Kamuajans.com -  Milliyet'in sorularını yanıtlayan parti kurmayları bu konuda iki farklı görüşü savunuyor. Bir grup, Erdoğan'ın, "kişilere karşı işlenen suçları devlet affedemez" vurgusuna dikkat çekerek, "AK Parti iktidarda olduğu sürece Cumhurbaşkanımızın ve partimizin bu ilkesel tutumuna aykırı bir af yasası bu Meclis'ten geçmez" tezini savunurken, diğer grup Türkiye'nin geçmiş af tarihine dikkati çekiyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son Beştepe zirvesi sonrası, af düzenlemesi konusunda kulislerde "MHP'nin istediği şekilde bir af için Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 2023 beklenecek" iddiası konuşuluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni'nde konuştu. "FETÖ'nün adalet teşkilatındaki militanlarının kökünü kazıyoruz" diyen Erdoğan, MHP'nin istediği af düzenlemesiyle ilgili de ilk kez yeşil ışık yaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hakim ve Savcı Kura Töreni’nde konuşmuştu. Erdoğan konuşmasında 'yargı içinde yasa dışı örgütlenmelere kamplaşmalara izin vermeyeceğiz' dedi. Gündemdeki af tartışmalarına da değinen Erdoğan 'Son af tartışmaları bu rahatsızlığı daha da arttırmıştır. Arkadaşlarımızdan af tartışmasıyla uğraşmak yerine içeriği ve uygulamanın mahşeri vicdana daha uygun hale gelmesi yönünde çalışma yapmalarını istedim. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor' ifadelerini kullanmıştı.


Beştepe'deki hakim ve savcı kura töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Af konusunun maşeri vicdana uygun bir düzenleme haline getirilmesi için talimat verdim" demişti.

Cezaevlerinde mahkumların ve ailelerinin hayatlarında şu sıralar tek konuştukları şey af. Bütün mahkumların gündeminde af var. Cezaevinde umutlu bir bekleyiş varken dışarıda da mahkum yakınlarının umutlu bekleyişleri devam ediyor. MHP lideri Bahçelinin fitilini ateşlediği af yasasının ayrıntılarını MHP paylaştı. Ardından değerlendirmenin nasıl yapılacağı netleşmişti.

MHP af yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sunmuştu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız yaptığı açıklamada devlete karşı işlenen suçların kapsam dışı olduğunu vurgularken, tekliften 162 bin tutuklu ve hükümlünün yaralanacağını söylemişti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, bazı suçların ceza sürelerinde indirim öngören kanun teklifinin genel af ya da özel af olmadığını, şartlı ceza indirimi olduğunu söylemişti. Yıldız, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta ile Meclis'teki MHP Grup Yönetim Kurulu salonunda düzenlediği basın toplantısında, "kamuoyunu uzun süredir meşgul eden ancak sosyal bir zaruret haline gelen ceza indirimi ya da af şeklindeki düzenlemeyi" Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin talimatıyla hazırladığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada ''Bana bir rapor ulaşmış değil. Gerek anayasa gerek adalet komisyonundaki arkadaşlarımızla, ayrıca onların dışında ekip oluşturulsun, çalışma yapılsın' dedim. Devlete karşı işlenen suçları devletin af yetkisi vardır. Şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu temel ilkemiz. Dönünce göreceğiz. Konuşur, inceler, ona göre nihai kararımızı veririz.'' demişti.

MHP'nin af teklifiyle ilgili açıklama yapan TBB Başkanı Feyzioğlu, "Adam öldürenler, tecavüzcüler, belki uyuşturucu imal edenler, Türkiye'ye uyuşturucu sokanlar da kapsam içine girebilir" demişti.

Son olarak; AK Parti, af düzenlemesinin çerçevesinin daraltılarak, yerel seçimlerden sonra gündeme getirilmesini kararlaştırdı.

MHP'nin ceza indirimi öngören kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında önceki gün yapılan AK Parti MYK toplantısında masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre MYK üyelerinin tamamına yakını, MHP'nin teklifine yönelik olumsuz görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Kişilerin kişilere karşı işledikleri suçlar konusunda karar vermemiz doğru değil. Kimsenin vebalini alamayız. Vicdanları kanatamayız" diyerek MHP'nin teklifinin mevcut halini kabul edemeyeceklerini anlattığı öğrenildi. Erdoğan bu konuda diğer muhalefet partileri ile uzlaşma ihtimalini de sordu, kurmayları ise muhalefet partilerinin destek vermesinin düşük bir ihtimal olduğunu dile getirdi.

Toplantıda, toplumda bir mutabakat oluşturacak ve geniş bir vicdan sözleşmesi anlamına gelecek bir çerçeve çizilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında bir komisyon kurulması benimsendi.

Toplantıda, yerel seçimler öncesinde 'af' tartışmalarının olumsuz algılanacağını, eğer yapılacaksa, bunun seçim sonrasına bırakılması da kararlaştırıldı. Toplantıda, yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 65-70'inin af düzenlemesine karşı çıktığı bilgisi de verildi.

Toplantıda, denetimli serbestlik ile adli kontrol uygulamalarının kapsamının genişletilebileceği de masaya yatırıldı.


**************

MHP Genel başkan yardımcısı Fethi Yıldız, MHP'nin AK Parti'ye yaptığı af teklifinin detaylarını açıklamıştı.

MHP'nin yaptığı af teklifinin detayları:

- 19 Mayıs 2018'e kadar ki suçlarda cezadan 5 yıl şartlı indirim.

- Devlete karşı işlenen suçlar ve terör suçları kapsam dışı bırakılmıştır.

- Cinayet, cinsel, kadın-çocuklara yönelik suçlar da kapsam dışı bırakılmıştır.

Teklif pazartesi günü meclis başkanlığına sunulacak.

Düzenleme yasalaşırsa 162 bin hükümlü faydalanacak.

MHP'nin verdiği yasa teklifinin Meclis'teki görüşmeleri, 1 Ekim'de Meclis'in yeni yasama yılına başlamasıyla birlikte gündeme gelebilecek. MHP, diğer partilerden de destek bularak teklifi Meclis'ten geçirme yoluna gidebilir ancak AK Parti'nin teklife destek vermesi, teklifin yasalaşmasında önemli olacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "devlete karşı işlenmiş suçlar" için af konusunun düşünülebileceği, şahıslara karşı işlenen suçlar için af düzenlemesine çok sıcak bakmadıkları yönündeki mesajları, AK Parti kurmaylarının ana hareket noktasını oluşturuyor. AK Parti hukukçu kurmayları, MHP'nin teklifiyle ilgili detaylı bir inceleme yaparak, hem ceza indirimi kapsamına giren suçların hangileri olduğu, hem de kapsam dışı tutulanların neler olduğuna ilişkin derinlemesine ve kapsamlı bir çalışma yapacak. Bu nedenle AK Parti, teklifle getirilen ceza indirimlerinden hangi suçlardan kaç kişinin yararlanacağıyla ilgili Adalet Bakanlığı verileriyle bir değerlendirme yapacak.

Teklifin ilk incelemesinde AK Parti kurmayları, özellikle kamuya karşı işlenen suçların büyük bölümünün kapsam dışında olmasına dikkat çekiyorlar. AK Parti kanadında, toplumsal barışın sağlanması yönünde atım atılması için devlete karşı işlenen suçlardan bazılarında ceza indirimine gidilmesi gerektiğine işaret ediliyor. AK Parti'nin kaygısı, geçmiş dönemlerde getirilen ve ceza indirimi olarak öngörülmesine rağmen daha sonra Anayasa Mahkemesi yoluyla kapsamın genişletilme olasılığı. Bu nedenle AK Parti kurmayları, her ne kadar ceza indirimi uygulanmayacağı belirtilen suçlar sayılmış olsa da, bu çerçevenin Anayasa Mahkemesi yoluyla genişletilme olasılığının önüne geçecek bir düzenleme yapılmasının önemine işaret ediyor. AK Parti kurmayları, yapacakları detay incelemenin ardından kendi aralarında teklifin detaylarını müzakere ettikten sonra Başkan Erdoğan'ın katıldığı parti toplantılarında konuyu tartışarak bu konudaki tavırlarını netleştirecekler.

Kanun teklifinin 19 Mayıs 2018'den önce işlenen suçları kapsadığını bildiren Yıldız, tabi olunan infaz kümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan bir defaya mahsus olmak üzere beş yıl indirim yapılmasının öngörüldüğünü söyledi.

Yıldız, toplam 253 bin civarında tutuklu ve hükümlü bulunduğunu, terör suçlusu olarak 25 bin 63 hükümlü, 20 bin 643 tutuklu kişi olduğunu dile getirdi. Ayrıca adam öldürme suçlarından 22 bin 610 hükümlünün, 5 bin 664 tutuklunun bulunduğunu aktaran Yıldız, cinsel saldırıya karşı da 13 bin civarında suçlu bulunduğunu aktardı. Yıldız, devlete karşı işlenen suçlar kanun kapsamı dışındadır dedi. 

Cumhur ittifakının yerel seçimlerde nasıl bir mekanizmaya dönüşeceği konusunda mutabakata verilmiş bir konu yoktur. Bu konu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız ile sayın Bahçeli'nin bir araya gelmesiyle ilgili konuşulacaktır. Bu ne şekilde, hangi tarzda gerçekleşecektir? Kendi içimizde değerlendirmemizi yapacağız.

Cumhur İttifakının en önemli maddelerinden biri olan mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın cezasının sonlandırılarak af çıkarılması yönünde MHP'nin talebi yüzbinlerce kader mahkumununda af beklemesine neden olmuştu. Seçimin üzerinden bir süre geçmesi ve af yasasının hala meclise gelmemiş olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşayan kader mahkumları taleplerini sosyal medyada yineledi.

İşte Taleplerden Bazıları

"ÜlkücüSözü AfÇözüm" çok çok geç kalındı bile ekim ayını bile beklemeden ağır fetö yargı mağduriyetleri giderİlmelidir NET 

Çünkü biz ülkücülere inanıyoruz.
Ülkücülerin sözü yerde kalmaz bunu da biliyoruz.
Bunun icin bu ülkeye adaletti ülkücüler getirecek bunu da biliyoruz...

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Ne Demişti

Af ile ilgili daha önce açıkladığımızın çerçevesinde duruyoruz. Pozisyonumuzda değişiklik yok. Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamayı yaptı. Daha önceki pozisyonumuzu aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık.


 
KamuAjans.com - özel haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sevda 3 saat önce

Cezaindirimi verin bari yeter artik imza cikardiniz basimiza hangi patron her gun izin verecekte imzaya seminere gideceksin biktik artık bir hataya ömür boyu cek

Misafir Avatar
Gülşah 4 saat önce

Ey yeri göğü yaradan Rabbim.bu bir AF değil altı üstü şartlı ceza indi.neyi bukadar büyüttünüz.Brunsonun elini kolulu sallıyarak gittiğini tüm Türkiye gördü.bizim evlatlarımız vatan haini değil.fetöyü bu ülkenin başına siz sardınız cezasını basit suçlardan büyük cezalar alan bizler çekiyoruz.Yerel seç.sonrasınada bırakırsanız bizden ailecek OY YOK.

Misafir Avatar
mahkum kızı 5 saat önce

Sayın başkanım ve devlet büyüklerim size yalvarıyorum babam bir eyleme katıldığı için 12 yil ceza aldı hayatı boyunca bir tek hata yaptı ve hepimizin hayatı maf oldu annem tek başına 5 çocuğa bakıyor bazen bize issettirmemek için elinden gelini yapıyor ama biz biliyoruz okul ev masrafı çok zor annem her akşam ağlıyor lütfen adalet bakanımız adalet için eylem yapanları terur damgasi vurmayın biz çocukların geleceyi için size yalvarıyorum kobani eylemine katılan tüm babalarada af çıksın babamı çok ozledim babamın bayramlarda evine gelmesini ozledim Allah aşkına siyasi tutsaklarada af çıksın bir eylem terur ve siyasi oldu adalet bumu vijdan bumu babasiz büyüyen çocuklar hergün ağlayan eşler ve anneler için bir kereye mahsus af getirin lütfen cumhur başkanım yalvarıyorum kurban olan Allah aşkına

Misafir Avatar
ummahan 5 saat önce

reis başkanım sizde vicdanda var merhamete var adam gibi adam başkan gibi baskansin biz sana sonuna kadar guveniyoruz sonuna kadarda senle olduk yine oluruz büyümüz olarak basimizda reis baskanim yalvariyorum af çıkar af istiyoruz neolur çok çok umutla bekliyoruz af çıksın onlar için bir umut bu baskanim şans verin birşey kaybetmezsiniz onlarda cayillikte yaptık ları hatalar Allah bile af ediyor sizde af edin makkum yakinlari umutla bekliyorlar yazık bu insanlara af çıkarın neyi bekliyorsunuz 8 ay oldu cikarin herkez bekliyor af cikmali biran once makumlar icerde umutla bekliyorlar bahçeli doğru konusuyor hakli çünkü 5 sene indirim makkumlar için umut bu şans verin hata yapmazlar niyemi çünkü biliyorlar suç yaparsa 5 sene dirim eklencek oyuzden yapmazlar onun için bu af önerisi guzel baskanim af ciksin sana güveniyoruz bahçeli herşeyi bilen biri neolcaginida biliyor destek vermelisin söz verdi sozunde durmali reis baskanim saygılar sana güveniyoruz

Misafir Avatar
umut 5 saat önce

Artık af çıksın

Misafir Avatar
anne anne 5 saat önce

baskanim onca insanlarin umutlarını kirmayin kaç aylardir affi bekliyoruz gunah bu insanlara af cikmali bizler sizin yaninizda olduk şimdi sizde bizlerin yaninda olun şans verin af cikmali umutla bekliyorlar büyüksün büyüklüğü göster af gelsin artık adalet yerini bulsun cocugum yer olmadigindan sabaha kada oturuyor boyle birseye ana dayana bilirmi daha oglum 20 yasinda sadece imza icin günah geclerimize sans vermelisin heryatan suçlu deyil Allah bile af ediyor siz niye etmiyorsunuz ucunda ölüm var dualar yeter sana reis baskanim bahceliye destek vermelisin söz verdi sozunde durmali onunda bildigi birseyler vardir af cikmali onca makkum lar ayleler bekliyor yazık degilmi baskanim af af çıkar büyüksün

Misafir Avatar
Sema 5 saat önce

Biran önce af gelsinde cocuklarin ve bizim yüzümüzde gülsün Allahim biran once af gellsin BASKANIM

Misafir Avatar
Fatma erkoc 6 saat önce

Saylan Cumhur başkanlm ben bir hoca kiziyim oyun hakkı benden sorulacak diye oyumu size verdim bende şimdi hakkım olan birseyi istiyorum evladım uyuşturucudan içerde ama arkadaş kurbanı oldu yanipmayan bir Allah bende sizden hakkım olanı istiyorum bir anne olarak afff istiyorum bir annenin feryadini duyun af edin afffff