KamuAjans.Com - Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT Mağdurları), uzun yıllardır ilk kez, Mecliste çoğunluğa sahip partilerin ortak gündem konusu haline geldi. Milletvekili sayısı 302’ye ulaşan dört parti, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözülmesi için aynı noktada buluştu. Yüz binlerce kişinin gözü, 1 Ekimde yani bugün açılan Meclise çevrildi. Emeklilikte yaşa takılan EYT Mağdurları ile ilgili tüm muhalefet partilerinin yasal teklifleri mevcut bulunuyor. Ancak iktidar kanadından henüz tam bir açıklama gelmedi.

Zaman zaman medyanın gündemine oturan ve henüz belirgin şekilde çözüme kavuşamayan emeklilikte yaşa takılma konusu yeniden gündemde. Yaş şartını beklemeden diğer kriterler ile emekli olmak isteyen vatandaşlar fırsat buldukça mağduriyetlerini dile getiriyorlar. Erken yerel seçim mevzusunun gündeme oturması ile beraber de hükumete talepler yöneltilmeye başlandı.

1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Bu sebepten ötürü mağduriyet yaşayanlardan oluşan EYT'liler grubu hakkını aramaya devam ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar -EYT Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak yaptığı açıklama ile AKP ve MHP milletvekilleri ile yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiği ve EYT sorununun çözümü için olumlu gelişmeler yaşandığını açıkladı.

Özüpak konuşmalarına şöyle devam etti; “Bize göre Aralık sonuna kadar bu işler bitecek. Umudumuz bu yönde inancımız bu yönde.”


Güncel Haber

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da, "Bu konuda yapılacak tüm çalışmalarda bulunacağız, destekleyeceğiz" diye konuştu. CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti'nin EYT'yi kapsayan yasa teklifleri TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Ak Parti, TBMM'de 290 sandalyeye sahip. EYT'ye yönelik yasa teklifi veren CHP'nin 144, HDP'nin 65, MHP'nin 50, İYİ Parti'nin 40 milletvekili bulunuyor. Böylece EYT'ye destek verdiğini açıklayan muhalefet partilerinin toplam oyu 299'u ulaştı. Emeklilikte yaşa takılanların gözü kulağı Meclis'teyken, tekliflerin Genel Kurul'da yasalaşması için "basit çoğunluk" yeterli sayılacak. Yani, Genel Kurul toplantısına katılanların yarıdan bir fazlasının "kabul" oyu vermesiyle teklif yasalaşmış olacak.

Kulislerde, 2 milyon civarındaki tüm EYT'lileri kapsayan genel bir düzenleme dışında ara formüllerin de gündeme gelebileceği konuşuluyor. EYT'ye yönelik düzenlemede kademeli bir sistemin uygulanabileceği dillendiriliyor.

Bahar Atakan
Milliyet 


*********

YENİ HABER


Emeklilikte yaşa takılanlar son zamanlarda daha önceleri hiç olmadığı kadar gündeme gelmeye ve çözümler üretilmeye başlandı. İktidar partisi dışındaki  meclisteki partiler konuya önem vererek kanun teklifleri hazırlayarak meclis gündemi için ilgili başvuruyu yaptılar. Ancak TBMM'nin henüz açılmaması nedeniyle bu kanun teklifleri henüz genel kurulda görüşülemedi. İktidar partisi Ak Parti ise yaptığı açıklamalarla emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili temkinli bir duruş sergilemeye devam ediyor.

SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükselmesi ile oldu. Bu tarihten itibaren emeklilikte yaşa takılanlar kısa adıyla da EYT mağdurları oluştu. 1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti. Emeklilik hususunda emeklilikte yaşa takılanlar ordusunu oluşturan temel gelişme, 1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı.

İç hukuk yolu tükendiği için yaşa takılan 150-200 kişi konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dahi taşıdı. Partiler son dönemde peşi sıra konuyu meclis gündemine taşımaya başladı. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili şimdi de Cumhuriyet Halk Partisi önemli bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM'ye sunmaya hazırlanıyor. 


İYİ Haber....

CHP, İYİ Parti ve MHP, 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe giren yasayla emeklilik yaşı ileri tarihe ertelenen vatandaşların beklentilerine karşılık vermek üzere TBMM Başkanlığı'na ayrı ayrı yasa teklifi sundu. Yaz aylarında verilen yasa teklifleri, TBMM'nin yeni yasama yılına başladığı 1 Ekim'de kayıtlara girdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, konuyla ilgili olarak şu an itibarıyla kendilerine gelen bir şey olmadığını, bu meseleyle ilgili çalışmalarının bulunmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da son bakanlar kurulu toplantısının gündeminde bu konunun bulunmadığını belirtirken, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenlemenin maliyeye getireceği yükün de dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda seçim beyannamesinde vaatleri bulunduğunu belirterek, sosyal güvenlik sistemine aşırı yük getirmeyen ama yeteri kadar prim ödemiş vatandaşı da mağdur etmeyen bir çözüm bulmaktan yana olduklarını söyledi.

İYİ Parti Grup Başkanı Ahat Andican, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasaya ilişkin teklifi hazırladıklarını belirterek, bu işin takipçisi olacaklarını söyledi.

CHP KOMİSYONA BAŞVURDU

Dün de CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel, partileri tarafından verilen yasa teklifinin gündeme alınması için TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı'na yazıyla başvurdu. Başvuruda, emeklilikte yaşa takılan vatandaşların, uzun yıllar boyunca sorunlarına çözüm aradığı ancak parlamento çoğunluğu oluşmadığı için beklentilerin karşılanamadığı belirtildi. Başvuruda, AK Parti dışında TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi partinin tamamının, Meclis tatildeyken yeni yasama dönemi açılır açılmaz emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözülmesi için açıklamalarda bulunduğu anımsatıldı. CHP Grup Başkanvekillerinin başvurusunda, konuyla ilgili tekliflerin birleştirilerek görüşülmesi için komisyonun toplantıya çağrılması talep edildi.

45 GÜNLÜK SÜRE

TBMM İçtüzüğü'nün 37. maddesine göre, tasarı veya tekliflerle kanun hükmünde kararnamelerin esas komisyonlara havale gününden itibaren görüşmelerin en geç 45 gün içinde sonuçlandırılması gerekiyor. CHP, İYİ Parti ve MHP milletvekillerinin teklifleri henüz TBMM Başkanlığı tarafından esas ve tali komisyonlara sevk edilmedi. Bu nedenle, 45 günlük süre başlamadı. Önümüzdeki günlerde sevk işleminin gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir teklifin komisyon gündemine alınmasına komisyon başkanı veya üyelerin çoğunluğu karar veriyor. Komisyonların başkanlığını AK Parti milletvekilleri yapıyor. Teklifler komisyona sevk edildikten sonra 45 gün içinde görüşülmemesi halinde, muhalefet partilerinin, tekliflerin doğrudan genel kurul gündemine alınmasını isteme hakkı bulunuyor. Doğrudan gündeme alınma talebinin muhalefet partilerinin oylarıyla kabul edilmesi halinde, komisyonda görüşülmesine gerek kalmadan teklifler birleştirilerek genel kurulda görüşülebilecek.

CHP Grup Başkanvekilleri, "esas komisyon" olacağı var sayımıyla Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'na başvuruda bulundu. Ancak, TBMM Başkanlığı, AK Parti milletvekillerinin çoğunluğu oluşturduğu Plan Bütçe Komisyonu'nu da esas komisyon olarak belirleyebilir.

DÖRT PARTİNİN OYU 302'YE ULAŞIYOR

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda CHP, İYİ Parti ve MHP teklif verirken, HDP de teklifleri destekleyeceğini açıkladı. Dört partinin toplam milletvekili sayısı 302'ye ulaşıyor. Dört milletvekili bakan atandığı için bu yasama döneminde TBMM'de 596 milletvekili bulunuyor. Dört muhalefet partisinin oyu Meclis'te çoğunluğu sağlıyor.

Teklifler kabul edilirse 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınlar 20, erkekler 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim ödeme koşulunu yerine getirdikleri takdirde emekli olabilecek.

YAŞA NASIL TAKILDILAR?

8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60'a çıkartıldı. 2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı 2036'dan itibaren yeniden kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65'te eşitlenecek. 

Habertürk

********

Emeklilikte yaşa takılmış olan EYT mağdurlarına destek her geçen gün büyüyor. Muhalefet partileri tarafından çeşitli kanun tekliflerinin hazırlanmasının ardından CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti'nin EYT'yi kapsayan yasa teklifleri TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Kanun tekliflerine imza veren milletvekillerinin artması da emeklilikte yaşa takılan mağdurların ümitlerinin yeşermesine neden oldu.

1999 Öncesi çalışma hayatına dahil olan ilgili sigortalı: hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış; fakat, yapılan düzenlemelerle emeklilikte yaşa takılanlar diğer adıyla da eyt mağdurları mağdur olmuştur. Ne yapıldıysa ‘emeklilikte yaşa takılanlara’ çare bulunamadı. Bu konuda bir düzenleme yapılmadı. Anayasa Mahkemesi’ne dahi başvuru sonuçsuz kaldı. Dava reddedildi. Ancak birçok hukukçu, uygulamanın hak ihlali olduğunu savunmaya devam ediyor.


Emeklilikte yaşa takılanların yaşadığı mağduriyet ve sorunlarının çözümüne yönelik hem 26. Yasama döneminde hem de 27. Yasama döneminde TBMM Başkanlığı’na kanun teklifleri verdiğini hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “CHP Grup Başkanvekilleri, CHP’li milletvekillerinin verdiği kanun teklifleri üzerine, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna çağrıda bulundu. Komisyonun bir an önce toplanarak, ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen emeklilikte yaşa takılanların sorunlarıyla ilgili verilen Kanun teklifleri konusunda karar vermelidir. 45 günlük yasal süre içinde komisyon toplanmazsa CHP olarak konuyu Meclis gündemine taşıyacağız” diye konuştu.

Emeklilikte yaşa takılan EYT Mağdurları ile ilgili süreçte, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda değişiklik öngören teklifte; sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı şartını sağlayıp yaş koşulunu sağlayamayanların yasanın çıkması halinde 3 ay içinde SGK’ya başvurarak emekli olabilecekleri yazıyor. Bazı AK Partili vekillerin de bu teklife sözlü destek verdiği ifade ediliyor. Kanun teklifinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer alıyor: “1999 öncesi çalışma hayatına dahil olan bu sigortalı, hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış, fakat yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştu. Yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakta zorlanıyor. İş aradığında ‘yaşlısın’, emekli olmayı istediğinde ise ‘gençsin’ deniyor. Hak ettiği halde emeğinin karşılığı yaş engeli yüzünden Devlet Bahçeli ertelenen kişi, çaresizlik içinde.”

Dönemin Çalışma Bakanı olması sebebiyle özellikle emeklilikte yaşa takılanların eleştirilerinin hedefindeki isim Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan bu eleştirilere tepki gösterdi. Okuyan "Şerefle savunuyorum, doğru bir iş yaptım." dedi.

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın "gündemimizde yok" demesinin ardından o dönem Çalışma Bakanı olan Yaşar Okuyan KRT'de Haber Merkezi programında Ebru Birçak'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yaşar Okuyan yasayı şerefle savunduğunu ve doğru bir iş yaptığını söyledi. Yaz aylarında verilen yasa tekliflerini ve partilerin desteklerini de eleştiren Okuyan, partilerin bu konuyu seçim vaadi olarak kullandığını söyledi ve hodri meydan dedi. 

Aynı yıl ve şartlarla çalışma hayatına aktif olarak katılanlardan, hizmet süresi ve prim günü sonunda yaşı büyük olan emekli olmakla; yaşı küçük olan ise hizmet süresi ve prim günü tamamlanmış olmasına rağmen yaş şartını dolduruncaya kadar beklemek veya çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), uzun yıllardır ilk kez, Mecliste çoğunluğa sahip partilerin ortak gündem konusu haline geldi. Milletvekili sayısı 302’ye ulaşan dört parti, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözülmesi için aynı noktada buluştu. Yüz binlerce kişinin gözü, 1 Ekim’de açılan Meclise çevrildi.

Yıllardır büyük bir kanayan yara halini alan emeklilikte yaşa takılan yüz binlerce vatandaş bu konuda bir adım atılmasını bekliyor. Muhalefet partileri bu konuda girişimlerde bulunmaya başladı. Özellikle Milliyetçi Hareket Partisi konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşımaya kararlı gözüküyor. Meclisin tatilde olması gelişmeleri yavaşlatmış olsa da meclisin açılmasından sonra konuyla ilgili girişimlerin artması bekleniyor.

Muhalefet partilerinin tekliflerinde, 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanların, 5510 sayılı Kanun ile yürürlükten kaldırılmış bulunan sosyal güvenlik kanunları hükümlerine göre gereken sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı koşulunu yerine getirenlerin yaşı beklemeksizin emekli edilmeleri öngörülüyor. Teklifler bu şekilde yasalaştığı takdirde, 1989 yılında 18 yaşında işe giren bir kadın 2019 yılında 38 yaşında emekli olabilecek. 1989’da 18 yaşında işe giren bir erkek de 2024 yılında 43 yaşında emekliliğe hak kazanabilecek.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
eyt 7 saat önce

Cnn turkte canliyayinda saat 10 52 de bbp sayin mustafa desteci bey konustu eyt yasa takilan madurlarin eyt sorunu bir an once cozulsun diyor buyayinda chp vekilidr varidi eytnin yanda bizde variz dedi eytye verdikleri destek icin tesekur eder saygilar sunariz

Misafir Avatar
eyt li 9 saat önce

chp Allah razı olsun sizden

Misafir Avatar
eyt li 9 saat önce

arkadaşlar mhp dönüyo gibi siyenentürkte 4 saat önce canlı meclis görüntüleri geldi şu an saat 21 43 15.10 .2018

Misafir Avatar
eyt li 9 saat önce

arkadaşlar mhp dönüyo gibi siyenentürkte 4 saat önce canlı meclis görüntüleri geldi şu an saat 21 43 15.10 .2018

Misafir Avatar
Eytli 12 saat önce

Arkadaşlar az önce CNN Türk'te dinledim komisyon eyt maddesini çıkartı neymiş plan ve bütçe de görüşülmesi gerekirmiş orda bulunan CHP milletvekiline bir AKP'li olarak bizim hakkımızı savunduğu için teşekkür ederim yerel seçim de tam destek

Misafir Avatar
25 yıl 14 saat önce

Akp ye hiç giüvenmeyin.Onlardan bize hayır gelmez.Biz önce ALLAHA sonra muhalefet partilerine güvenelim.Ama hakkımız almak zorundayız.O yüzden hiç durmadam mücadele edicez.

Misafir Avatar
Kadir 14 saat önce

Belli bir yaştan sonra çalışmak istedigimiz ,halde ülkemizde is vermiyorlar peki insanlar neyle geçinecek , Bağkurda olduğu gibi SGK lilarada prim borclandirma gelmeli

Misafir Avatar
Eyüp 16 saat önce

AKP isterse destek vermesin mhp yan cizmesse bu istamam yıllardır akp oy verdik yazıklar olsun bu vatandaşı hdp den umut konumuna getirdiler bunun hesabı yerel seçimde eyt soracak