KamuAjans.Com - Adalet Bakanlığının 2018 yılında 15 bin 500 kişilik memur alımı yapması bekleniyordu ve İşin Olsa ekibi olarak bizlerde bu alımlar hakkında defalarca haber yaptık. Buna göre Adalet Bakanlığı 15 bin 500 memur alacak. Peki kadrolara göre dağılım nedir, ne zaman alımlar yapılacak.

KADROLARA GÖRE DAĞILIM NEDİR?

Adalet Bakanlığı 15 bin 500 memur alımda 5 bin 500 kişilik alım hakim ve savcı kadrosu için yapılacaktır. Kalan 10 bin kişilik kadro ise infaz koruma memuru (İKM) gardiyan, zabıt katibi, şoför, teknisyen, mübaşir vb. gibi yardımcı hizmet sınıflı kadrolar için yapılması beklenmektedir.

ALIMLAR NE ZAMAN YAPILACAK

Peki Adalet Bakanlığının 15 bin 500 kişilik memur alımı ilanı ne zaman yayımlanacak. Bu konu hakkında henüz net bir tarih bulunmamaktadır. Fakat alımların en kısa süre içerisinde kamuoyuna duyurulması bekleniyor. İlk alımların 218 yılının ilk çeyreğinde yapılması beklenirken yine alımların büyük bir bölümünün 2018 yılının ikinci yarısından sonra yapılması beklenmektedir.

Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz haftalarda bir basın toplantısı düzenledi ve konuşmasında en can alıcı noktalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarında kamu kurum ve kuruluşlarından ilan bekleyen adayların yüzünü güldürecek bir açıklama yaptı. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarına göre kamu kurum ve kuruluşları açık pozisyonları için toplamda 110 bin memur alımı yapacak.

Adalet Bakanlığının 2018 bütçe tasarısı kitapçığı geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı. Paylaşılan bütçe tasarısı kitapçığına göre Adalet Bakanlığı 2017 ve 2018 yıllarında 15 bin 500 memur alımı yapacak. Yapılacak olan bu alımların  5 bin 500'ü hakim ve savcı olacak. Geri kalan personel alımı ise yardımcı yargı personeli olacaktır.


Binali Yıldırım yaptığı açıklamalarında kamu kurum ve kuruluşlarına 110 bin memur alımı yapılacağını ifade etti. Söz konusu memur alımlarının içinde Adalet Bakanlığı CTE 15 bin zabıt katibi ve infaz koruma memuru alımı da yer alıyor. 15 bin kişilik bu alım hakkında geri sayım başladı.

Adalet Bakanlığının 2018 bütçe tasarısı kitapçığı geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı. Paylaşılan bütçe tasarısı kitapçığına göre Adalet Bakanlığı 2017 ve 2018 yıllarında 15 bin 500 memur alımı yapacak. Yapılacak olan bu alımların  5 bin 500'ü hakim ve savcı olacak. Geri kalan personel alımı ise yardımcı yargı personeli olacaktır.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre Adalet Bakanlığına 2018 yılında 15 bin personel alınacak. Bu kapsamda zabıt katibi alımı, infaz koruma memuru alımı gibi farklı branşlarda ve pozisyonlara personel istihdam edilecek. Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 5 Ekim 2017 Tarihli ve 30201 Sayılı Resmî Gazete'de yayınlandı. Buna göre, boy ve kilo şartı aranan infaz koruma memuru alımında, ilan edilen kadro sayısının 10 katı aday sözlü sınava alınacak. İnfaz koruma memuru alımında; erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm'den kısa boylu olmamak şartı ile birlikte boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13'ten fazla, 17'den az olmaması gerekiyor.

Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 2017 yılının başlarında yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar 5 bin memur alacaklarını açıklamıştı. Beş bin kadro içinde infaz koruma memuru, mübaşir, şoför kadrolarından alımlar olacağını belirtmişti. Memurluk hayali kuran yüzbinlerce kişinin beklediği  o haber Adalet Bakanlığından geldi ve sınav ve yerleştirme süreci başladı. Süreçte bir çok yazılı ve uygulama sınavı tamamlandı. En son olarak da Sözleşmeli infaz ve koruma memuru, büro personeli (ceza infaz kurumu katipliği), teknisyen, diğer sağlık personeli (sağlık memuru), destek personeli (şoför, aşçı ve kaloriferci) sözlü sınavı gerçekleştirilerek 2017 Adalet Bakanlığı personel alım süreci tamamlanmış olacak. 2018 yılı personel alım süreci başlayacak.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (B) fıkrası, 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu’nun 114’üncü maddesi, 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ve Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği hükümlerine göre, EK-2 listede yeri, sayısı, unvanı ve niteliği belirtilen ceza infaz kurumları için sözleşmeli pozisyonda istihdam edilmek üzere 3.222 infaz ve koruma memuru, 89 büro personeli (ceza infaz kurumu katibi), 58 diğer sağlık personeli (sağlık memuru), 91 teknisyen, 75 destek personeli (şoför), 42 destek personeli (aşçı), 34 destek personeli (kaloriferci) olmak üzere toplam 3.611 personel alımı yapılacaktır.

Sözleşmeli infaz ve koruma memuru, büro personeli (ceza infaz kurumu katipliği), teknisyen, diğer sağlık personeli (sağlık memuru), destek personeli (şoför, aşçı ve kaloriferci) sözlü sınavı 25 Aralık 2017  ve devam eden günlerde yapılacak.  Alınacak personel sayısı ve unvanına göre sözlü sınavın tarihleri sınavı yapacak ilgili sınav merkezince belirlenerek ilan edilecektir. Sınav sözlü ve uygulamalı olarak yapılacak.

Memurluk hayali kuran yüzbinlerce kişinin beklediği ilk haber Adalet Bakanlığı'ndan geldi. 3 bin 222 İnfaz Koruma Memuru alımı yapacağını duyuran Adalet Bakanlığı memur alım ilanını yayınladı. KPSS puanı ve mülakat puanı yanında fiziki şartlarıda olan gardiyanlığın koşullarını belirten ilan Adalet Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Aylardır beklenen Adalet Bakanlığı personel alımı ilanı duyurusu yayınlandı. 3.222 infaz ve koruma memuru alınacak ve başvuruda bulunan adaylar sınava tabi tutulacak. İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) alımları için başvurular 25 Ekim Cuma günü tamamlandı. Sözlü sınava alınacak sayı kadro sayısının 10 katı olacak. Bu da yaklaşık 32 bin civarı adayın sözlü sınava alınacağı anlamına gelmektedir.
 

GARDİYANLAR ASKERLİK YAPAR MI?

Evet infaz koruma memurları da askerlik görevlerini yerine getirmek durumdadırlar.

KamuAjans.com - Özel Haber

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Aysegul 17 saat önce

Ya of cok istiyordum tarihini kacirmisim nasip napalim

Misafir Avatar
Veli uzm. 1 gün önce

Sayin Bakanım biz uzm.CVS lar az bir kısım kaldık açıkta bizlerdevet bir daha sans verilsin 7 yılını doldurmuş kadrolu atamalarimiz var haklarimiz kanunlarla mevcuttur saygilarimla.arz ederim

Misafir Avatar
Mert olan 2 gün önce

Ben de uzmandım bekliyorum inşAllah çıkar kanun bizde gireriz.

Misafir Avatar
Ahmet 2 gün önce

Sayın Bakanım 7 yılını doldurup açıktan atamamiz olan uzm.CVS lariz durumumuz çok kötü ne olur bu dönemde en kisa sürede bizlerden de alırsınız

Misafir Avatar
Abdulsamet 2 gün önce

İmam hatip lisesi mezunuyum, kpss den düşük puan almıştım başvuru yapabilirmiyim.

Misafir Avatar
Gökçe 3 gün önce

Kpss 60 puan lise mezunu alım oluyor mu basvurabilcem mi sartlar uyuyor cünkü nerden basvuru lise mezununada is lutfen cok istiom gardiyan olmak

Misafir Avatar
Cengizhan 3 gün önce

İSMİ GÜZEL KARDEŞİM MUHAMMET.imam hatip lisesi alınır mı diye düşünme o eskideki imansiz ziyniyetler yüzünden kapaliydiki şimdi herkesin yolu açık tabi öncelik grup varmı var.adalet meslek lisesi ve yüksek okullu olanlar kpss 70 baraj olup üstü alıp sağlık sorunu yoksa sicil temizse istenen yaş tutuyorsa herkes başvuru yapabilir

Misafir Avatar
Muhammet 3 gün önce

Bende koruma memuru olmak istiyorum ama basvuru tarihini hep geciriyorum ve imam hatip lisesi mezunuyum sıkınti olurmu bilmiyorum askerligimi yaptim