banner220

Kamuajans.com - Erken emelilik için yaşa takılan vatandaşlar her fırsatta mağduriyetlerini dile getiriyorlar. Erken emeklilik için yaş şartını bekleyen vatandaşların gözü yeni siyasi dönemde EYT için bir düzenleme olup olmacağı yeni bakanın belli olmasıyla netlik kazanacak. Son olarak Çalışma Bakanı Julide Sarıeroğlu durumun çözümsüzlüğüne değinmişti.

EYT mağdurları kendilerini ilgilendiren erken emeklilik çalışmalarına ilişkin şuana kadar olumlu bir gelişme ile karşı karşıya kalmadılar. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerektiğini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Söz konusu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalının emekli olarak değerlendirilmesine ve aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır” dedi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte kurulacak yeni kabinede görev alacak Çalışma Bakanının emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözümü konusunda adımların atılıp atılmayacağı ise merak konusu.

ÖNCEKİ HABER 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanlar hakkında açıklama yaparak hakların tanınmasını istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, birçok kişinin yaş sınırına takılması nedeniyle emekliliğini beklediğini ifade ederek; "Emekliliklerine 1 yılın altına süre olanlara kolaylık sağlanmalı, devlet yaşa takılan emekli adaylarına 'babalık' yapmalı" dedi.

Bilindiği gibi Emеkliliktе Yaşa Takılanlar yıllardan bеri еmеkli olmak için yaşa takılıyorlar vе düzеnlеmе yapılmasını talеp еdiyorlar. Bu konu hakkında Millеtvеkillеri tarafından soru önеrgеlеri vеriliyor çеşitli açıklamalar yapılıyor düzеnlеmеlеr talеp еdiliyor ancak hеrhangi bir düzеnlеmе yapılmıyor. Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır.

1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Bu sebepten ötürü mağduriyet yaşayanlardan oluşan EYT'liler grubu hakkını aramaya devam ediyor.

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar özellikle son günlerde sosyal medya ve internet haberleri aracılığıyla EYT'ye Çözüm Yoksa Oy Da Yok diyerek seçim öncesi önemli bir kozlarını oynamaya başladılar. Her platformda hak mücadelesi veren EYT mağdurlarına CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce bir umut ışığı yakmış, MHP vekilleri çözüm önerisi sunmuş ancak AKParti yetkilileri bunun ekonomiye büyük bir yük getireceğini söyleyerek duruma sıcak bakmamışlardı. Bu durum mağdurları oldukça üzdü ve genel anlamda böyle sessiz bir kampanya halinde çözüm yoksa oy yok diyerek seslerini duyurmaya devam ediyorlar

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar yıllardır hükümetten bir düzenleme bekliyor ancak bu düzenleme yapılmadı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar çeşitli platformlarda seslerini duyurmaya çalışıyorlar. EYT'ler 2017 yılında bu konu hakkında düzenleme beklediklerini ancak düzenlemenin yapılmadığını 2018 yılında bir müjde beklediklerini ifade ediyorlar. Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler kapsamında bir düzenleme yapılmasını beklediler ancak o da olmadı. Vatandaşlar çıkan ve en kapsamlı olan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede de EYT düzenlemesi beklediler ancak yine düzenleme gelmedi. 2018 yılında uzatılması düşünülen OHAL ile EYT'liler çözüm bekleyecek.  

Son olarak MHP Seçim Beyannamesinde emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilmesi yöünde önemli bir vaat bulunmaktadır.



Torba yasa 11 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Ahmet Aydın imzasıyla bir kanun teklifi olarak TBMM'ye sunulmuş ancak, torba yasa taslağı içinde, yaşa takılanlara erken emeklilik düzenlemesi yer almamıştı. 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağdur edilmemesi için ortalamalar hesaplanarak makul bir sürenin hesaplanması gerektiğini söyledi.


  MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye’de birçok kişinin mağduriyet yaşadığı EYT için önemli açıklamalarda bulundu. Düzenli bir şekilde prim ödemiş ve belli bir yaşa gelmiş kişilerin mağdur edilmemesi gerektiğini belirten Usta, emeklilik yaşının makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini ifade etti.Bilindiği gibi Emеkliliktе Yaşa Takılanlar yıllardan bеri еmеkli olmak için yaşa takılıyorlar vе düzеnlеmе yapılmasını talеp еdiyorlar. Bu konu hakkında Millеtvеkillеri tarafından soru önеrgеlеri vеriliyor çеşitli açıklamalar yapılıyor düzеnlеmеlеr talеp еdiliyor ancak hеrhangi bir düzеnlеmе yapılmıyor. Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır.

Türkiye genelinde 1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırları uzatılan yaklaşık 3 milyon kişi mağdur edilmektedir. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası haline gelmiştir. Emekliliği hak etmelerine rağmen yaşları bahane edilerek yıllarca bekletilen insanlarımızın büyük bir haksızlığa uğradığı açıktır. Emekli olma hayalleriyle yıllarca emek veren vatandaşlarımızın sorunu acilen Hükumet gündeminde yer almalıdır.

* ÖNCEKİ HABER * Kahramanmaraş'ta Emeklilikte Yaşa Takılanlar Grubu adına açıklamayı yapan İsmet Gedikli, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmenin zamanının gelip ve geçtiğini söyledi.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu sorunun çözümü noktasında çalışma başlatacağını söylediğini hatırlatan İsmet Gedikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek "SSK'ya girişi yıllarında bizden istenen sigortalılık süresi 25 yıl ve pirim 5 bin gündü. Bunları fazlasıyla geçtiğimiz halde emekli edilmeyen mağdurlarız. Bizler kesinlikle erken emeklilik, imtiyaz veya ayrıcalık istemiyor, sadece SSK'ya giriş yıllarımızdaki yaslarla emekli olmak istiyoruz. Sizin de sıkça vurguladığınız bir söz var 'Maç başladıktan sonra kural değişmez' diyorsunuz. İşte bizler tam da bu mağdurlarız. 'Vatandaşa verilen haklar geri alınmaz' ilkesinin çiğnendiği 1999 yılında çıkarılan 4447 ve 4759 sayılı yasa mağdurlarıyız." dedi.




* ESKİ HABER * Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, yaşa takılanlara yol gösterdi. SSK’lı yeni adıyla da 4/a kapsamında işçi olarak çalışanlar, yine eski adıyla Bağ-Kurlu yeni adıyla da 4/b’li olarak kendi adına çalışanlar ve memur olarak çalışanlar, emekli olabilmek için gerekli yaş şartını doldursa bile emeklilik aylığı almaya hak kazanamayanlar SGK’dan prim iadesi alabilirler. Yatırılan primlerin toptan iade alınmasına ise yaşlılık toptan ödemesi deniyor.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran ancak yaş şartını yerine getiremeyen sigortalılara emeklilik hakkı tanınmasına yönelik olarak, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için emeklilikte yaş şartı kaldırılması hakkında soru önergesi verildi. Her dönem çözüldü çözülüyor vaadleriyle günümüze kadar çözülmemiş sorunlardan biri olan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sonunda meclis gündemine geldi. CHP Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan Binali Yıldırım'a yanıtlaması için soru önergesi verdi. 

Emеkliliktе Yaşa Takılan mağdurlar yıllardır haklarını kazanabilme mücadelesi vermeye devam ediyorlar. Seslerini duyurmaya çalışan mağdurların sesine CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN cevap verdi. Konuyla ilgili TBMM'ye önerge veren Türkmen, Başbakana çağrıda bulundu ve mağduriyetin giderilmesini istedi.

CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan Binali YILDIRIM’dan, emeklilikte yaşa takılanların haklarını geri istedi. 

Başbakan Binali YILDIRIM’ın cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı Kanunun geriye işletilerek birçok vatandaşımızın kazanılmış emeklilik haklarının ellerinden alındığını söyleyen Elif Doğan TÜRKMEN, “bu vatandaşlarımızın sözleştiği SGK düzenlemeleri yok sayılarak mağdur edilmiş, veballeri alınmıştır” dedi.

“AKP bu konuda da sözlerini tutmadı”


AKP hükümetleri tarafından bu vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğine dair birçok sözlerverildiğine de değinen TÜRKMEN, “ancak şu ana kadar bu konuda verilen sözlerden herhangi biri yerine getirilmemiştir” dedi.
Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan’dan şu sorularına da yanıt istedi:
- 08/09/1999 tarihinden önce sigortalı olduklarında emeklilik şartları arasında “yaş şartı” olmayan vatandaşların, çıkarılan kanunla getirilen yaş şartı nedeniyle emeklilik haklarının ellerinden alınmasının adil bir düzenleme olduğunu düşünüyor musunuz?
- Sonradan yapılan düzenlemeyle getirilen yaş şartı nedeniyle emekli olamayan vatandaşların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılan herhangi bir çalışmanız var mıdır?
- Bu haksız uygulamaya son vererek, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak bilinen bu grup vatandaşın emeklilik haklarının iadesi konusunda bir düzenleme yapacak mısınız?


 
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Meclis'te yaptığı konuşmasında emeklilerimizle ilgili olarak, 'bugünkü kanunlar muvacehesinde bu 3 şartı sağlayan yani yıl şartını, gün şartını ve yaş şartını sağlayan değerli vatandaşlarımız emekli olmaktadırlar ve bunun da ben doğru bir uygulama olduğu kanaatindeyim.' dedi.

Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır. Fakat 1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Yıllardır devam eden bu mağduriyet için çözüm yolları aranmaya devam ediyor.

Başbakan Binali Yıldırım'a emeklilikte yaşa takılanların durumu soruldu. Milletvekili Vecdi Gündoğdu diğer vekillerden farklı olarak bakana değil, doğrudan Başbakan'a Emeklilikte Yaşa Takılanlar için soru önergesi verdi. Soru önergesinde yaş şartı nedeniyle emekli olamayanların bir defaya mahsus emekli olması istendi.



Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin, “Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için, belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumdan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerekmektedir” dedi.


Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir çalışma olup olmadığına ilişkin soruya Bakan Sarıeroğlu, şu yanıtı verdi:

“5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları, mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu ve 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunundaki hükümlere göre belirlenmektedir. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için, belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumdan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerekmektedir.”


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mustafa 4 saat önce

yeter artık insanları kutuplaştırdığınız birileri birilerine sizlerin yüzünden nefret eder oldu askerlik için anında adım atan hükümet DUY SESİSİMİZİ ARTIK EYT mağdurları olarak görünmeyen sıkıntılar var çözmemek için elinizden geleni yapıyorsunuz para yok diyorsunuz ama harcanılan yerler konular göz önünde bulunuca inanmıyorum emeklilere verilen iki bayram parası emin olun ki eyt mağdurlarını emekli etmeye yeter düzeyde bile olurdu ama seçim rüşveti verdiniz ve 35-40 yaşında emekli olmuşlar devletin sırtına yük dediklerinize mükafat verdiniz derdiniz nedir anlamadım

Misafir Avatar
hasan 5 saat önce

Mhp göreve yer unutma

Misafir Avatar
Erol 5 saat önce

Şimdi soruyorum halkını işçisini düşünmeyen devlete sağlıkçılar 5 sene önce emeklilik cikariniyonuz eyt kerim günahı ney yıllardır bekliyoruz bizlerden daha cokmu yipraniyorlar bizim gibi toz duman pas icindemi çalışıyorlar acaba siz iscinize ölün diyorsunuz resmen seçim gelince geçersiniz oyları alınca serilince kilimanin karşısına ama toprağın altında hesapda vermek var sizlere hakkımı helal etmiyorum

Misafir Avatar
Hasan 14 saat önce

EYT NEDİRBUYAŞATAKILANLARIN BU HÜKÜMETLER ÇEKDİGİ HESAP BİLMEZ BECERİKSİZ BAKANLARIN ÜÇLÜ KUVALİSYONLAR KULULUR HESAPYOK KİTAP YOK ONDAN SONRA HERKEZ KENDİPARTİSİNİDÜŞÜ NÜR UBAKANLIKSENİN BUBAKANLIK BENİM DİYE BAŞLAR SONRA KİRİZ OLUR KASALAR BOŞATILIR ONDAN NEYAPALIM PARAYOK DOGRU İMEFEYE PARA DİYE SONRA ACI BİR RETECE YAZILIR GELİRSİ NİZ UYGULAMAYA KOYARSINIZ BİZDERSİNİZGÜNÜ KURTARALIMDAGERİSİNİ BOŞVER DERSİNİZ ZATEN 99 KUZ DEPREMİOLMUŞTUR HERKEZ KENDİACISIN DA KENDİ DERDİNDE BİR İNDİRA GANDİYAPARSI NIZ YASAYI GECENİN YARISINDA ÇIKARIRSINIZ VATANDAŞI DÜŞÜNENKİM İMEFE DEN PARAGELECEK ONDAN SONRASI YASA GERİYE GİTMİŞ KİMİN UM RUNDA OLAN KİME OLUYOR BİZE OLUYOR EYT Lİ YE SONRA ERKEN SEÇİM AKPARTİ KURULUYOR DE DİKLERİ NEYDİ ÇIKANYASA İÇİN BU İMEFENİN DA YANMASI ANAYASAYA AYKIRI DİYENLER BİZ BUNU DÜZETECEGİZ DİYENLER 16 SENEDİR NERDE YOKLAR DAHADA KÖTÜ SÜNÜYAPTILAR BAKTILAR YAŞATAKILANLARIN 10.11.BİN GÜN PİRİMİ OLA CAK BUNLAR COK MAAŞ ALACKLAR NEYAPALIM NA SIL OLSA BUÜLKEDE YASALAR GERİYE DOGRUGİDİ YOR BİZDE BİRYASA ÇIKARALIM AMA ÖYLE BİR YASA OLSUN Kİ EYT LİLER ÇALIŞTIKCA MAAŞLA RI GERİYE DOGRU GİTSİN BİR YASA ÇIKARDI LAR ÖNCE DEDİLER MAAŞ BAGLAMA ORANINI YÜZ DE.69 DAN YÜZ DE 28 ZE DÜŞÜRELİM AMA BUYET MEZ HER AY 3 LİRA 3.LİRA MAAŞLARDAN DÜŞ SÜN DİYE ÇIKARDILAR SEÇİMİ KAZANANAKADRAR KOLTUGA OTURANAKADAR VATANDAŞI DÜŞÜNÜRLER ONDANSONRA KENDİLERİNİ KENDİ İŞLERİNE GE LEN OLUNCA BİRGÜNDE ÇIKIYOR BEDELLİ BİRGÜN OLDU ŞİMDİ SIKILMADAN TORBODA ERKEN EMEKLİ LİK VAR DİYOR LAR NEVAR TORBADA HİÇ BİRŞEY YOK ETY İÇİN BİRŞEY VARMI YOK BİRDE MÜJDE DİYE HABER YAPILIYOR SİZ ÖNCE 30.32 SENE ÇALIŞANI 8.9.10 BİN GÜN PİRİM OLANI KOY TOR BAYA ONDANSONRA MÜJDE DİYE HABERYAPIN YIPRANMA YIMIŞ YOK İKİ BUÇUK SENE ERKEN EMEKLİLİK GELİYORMUŞ SİZ ÖNCE KAZALINMIŞI VERİN DE GERİSİ ŞÖYLEDURSUN SAYIN BAKAN BUYAZILARI İŞALLAH GÖRÜRSÜNÜZ OKURSUNUZ

Misafir Avatar
hasan 17 saat önce

Bu iş memur yada işçi ayrımı değil hepimiz emekciyiz sonuç da yer hepimizin zorunu bu çözmek hükümetin görevi nasıl dünyanın bir köşesinde olan bir olayı cozuyorsa suriyeli ,iraklı,afgan bunların sorunları için bütçe ayiyorsa bizim de eyt lerin çözümü söz verenler de Yıllar hepimizi yıpratıyor artık çözüm vakti başta seçimden önce söz veren partilerde BEKLIYORUZ EYT

Misafir Avatar
Nurten 18 saat önce

Memura maas veremezse memur da esnafliga baslar artık. Esnaflık icin nasil olsa 15 yil okumak, kpss gibi sayıssiz sınavlara girmesi gerekmez.

Misafir Avatar
Nurten 18 saat önce

İsciler biraz kanun okusun da haklarını ogrensin ve memurdan fazla haklarinin olduğunu gorsun.Kulaktan dolma dedikodularla bu ulkede namusuyla calisanlara insafsizlik etmeyin.Her isi yapana ihtiyac vardır.Bir ihtiyaci karsilayan her iş ve o işi yapan saygiya layıktır.

Misafir Avatar
Murat 18 saat önce

25 aralık sikorta hastanesi salık personeli resmen hastaya bir zulim uyguluyor milet vekileri bide gitsin orayıgörsun birde hastayakın ları şitet uygulu yordiyorlar insaıcileden cıkarı yorlar cileden cıkmak mukundel eşimimec buren o hastaneden cıkart mak zorun dakaldım