KamuAjans.Com - Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD) tarafından başlatılan imza kampanyasında 150 bin imza hedefine ulaşıldı.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan ile 7 muhatabın yer aldığı kampanyada EYT'lilerin haklarının iadesi ve aylık bağlanma oranlarının (ABO) düzeltilmesi istendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından son dakika açıklamalarında bulundu. Rusya ile ikinci devriyenin yarın yapılacağını belirten Kalın, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve af yasası ile ilgili gelen soruya da cevap verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından son dakika açıklamalarında bulundu. Rusya ile ikinci devriyenin yarın yapılacağını belirten Kalın, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve af yasası ile ilgili gelen soruya da cevap verdi.

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Meclis’e sunuldu. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) bütçede yer ayrılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabı twitter üzerinden 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ı destekleyen bir video paylaşımı yaptı.

EYT'lilerin emekli olması yönündeki yasal engelin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Karamollaoğlu, "Yıllarca alınteri ile ekmeğini kazanmış emekliliğe ayrılan ya da hak ettiği halde yasal tıkanıklardan dolayı emekliliğe ayrılamayan insanlarımızın hakkını aramak, haklarını onlara eksiksiz vermek boynumuzun borcudur" dedi.

Milyonlarca vatandaş ise EYT için gelecek olan güzel haberleri bekliyor. Bu bağlamda Almanya ve Finlandiya modelleri ortaya atıldı. Yeni model üzerinde çalışıldığı yakında hayata geçirileceği bekleniyor.

Muhataplarının Cumhurbaşkanlığı olduğunu hatırlatan Kotan, "Görüşmeler yapıldı, çıkacak sonucu bekliyoruz. Bizim için açıklanan bütçe önemli değil. Geçen hafta da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Vedat Bilgi’nin makamını ziyaret ettik. Görüşmede söylenene göre süreç devam ediyor, çalışmalar yapılıyor. EYT’nin çözümünün uzun süreç alacağı da dile getiriliyor." demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından EYT konusunda talimat verilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Prof. Dr. Vedat Bilgin çalışma yapacaktı. 2020 bütçe tasarısının yayımlanmasıyla birlikte EYT konusunda olumsuz bir tablo ortaya çıktı. Bütçeye getireceği yük nedeniyle Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT için şimdilik bir adım atılmasının mümkün olmadığı belirtildi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuda olumlu yanıt vermemesinden dolayı 2020 bütçesinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar için ödenek çıkmadı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis'te Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak adlandırılan yurttaşların sesi oldu.


 Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili Meclis'e çok sayıda kanun teklifi, araştırma ve soru önergesi sunan, her platformda konuyu gündeme getirip çözüm için mücadele eden CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis'te yine EYT için söz aldı. Meclis Genel Kurulu'nda konuşma yapan Ayhan Barut, "Derin bir ekonomik ve siyasi krizle boğuşan ülkemizin en can yakıcı sorunlarından birisini de Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinen yüz binlerce yurttaşımız yaşıyor. Bizim de çözüm için defalarca kanun teklifi, Meclis Araştırması ve soru önergesiyle gündeme getirdiğimiz bu kangrene dönüşen sorunla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdiğini ve sorunun çözümü için bir çalışma yapıldığını duyurmuştu" diye konuştu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda 1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti. Emeklilik hususunda emeklilikte yaşa takılanlar ordusunu oluşturan temel gelişme, 1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarılmıştı.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), 20 yıl sonra hükümetin masasına geldi. Ancak EYT'liler kamuoyunda konuşulan Finlandiya modeli benzeri formüllere tepki gösterdiler.

EYT SYDD Başkanı Özüpak, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin’in görüşmeler sırasında aylık bağlama oranı konusundaki bu adaletsizliğin giderilmesi konusundaki taleplerine hak verdiğini belirtti. Özüpak, "Finlandiya modeli tepki ölçmek için mi gündeme getiriliyor, bilmiyoruz ama kabul edemeyiz. Cumhurbaşkanımızın talimatı bizi mutlu etti. Bir yol bulunacağına inanıyoruz" dedi.

Tüm kamuoyunun yakından takip ettiği üzere EYT sorunun çözümünde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın, Sosyal Politikalar Başkan Vekili ve aynı zamanda Başdanışmanı olan Sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirmesi EYT’lileri yeniden heyecanlandırdı.

Daha önceki yazılarımızda defaten altını çizdiğimiz üzere EYT mağduriyeti sadece yeni çıkarılabilecek bir yasa ile giderilebilecektir. Yeni çıkarılacak EYT yasasında 4447 sayılı Kanun’un yürürlüğe girmeden önce herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı…) bağlı olarak sigortalı bir işe girenlerin 4447 sayılı Kanun ile sonradan yapılan düzenlemeler değil, işe girdikleri tarihlerdeki yürürlükte bulunan kanunlarda yer alan emeklilik şartlarına tabi tutulmaları hâlinde sorun tam olarak çözüme kavuşacaktır. Bu bağlamda yeni çıkarılacak EYT yasasında 4447 sayılı Kanun öncesinde yürürlükte bulunan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı hükümleri müktesep hak olarak işe giriş tarihine göre geçerli kılınması varsayımı ile EYT’lilerden gelen sorular cevaplandırılmıştır.

NTV yayınında konuşan Prof. Dr. Cem Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumuyla ilgili Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdiğini açıkladı

"Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi. EYT'lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor."

Milyonlarca vatandaş ise EYT için gelecek olan güzel haberleri bekliyor. Bu bağlamda Almanya ve Finlandiya modelleri ortaya atılmıştı. EYT yasası için Meclis'in 1 Ekim'de açılması beklenmişti. Meclis açıldı ama EYT konusunun Meclis'e gelip gelmeyeceği hala merak ediliyor.

8 Ekim 2019 tarihinde 
Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili gelen sorulara Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok" yanıtını verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sorulara "EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok" diye yanıt verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, sunumunda, "Seçimlerin yenilenmesi ve ekonomik saldırılar olmasaydı bugün ekonomideki veriler bizim istediğimiz noktada olacaktı. Ama çalışmalarımızı yaptık. En kısa sürede özellikle işsizlikte pozitif adımlar olacak" dediği öğrenildi.

Emeklilikte yaşa takılanlar; Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin 8 Eylül 2019 tarihinde saat 12.00'da Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlediği mitinge katıldı ve taleplerini dile getirdi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Derneği (EYT SYDD) Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak ve EYT SYD Derneği İl Koordinatörü Alper Özüpak, milyonlarca emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için yoğun uğraş veriyor.

8 Eylül 1999 öncesinde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu olarak çalışma hayatına başlayan ancak dönemin koalisyon hükümetince çıkarılan 4447 Sayılı Kanun’un geriye dönük işletilmesiyle mağdur edildiklerini ve emeklilik hakları için hükümetin adım atmasını talep eden yüzlerce kişi Ankara Tandoğan Meydanı’nda miting düzenledi.

‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) eylemlerine Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) yanı sıra CHP ve İYİ Partili milletvekilleri de destek verdi.

“Haydi bastır EYT, duysun bizi Türkiye” şarkısı eşliğinde başlayan mitingde “Emeklilik hakkımız söke söke alırız”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. ‘EYT’ yazılı siyah balonlarla donatılan Tandoğan Meydanı’nı dolduranlar, ‘30 Kupon Karşılığı Değil, 30 Yıllığın Emeği Karşılığı’, ‘Mezarda Emeklilik İstemiyoruz’, ‘Patron Yaşlı Devlet’e Genç, Bizlere Kim İş Verecek’ pankartları taşındı.

EYT’lilerin eyleminde tepki çeken diğer başlıklar ise kıdem tazminatı ve bireysel emeklilik sistemi oldu. Yüzlerce kişi kıdem tazminatının kaldırılmasına ve çalışanlara zorunlu bireysel emeklilik sisteminin uygulanmasına tepki gösterdi.

50 yaşındaki Hüseyin Piyan Ankara’daki EYT’lilerin mitingine bastonuyla ve takma sakalıyla katıldı. 1999 öncesinde düzenlemeye tabi olduğunu haklarının gasp edildiğini ifade eden Piyan, “Bu yaşta mı emekli olacağız diye bu sakal ve bastonla mitinge katıldım. Ölünce emekli olmak istemiyoruz. Yarın gençlerin de başına gelecek, bu yüzden hep beraber haklarımız için ses çıkarmamız gerekiyor” diye konuştu.

52 yaşındaki Şerife Koç ise 30 yıldır çalıştığını ve hakkını kazanmasına rağmen emekli olamadığını ifade ederek, “Biz taleplerimizi söyleyince ‘bunların da tuzu kuru’ deniyor. Ben bir süre daha çalışabilirim ama yaşlanınca bir işin elinden tutamaz olacağız. Bizim hakkımızı versinler biz bu ülkeye onlardan daha iyi hizmet vermeye devam ederiz” diye konuştu.

Öte yandan EYT’liler emeklilik hakları için harekete geçilmesini ve düzenleme yapılmasını talep ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmek üzere imza kampanyası başlattı. Yüzlerce kişi alanda dolaşan dilekçeyi imzaladı. Binin üzerindeki imzanın Cumhurbaşkanlığına iletileceği öğrenildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da EYT’lilerin Ankara’daki eylemine destek verdi. 31 Mart seçimleri öncesi EYT’lilerin sigorta primlerine ilişkin söz verdiğini hatırlatan Yavaş, “Seçim öncesi, EYT’lilerin herhangi bir mağduriyeti, Ankara Büyükşehir’den bir talebi olduğunda, nasıl 150 bin kişiye sosyal yardım yapıyorsak onlara da yardım etmek boynumuzun borcudur demiştik. Hala Belediye Meclisi’nde soru soruyorlar. Bu sorunun muhatabı Meclis’tir. Sizlere söz verip de bunu yapmayanlardır. 31. 12. 2019’dan itibaren sigorta primleriniz yatırılmazsa Ankara’da yaşayanların genel sağlık sigorta pirimini biz yatıracağız. Ayrıca gerek eğitim gerek başka konularda yardım isteyen olursa da kapımız sona kadar açık. TBMM inşallah bu sese kulak verir” diye konuştu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Ankara’da düzenlenen EYT mitinginde konuşan isimler arasında yer aldı. Çerkezoğlu, “Bu topraklarda hak mücadelesi, eşitlik, adalet, demokrasi mücadelesi veriyoruz. Bu mücadele ülkemizin geleceğinin mücadelesidir. Bıkmadan usanmadan bu mücadeleyi birlikte büyütüyoruz. DİSK olarak ETT’liler ile omuz omuzayız. Emeklilik bir yük değil temel bir haktır. Hakkımız olanı istiyoruz, kimseden sadaka istemiyoruz. Devletin ve devleti yöneten hükümetlerin görevi ve sorumluluğudur. Ülkeyi yönetenleri EYT’liletin hakkını sağlamak adına adım atmaya çağırıyoruz. Emeklilik hakkımıza, kıdem tazminatına, çocuklarımızın geleceği için memleketimize sahip çıkacağız” dedi.

EYT’lilerin sosyal medyadaki talebine yanıt veren ve Ankara’daki mitinge katılan sanatçı Haluk Levent EYT’liler için şarkılarını seslendirdi. Levent, EYT’liler için “Elfida” ve “Anlasana” şarkılarını söyledi.

“Anlasana” şarkısının sözlerinde “Beni biraz anlasana” cümlesinin olduğunu hatırlatan Levent, “Bu şarkıdan sonra biz sahneden ineceğiz. Siz de taleplerinize devam edeceksiniz. Şarkıda beni biraz anlasana diyor. Ben de diyorum ki bu sorunlarınızı anlamayanlara bizi biraz anlasana diyebilirsiniz. Belki sesinizi duyarlar” diye konuştu. Levent’in şarkısına eşlik eden EYT’liler, “Ses ver bana” ve “Beni biraz anlasana” sloganları attı.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi ve Kocaeli milletvekili Emine Zeybek, emeklilikte yaşa takılanların EYT'lilerin mağduriyeti ile ilgili ''EYT'lilerin mağduriyetleri ebetteki giderilmesi gerekiyor. Emekli edilerek şu aşamada değil. İki noktada ben bu durumu gerekli kişilerle görüştüm EYT'lilerin iki sıkıntısı var benim gözlemlediğim şimdi emeklilik sebebiyle işten çıkartılıyorlar tazminatları ödeniyor. Çünkü maaşları yüksek yani bir kısmı. İşveren daha düşük ücretle başka bir işçi alıyor. Emekliliği gelmediği için işçimiz gidiyor başka bir iş buluyor düşük ücretle çalışıyor ama primi oradan yatıyor. Emekli olduğunda düşük maaş bağlanacak. Bir de sağlık. Yaşı bekleyip te çalışmayanların da sağlık güvencesi sorunu var. O zaman mağduriyetler bürolarına gidilebilir. Yani emekli olduğunda maaşında hak kaybına uğramayacak ise çok bir sıkıntı yaşamaz EYT'şliler. Mevcut durumumuzda maaşı düşecek. Bu durum bir mağduriyete sebep olabilir. Bu sorunlara çözüm bağlanırsa mağduriyetler giderilebilir. Ama ben yine söylüyorum erken yaşlarda emekliliğe sıcak bakmıyorum. Çünkü bizim toplum olarak üretmemiz gerekiyor." dedi.

Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması için, emeklilikte yaşa takılan ve aylık bağlanma oranı sonucunda emekli maaşları düşen vatandaşlara ilişkin soru önergesi TBMM Başkanlığına sunuldu. .


Son dönemde çözüm bekleyen sorunlar arasında yer alan emeklilikte yaşa takılanlar her ne kadar büyük bir kitle olsada vaad olmaktan öteye geçemiyor.

Hükümetin herhangi bir çabasını görmeyen EYT'liler daha fazla dikkat çekmek için etkinlilerine bir yenisi eklemeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan sokak protestolarına bu sefer sosyal medyada devam eden EYT'liler bu akşam twitter da gündem olmaya hazırlanıyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT'liler, saat 21.00'de Türkiye gündemine oturacak.

Yapılacak etiket çalışması için Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD) tarafından açıklama yapıldı.

Açıklamada, şunlar denildi:

"22 Ağustos Perşembe 21:00

#EYT’liyiz Her Yerdeyiz.

Haklı davamızın yılmaz bekçileriyiz.

Her gün çığ gibi büyüyoruz.

Yolumuzun taşlı, engebeli olduğunu biliyorduk.

Ancak bu engelleri hep beraber aşacağımızı da biliyoruz.

Durmayacağız!"

Son dönemde çözüme kavuşması için her parti ve kesimden destek gören emeklilikte yaşa takılanlar hükumetin kararı neticesinden çözüme kavuşamasa da muhalefet partilerinin malzemesi olmaya ve çözüm arayışlarına  sahne olmaya devam ediyor.  Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusu yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunlar arasında yer alıyor.

MHP Milletvekili Arzu Erdem, kamuoyunda çokça beklenti oluşturan konulardan biri olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda önemli açıklamalarda bulundu.


Arzu Erdem EYT ile ilgili yaptığı açıklamada "EYT ile ilgili algı operasyonlarına ilişkin: "Bu konu ile ilgili kanun teklifimiz komisyonda. Geri adım atmış değiliz . Biz hiç bir teklifi oy kaygısı ile yapmadık.

EYT'yi kimse gündeme getirmezken biz getirdik. Çözüm Sosyal Medyadan saldırmak mı?

MHP elinden geleni yaptı, yapmaya da devam edecektir. Sosyal Medyadan Hakkını Aramak için yazanlara Teşekkür Ediyorum." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusuna değinerek, "Aç kalmamak için emekli olmaya çalışıyorlar. Hakları gasp edilmiş, aç kalmamak için hiç değilse emekli olup karınlarını doyurmak istiyorlar" dedi.

Yılardır çözüm bekleyen EYT'liler için çözüm önerileri gelirken son açıklama CHP'den geldi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanların EYT'lilerin mağduriyetiyle ilgili açıklama yaptı.

CHP'li Gürer, şunları ifade etti:

"#EytyeterDiyor.

Çare tükenmez.#EYT yok sayanlar siyaseten yok olur.

Toplumsal sorunlara gözünü kapatanlar gözünü açtığında koltuğundan olduğunu görür.

Yanlışı düzeltmek, hakkı olana hakkını vermek siyasi iktidarların sorumluluğudur.

Görmezden gelmek mağduriyetleri derinleştirir."

AK Parti'den EYT ile ilgili yeni açıklama geldi! Dün toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin milletvekilleriyle bir araya geldi. 3.5 saat süren toplantı yapıldı.


Toplantıda, Erdoğan, milletvekillerinin beklenti ve taleplerini dinledi. Toplantıda milletvekillerinin, Suriyeliler meselesi, ekonomide yaşananlar ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunun İstanbul seçiminin kaybedilmesinde etkili olduğunu ifade ettikleri kaydedildi.

Toplantıda milletvekillerinin, Suriyeliler meselesi, ekonomide yaşananlar ve EYT konusunun İstanbul seçiminin kaybedilmesinde etkili olduğunu ifade ettikleri kaydedildi.

İstanbul seçimi tespitleriyle ilgili notlar alan Erdoğan’ın, "İstanbul ve Ankara’da kazandıkları şey, belediye başkanlığı. Belediye meclisleri elimizde. İstanbul seçimlerinin üzerinde etkili olan pek çok başlık vardı. Bu bir genel seçim değil, oraya takılıp kalmayın. Yeteri kadar yönetim iradesi belirleyemeyecekler" dediği kaydedildi.

CHP’li Çetin Osman Budak, Türkiye’de 9.1 milyon kişinin devlete prim ve vergi ödemeden kaçak çalıştırıldığını, kaçak işçilerin kayda alınması halinde yılda 60 milyar liralık kaynak yaratılacağını bildirdi.

İktidarın “Kaynak yok” diyerek geri çevirdiği emeklilikte yaşa takılanları (EYT) kurtaracak 60 milyar liralık kaynak önerisi geldi. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, halen Türkiye genelinde 9 milyon 160 bin işçinin kaçak ve kayıt dışı çalıştırıldığını, bu işçilerin kayıt altında alınması halinde devletin aylık 5 milyar, yıllık 60 milyar lira taze kaynağa kavuşacağını söyledi. Budak, böyle bir kaynağın hem EYT'lilerin sorununu çözeceğini hem de sosyal güvenlik açıklarını kapatacağını belirtti.

CHP'nin taşeron meselesini gündemde tuttuğunu ve asgari ücretin yükselmesini sağladığını dile getiren Ağbaba, "Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorununu da çözmek boynumuzun borcu." diyerek, şunları kaydetti:

"EYT'lilerin ülkeye 800 milyar yük olduğu söyleniyor. AKP Genel Başkanı 750 milyar diyor ama bunların hiçbirinin gerçek olmadığını biliyoruz. İş kazaları konusunda rekorlar kırıyoruz. Her gün 5 işçi iş cinayetine kurban gidiyor. Soma'da 301 kişi katledildi iş cinayetiyle, Soma'dan bu güne kadar daha fazla işçi madenlerde katledilmiş. Yeni ekonomik paketlerde işçilerin hakları tamamen yağma edilmeye çalışılıyor. Kıdem tazminatında sonuna kadar sizlerle beraber olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi kabul edilemez. Kıdem tazminatı işçinin iş güvencesidir, bu güvencesinin elinden alınmasına izin vermeyeceğiz. Meclis'te her türlü mücadeleyi sizin adınıza yapacağımızı bilmenizi istiyorum."

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran, daha önce yaptığı açıklamada 26 Mayıs 2019 tarihinde saat 12.00'da Yenikapı'da miting düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) tarafından Yenikapı'da düzenlenen mitinge milyonlarca emeklilikte yaşa takılan kişiler katıldı. Mitingde emeklilikte yaşa takılanlar taleplerini ve sorunlarını dile getirdi.

Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş köşe yazısında, 22 Mayıs 2019 tarihinde TBMM Sağlık, Aile ve Çalışma Sosyal İlişkiler Komisyonuna kadar gelen emeklilikte yaş engeline maruz kalanlar ile ilgili gelen sürpriz kanun teklifini değerlendirdi.

Ancak 22 Mayıs 2019 tarihinde TBMM Sağlık, Aile ve Çalışma Sosyal İlişkiler Komisyonuna kadar gelen emeklilikte yaş engeline maruz kalanlar ile ilgili gelen sürpriz kanun teklifi EYT'lileri yeniden heyecanlandırdı. Keza bu teklif muhalefet partilerinden değil bizzat Cumhur İttifakı'nda yer alan bir parti liderinin bizzat kendi imzası ile verildi.

Son aylarda örgütlenmeleri, sosyal medyada ve meydanlarda tepkilerini dile getirmeleri ile gündem olan EYT'liler (Emeklilikte Yaşa Takılanlar), yeni bir miting hazırlığında.


Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Gönül Boran Özüpak, Twitter hesabından yayınladığı videoda İstanbul Valiliği'ne yaptıkları başvuru sonucu olumlu yanıt aldıklarını belirtti. Alana geleceklerin ellerinde sadece Türk bayrağı olmasını isteyen Özüpak, "Sen varsan bir fazlayız ve daha güçlüyüz." diyerek mesajını noktaladı.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım cuma namazını Eyüp Sultan Camii'nde kıldı. Yıldırım emeklilikte yaşa takılanlar için ise "Bakanlığımız çalışmalarını yapıyor" dedi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım cuma namazını Eyüp Sultan Camii'nde kıldı. Cami çıkışında vatandaşlarla tek tek tokalaşan Yıldırım, yoğun ilgiyle karşılaştı. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Seçim koordinasyon merkezimiz bugün Eyüp Sultan'da program hazırlamışlar. Bu çerçevede buradayız. Buradan programa gideceğiz" şeklinde konuştu.

Türk-İş Başkanı'ndan EYT, taşeron ve kıdem tazminatında canlı yayında önemli açıklamalar. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Fox Tv'de İlker Karagöz ile Çalar Saat programının konuğu oldu. İşçiler 1 Mayıs'ta meydanlarda ne söyleyecek sorusuna Atalay canlı yayında şu yanıtları verdi;

İşçiler 1 Mayıs'ta meydanlarda Emeklilikte yaşa takılanlar konusunu gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Seçim öncesi “Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a çıksın artık bu yasa” sloganı ile taleplerini ifade eden EYT’liler şimdi de “Edirne’den Kars’a her yerde 1 Mayıs”a hazırlanmıştı.


31 Mart Yerel Seçimleri’nde tepki oylarıyla adlarından söz ettiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mücadelenin seçimle, taleplerinin EYT yasası ile sınırlı olmadığını göstermek için 1 Mayıs hazırlıkları yaptı. Seçim öncesi emeklilik haklarını kullanmalarını önleyen yasa değişikliklerinin kaldırılması için kitlesel eylemler yapan EYT’liler 1 Mayıs’ta tüm Türkiye’de alalarda oldu.

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili bir düzenleme olup olmayacağının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Muhalefet bu konuyu sürekli gündemde tutsa da, bizim gündemimizde yok. Aksi halde sistemimizi çökertiriz. Biz seçim alacağız diye, popülist politika yapmayacağız. Muhalefetin sırtında yumurta küfesi yok. Olmayacak şeyleri söz veriyorlar. Biz böyle yapamayız" dedi.

Toplantıda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da, EYT'li bir milyon 300 bin kişi olduğunu, bu kişilerin emekli edilmesi durumunda ileride hazineye 60 milyar lira yük getireceği bilgisini verdi.


MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı katılğı bir televizyon programında, "EYT, 3600 ek gösterge gibi konuları CHP, İYİ Parti, HDP istismar etti. Belediye seçimleriyle bu sorunlar çözülecekmiş gibi gösterdiler. Bu sorunların çözümü için bizim yaptığımız teklifler var. Bunların çözümü aşama aşama, zamanla olacaktır zaten" açıklamalarında bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili açıklamalar da yaptı. Emeklilikte yaşa takılanların mitinginin hatırlatılması üzerine Bahçeli, şunları söyledi:

"Bizim gündemimizde, parti programımızda vardır. Meclis'te de verilmiş bir yasamız vardır. Bir tarafta gıda fiyatları şöyle oldu, dış ödemeler böyle oldu şurası böyledir ekonomik rakamları kötümser şekilde tatbik edeceksiniz,  sonra da diyeceksiniz ki, 'emeklilikte yaşa takılanlar, bunu çıkarmamız lazımdır.' Vatandaşı meydana çağıracaksınız, sonra da bunları istismar edeceksiniz. Seçim arifesinde bunu istismar etmeye gerek yok. Seçimden sonra eğer Türkiye’nin ekonomik şartlarını da olgunlaştırarak müşterek bir çözüm bulmaya gidilebilir. Diyorlar ki 'biz bir şey verdik AKP, MHP reddettiler.' Türkiye’de şimdi siyaset yalan rüzgârı oynuyor. Bu kadar olmaz olmamalı. Seçimden sonra gündeme getirilebilir. Ama Türkiye'nin ekonomik şartları bu yükümlülüğü taşıyabilecek bir konumdaysa olur. Sadece vaatle 3, 5 tane oy almak için bu konuyu gündeme taşıyıp, Türkiye'yi sıkıntıya koymak da doğru değil. "

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yazılı açıklamada bulundu. Destek verenlere teşekkür eden EYT'liler bundan sonrada mücadelelerinin devam edeceğini açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi;

Uzun zamandan beridir gerek yaptığımız toplantılarımızla, gerek sosyal medya üzerinden, gerekse Türkiye Büyük Millet Meclisindeki görüşmelerimiz ile verdiğimiz mücadelelerimizin akabinde, ülkemizde bir kez daha yerel seçim gerçekleşecek.

Bizler, her seçim döneminde tüm siyasi partilerin gündeminde olmuş, vaad olarak beyannamelerinde yer almış, mağduriyeti açık bir şekilde dile getirilmiş, fakat bir türlü çözüme kavuşturulamamış, sorunlarıyla baş başa bırakılmış Türkiye Cumhuriyeti’nin öz evlatlarıyız.

Geçmiş yıllarda grup ve platform olarak sürdürdüğümüz mücadelemizin amacı, 08.09.1999 yılı 4447 sayılı yasanın iptali ve ABO oranlarının eski seviyelere getirilmesidir. 2015 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları çerçevesinde kurulan EYT SYD Derneği, haklı davamızın mücadelesini sürdüren legal bir Sivil Toplum kuruluşudur.

Bizler, yaptığımız bütün toplantıları yasalara uygun olarak gerçekleştirirken, her söylemimizde hiçbir siyasi ideoloji veyahut partiyle alakamızın olmadığımızı, olamayacağını, ideolojik hesaplaşmaların içerisinde asla bulunmayacağımızı, eylem ya da protesto yapmayacağımızı ve içimizdeki mağdurların tüm siyasi partilerin potansiyel seçmeni olduğunu açıkça ifade ettik.

Aramızdaki mesafeleri kısaltmak isteyenlere bizim kollarımızın her daim açık olduğunun da altını çizdik. Kapılarımızın aralık olduğunu ve o kapının aralığından, gün ışığı gibi süzülecek bir müjdenin gelmesini beklediğimizi söyledik. Umudumuzu ve mücadelemizi sonuna kadar sürdürmekte kararlı olduğumuzu beyan ettik, ve hâlâ da milyonlarca kişinin beklentisine sessiz kalınamayacağı düşüncemizde ısrarcıyız.

Bizler sadece hak edilmişin peşindeyiz ve emeğimizin, alın terimizin davasını savunmak boynumuzun borcudur.

Bununla birlikte yaklaşan seçim sürecinde Türk Milleti olarak yerel yönetimler için oy kullanacağız ve ikaz ve tepkimizi sadece bu yolla dile getirebilme şansına da sahip olacağız.

Açıkça ifade ediyoruz ki, bize yakışan en güzel tepki demokratik hakkımızı kullanırken; sandıkta tercihimizi, bizi dinleyen, anlayan ve yanımızda duranlardan yana kullanmamız olacaktır.

Söz hakkımızı elde etmemiz için seçime mutlaka katılım sağlamamız ve oylarımızı geçerli şekilde kullanmamız gerekmektedir ve bu hususta aşırı ihtimam gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Genel Bilgilendirme

Emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltiliyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2008 yılında çıkartılırken, bir önceki kanunda yer alan kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşı da korunmakla birlikte 2048 yılına kadar kademeli bir şekilde yükseltilerek 65'e çıkarıldı. Yani 2036 yılından itibaren emekli olabilme yaşı kademeli olarak yükselecek. Bu artış ile birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde emeklilik yaşı 65 olacak.

Sigorta başlangıcı 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra olan işçi, memur, esnaf milyonlarca kişi 5510 sayılı yasaya göre emekli olabilecek. Önceki kanunda emekli olabilmek için kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık şartı aranırken, yeni düzenlemeye göre herkese yaş ve prim koşulu getirildi.

Bu yasaya göre 4/a'lı çalışanlar 7 bin 200, 4/b'li çalışanlar ve kamuda 4/c'li çalışanlar ise 9 bin gün üzerinden emekli olabilecek. Çalışanlar prim gününü doldurduktan sonra doldurdukları tarihte uygulanmakta olan yaşta emeklilik hakkı elde edecek.

Emeklilik yaşı 1 Ocak 2036 itibariyle her 2 yılda 1 yaş yükselecek. Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olan emeklilik yaşı çalıştıkları statüde emeklilik için gerekli olan prim gününü doldurdukları tarihteki yaş şartına bağlı olarak belli olacak.

Yani 1 Ocak 2019 tarihinde kamuda işe başlayan ya da kendi işini kuran bir vatandaş 9 bin prim gününü tamamladığı tarihteki yaştan önce emekli olamayacak. Örnek vermek gerekirse; memur olarak gelecek yıl işe başlayan bir erkek 9000 prim gününü 2044 yılında tamamlayacak. Prim gününü 1 Ocak 2044-31 Aralık 2045 tarihleri arasında dolduran erkekler için emeklilik yaşı 65 olduğu için, gelecek yıl memur olan veya kendi işini kuran bir genç 65 yaşından önce emekli olamayacak.

4/a'lı bir çalışan ise 7 bin 200 prim gününü doldurduğu tarihte uygulanan yaş şartına tabi olacak. Örneğin, 1 Ocak 2019'dan sonra işe başlayan bir erkek, hiç boşluk olmadan 7200 günü 2039'da tamamlarsa 62 yaşından önce emekli olamayacak.

Emekli olabilmek için yaş bekleme süresi de uzayacak. Örneğin, gelecek yıl 23 yaşında kamuda çalışmaya başlayan bir genç 48 yaşında prim gününü doldursa bile 65 yaşında emekli olmak için 17 yıl beklemek zorunda kalacak. Gelecek yıl özel sektörde çalışmaya başlayan 23 yaşındaki bir erkek ise 43 yaşında prim gününü tamamlasa bile 62 yaşında emekli olabilmek için 19 yıl bekleyecek.

2008 yılından önce işe girmiş olanlar son 7 yılın yarısından fazlası hangi statüde geçtiyse o statüye göre emekli olabiliyor. Bundan dolayı özellikle kendi adına bağımsız (4/b'li) çalışanlar, son 7 yıl kuralından yararlanmak için sonradan 4/a'ya geçerek en az 2521 günü 4/a'lı olarak çalışıp daha erken emekli olabiliyorlar.

1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe girenlerde bu düzenlemeden faydalanamayacak. Bu tarihten sonra işe girenler son 7 yıl değil, çalışma yaşamlarında en fazla hangi statüde prim ödenmişse o statüde emekli olabilecek.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
murtaza 3 saat önce

İki ihtimal var. Ya akp perde arkasında oynayıp diretmelerden yüksek beklentilerden uzak bir biçimde eytyi çıkarmak istiyor. Diğer bir ihtimal meseleyi netleştirip anketlerle akpli taraftarların da desteğiyle kazanabileceği seçime gitmek istiyor. Meseleyi netleştirmek istiyor çünkü bir kısım insan akpli gözüküp akpye yağ çekerek eytnin geleceğine inanıyor. Buda yerel seçimlerde olduğu gibi umulmadık oy kaybına neden oluyor. Koyu akp taraftarını bile zora sokuyor. Akp şerefli ve haysiyetli bir partidir. Bende koyu akpliyim eytyi destekleyecek ve bende oyumu ona verecem diyor. Kaşıdaki adamda ne diyeceğini bilemiyor. Akp için kaos ortamı oluyor. Şerefli bildiği parti eytyi getirmeyince birden dönüveriyor. Akp seçim anketlerine güvenemez duruma geliyor. Son ana kadar bir hareket bekleniyor. Hareket gelmeyince başka partilere geçiyor ve seçim anketleri ters tepiyor. Akp o güzelim koltukları asla kaybetmek istemez. Akpnin elinde her zaman sık sık yaptırdığı bir seçim anketi mutlaka vardır

Misafir Avatar
EYT li 8 saat önce

İskandinav ulke yöneticileri çıkıp açıklama yapmalı. BİZ BATMADİK SİZDEN DAHA ZENGİN VE DAHA MUTLUYUZ demeliler.

Misafir Avatar
Eski AKP li 8 saat önce

Suriyelilere 40 milyar dolar harcarken ülke batmiyorsa, EYT ye harcanirken mi batıyor. İskandinav ülkeleri suriyeliye değil kendi insanına vermiş. Ve batmamis, hepsi dünyanın en Zengin ülkeleri. Çünkü insanlar mutlu ve huzurla çalışıyorlar o ülkelerde.

Misafir Avatar
SERAP 14 saat önce

Neden bizden öncekilere uygulanmayan ve bizden sonra ki sigortalılara size örnek teşgil etmeyecek denilen bu haksız yasa sadece EYT ,lilere uygulandı. Esas haksızlık bu işte.

Misafir Avatar
Emeklilğimi istiyorum 1 gün önce

Akp seçim kaybetmiyor.Çünkü bilgisayarda sonuçları değiştiriyor. O yüzden eyt çıkmaz.

Misafir Avatar
Eyt 1 gün önce

Niye bu insanları yarvarttılıp zulüm ediyorsunuz versenize haklarını günah değilmi daha ne bekliyorsunuz

Misafir Avatar
Eski AKP li 1 gün önce

Akp halktan koptu. Hiç birşeyi çözmez. Hatta Akp halk için değil yandaş için çalışmış bunu artık gorebiliyorum. Hiçbir zaman halk için çalışmamış.Ekonomik durumu kendini zengin etmek için kullanılır.

Misafir Avatar
cavit 3 gün önce

ERKEN EMEKLİLİK DEĞİL, 1999 yılında 4447 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi sonucu elimizden alınan, GECİKTİRİLMİŞ HAKKIMIZ OLAN EMEKLİLİĞİMİZİ İSTİYORUZ... zamanı geldiğinde, ekonomik durumlar düzeldiğinde, AKP eyt sorununu çözer.