banner183

Kimler Özel Güvenlik Kimlik Kartı Alabilir? Özel Güvenlik Kartı Alım Koşulları Nelerdir?
Kamuajans.com - Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı almak için ikamet edilen ildeki il emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüğüne müracaat edilir. Jandarma sorumluluk bölgesinde ikamet edenler ise arşiv araştırması ve/veya güvenlik soruşturması yapılmak üzere il jandarma komutanlığına başvuru yaptıktan sonra, tahkikatları olumlu olanlar il jandarma komutanlığı tarafından verilecek bilgi formu ve 19’uncu sorunun cevabında istenen belgeler ile birlikte il emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüğüne müracaat etmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engeli bulunmayan, özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olan, çeşitli suçlardan dolayı mahkum olmayan, 18 yada 21 yaşını doldurmuş, en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul, lise veya dengi okul mezunu olan, haklarında valilikçe yapılacak güvenlik soruşturması olumlu olan herkes özel güvenlik görevlisi olabilir. 

KİMLİK KARTLARININ DEĞİŞİM SÜRESİ UZATILDI

Özel güvenlik görevlilerinin hâlihazırda kullanmış oldukları eski kimlik kartlarının değişim tarihi 30.06.2017 olarak belirlenmişti. Ancak iller tarafından gerçekleştirilen randevu işlemlerinde yoğunluk yaşanması nedeniyle mağduriyet yaşanmaması için eski kimlik kartı değişim tarihi 31.12.2017’ye kadar uzatılmıştır. 

İlk kez özel güvenlik görevlisi kimlik kartı almak için gerekli belgeler:

1 - T.C. Kimlik Numarası,

2 - Diploma fotokopisi (aslı görülecek),

3 - Sağlık raporu (eğitime başlamadan önce bir sureti eğitim kurumuna, aslı ise kimlik başvurusunda il emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüğüne veya jandarma komutanlığına verilecek),

4 - Özel güvenlik görevlisi çalışma izni ruhsat harcı dekontu,

5 - Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu,

6 - Dört adet, arka fon rengi beyaz ve açık renk giysi ile son 6 (altı) ay içerisinde cepheden çekilmiş biyometrik fotoğraf,

7 - Kimlik kartı ücret dekontu, (Kimlik kartı ücreti ve yatırılacağı hesap numarası için tıklayın) ile birlikte parmak izi alınabilmesi ve verilen bilgilerin doğruluğunun imza ile teyit edilebilmesi için şahsen müracaatı gerekmektedir.

Kimlik kartını yenilemek için gerekli belgeler:

1 - T.C. Kimlik Numarası,

2 - Bir adet, arka fon rengi beyaz ve açık renk giysi ile son 6 (altı) ay içerisinde cepheden çekilmiş biyometrik fotoğraf,

3 - Kimlik kartı ücreti dekontu, (Kimlik kartı ücreti ve yatırılacağı hesap numarası için tıklayın)

4 - İnternet adresimizde bulunan “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu”nun doldurulması, (Yenileme eğitimi sonrası kimlik kartı alacaklar için istenecektir) ile birlikte, verilen bilgilerin doğruluğunun imza ile teyit edilebilmesi için şahsen müracaatı gerekmektedir.

Mevcut kimlik kartını kayıp, yıpranma vb. nedenlerle yenilemek isteyenler, arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasının nereden yapıldığına bakılmaksızın il emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüğüne müracaat etmelidir.

Jandarma sorumluluk bölgesinde ikamet edenler kimlik kartını yenilemek için arşiv araştırması ve/veya güvenlik soruşturması yapılmak üzere il jandarma komutanlıklarına başvuru yaptıktan sonra, tahkikatları olumlu olanlara il jandarma komutanlığı tarafından verilecek bilgi formu ve 19’uncu sorunun cevabında istenen belgeler ile birlikte il emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüğüne müracaat etmelidir.

Özel güvenlik kimlik kartı ücreti ne kadardır?Özel Güvenlik Görevlisi Çalışma İzni (Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı ) Harcı 01.01.2017 tarihinden geçerli 520,16 TL olmuştur.

Özel Güvenlik sınav harç ücretleri aynı kalmıştır, artış yapılmamıştır. 

İstanbul ili için Sınav Harç Ücreti Silahlı 70 TL, Silahsız 45 TL'dir. 
Özel güvenlik kimlik kartları, başvuru sahibinin müracaatında belirtmiş olduğu adrese PTT tarafından posta ile gönderilecektir.

• PTT tarafından kimlik sahibine (GSM numarası varsa) barkod numarasını içeren bir SMS gönderilecektir.

• Barkod numarası ile kimlik kartının teslim aşamaları internet üzerinden takip edilebilecektir.

• PTT görevlileri kimlik kartı teslimatı için alıcıların adreslerine 2 (iki) defa gidecektir. Alıcılara ulaşılamaması halinde (GSM numarası varsa) PTT tarafından gönderinin en yakın PTT şubesine bırakıldığını belirtir bir SMS gönderilecek ve kimlik kartı 10 gün süre ile bu PTT şubesinde bekletilecektir.

• 10 gün süre içerisinde alıcısı tarafından PTT şubesinden teslim alınmayan kimlik kartları, teslim adresinin bulunduğu ildeki özel güvenlik şube müdürlüğüne teslim edilecek ve PTT tarafından alıcılara gönderinin il özel güvenlik şube müdürlüklerinde olduğunu belirtir bir SMS gönderilecektir.

• Özel güvenlik şube müdürlüğünde bekletilen kimlik kartları 6 ay içerisinde alıcıları tarafından teslim alınmaz ise imha edilecektir.

İl emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüklerince, 6 ay içerisinde alıcılar tarafından teslim alınmaması sebebiyle imha edilen kimlik kartlarının yerine yenisinin verilmesi için talep olması halinde, alıcı kaynaklı gecikmeden dolayı imha işlemi yapıldığından yeni müracaat işleminden ücret alınacaktır.

Silahsız özel güvenlik sertifikası ve/veya kimlik kartı alanlar, silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak istediğinde, silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli şartları taşımak kaydıyla, herhangi bir özel güvenlik eğitim kurumunda 20 saat temel silah bilgisi ve atış eğitimi alarak, eğitim sonrasında yapılacak olan sınavda başarılı olmak kaydıyla silahlı özel güvenlik sertifikası ve özel güvenlik görevlisi kimlik kartı alabilir.

Silahsız özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitimini silahlı olarak almak istemeleri durumunda, yenileme eğitimi için belirlenen 50 saatlik eğitim ile birlikte 20 saatlik temel silah bilgisi ve atış eğitimini almaları, yenileme sınavına girmeleri ve daha sonra yapılacak olan temel silah eğitim sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

İlk defa kimlik kartı alacaklardan bir defaya mahsus olmak üzere çalışma izni ruhsat harcı alınmaktadır. Yenileme eğitimi sonrası çalışma izni ruhsat harcı alınmamaktadır. (Çalışma izni ruhsat harcı miktarı ve yatırılacağı hesap numarası için tıklayın)

Yenileme eğitimini tamamladıktan sonra yapılacak olan kimlik kartı müracaatında sağlık raporu alınması gerekmemektedir.

Özel güvenlik sertifikası aldıktan sonra kimlik kartı müracaatını belirli bir zaman geçirdikten sonra yapan kişilerin kimlik kartının geçerlilik süresi ne kadardır?

Temel eğitim sonrası verilen sertifikanın geçerlilik süresinin bitiminde kimlik kartının geçerlilik süresi de sona erer.

YENİ ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTLARI HAKKINDA DUYURU


06/06/2016 tarihi itibariyle özel güvenlik görevlileri ve yöneticilerine yeni kimlik kartları verilmeye başlanacaktır. Kimlik kartları polikarbon malzemeden, taşıması kolay, üzerinde sahtesinin yapılmasını önleyici çeşitli güvenlik uygulamaları barındırmaktadır.

Yeni kimlik kartı başvuru alma işleminde fiilen çalışan özel güvenlik 
görevlilerine öncelik verilecek, fiilen çalışanlardan ise hava yolu, deniz yolu ve raylı ulaşım sistemlerinde çalışanlar ile adliye ve diğer kamu kurumlarında çalışanlara öncelik verilecektir.

Yeni kimlik kartı alacak özel güvenlik görevlileri ve yöneticileri çalıştıkları 
kurum, kuruluş veya birimleri aracılığı ile il özel güvenlik şube müdürlüklerinden randevu almak suretiyle başvuru yapacaklardır.

Başvuru alma işleminde;

 Son 6 (altı) ay içerisinde açık renk giysi ile çekilmiş, arka zemin rengi 
beyaz 2 adet vesikalık biyometrik fotoğraf,

 2016 yılı için belirlenen 20.00 TL.sı ücretin Türk Polis Teşkilatını 
Güçlendirme Vakfının T.Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi IBAN TR58 0001 5001 5800 7303 9981 15 numaralı hesabına T.Vakıflar Bankası şubelerinden yatırıldığına dair makbuz, İl özel güvenlik şube müdürlüklerine teslim edilecektir. 

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNE DAİR KANUN  ​

 680 SAYILI K.H.K'NIN UYGULANMASI HAKKINDA GENELGE.pdf

 ​​​KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE ÖZEL GÜVENLİKLE İLGİLİ BÖLÜMLER.pdf​


KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ahmet Silvanlı 1 ay önce

Selamun aleyküm Bursa da yaşıyorum Nisa'nın 6 sında bütün evraklarımı eksiksiz verdim ücretini yatırdım soruşturma devam ediyor diyorlar nerdeyse 3 ay olucak hala çıkmadı işe giremiyorum bu yüzden ne zaman gelir benim silahlı özel güvenlik kimlik kartım. Şimdiden teşekkür ederim

Misafir Avatar
Şahin 2 hafta önce

Güvenlik olmak istiyorum nasil olurum

Misafir Avatar
Sahin 2 hafta önce

guvenlik sinavini gectim ama il disindayim farkli bi ile ikametkahimi alsam oradan kimlik karti basvurusu yapabilir miyim

banner198