Muhtarlıkların en çok muhatap olduğu vermek durumunda kaldığı belgelerin ilk sıralarında fakirlik belgesi ilmuhaberi gelmektedir. Özellikle kamu sosyal yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların durumlarını belgelemek adına muhtarlıklardan talep ettikleri fakirlik belgesi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 

Fakirlik belgesi almak için ikamet ettiğimiz mahalle muhtarlığına başvurmak yeterli oluyor. Uygun şartları taşıyan kişilere yoksulluk belgesi verilmesi sadece muhtarlara verilmiş görevdir.

 Sadece nüfus cüzdanı ile başvuru yapılabilen Yoksulluk Belgesinde diğer işlemler muhtar tarafından yürütülmektedir. Günümüzde bir çok muhtar etrafındaki komşusunu seçmenini tanımasından dolayı farklı belge ve evrak isteme gereği duymayabilir.

Fakirlik Muhtaçlık Belgesi Nedir?


TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) Kasım 2017’de açıkladığı rapora göre 4 kişiden oluşan bir ailenin açlık sınırı 1567,45 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu miktar bir ailenin 1 ay boyunca geçimini sağlaması, hayatını idame ettirebilmesi için yapması gereken gıda masrafı anlamına geliyor. Yani bu hesabın içine ulaşım, sağlık, eğitim gibi giderler dahil değil. Ancak ülkemizde çoğu aile bu masrafların birçoğunu karşılayamıyor ve açlık sınırının altında yaşıyor. Bu durumda olan insanlara da devlet destek olmak amacıyla aylık sosyal yardımlarda bulunuyor ve başka bazı kolaylıklar sağlıyor. Bu yardımlardan yararlanmak için de fakirlik/muhtaçlık belgesi temin etmek gerekiyor.

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gereken Koşullar


18 yaşını doldurmuş olmak
Herhangi bir sosyal güvencenin (SSK- Bağ-Kur, Emekli Sandığı) olmaması
Aylık gelirin belirlenen sınırın altında olması
Bir gayrimenkul (ev, arsa) sahibi olmamak
Araç sahibi olmamak
18 yaş şartı aranmasının sebebi, T.C yasaları tarafından 18 yaşının altında olan her bireyin çocuk sayılması ve çocukların da anne babalarının ya da bir vasinin sorumluluğu ve bakımı altında olmalarıdır. Bu koşulları sağlayan kişiler fakirlik belgesi almak için müracaatta bulunabilirler.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?


Gerekli koşullara uyan kişilerin fakirlik belgesi almak için başvurmaları gereken yer mahalle muhtarlığıdır. Normalde muhtarlar yukarıda belirtilenlerden başka bir belge talep etmezler. Ancak bazı büyük mahallelerin muhtarları başvuran kişinin sigortalı bir işi ya da düzgün bir geliri olmadığını teyit etmek için SGK’dan alınacak bir belge de isteyebilirler.

SGK belgesi ve nüfus cüzdanı ile başvuru yapan kişi bu işlem için hiçbir ücret ödemez. Muhtarlar normalde verdikleri belgeler için ücret talep ederler ancak muhtaçlık belgesi için ücret talep etme hakları yoktur. Bilinmesi gereken diğer şey ise, aile içinde yalnızca 1 kişinin bu yardımdan yararlanma hakkı olduğudur. Ayrıca kişinin durumunda herhangi bir değişiklik olmadığı sürece yardımlar her ay düzenli olarak yatmaya devam eder.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?


Fakirlik/muhtaçlık belgesi ihtiyacı olan kişilerin devletten kolaylıkla sosyal yardım alabilmesi için çok önemlidir. Bu belgeye sahip olmayanların yardımlardan yararlanması daha zordur, şartlar yerine getirilmediği takdirde başvuruları kabul edilmeyebilir. Kabul edilse bile ekonomik durumlarının araştırılması bazen uzun zaman alabilmektedir çünkü başvuru yapan çok sayıda insan var. Ancak fakirlik/muhtaçlık belgesi temin edilmesi durumunda başvuru çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kabul edilir.

Ayrıca fakirlik belgesi üniversite öğrencilerinin de işlerine yarayabilir. Bazen maddi sıkıntılar, sağlık sorunları yüzünden öğrenciler okullarına ara vermek, dondurmak zorunda kalabilirler. Eğer herhangi bir sağlık problemi söz konusu değilse sadece maddi sıkıntı yaşanıyorsa öğrenciler de ikamet ettikleri mahalledeki muhtarlıklara gidip başvuruda bulunabilirler. Muhtarlar öğrencinin maddi durumunu araştırdıktan sonra bu belgeyi verebilir.

Muhtaçlık belgesini alan aileler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yardım başvurusunda bulunabilirler. Aynı zamanda en önemlisi devlet hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirler. Alacakları aylık yardım miktarı ise 2018 itibarıyla 680 Türk Lirasıdır. Bu aylık, belge sahibi kişilerin adına açılan PTT hesabına veya Ziraat Bankası hesaplarına yatar.

Fakirlik Belgesi Nasıl Doldurulur?


Fakirlik belgesini internet üzerinden indirip bir çıktısını alabilirsiniz. Bu belgede her şey hazırdır, sizin sadece boşlukları doldurmanız gerekir. Bunlar nüfus kayıt bilgileri gibi şahsi bilgilerinizdir. Ancak belgeyi doldurduktan sonra tekrar muhtara götürüp imzalatmanız gerekiyor ya da doldurma işlemini direkt olarak muhtar da yapabilir. Fakirlik belgesinin bir örneğini ise aşağıda görebilirsiniz.

Kamuajans.com/ÖZEL

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Muhtarlara Bırakmayın 3 ay önce

Şahit olduğum bir olayı aktarmak istedim.. muhtar yanımda bir telefon geldi.. kıramayacağı bir dostu belli ki.. tamam abi, yarın bana uğra verelim abi..dedi ve telefonu kapattı..sonrası mı, veryansına başladı.. telefondaki vatandaş eşi ile valilikte çalışıyor, fakirlik belgesi istiyor.. muhtar vermek durumundaymış.. hiç bir sorgulama yok mu dedim... isteyene vermek durumundayım dedi.. işe bak arkadaş... bu ülkenin böyle ..... .... lar..

Misafir Avatar
ahmet demirtaş 3 ay önce

isim yok engelliyim yüzde 50 raporum var dağıtırlar kalp amaliyat olmangerekiyor neyinim hicbirşeyim yok

Misafir Avatar
Adım lazım değil 6 ay önce

Ben sadece şunu soylemek istiyorum yanlış anlaşılmasın kocası içerde olan bir kadın sayın cumhur baçkanımıza sesini duyurabilmek için ağaca çıkmıştı eşimi içerden çıkarın diyd sağolsun o dz çıkarmıştı bizde mi öyle hapalım diye düşündüm ki boş şans yok kardeşim 3 tane kızım var 1 yıl dır çocuk parssı alamıyorum cok zor durumdayım ama kayın validem ssk emeklisi ve benimle oturmadığı halde benimle oturuyor göstermişler ve yardımlardan faydalanamıhorum lütfen biri sesimizi duysun artık Allah rızası için

Misafir Avatar
Mahmut Dikili 6 ay önce

İş arıyorum lütfen yardımcı olun hiç bir gelirim yok Allah rızası için yardım bekliyor teşekkürler

Misafir Avatar
Hüseyin 7 ay önce

İşsizim 4 tane kızım var zor durumdayım kiramı veremiyorum iş bulamıyorum bana iş verebilecek kimse varmı yardıma ihtiyacımız var kiramı veremez hale geldim yetkililerden yardım bekliyorum

Misafir Avatar
Mehmet 7 ay önce

Talip yalandan ağlama Allaha yalvar kuluna deyil talip cehennem var talip

Misafir Avatar
cidem 10 ay önce

bizde aciz 6 kişilik aylayız eşim pazarda çalışıyor lutfen yardim edin

Misafir Avatar
Nuray sahin 10 ay önce

Hiç bişekilde gelirim.yok fakirlik.belgesinden.yararlanabilirmiyim