler, Türkiye'ye uyuşturucu sokanlar da kapsam içine girebilir" demişti.

Son olarak; AK Parti, af düzenlemesinin çerçevesinin daraltılarak, yerel seçimlerden sonra gündeme getirilmesini kararlaştırdı.

MHP'nin ceza indirimi öngören kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında önceki gün yapılan AK Parti MYK toplantısında masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre MYK üyelerinin tamamına yakını, MHP'nin teklifine yönelik olumsuz görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Kişilerin kişilere karşı işledikleri suçlar konusunda karar vermemiz doğru değil. Kimsenin vebalini alamayız. Vicdanları kanatamayız" diyerek MHP'nin teklifinin mevcut halini kabul edemeyeceklerini anlattığı öğrenildi. Erdoğan bu konuda diğer muhalefet partileri ile uzlaşma ihtimalini de sordu, kurmayları ise muhalefet partilerinin destek vermesinin düşük bir ihtimal olduğunu dile getirdi.

Toplantıda, toplumda bir mutabakat oluşturacak ve geniş bir vicdan sözleşmesi anlamına gelecek bir çerçeve çizilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında bir komisyon kurulması benimsendi.

Toplantıda, yerel seçimler öncesinde 'af' tartışmalarının olumsuz algılanacağını, eğer yapılacaksa, bunun seçim sonrasına bırakılması da kararlaştırıldı. Toplantıda, yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 65-70'inin af düzenlemesine karşı çıktığı bilgisi de verildi.

Toplantıda, denetimli serbestlik ile adli kontrol uygulamalarının kapsamının genişletilebileceği de masaya yatırıldı.

Alandakilerden birine "Canım kardeşim boşuna uğraşma. Biz rastgele cezaevlerine girenlere cezaevinin kapısını açamayız." diyen Erdoğan, "Devlete karşı işlenen suçları devlet affeder o ayrı bir konu ama şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu böyle bilinsin. Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız. Buna evet diyor musunuz?" diye konuştu. Vatandaşlar da Erdoğan'ın sorusuna "hayır" diye yanıt verdi.

Demokratik bir şekilde sorarak cevabını aldığını ifade eden Erdoğan, "Böyle bir şey olamaz. Şimdi birileri çıkarmış 'af'... Ne affı? Eğer benim mağdurum, mazlumun bu noktada 'tamam ben affettim' diyorsa, bu ayrı konu ama biz asla. O zaman adil bir iktidar olamazsınız. O zaman adaletle hükmeden bir iktidar olamazsınız." şeklinde konuştu.

**************


MHP Genel başkan yardımcısı Fethi Yıldız, MHP'nin AK Parti'ye yaptığı af teklifinin detaylarını açıklamıştı.

MHP'nin yaptığı af teklifinin detayları:

- 19 Mayıs 2018'e kadar ki suçlarda cezadan 5 yıl şartlı indirim.

- Devlete karşı işlenen suçlar ve terör suçları kapsam dışı bırakılmıştır.

- Cinayet, cinsel, kadın-çocuklara yönelik suçlar da kapsam dışı bırakılmıştır.

Teklif pazartesi günü meclis başkanlığına sunulacak.

Düzenleme yasalaşırsa 162 bin hükümlü faydalanacak.

MHP'nin verdiği yasa teklifinin Meclis'teki görüşmeleri, 1 Ekim'de Meclis'in yeni yasama yılına başlamasıyla birlikte gündeme gelebilecek. MHP, diğer partilerden de destek bularak teklifi Meclis'ten geçirme yoluna gidebilir ancak AK Parti'nin teklife destek vermesi, teklifin yasalaşmasında önemli olacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "devlete karşı işlenmiş suçlar" için af konusunun düşünülebileceği, şahıslara karşı işlenen suçlar için af düzenlemesine çok sıcak bakmadıkları yönündeki mesajları, AK Parti kurmaylarının ana hareket noktasını oluşturuyor. AK Parti hukukçu kurmayları, MHP'nin teklifiyle ilgili detaylı bir inceleme yaparak, hem ceza indirimi kapsamına giren suçların hangileri olduğu, hem de kapsam dışı tutulanların neler olduğuna ilişkin derinlemesine ve kapsamlı bir çalışma yapacak. Bu nedenle AK Parti, teklifle getirilen ceza indirimlerinden hangi suçlardan kaç kişinin yararlanacağıyla ilgili Adalet Bakanlığı verileriyle bir değerlendirme yapacak.

Teklifin ilk incelemesinde AK Parti kurmayları, özellikle kamuya karşı işlenen suçların büyük bölümünün kapsam dışında olmasına dikkat çekiyorlar. AK Parti kanadında, toplumsal barışın sağlanması yönünde atım atılması için devlete karşı işlenen suçlardan bazılarında ceza indirimine gidilmesi gerektiğine işaret ediliyor. AK Parti'nin kaygısı, geçmiş dönemlerde getirilen ve ceza indirimi olarak öngörülmesine rağmen daha sonra Anayasa Mahkemesi yoluyla kapsamın genişletilme olasılığı. Bu nedenle AK Parti kurmayları, her ne kadar ceza indirimi uygulanmayacağı belirtilen suçlar sayılmış olsa da, bu çerçevenin Anayasa Mahkemesi yoluyla genişletilme olasılığının önüne geçecek bir düzenleme yapılmasının önemine işaret ediyor. AK Parti kurmayları, yapacakları detay incelemenin ardından kendi aralarında teklifin detaylarını müzakere ettikten sonra Başkan Erdoğan'ın katıldığı parti toplantılarında konuyu tartışarak bu konudaki tavırlarını netleştirecekler.

Kanun teklifinin 19 Mayıs 2018'den önce işlenen suçları kapsadığını bildiren Yıldız, tabi olunan infaz kümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan bir defaya mahsus olmak üzere beş yıl indirim yapılmasının öngörüldüğünü söyledi.

Yıldız, toplam 253 bin civarında tutuklu ve hükümlü bulunduğunu, terör suçlusu olarak 25 bin 63 hükümlü, 20 bin 643 tutuklu kişi olduğunu dile getirdi. Ayrıca adam öldürme suçlarından 22 bin 610 hükümlünün, 5 bin 664 tutuklunun bulunduğunu aktaran Yıldız, cinsel saldırıya karşı da 13 bin civarında suçlu bulunduğunu aktardı. Yıldız, devlete karşı işlenen suçlar kanun kapsamı dışındadır dedi. 

Cumhur ittifakının yerel seçimlerde nasıl bir mekanizmaya dönüşeceği konusunda mutabakata verilmiş bir konu yoktur. Bu konu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız ile sayın Bahçeli'nin bir araya gelmesiyle ilgili konuşulacaktır. Bu ne şekilde, hangi tarzda gerçekleşecektir? Kendi içimizde değerlendirmemizi yapacağız.

Cumhur İttifakının en önemli maddelerinden biri olan mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın cezasının sonlandırılarak af çıkarılması yönünde MHP'nin talebi yüzbinlerce kader mahkumununda af beklemesine neden olmuştu. Seçimin üzerinden bir süre geçmesi ve af yasasının hala meclise gelmemiş olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşayan kader mahkumları taleplerini sosyal medyada yineledi.

İşte Taleplerden Bazıları

"ÜlkücüSözü AfÇözüm" çok çok geç kalındı bile ekim ayını bile beklemeden ağır fetö yargı mağduriyetleri giderİlmelidir NET 

Çünkü biz ülkücülere inanıyoruz.
Ülkücülerin sözü yerde kalmaz bunu da biliyoruz.
Bunun icin bu ülkeye adaletti ülkücüler getirecek bunu da biliyoruz...

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Ne Demişti

Af ile ilgili daha önce açıkladığımızın çerçevesinde duruyoruz. Pozisyonumuzda değişiklik yok. Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamayı yaptı. Daha önceki pozisyonumuzu aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık.


 
KamuAjans.com - özel haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Adsiz 7 saat önce

Biz oy kullanmaya giderken bir dakika bile teretdut etmiyorz neden cikmiyor bu af ben kocami istiyorm ne olacak ya bir sans verin 2 .ci bir sans vermeyin ya sadece indirm istiyorsayn r.t.erdogan baskanimiz sizi cok seviyorz ama sizde bizi sevin bir umut verin artik

Misafir Avatar
Umut 9 saat önce

Kardeşim 18 aydır içerde neden yanlış arkadslar yüzünden suçu olmadığı beraat ettiği halde 2. Duruşmada 18 ay ceza verdiler beraat ettim diye evlendi güzel bir işi vardı ceza gelince eşide ayrıldı gitti bu şekilde ceza alanlar mağdur bence 25 yaşında gelecekleri karardı gerçekten suç işleyip toplumunduzenini bozanlar kadın yok ama bu boşuna içerde olmak değilde nedir cumhurbaşkanıma güveniyorum inaniyorum enkısa zamanda tüm mağdurların sesini duyacağına inanıyorum lütfen artık umudumuzu kırmayın çıkarın şu affı

Misafir Avatar
Emre 9 saat önce

Şimdi diyor ki uyuşturucuya af yok ben 1 sene tutuklu kapalı ceza evinde yattım şuan 6 sene 2 ay cezam onaylandı ama ben suçu işlemedim suça teşebbüsten ceza aldim ve 2 senedir dışarıdayım Allah'a şükür 1 grm uyuşturucu içmedim şimdi soruyorum başbakana neden ben yararlanamıyorum ve sicilim tek uyuşturucudan var başka hiç bir suçtan yok arkadaş ortamına uydum ve oraları görünce akıllandım neden benim geleceğimi kapatıyorsunuz ki yani oraları kimse görmeyince bilemiyor arkadaşlar ben akıllandım ve isime gücüme bakıyorum yuva kuracaktım dosya onaylandı bi af geliyor dediler ümitlendim nisan yaptım şimdide gelmiyor diyip nisanlimdan ayrıldım soruyorum bu affı bize vermeyen cumhurbaşkanı biz terörist değiliz bi savaş çıksa suriyeliler gibi kaçmayız gerekirse taş atar vatanımızdan kaçmayız oyum hep akp di ama şimdi ben akp ye oy veremem bu yargı çok yanlış bana göre orda çok pişman olan insanlar var sizde içerde yattınız başkanım en çok sizin anlamanız lazım oranın ne olduğunu bence iyi düşünün.....

Misafir Avatar
RAMAZAN ÖZTÜRK 10 saat önce

Ne olacaksa olsun bir an evvel, (ümit)umut fakirin ekmeği,..... beklemek sabretmek çok zor.

Misafir Avatar
ramazam göncū 10 saat önce

sayįn cunhurbaskanım lutfen af cıkarım arttık yeter kurtarın bizi bu dertten size yalvarıyorum

Misafir Avatar
BİRGÜL 12 saat önce

SN CUMHUR BAŞKANIM,ALLAH MUHAMMET AŞKINA UYUŞTURUCUYA AF ÇIKARMAYIN.ŞAHSEN BEN UYUŞTURUCU BAĞIMLISI BİR GENCİN YAKINIYIM ONLARIN İÇERDE OLMASI ÇOK DAHA EMNİYETLİ LÜTFEN GEREKİRSE SATICILARA ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI VERİLSİN.AYRICA BAHÇELİNİN AF KAYGISINI DA ANLAMAK ÇOK ZOR...

Misafir Avatar
zaza 12 saat önce

Akparti ancak karıları toplu ya konuşa.bu saatten sonra AKP benim için .beskurus etmezzz.

Misafir Avatar
Ahmet 15 saat önce

Umut fakirin ekmegi umudunuzu kaybetmeyn gec kalmasinin sebebi getirisi yok devlete imar affi degil bedelli askerlik degil getirisi olsa yani arada para olsa coktan cikmiskardi ama neyse dusmez kalkmaz bir Allah