EYT'liler (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) İçin Yasa Çıkar Mı?
Kamuajans.com - Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında açıklamalar yapan MHP İstanbul Milletvekili Arzı Erdem'in "Emeklilikte yaşa takılanlar öz evlatlarımızdır. Önce bizim öz evladımıza sahip çıkmamız gerekiyor." sözleri gündeme damga vurdu.

Yıllardır çözüm bekleyen emeklilikte yaşa takılanların sorunu tekrar gündeme geldi. MHP İstanbul milletvekili Arzu Erdem katıldığı televizyon programında EYT sorunun çözülmesi gereken büyük bir sorun olduğunu belirtti.

 MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem geçtiğimiz günlerde bir TV programına katıldı ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşların son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"İKTİDAR PARTİSİNİN BUNU DÜZENLEMESİ GEREKİYORDU"

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem açıklamalarında "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili öncelikle 1.11.2016 tarihinde yazılı soru önergesi, 20.06.2016 tarihinde kanun teklifi ile bu konuyu işledik. EYT'lerin erken emeklilik talebi yok. Onların hakları var. İktidar partisinin bunu düzenlenmesi gerekiyordu. EYT'lerle ilgili yaptığımız çalışmalar var. Yapılan kanuni düzenleme ile bir süreç vardı.

ESKİ HABER

Emeklilikte yaşa takılanları (EYT) ülkemizde yüzbinlerle ifade edilen bir topluluğu oluşturuyorlar. Sosyal güvenlik reformu ile birlikte yapılan değişiklik sonucunda emeklilik hakkını kazanmasına rağmen yaşa takılarak emekli olamayan yüzbinlerce vatandaş bulunuyor. Sosyal medya platformlarında örgütlenen emeklilikte yaşa takılanlar, yeni Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na da taleplerini dile getiriyorlar.

Emeklilikte yaşa takılanlar yıllardır sürdürdükleri hak mücadelesinde yeni bir sürece girecekler. Her bir bakan değişikliği yeni bir umut ve yeniden hak mücadelesinin filizlenmesi anlamına gelmektedir.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Jülide Sarıeroğlu'nun atanmasının ardından emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni bir çalışma yapıp yapmayacağı merak konusu oldu. Mağdurlar çeşitli platformlarda seslerini yeni bakana duyurmaya çalışacaklar.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 2017 yılı öncesi müjde bekliyor. Bakanlık  tarafından yapılan açıklamalar ise bu konuda bir düzenleme yapılamayacağına işaret ediyor. Ekonomide karşılaşılan  zorluklar, yaşa takılanların beklentilerini karşılamayacak gibi  görünüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın Jülide Sarıeroğlu'nun olması ile Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile taşeron işçiler yeni bakandan isteklerini sıraladılar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun masasında duran taşeron işçiye kadro ve emeklilikte yaşa takılanlar konusu öncelikli sorun olarak göze çarpıyor. Her iki konuda da yıllardır süregelen bir talep ancak bir türlü çözümlenemeyen bir durum bulunmaktadır. 


EYT'lilerin beklentisi çözüme kavuşacak mı?

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na yöneltilen ''Sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği açısından bu süreçte bir değişiklik ihtiyacı görüyor musunuz?'' şeklindeki soru üzerine olumsuz yanıt alınmıştı. Umutsuzluğa kapılan emeklilikte yaşa takılanlar grubu yeni bakanın atanması ile yeniden ümitlendiler.


Emeklilikte kademeli geçiş döneminin mağduriyetler yarattığını ancak bunun da olmasının normal bir durum olduğunu savunan, daha önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun gerekçe olarak sunduğu Türkiye'deki emeklilerin ortalama yaşının şu anda 52 olması ve bu sistemin sürdürülemez olduğu açıklaması ile umudunu yitirmeye başlayan emeklilikte yaşa takılanlar bakan değişikliği ile yeniden umut taşımaya başladılar.Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Bazı Soru ve Cevaplar

* Ocak 1990 yılında askere gitmeden önce sigorta başlangıcım oldu. Şimdi günüm doldu, fazlası var. Yaş beklemekteyim. Yeni bir yasa ya da emekli olmak için bir çözüm var mı? Ömer SEVİM


Ömer bey sizin durumunuzda çok sayıda sigortalı bulunuyor.
'Emeklilikte yaşa takılanlar' adıyla da anılıyorlar. Maalesef bu arkadaşlarımız için birçok kez çalışmalar yapıldı. Onlar için değişik formüller de gündeme geldi, fakat netice çıkmadı. Çalışma bakanları bu konuyla ilgili sorulara da hep olumsuz cevap verdiler. Dolayısıyla internetlerde dolaşan 'yasa çıktı' söylentilerine itibar etmemek gerekiyor.
Şu anki mevzuata göre emekli olabilmek için getirilen yıl, prim ve yaş şartlarının üçünün de tamamlanması gerekiyor. Emeklilik yaşının düşürülmesi söz konusu olmadığı gibi önümüzdeki dönemde kademeli olarak artarak 65'e kadar çıkıyor. Sizin için de emeklilik yaşı 51'inci yılınız tamamlanmış. Priminiz de tamam ise yaşınız dolduğunda emekli olacaksınız. Şu anda bunun dışında bir alternatif bulunmuyor.


* 01.12.1963 doğumluyum. 01.09.1988 sigortalı girişim var SSK'lı olarak 1931 iş günüm var. Yurtdışında 1020 günüm var. Askerlik borçlanması da yapsam, 3600 günden emekli olabilir miyim? Şehmus PEKTEZEL

9 Eylül 1999 tarihinden önce işe girenlerin 15 yıl ve 3600 günden emeklilik hakları bulunuyor. Tabi erkekler için 55 yaş 15 yıl ve 3600 günü doldurma şartı var. Bunlardan en son hangisi tamamlanmışsa ona göre de emeklilik yaşı belirleniyor. Sizin henüz 55 yaş ve 3.600 gün dolmamış. Bu iki şartı da tamamlarsanız 60 yaşında emekli olabilirsiniz. 3.600 günü doldurmak için yurtdışı ve askerlik borçlanması yapabilirsiniz.
Ancak görünen o ki bunlar da yetmeyecek. Çalışarak ya da isteğe bağlı sigorta ile primlerinizi doldurmanız gerekiyor.
Ardından da yaşınızın dolmasını beklemeniz lazım.


* 1976 doğumluyum 1990 yılında sigortalı oldum, 2300 günüm var. Malulen emekli kaç yaşında olabilirim? Normal emekli olmak için 5400 gün mü gerekiyor? Emral ULUSAN


İşe giriş tarihinize göre 51 yaşında ve 5450 günle normal emekli olabilirsiniz. Priminiz de yaşınız da müsait değil tamamlanması gerekiyor.
Malulen emeklilik için ise iş yapabilme kaybınızın en az yüzde 60 olması gerekiyor.
Böyle bir rahatsızlığınız mevcut ise SGK'ya müracaat ederek bir hastaneye sevkinizi isteyebilirsiniz.
Heyet raporunun SGK'dan da onaylanması durumunda malulen emekli olabilirsiniz.
Malulen emeklilik için hastalığınızın doğuştan kaynaklanan bir engellilik olmaması gerekiyor.
Daha sonradan çalışırken ortaya çıkmış bir rahatsızlık olması isteniyor. Eğer doğuştan bir engeliniz varsa ve en az yüzde 40 vergi indirimi alabilirseniz bu kez de erken emeklilik imkanları bulunuyor.


* 2001 yılında staj ile sigorta girişim oldu. SGK başlangıcı ise 2007. % 40 engelli raporu aldım. 3254 günüm var. Ne zaman emekli olurum. 1 çocuğum var. (İsmi saklı)

Normal emeklilik için 58 yaş 7 bin gün gerekiyor. Eğer yüzde 40 engeliniz dolayısıyla vergi indirimi alabilirseniz bu kez şartlarınız 20 yıl ve 4400 gün yapar. Yaşa bakılmaz. Çocuk sigortadan sonra ise borçlanıp 720 gün kazanabilirsiniz.

*1992 yılı Ocak ayında sigortalı oldum. Toplam prim günüm 3777. Çocuklarımın bir tanesi sigortadan sonra doğdu. 48 yaşımdayım ne zaman emekli olabilirim? (Nurdan)

20 yıl 48 yaş ve 5525 gün şartlarınız var. Yılınız ve yaşınız dolmuş ama prim eksik. Bir çocuk size 720 gün kazandırır.
Primi tamamlayıp emekli olabilirsiniz.

Babam 1988 girişli 1996 çıkışlı 8 yıl SSK'lı. 2 yıl pirim ödesek 3600 günden emekli olabilir mi? 62 yaşında.
Babanız, 2 yıl prim ödeyip primi 3.600 güne tamamlarsanız 60 yaş şartıyla emekli olabilir. Ancak bu primleri toplu ödeme imkanı yok. İsteğe bağlı ya da çalışarak ödeyecek.

"YAŞA TAKILIYORUM" BASKISI VAR

Yeni düzenleme düşünmediklerini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı "Önemli olan bunu sürdürmek. Şu anda "Yaşa takılıyorum" baskısı var. Bunu göğüsleyemezsek sürdürülebilirlik ortadan kalkar. Psikolojik, sosyal olarak emeklilik yaşında kademeli geçiş döneminin mağduriyetleri olduğu doğru, ama hiçbir mağduriyet olmadan sistemin realize olması da mümkün değil" dedi.

Daha önce, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına yöneltilen ''Sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği açısından bu süreçte bir değişiklik ihtiyacı görüyor musunuz?'' şeklindeki soru sorulmuş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, kendisine sorulan soruya verdiği cevapta ''Şu anda yaklaşık 12 milyon emeklimiz var. 2008 ve 2012'de yapılan düzenlemelerle emeklilikteki aktüeryal dengelerin sürdürülebilir olması ve genç yaştaki emekliliği yavaş yavaş sürdürülebilir noktaya çekmek gibi yol haritamız var. Yasal düzenlememizin arkasında duruyoruz. 2035'te kadınlarımızın emeklilik yaşı 58'e, erkeklerde 60'a çıkmış olacak. diye açıklamada bulunmuştu.

Türkiye'deki emeklilerin ortalama yaşı şu an 52. Bu sistemi sürdürebilmemiz mümkün değil. Emeklilerimizin standardı yüksek hayat yaşayabilmeleri de bu koşullarda mümkün değil. Yeni düzenleme düşünmüyoruz. Önemli olan bunu sürdürmek. Şu anda "Yaşa takılıyorum" baskısı var. Bunu göğüsleyemezsek sürdürülebilirlik ortadan kalkar. Psikolojik, sosyal olarak emeklilik yaşında kademeli geçiş döneminin mağduriyetleri olduğu doğru, ama hiçbir mağduriyet olmadan sistemin realize olması da mümkün değil.'' şeklinde cevap vermişti.

Yıllardır kanayan bir sorun olarak sürekli gündemde olan emeklilikte yaşa takılanlar meselesi her dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına sorulduğu gibi dönemin bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na da soruldu. Ancak birkaç kez daha olduğu gibi açıklamasında emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili ümit veren bir açıklamada bulunmadı. 

Çalışma Bakanları “Emeklilikte yaşa takılanlar" sorusuna haliyle bizden çok daha fazla muhatap oluyor. Bu durumdakilerin sorusunun kısa bir yanıtı var: Emeklilikte çalışma süresini doldurup da yaşı bekleyenler beklemeye devam edecekler.

Tabii, tamamen duygusal(!) Nedenlerle.

Çalışma Bakanlığı'nın yaptığı hesaba göre bugün böyle bir düzenleme yapılacak olsa, bunun maliyeti 450 milyar lirayı buluyor. Dolayısıyla böyle bir düzenleme bekleyenler için umut verici bir durum gözükmüyor.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sinan Kocadal 5 ay önce

Yasa 99 dan sonra çıktı niye önce olanı etkiliyor adaletmi bu

Misafir Avatar
İslam Kiraz 5 ay önce

Suriyelilere 25 milyon dolar harcadınız ama kendi vatandaşınız için bütçeniz yok

Misafir Avatar
MUSTAFA KARAALİOĞLU 4 ay önce @İslam Kiraz

onlara para var her yerde helal olsun
adaletin bu ise görüşeceğiz seçimlerde

Beğenmedim (4)
Misafir Avatar
Serkan 4 ay önce @İslam Kiraz

20 günle kaçırmanın ne demek olduğunu ben bilirim 28 den gün almamak nedir yahu bari düzleyin şunu 30 yaşını aşmamak filan yapın 19. dönem gibi olsun ama yaş şartı 30 olsun lütfen pöh alımları

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
Yaşa takılan 5 ay önce

Tutturmuşsunuz avrupa ülkelerindeki emeklilik yaşı diye biz avrupada yaşayanların standardındamı yaşıyoruz acaba ilk önce onu bi düşünün bakalım bu yaptığınız vicdansızlık. Kul hakkı yemek ne demek siz daha iyi bilirsiniz değil mi???

Misafir Avatar
Kenan üner 1 ay önce @Yaşa takılan

Devamı.....sağlık harcamalarıda ne yazıkki bunlara dahil.Bizim ülkede eemeklilik yaşı erkenmişte insanlar az çalışıyormuş ta felan filan bizde çalışanlar çalışma hayatında işverenler tarafından sömürülebildiği kadar sömürüldüğü için 50'lerden sonra çalışmaya dermanı kalmıyor ,gelişmiş ülkelerde insanların 50 yılda çalıştığını biz 30 yılda çalışarak karşılıyoruz ve çöküyoruz zaten, Kıssadan hisse keşke sayın bakan ve senin gibi ileri düşünen arkadaşların dediği gibi gelişmiş ülkelerle kıyaslanabilecek duruma gelebilsek o standarlara gelelim zaten insanlar çalışmaktan şikayetçi olmaz şimdi ne demek istediğimi anlayabildinmi

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
Kenan üner 1 ay önce @Yaşa takılan

Arden ikra denen trol asıl sen boş konuşma çok akıllı zannediyon kendini herhalde o zaman aç gözlerini iyi oku Türk-İş'in araştırmasına göre, ekimde dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 544, yoksulluk sınırı 5 bin 30 lira oldu yani biz daha acız yoksul olmak istiyoruz ama sayenizde yoksul olmak bile bizler için hayal şimdi git bak bakalım avrupada durum aynımı bunun yanında 45 yaşında bizim ülkede çoğu insan elinde ilaç kutusu dolu poşetlerle geziyor gelişmiş ülkele vatandaşlarına göre sağlığımızı daha erken kaybediyoruz bizde yaş 70 iş bitmişken onların 70 lik delikanlıları bilmem kaç km lik doğa yürüyüşlerine çıkıyor ,gelişmiş ülkelerdeki insanlar çalışma hayatında mesaiden sonra spora da zaman buluyor,kültürel aktivitelere de, eğlenmeye de.. refah içinde yaşadıklarından dolayı sağlıklarını kaybetmeden bizden daha uzun süre çalışabiliyorlar bizde tek maaşla geçinme zor zanaat insanlar ya ek iş yapmak zorunda yada birçok ihtiyacından feregat etmek zorunda

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
Selim Adan 2 ay önce @Yaşa takılan

Arden ikra asıl sen boş konuşma yok avrupada doktora yapmışta orda dondurma satıyormuş hadi oradan sen kendini kandır anca. Bizim ülkemizde insanlar haftanın 6 günü her gün 12-14 saat ler aralığında çalıştırılıyor sen git bir oecd raporlarını aç oku ondan sonra yaz senin tuzun kuru olabilir ama biz senin gibi rahat değiliz kardeş sana ne imkanlar verildiyse artık

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
arden ikra 2 ay önce @Yaşa takılan

boş konusma avrupada olan hakları bizdede var git avrupada yasa bakım bu kadar rahat yasayabiliyomusun. Üniverste mezunları doktora yapmıs insanlar dondurma satarak geçiniyolar aptal.

Beğenmedim (40)
Misafir Avatar
selma yazkan 5 ay önce

Vatandas olarak hakkimizi istiyoruz sizden sadaka degil millet vekilleri nin aldigi cift maaslar suriyelilere taninan haklara gelince butce var vatandasiniza yok emekli olmak hakkimiz verilen hak geri alinamaz

Misafir Avatar
Yaşa takılan 5 ay önce

Yaşa takılan arkadaşlar seçim zamanı geldiğinde bikez daha düsünürsünüz degilmi elimizden alınan hakları...

Misafir Avatar
Zafer Karaoğlan 5 ay önce

Her yıl için %5 Maaştan kesinti de olsa emekli olalım.Emekliliği hakettiğim halde neden 3 sene yaşı bekliyoruz anlamak zor.Sadaka değıl herkes hakkını istiyor.Ödenek yok demenizden bıktık biraz da siz insanları düşünün ülkeyi yönetenler aldığınız fahiş maaşlarınızı gereksiz harcamaları azaltın o zaman hem ülke ferahlar hem de emekli işçi memur maaşları rahat ödenir biz mi yol yordam öğreteceğiz sizlere.

Misafir Avatar
Altan 5 ay önce

Bizlerde gögüsleyemiyoz haksızlığı

Misafir Avatar
Yaşa takılan 5 ay önce

Bizim elimizden hakettiğimiz haklarımızı aldınız. Ben dul maaşımı alabilmek icin başvuru yaptığımda yasa geriye işlemez diyerek hakkımı vermiyorsunuz ama emeklilik için yasayı geriye isletiyorsunuz bu ne alaka nasıl işinize gelirse öyle.... memur calisanlar olarak emeklilik hakkımızı geri verin bize yeyer artık!!!!