Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlandı Mı ?
Kamuajans.com - 2017 İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı başvuruları, 13-20 Temmuz 2017 tarihleri arasında bir başvuru merkezinden veya https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapıldı. Sınava katılacak adayları bilgilendirmek amacıyla sorulacak sorularla ilgili detaylar şöyle:

Buna göre, 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış (1 Ocak  1982 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar) ve üniversitelerin siyasal bilgiler,  hukuk, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara  denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilen yurt dışındaki en az  4 yıl süreli fakültelerden mezun olanlar sınava başvurdular.

9 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da saat 10.00'da yapılan 2017 İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı (2017-Kaymakamlık) 100 dakika sürdü. 2017 İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı'nın ardından sınava katılan adaylar soru ve cevapların yayınlanmasını dört gözle bekliyorlar.
 
Sınavda adayların, kendisinden istenen bir konuda uzun ya da kısa bir metin yazmasına, verilen problemleri yazarak çözmesine ya da verilen sorulara uzun veya kısa, yazılı cevaplar vermesine dayanan açık uçlu (yazılı) sınav uygulandı. Sınavda adaylara, en az 16 açık uçlu sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür ile en az 24 açık uçlu sorudan oluşan Alan Bilgisi uygulandı.

Soruların, konular içerisindeki yaklaşık oranı aşağıdaki gibiydi:

Genel Yetenek ve Genel Kültür (%40): Türkçe (%15), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (%5), Türkiye’nin Sosyo-ekonomik Yapısı (%10) ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (%10) ile ilgili sorulardan,

Alan Bilgisi (%60): Anayasa Hukuku (%10), İdare Hukuku (%20), Türkiye’nin İdari Yapısı (%8), Türkiye’de Mahalli İdareler (%7), Ekonomi (%15) ile ilgili sorulardan oluşacaktır. Soruların konu içerisindeki oranı %20 oranında eksik veya fazla olabilecektir. Tüm adaylara aynı sorular soruldu. 

Adaylar, sınavdaki açık uçlu (yazılı) soruların cevaplarını soru kitapçığında yer alan cevap alanlarına yazdılar, cevaplar ÖSYM’de taranıp adaydan bağımsızlaştırılarak elektronik ortama aktarıldı. Adayların sadece soru kitapçığında belirlenen cevap alanına yazdıkları cevapları değerlendirmeye alındı. Adayların sorulara verdiği cevaplar, cevap anahtarı göz önünde bulundurularak, en az iki puanlayıcı tarafından adaydan bağımsız olarak soru bazında değerlendirildi. Söz konusu puanlayıcılar, değerlendirdikleri sorunun cevabına aynı puanı vermedikleri takdirde sorunun cevabı bir başka puanlayıcı tarafından tekrar değerlendirilecek ve bu puanlayıcının belirlediği puan dikkate alındı. 

2017 Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı Soru ve Cevaplarının yayınlanma tarihine ilişkin bir duyuru yapılmamakla birlikte soru ve cevaplar yayınlandığında sitemizde anlık olarak yayınlayacağız...

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Vali 2 hafta önce

Sınav zordu

Misafir Avatar
Kaymakam: 2 hafta önce

Başarı zoru başarmaktır...