KamuAjans.Com - Türkiye'de emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının olduğunu, bir hakkın sonradan çıkan bir yasayla elden alındığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Kazanılmış hak mıdır, değil midir tartışma konusu ama bir hakkın kişilerin elinden alındığı bir gerçek var. Sorun nasıl çözülür? Sorun, akılcı politikalarla çözülür. 'Ben çözdüm.' demekle çözülmez. Bu sorunun tarafları vardır. İşçisi, işvereni, bağımsız çalışanı, kamu çalışanı, çiftçisi, esnafı vardır. Bütün tarafların bir araya gelmesiyle oturulur, çözüm üretilir. Sağlıklı işleyen bir devlet yapısında, bir politik yapıda sorunlar böyle çözülür." diye konuştu.

1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti. Emeklilik hususunda emeklilikte yaşa takılanlar ordusunu oluşturan temel gelişme, 1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı.


YENİ HABER..


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın koordinatörlüğünde CHP Emek Bürolarınca bir otelde "Sosyal Güvenlik Sistemi ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Çalıştayı" düzenlendi. CHP, emeklilikte yaşa takılan (EYT) yaklaşık 4 milyon kişiyi ilgilendiren sorunun çözümü için çalıştay düzenleyecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı çalıştaya konu hakkında TBMM’de teklif veren İYİ Parti, MHP ve HDP de davet edilirken CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın EYT konusunda yaptığı açıklamaların doğru olmadığını belirterek, “Bu konuda yapıcı politikamızı sürdürüyoruz ve diğer partilere çağrı yapıyoruz. Gelin hep birlikte bu mağduriyeti giderelim” dedi.

Hükümetten gelen açıklamalarda emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili gündemlerinde bir çalışma olmadığını belirtilirken, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği, Meclis'te gerçekleştirdiği görüşmelerde siyasilerden destek talep ediyor. Hükümet EYT konusunda geri adım atması söz konusu olup olmayacağını ilerleyen zamanda göreceğiz.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT Mağdurları), uzun yıllardır ilk kez, Mecliste çoğunluğa sahip partilerin ortak gündem konusu haline geldi. Milletvekili sayısı 302’ye ulaşan dört parti, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözülmesi için aynı noktada buluştu. Yüz binlerce kişinin gözü, 1 Ekimde yani bugün açılan Meclise çevrilmişti. Emeklilikte yaşa takılan EYT Mağdurları ile ilgili tüm muhalefet partilerinin yasal teklifleri mevcut bulunuyor.Cumhurbaşkanından Son Dakika Açıklama...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, önceki gün partisinin Meclis grubu toplantısında emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili gündeme getirdiği açıklamaları Bahçeli ile görüşmesine de damga vurdu. Erdoğan'ın MYK toplantısında kurmaylarına "Sayın Bahçeli'ye bu yükün altından kalkamayacağımızı rakamlarla anlattım. EYT dediklerimizin sayısı 6.2 milyon kişi. SGK'ya maliyeti 750 milyarın üzerine çıkıyor. Sayın Bahçeli, bu konuda ikna oldu. Bu konu artık gündemden çıkacak" bilgisini verdiği öğrenildi.


MHP'den Emeklilikte Yaşa Takılanlar Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya ilişkin yaptığı son olumsuz açıklamanın ardından MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, ''Evet, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili üç ayrı sorun var. Bunun başında öncelikle, emeklilikte yaşa takıldığı an itibarıyla SGK’yla ilişiği kesilir; yani, tedavi ve ilaç masrafları o kişilerin karşılanmamakta. Şimdi size soruyorum değerli arkadaşlar, tüm milletvekili arkadaşlrıma: Hak mıdır bu? Yaşını bekliyor, prim gün sayısını doldurmuş, doldurduğu günden emekli olacağı yaşa kadar ilaç ve tedavi masrafları karşılanmamakta çalışmıyorsa eğer, çalışamıyorsa eğer. Kanser hastası emeklilikte yaşa takılanlar var. Bunlarla ilgili mutlaka bu alanda aciliyetle bir iyileştirme yapılması gerekiyor.

Değerli milletvekilleri, emeklilerimizin sorunları hakkında verilmiş olan grup önerisi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubum adına söz almış bulunmaktayım. Gazi Meclisi ve ekranları başında bizleri izleyen aziz Türk Milletini saygılarımla selamlıyorum.

Öncelikle şuna değinmekte fayda var: Özel olarak vurgulamak istiyorum ki Milliyetçi Hareket Partisinin kendi parti programı vardır ve bu parti programına uygun olarak senelerden beri emeklilerimizin sorunlarının çözümü noktasında gerekli çalışmaları yapmışlardır. Bunlardan bir parçası da yineemeklilikte yaşa takılanlar. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi hem parti politikaları kapsamında, hem üç sene önce yine yasama faaliyetleri kapsamında gerekli kanun teklifini vermek suretiyle ve yine bu dönemde kanun teklifini yinelemek suretiyle gerekli bilgilendirmeleri aslında yaptı. Burada bizim şunu yapmamız gerekiyor: Hep birlikte emeklilikte yaşa takılanlar kim, bir bunu anlamakta fayda var. Bu insanların sorunları ne, bunu anlamakta fayda var. Öyle meseledir ki aslında, çocukların sorunları siyaset üstü meselelerdir, gençlerin sorunları siyaset üstü meseleler, yaşlıların sorunları bizim için, Milliyetçi Hareket Partisi için siyaset üstü meseleler. Cennet mekân Başbuğ’umuzun açmış olduğu yolda liderimizin göstermiş olduğu yöne doğru “Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben.” demek suretiyle hareket ettiğimizi buradan vurgulamak istiyorum.

Evet, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili üç ayrı sorun var. Bunun başında öncelikle, emeklilikte yaşa takıldığı an itibarıyla SGK’yla ilişiği kesilir; yani, tedavi ve ilaç masrafları o kişilerin karşılanmamakta. Şimdi size soruyorum değerli arkadaşlar, tüm milletvekili arkadaşlarıma: Hak mıdır bu? Yaşını bekliyor, prim gün sayısını doldurmuş, doldurduğu günden emekli olacağı yaşa kadar ilaç ve tedavi masrafları karşılanmamakta çalışmıyorsa eğer, çalışamıyorsa eğer. Kanser hastası emeklilikte yaşa takılanlar var. Bunlarla ilgili mutlaka bu alanda aciliyetle bir iyileştirme yapılması gerekiyor. BAĞKUR’luyu düşünün ki bir bakkalı var, küçücük, naçizane bir yerde bir bakkal işletiyor ve emeklilikte yaşa takılıyor. Nasıl takılıyor? Prim gün sayısını doldurdu ve biz ona diyoruz ki: “Yaşını doldurana kadar sen bu ticareti yapıyorsan yine BAĞKUR primi ödemeye devam edeceksin ve ödediğin sürece de emekli olduğun zaman maalesef maaşın aşağı doğru gelecek.” Şimdi bu sorunları hep birlikte ele aldığımızda, biz aslında bu sorunları siyaset üstü bir mesele olarak gördüğümüzde, el ele verip uzlaşmacı bir zemin içerisinde hep birlikte bunu çözebiliriz. Aslında milletimizin beklentisi yasama organından bu, milletvekillerinden bu, vebal bu.

Üç sene önce verilmiş olan önerge bugün de yine önergemizdir ve liderimizin de dediği gibi, özellikle ifade etmek istiyorum, liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin de ifade ettiği gibi, “Sözümüz sözdür.”; 24 Haziran seçim beyannamemizde ne söylemişsek gerçekleştirilmesi için çalışacağız, gereğini de inşallah yapacağız.'' şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Önceki Haber...

Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilik konusunda bugün yaptığı açıklamada: "48 yaşında emekli olan biri yaklaşık 30 yıl sistemde kalacak demektir. Türkiye kademeli olarak henüz yeni yeni 65 yaş sınırına doğru çıkmaya çalışıyor.  (Emeklilikte yaşa takılanlar) Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. (Emeklilikte yaşa takılanlar) Sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz. 

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var. Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992'de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022'de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 yıl çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Buna hiçbir ülke dayanamaz. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı bulmadığı dönemde 40 yaşında emekli olmanın belki izahı vardı. Ama bugün ülkemizde 78 yaş ortalama ömrü. Bugün ortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu AB'de 65'tir. Türkiye yeni yeni 65 yaş sınırına çıkmaya çalışıyor. Bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. Bunun yıllık maliyeti 26 milyar liradır. Toplamda bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Biz böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı, milletimize soruyorum. Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi. Böyle bir şey olamaz, buna adalet, hak denmez. Sosyal güvelik sistemimizi yeni bir batağın içine niye sürükleyelim? Türkiye geçmişte popülist politikalardan çok çekti, gelin yeniden bu tehlikeli alışkanlığı hortlatmayalım. diye açıklama yapmıştı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında konuştu. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz. Ama siyasette bu yol açıktır. 

Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar adıyla yürütülen bir kampanya var. Hatta bunun için bir dernek dahi kurulan bir dernek dahi var.

Bu derneğin başındaki kişinin durumu dahi tek başına sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının ispatıdır. 1992 yılında SSK'lı olarak girmiş, eski sisteme göre 2012 yılında 38 yaşında emekli olacaktır. Hali hazırdaki kademeli yaşa göre bu hanımefendi 2022 yılında yani 48 yaşında emekli olabilecek. Bu kişi emekliliği kazanmıştır ama emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor.

Dünyanın hiç bir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52'dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz.


Bu teklifin yıllık maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor. Biz ekonomide bir ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı? Ben bunu milletimize soruyorum.

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik yoktur. 38 yaşına kadar çalışıp 40 yıl emeklilik maaşı alacak. Böyle bir şey olmaz. Ortalama insan ömrü ülkemizde 78'dir.

Emeklilikte yaşa takılanlara gruba giren 6 milyon kişi bulunuyor. 1 milyonu memur.

Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyeti 26 milyar TL'dir. Toplamda 750 milyar TL'yi buluyor.

Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde bu yükü nasıl milletin sırtına yükleriz. Ekonomik kurtuluşu savaşı verirken bir taraftan fırsatçı stokçular varken bir de bunlar türedi. Erken emekli olup gidip başka bir işte çalışmaya devam edecek. Buna hak denmez.

Eskiden İskandinav ülkelerinde erken emeklilik olurdu, onlar bile şuan üste çıkarmaya çalışıyor.'' demişti.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
eyt 4 saat önce

Chp sayin kemal kilicdarogluna tesekur ederiz saligunu girup toplantisida eytnin yanindayiz diyor mhp sayin devlet bahceli beyde konusma yapti secim beyannemizde eyt var biz herzaman eytnin yandayiz diyor sayin devlet buyuklerimize eytliler olarak tesekur ederiz insAllah 4 mualefet partisi eytyi cozer saygilar

Misafir Avatar
Eytli 4 saat önce

Verin şu haklarımızı çıkarın şu eytyi ben köyüme kasabama dönecegim 27 senedir çalışıyorum şehirde nefes alamıyorum yoruldum artık 16 senedir akp ye oy veriyorum reis çıkar artık şu yasayı bizi bitirdin kendini bitirme güvenimizi sarsma yeter artık .

Misafir Avatar
Sessiz cogunluk 4 saat önce

Bende 4 oy var hayatımda ilk defa chp ye vericem hayirlisi olur ihsAllah en çok uğraşan bizleri adam yerine koyan parti

Misafir Avatar
haydar 4 saat önce

bende 6 oy chp ye hazır eyt çıksın çıkmasın duruşu yeter

Misafir Avatar
Sessiz cogunluk 5 saat önce

Arkadaslar nerelerden yazıyosunuz herkez yazsın ben.istanbuldan

Misafir Avatar
Sessiz cogunluk 6 saat önce

Akp kesinlikle bu yasayı cikarmiycak görüntü o sayımız bosverilicek sayi değil bu güne kadar belliki oylar dağınık her partiye gitmis ama bu yerel secimde gerçek gücümüz ortaya cikicak neler yapabileceğimizi gorucez hep birlikte umudunuzu güçlü tutun inancınızı yitirmeyin bizler erken emeklilik istemiyoruz hakkımızı istiyoruz bugünkü konuşmasında sayın başkanımız konuşmasında mhp le anlasamadigimiz konulardan biride erken emeklilik sozunu yine soyledi ısrarla erken emeklilik demeye devam ettigi sürece bu is zor.suriyelilere kardeşlerimiz bize gelince turemisler biz vatandaşsız yılardır vergi ödemiş en sadık gelir kaynaginiz sıra bizede gelicek

Misafir Avatar
Mağdur BABA 8 saat önce

Eytlinın ahını aldınız sonun başlangıcı başladı,

Misafir Avatar
Eyt Staj Maduru 8 saat önce

CAMİYİ gerekirse yık .adamın arsasını ver HZ ÖMER..... ben hakkımı isterim... siyasetcilerim sucu ve sömürmesinden hersey.. haram olsun