KamuAjans.Com - Memurluk hayali kuran yüzbinlerce kişinin beklediği ilk haber Adalet Bakanlığı'ndan geldi. Adalet Bakanlığının 2018 yılında 15 bin 500 kişilik memur alımı yapması bekleniyor. 4 bin civarı poersonelin hakim ve savcılardan oluşması beklenirken geri kalan kadrolar ise henüz netleşmedi.

Adalet Bakanlığı ve CTE, personel alım ilanlarını 2016 ve öncesindeki yıllarda 3 dönem şeklinde yapmaktaydı. Ancak 2017 y5ılında bu 2 döneme indirildi. Şubat döneminde ve Ekim döneminde 2 alım yapıldı. 2018'de de bu durum böyle devam eder mi bilinmez ancak yeni alımın bu ayın sonuna doğru yapılması bekleniyor.


Adalet Bakanlığı 2018 yılı personel alımı hakkında bazı detaylar belli oldu. 2018 yılı bütçe görüşmelerinin tamamlanmasından sonra Başbakan Binali Yıldırım 2018 yılında yapılacak memur alımı, memur alımı kadro dağılımı, taşeron düzenlemesi gibi konulara değindi. Adalet Bakanlığı memur alımı konusunda da önemli açıklamalar yaptı.

 Adalet Bakanlığının 2018 bütçe tasarısı kitapçığı geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı. Paylaşılan bütçe tasarısı kitapçığına göre Adalet Bakanlığı 2017 ve 2018 yıllarında 15 bin 500 memur alımı yapacak. Yapılacak olan bu alımların  5 bin 500'ü hakim ve savcı olacak. Geri kalan personel alımı ise yardımcı yargı personeli olacaktır.

Adalet Bakanlığının 2018 yılında 15 bin 500 kişilik memur alımı yapması bekleniyor. Buna göre Adalet Bakanlığı 15 bin 500 memur alacak. Peki kadrolara göre dağılım nedir, ne zaman alımlar yapılacak.

Ülkemizin en önemli kurumlarından bir tanesi olan ve Maliye Bakanlığının en çok kadro verildiği bakanlıklardan birisi Adalet Bakanlığı kendi bünyelerinde istihdam etmek üzere aralıklarla açıktan atama yöntemi ile memur alımları gerçekleştirmektedir.

KADROLARA GÖRE DAĞILIM NEDİR?

Adalet Bakanlığı 15 bin 500 memur alımda 5 bin 500 kişilik alım hakim ve savcı kadrosu için yapılacaktır. Kalan 10 bin kişilik kadro ise infaz koruma memuru (İKM) gardiyan, zabıt katibi, şoför, teknisyen, mübaşir vb. gibi yardımcı hizmet sınıflı kadrolar için yapılması beklenmektedir.

NE KADAR ALIM YAPILACAK?Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre Adalet Bakanlığında istihdam etmek üzere  2018 yılında 15 bin 500 personel alınacak. Bu kapsamda zabıt katibi alımı, infaz koruma memuru alımı gibi farklı branşlarda ve pozisyonlara personel istihdam edilecek. Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 5 Ekim 2017 Tarihli ve 30201 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

ALIMLAR NE ZAMAN YAPILACAK

Peki Adalet Bakanlığının 15 bin 500 kişilik memur alımı ilanı ne zaman yayımlanacak. Bu konu hakkında henüz net bir tarih bulunmamaktadır. Fakat alımların en kısa süre içerisinde kamuoyuna duyurulması bekleniyor. İlk alımların 218 yılının ilk çeyreğinde yapılması beklenirken yine alımların büyük bir bölümünün 2018 yılının ikinci yarısından sonra yapılması beklenmektedir.


Adalet Bakanlığının 2018 bütçe tasarısı kitapçığı geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı. Paylaşılan bütçe tasarısı kitapçığına göre Adalet Bakanlığı 2017 ve 2018 yıllarında 15 bin 500 memur alımı yapacak. Yapılacak olan bu alımların  5 bin 500'ü hakim ve savcı olacak. Geri kalan personel alımı ise yardımcı yargı personeli olacaktır.

Binali Yıldırım yaptığı açıklamalarında kamu kurum ve kuruluşlarına 110 bin memur alımı yapılacağını ifade etti. Söz konusu memur alımlarının içinde Adalet Bakanlığı CTE 15 bin zabıt katibi ve infaz koruma memuru alımı da yer alıyor. 15 bin kişilik bu alım hakkında geri sayım başladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre Adalet Bakanlığına 2018 yılında 15 bin personel alınacak. Bu kapsamda zabıt katibi alımı, infaz koruma memuru alımı gibi farklı branşlarda ve pozisyonlara personel istihdam edilecek. Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 5 Ekim 2017 Tarihli ve 30201 Sayılı Resmî Gazete'de yayınlandı. Buna göre, boy ve kilo şartı aranan infaz koruma memuru alımında, ilan edilen kadro sayısının 10 katı aday sözlü sınava alınacak. İnfaz koruma memuru alımında; erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm'den kısa boylu olmamak şartı ile birlikte boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13'ten fazla, 17'den az olmaması gerekiyor.


GARDİYANLAR ASKERLİK YAPAR MI?

Evet infaz koruma memurları da askerlik görevlerini yerine getirmek durumdadırlar.

KamuAjans.com - Özel Haber

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sefa 6 saat önce

Başvurular ne zaman olacak bi an önce açıklansa bi bilgisi olan var mı ?

Misafir Avatar
Uzman çavuş 13 saat önce

Sayımız çok değil ve işte tecrübemiz küçümsenemez uzman çavuş olarak alım bekliyoruz

Misafir Avatar
Uzm.CVS lar 2 gün önce

Arkadaslar boş muhabbet için yazılar yazmayın ikm alımında kpss şartı yillerde belli taban 70 ikincisi aciktan atamalar yapılması lütfen bizler var olan haklarimizla girmek isterken SAÇMA İNSANLARIN sayfayi meşgul etmesin

Misafir Avatar
hasan uçar 3 gün önce

bu kadar boş kadro varken adalet bakanlığında halen neden insanları bekletiyorlar

Misafir Avatar
Devlet 3 gün önce

Bütün istekleriniz tarafımca okundu saçma sapan konuşmayın size bi sorcaz Yok 60la alınsın Yok anaokulu mezunu başvursun yok kpss şartı aranmasın

Misafir Avatar
Kader 4 gün önce

Uzmanlara hak verilsin

Misafir Avatar
Nermin 4 gün önce

Lütfen KPSS puanı 60 a dusurulsun

Misafir Avatar
hatice 4 gün önce

2016 kpss puanı mı olacak bilen var mı?