KamuAjans.Com - Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu ile ilgili bu hükümetin cevabı ortada. Çok basit yaklaşmak doğru değil. Gündemimizde yok.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda 1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti. Emeklilik hususunda emeklilikte yaşa takılanlar ordusunu oluşturan temel gelişme, 1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarılmıştı.


Emeklilikte Yaşa Takılan mağdurların seslerini sık sık duyurmaya çalışan ve EYT’deki son gelişmeler hakkında bilgiler sunan TV 5’teki Ekonomi ve Ötesi programında Ekonomist İbrahim Kahveci EYT mağdurlarıyla ilgili dikkat çekici tespitlerde bulundu.

“EYT MAĞDURLARI HAKLI AMA EMEKLİ OLURSANIZ ÜLKE BATAR”

Türkiye’deki emeklilik sisteminin baştan bozuk olduğunu, sorunun tüm hatlarıyla ele alınması gerektiğini söyleyen İbrahim Kahveci “EYT mağdurları kazanılmış haklarını alamadıkları için mağdurdur ama baştan söyleyeyim emekli olursanız ülke batar” dedi.

Kahveci emeklilerin alacağı maaşların her geçen yıl reform adı altıda eritildiğini, daha sonra emekli maaşıyla geçinemeyeceğini anlayan vatandaşın sosyal güvence için BES denilen Birseysel Emeklilik Sistemine girdiğini bu sistemde de yatırım fonlarının yaptığı kesintiler yüzünden vatandaşın kalmak istemediğini söylerken, Emeklilik sistemiyle ilgili bir karar alınacağı zaman sonu düşünülmeden hareket edildiğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her ne kadar emeklilikte yaşa takılanların bütçeye büyük yük getireceğini söylese de bu yasa seçimlerden önce sürpriz bir şekilde tekrar gündeme gelebilir. Ak Parti Milletvekilleri seçim bölgelerinde bu mağduriyetle karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili iktidar partisi ve MHP’nin kamuoyunda bir araştırma yaptığı konuşuluyor. Yaklaşan seçimlerde bir oy bir oydur diyen iktidar partisinin yetkilileri 5 milyon oyu çöpe atamayacaklarını düşünüyorlar.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Bakanlık binasında, basın mensuplarıyla toplantı gerçekleştirdi. Bakan Selçuk'un açıklama;

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme) Gündemimizde yok şu anda. Çocuklarımızın geleceği için gündemimizde yok esasında.

SGK Uzmanı Mustafa İşcan, TV5 ekranlarında yayınlanan ‘Çalışma Hayatı’ programında 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)' konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, bu hafta sonu Samsun’da büyük bir toplantı yaptılar. EYT’liler derneği sıkı bir şekilde çalışıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar çok güzel bir şekilde organize olmuş durumdalar.

Haklarının bilincindeler. Haklarını bu toplantıları yaparak, medyada yer bularak, iktidar ve muhalefete seslenerek gündeme getiriyorlar.

Muhalefet şu anda verdiği önergelerle bu konuyu gündeme getiriyor ancak iktidar bu konudan uzak kalıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşmelerinde EYT yasasının askıya alındığını bekletildiğini anlıyoruz.

Bildiğiniz gibi TBMM seçim dolayısıyla tatile girecek. TBMM tatile girmeden önce inşallah Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili büyük bir adım atılır.

Adım atılmazsa da Cumhurbaşkanı isterse bir kararname ile ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la ilgili düzenlemeyi çıkartabilir.

Muhtemelen Ocak ayı sonuna kadar TBMM çalışacak. TBMM’nin tatile gireceği kesin tarih belli değil henüz. TBMM tatile girmeden önce EYT ile ilgili her şey olabilir.

Emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltiliyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2008 yılında çıkartılırken, bir önceki kanunda yer alan kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşı da korunmakla birlikte 2048 yılına kadar kademeli bir şekilde yükseltilerek 65'e çıkarıldı. Yani 2036 yılından itibaren emekli olabilme yaşı kademeli olarak yükselecek. Bu artış ile birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde emeklilik yaşı 65 olacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, "31 Mart'tan sonra Ankara'da EYT'li vatandaşlarımız da çözümlerimizle gülecek." dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili de önümüzdeki süreçte orta yolun bulunacağını, özellikle çok şiddetli bir şekilde mağduriyet yaşayan emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımıza yönelik bir düzenleme yapılcağını umuyorum ve bekliyorum. Bu konuda da AK Parti ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yaşanan bir mağduriyet var, bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor.

Bizim arzumuz hemen yapılması ama AK Parti'nin bir iktidar sorumluluğu da var. Sayın Cumhurbaşkanımız emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bütçeye gelecek yükü de açıkladı daha önce. Bunlar dikkate alınarak bir orta yol, bir mağduriyeti gidererek, en azından işsiz kalmış, prim sayısını doldurmuş, emeklilik yaşını bekleyen ortada kalmış insanlarımız var. Hiç olmazsa öncelikle bu kesimleri rahatlatacak bir düzenleme yapılabilir. Biz bu konudaki tekliflerimizi de AK Parti ile paylaşıyoruz. Ortada bir gerçek var, bir mağduriyet var. Bu mağduriyetin çözümü noktasında farklı yöntemler var. Orta yolun bulunması konusunda onların da bir düşüncesi var, bir çalışması var ama bu çalışma ne zamam olgunlaşır, ne zaman gündeme gelir, şuan için ben de bir şey diyemiyorum ama biz teklifimizi verdik. Teklifimizin de arkasındayız." dedi.

Yaşlılara ilaç yardımı yapacaklarını belirten CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, “Yardım yapılan ailelere kartlar dağıtılacak, bu kartlara belli bir miktar para yüklenecek. Böylece aile ihtiyacı olanı gidip marketten kendisi alacak. Kağıt toplayan çocuklar var Ankara sokaklarında. Onlar da okutulacak, büyükler geri dönüşüm tesislerinde istihdam edilecek. 

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için Büyükşehir Belediye Meclisi kararı alacağız. Onlar da emeklilerin faydalandığı her imkandan yararlanacaklar. Bunun olması için elimden geleni yapacağım.'' dedi.

Emeklilikte yaşa takılanlar bir araya geldi. EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde 'EYT Buluşması' düzenlendi.

Buluşmaya CHP Adana milletvekilleri Ayhan Barut ve Müzeyyen Şevkin, İYİ Parti Adana milletvekilleri İsmail Koncuk ve Metanet Çulhaoğlu ile Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar katıldı.

EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin yöneticisi Ali Ulutaş, "EYT sorununun acilen çözümünden yana olacağız. Yani yanımızda olanın yanında olacağız, diyoruz. Herkes bilsin ki bizler kırmadan, dökmeden, yasal çerçevede emeklilik hakkımızı almak için mücadele ediyoruz ve edeceğiz. Bu konuda dünyaya örnek bir mücadele sergiliyoruz ve devam edeceğiz" dedi. 

Bakan'dan EYT Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "emeklilikte yaşa takınlarla" ilgili bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını söyledi. Selçuk, bir kavram karmaşası olduğunu, yaş sınırının emekli olabilmek için gerekli şartlar arasında yer aldığını dile getirdi. "Emeklilikte yaşa takılma"nın yanlış bir kavramsallaştırma olduğunu çünkü emekliliğin olmazsa olmazının belirli bir yaşı tamamlama olduğunu dile getiren Selçuk, "Dünyada emeklilik için bir yaş sınırı mevcut." demişti.

Genel Kurulda soru cevap kısmına geçilince Çalışma Bakanı ısrarlı EYT sorularına cevap verdi. "Emeklilikte yaşa takılanlarda yanlış algılama var". diyen Bakan Selçuk, "EYT yanlış bir kavramdır, Emeklilikte yaş olmazsa olmaz bir kavramdır. Yaş şartı emeklilikte 1999 yılında geldi. Bunu da AK Parti getirmedi. " ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Selçuk, EYT konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın gerekli açıklamayı yaptığını, erken emekliliğin gündemlerinde olmadığını söyledi ve "Emeklilikte yaşa takılanlar… “Bu konuyu hiç konuşmuyor.” deniyor, bu konuda zaten Cumhurbaşkanımız gündemimizde olmadığını belirtti ama öncelikle ben de konuşmuş olmak adına, sorunuzu cevaplamış olmak adına şunu söylemek isterim: Burada bir yanlış algılama var, emeklilikte yaşa takılma yanlış bir kavramsallaştırma çünkü emekliliğin temel şartlarından biri ve olmazsa olmazı belirli bir yaşı tamamlamak. Bütün dünyada emeklilik için de bir yaş sınırı mevcut. İlk defa Türkiye’de 1992’de yaş şartı kaldırıldı ama sistem de çökme noktasına geldi ve 1999 yılında bu yaş şartı tekrar getirildi. “1999” diyorum yani bu yaş şartını getiren de AK PARTİ hükûmetleri değil. Ak Parti Milletvekilleri seçim bölgelerinde bu mağduriyetle karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili iktidar partisi ve MHP’nin kamuoyunda bir araştırma yaptığı konuşuluyor. Yaklaşan seçimlerde bir oy bir oydur diyen iktidar partisinin yetkilileri 5 milyon oyu çöpe atamayacaklarını düşünüyorlar. Yaklaşan yerel seçimlerde her an sürpriz olabilir." demişti.

Son dönemde çözüme kavuşması için her parti ve kesimden destek gören emeklilikte yaşa takılanlar hükumetin kararı neticesinden çözüme kavuşamasa da muhalefet partilerinin malzemesi olmaya ve çözüm arayışlarına  sahne olmaya devam ediyor.  Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusu yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunlar arasında yer alıyor. Siyasetçilerinde vaatleri arasında yer alan ama bir türlü çözüme  kavuşmayan EYT konusunda çözüm arayışları güç birliği toplantıları ile sürüyor.

Sigorta başlangıcı 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra olan işçi, memur, esnaf milyonlarca kişi 5510 sayılı yasaya göre emekli olabilecek. Önceki kanunda emekli olabilmek için kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık şartı aranırken, yeni düzenlemeye göre herkese yaş ve prim koşulu getirildi.

Bu yasaya göre 4/a'lı çalışanlar 7 bin 200, 4/b'li çalışanlar ve kamuda 4/c'li çalışanlar ise 9 bin gün üzerinden emekli olabilecek. Çalışanlar prim gününü doldurduktan sonra doldurdukları tarihte uygulanmakta olan yaşta emeklilik hakkı elde edecek.

Emeklilik yaşı 1 Ocak 2036 itibariyle her 2 yılda 1 yaş yükselecek. Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olan emeklilik yaşı çalıştıkları statüde emeklilik için gerekli olan prim gününü doldurdukları tarihteki yaş şartına bağlı olarak belli olacak.

Yani 1 Ocak 2019 tarihinde kamuda işe başlayan ya da kendi işini kuran bir vatandaş 9 bin prim gününü tamamladığı tarihteki yaştan önce emekli olamayacak. Örnek vermek gerekirse; memur olarak gelecek yıl işe başlayan bir erkek 9000 prim gününü 2044 yılında tamamlayacak. Prim gününü 1 Ocak 2044-31 Aralık 2045 tarihleri arasında dolduran erkekler için emeklilik yaşı 65 olduğu için, gelecek yıl memur olan veya kendi işini kuran bir genç 65 yaşından önce emekli olamayacak.

4/a'lı bir çalışan ise 7 bin 200 prim gününü doldurduğu tarihte uygulanan yaş şartına tabi olacak. Örneğin, 1 Ocak 2019'dan sonra işe başlayan bir erkek, hiç boşluk olmadan 7200 günü 2039'da tamamlarsa 62 yaşından önce emekli olamayacak.

Emekli olabilmek için yaş bekleme süresi de uzayacak. Örneğin, gelecek yıl 23 yaşında kamuda çalışmaya başlayan bir genç 48 yaşında prim gününü doldursa bile 65 yaşında emekli olmak için 17 yıl beklemek zorunda kalacak. Gelecek yıl özel sektörde çalışmaya başlayan 23 yaşındaki bir erkek ise 43 yaşında prim gününü tamamlasa bile 62 yaşında emekli olabilmek için 19 yıl bekleyecek.

2008 yılından önce işe girmiş olanlar son 7 yılın yarısından fazlası hangi statüde geçtiyse o statüye göre emekli olabiliyor. Bundan dolayı özellikle kendi adına bağımsız (4/b'li) çalışanlar, son 7 yıl kuralından yararlanmak için sonradan 4/a'ya geçerek en az 2521 günü 4/a'lı olarak çalışıp daha erken emekli olabiliyorlar.

1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe girenlerde bu düzenlemeden faydalanamayacak. Bu tarihten sonra işe girenler son 7 yıl değil, çalışma yaşamlarında en fazla hangi statüde prim ödenmişse o statüde emekli olabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Partili bazı milletvekilleri ile bir araya gelerek ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.  Değerlendirmede gündemde sıcaklığını koruyan EYT konusunada değinen Albayrak emeklilikte yaşa takılanları üzen haberi verdi. Albayrak, erken emeklilik konusunda, Demirel’in yaptığını yapmayacaklarını belirterek, “İmkanlarımız ortada. Erken emeklilik düzenlemesi gündemimizde yok. Bu olmaz, yapamayız. Cumhurbaşkanımızın vereceği talimata göre karar vereceğiz” diye konuşmuştu.

Hükumetin EYT konusunda geri adım atması söz konusu olup olmayacağını ilerleyen zamanda göreceğiz. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT Mağdurları), uzun yıllardır ilk kez, Mecliste çoğunluğa sahip partilerin ortak gündem konusu haline geldi. Milletvekili sayısı 302’ye ulaşan dört parti, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözülmesi için aynı noktada buluştu ancak durum daha sonra değişti.

Ak Parti Kulislerinde emeklilikte yaşa takılanlar hala konuşuluyor. Yaklaşan yerel seçimlerde emeklilikte yaşa takılanlara bir sürpriz her an gelebilir. Ak Parti’nin 5 milyon oy kaybetmeyi riske alamayacağı meclis kulislerinde konuşuluyor.

Emeklilikte yaşa takılan EYT Mağdurları ile ilgili tüm muhalefet partilerinin yasal teklifleri mevcut bulunuyor. Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti'nin önergeyi Meclis'e vermesinin ardından diğer muhalefet partileri, CHP, HDP ve İYİ Parti, ile birlikte önergeye onay vermişti. Önergenin görüşüldüğü sırada MHP tutumunu değişerek hayır oyunu kullanması ile EYT sorununa çelme takılmıştı. Bu gelişmelerin ardından EYT sorununa karşı yapılan tüm çalışmalarda tekrar başa dönülmüştü. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika gelişmeleri devam ediyor. Emeklilikte yaş önergesi Genel Kurul'da MHP ve AK Parti tarafından red edilmesinin ardından devam eden EYT sorununun çözümü için alternatif formüller araştırılmaya başlandı.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Eyt Staj Maduru 25 dakika önce

HALKI DÜŞÜNEN YOK KENDİLERİNİ DÜŞÜNÜYORLR..

Misafir Avatar
Turedi Eytli insaat iscisi Huseyin 2 saat önce

prim 9820, emekli olma ve insani sartlarda yasama hayallerim bu uygulamalar ile 7 sene ertelendi.Yeter hakkimizi istiyoruz.Biz ne turediyiz ne cift dikisiz
ne de vatan hayiniyiz.Ayip artik.Bizi surundurenler bu vatan icin calisan eytlilere hakkini vermez ise oturduklari koltuklardan inme zamani gelmiste gecmistir. yasa secimden once cikmazsa Eytli hesabi 31 martta tum oy poransiyeli ile gorecektir.Hic kuskunuz olmasin.

Misafir Avatar
Eyt 2 saat önce

Devlet imkanları hep sermaye sınıfına aktarılıyor.Halka hic bir sey yok.Bu sistem yanlış kaynağı vatandaşına aktaracaksinki oda parayı harcayacak ekonomi canlanacak üretim artacak istihdam oluşacak.

Misafir Avatar
Dertinsani 16 saat önce

Akp li olmamak seçim sırasında tek tek oy istemek.sonrada seçimi kazanipta balkona çıkmak. Bunlarda gelenek oldu.peki suçlu kim akp mi bence degil koltuga kim oturfuysa kalkmak bilmiyor. Onca secimi kaybeden chp ve basindaki oda kukla.gerçek lider bırakıp gider ama yazık ki gitmez .

Misafir Avatar
Faruk 22 saat önce

O koltugu hakedene birakcaksiniz. Devlet makamini bosuna isgal etmeyeceksiniz. Defolup gideceksiniz. Artik yoksunuz.

Misafir Avatar
madur halk hüseyin 23 saat önce

PRİM 11000 BİN EYT MAĞDURLARI HAKLI AMA EMEKLİ OLURSANIZ ÜLKE BATAR” diyenler maaşlarınızı derhal devlete bağışlayın bu nasıl sözler yazıklar olsun son nokta SANDIKTA ..EYT

Misafir Avatar
Eyt35 1 gün önce

Demekki devlet yokmus. Ozaman bitsinler gitsinler.

Misafir Avatar
isyanım var. 1 gün önce

akp ye oy verdiğim için kendime çok kızıyorum.bizleri unuttuğu için